Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Buitinės traumos: kaip suteikti pirmąją pagalbą?

Vaistinėlė
Flickr.com / Vaistinėlė
Šaltinis: Žvalus.lt
0
A A

Kasdieniniame buitiniame gyvenime nei vienas nesame apdraustas nuo nemalonių momentų, traumų netgi ramiuose ir jaukiuose namuose. Ką daryti, jei susižeidėte?

Pirmiausia, nepanikuokite! Pamirškite emocijas, nestresuokite, blaiviai mąstykite ir suteikite sau ar kitam nukentėjusiam būtiną pagalbą. Tam galite pasiruošti iš anksto, reikia gerai išmokti pirmosios pagalbos teikimo taisykles ir apsirūpinti būtiniausiais medikamentais, kurie padės ištikus tipinėms buitinėms traumoms.

Apžvelgsime dažniausiai buityje pasitaikančias traumas ir pateiksime patarimų kaip elgtis joms ištikus.

Jei įsipjovėte, būtina išvalyti žaizdą antiseptiku (arba bent jau muilo tirpalu) ir uždėti sterilų tvarstį, kad jis sustabdytų kraujavimą bei neleistų į žaizdą patekti infekcijoms. Jei žaizda gyli ir gausiai kraujuoja būtina kreiptis į gydymo įstaigą. Įsipjovus negalima ilgai laikyti žaizdos po vandens srove, tai tik trukdo kraujui sukrešėti ir padidina kraujavimą. Žaizdelių gijimą padeda paskatinti specialios priemonės iš vaistinės (tepalai, purškikliai), liaudies medicina pataria naudoti šviežias alavijo sultis, medetkas, gysločius, kraujažoles.

Jei įkando arba apdraskė gyvūnas, sužalotas vietas reikia nuplauti muilu, o toliau pirmoji pagalba kaip ir įsipjovus: patepti antiseptiku, uždėti sterilų tvarstį. Sustabdžius kraujavimą, žaizdos kraštelius reikia patepti jodu. Gyvūnų dantys ir nagai gali sukelti rimtas traumas, pažeisti kraujagysles, nervines skaidulas, todėl jei žaizda gili reikia, kad ją apžiūrėtų gydytojas. Taip pat į medikus reikia kreiptis, jei neaišku ar gyvūnas paskiepytas nuo pasiutligės ir tuo atveju, jei net nedidelė žaizdelė per dieną ar dvi pradėjo brinkti ir paraudo – tai reiškia, kad prasidėjo poodinio audinio uždegimas.

Jei prisispaudėte pirštą ar susitrenkėte, skausmą sumažins šalto vandens srovė – traumuotą vietą palaikykite po ja 7–10 min. arba ant sužeistos vietos uždėkite kažką šalto (ką rasite šaldymo kameroje). Sužalotą vietą stebėkite kelias dienas, į gydymo įstaigą kreipkitės jei: sutriko funkcionalumas, hematoma nepraeina per 7 paras, hematomos srityje jaučiamas pulsuojantis skausmas, ima pūliuoti ir pakyla kūno temperatūra.

Ypač pavojingos galvos traumos. Jei toks susižalojimas yra lydimas pykinimo, galvos svaigimo arba net trumpu sąmonės praradimu, nukentėjusį reikia paguldyti į lovą, pasukti ant šono ir iškviesti greitąją pagalbą.

Jei patyrėte terminį nudegimą, pakiškite sužalotą vietą po šalto vandens srove ir palaikykite 10 min. Po to žaizdą patepkite medicinine priemone skirta pirmajai pagalbai nudegus. Jei skausmas labai stiprus išgerkite skausmą malšinančių ir antihistamininių vaistų. Jokiu būdu netepkite žaizdos aliejumi ir neišspaudinėkite pūslių. Į gydytojus reikia kreiptis, jei: nudegimo plotas labai platus ir susidarė pūslės, nudegė veidas arba kaklas, cheminio nudegimo metu nukentėjo stemplė ir gerklos.

Ne retai namuose pasitaiko buitinių dujų nutekėjimo atvejų. Apsinuodijimas anglies monoksidu yra itin pavojingas sveikatai. Apsinuodijimo dujomis simptomai: neaštrus galvos skausmas, pykinimas, galvos svaigimas, koordinacijos sutrikimai, juntamas skausmas už krūtinkaulio, sumišimas, sąmonės netekimas, raudona arba mėlyna odos spalva. Pastebėjus bent vieną iš šių požymių nukentėjusį būtina išvesti į gryną orą ir iš karto iškviesti greitąją pagalbą. Kol pagalba atvyks nukentėjusįjį paguldyti, ant galvos uždėti šaltą kompresą, esant reikalui atlikti dirbtinį kvėpavimą, būklei pagerėjus duoti atsigerti daug vandens. Patalpose atidaryti langus ir duris.

Susižalojimai elektros srove – viena iš pavojingiausių buitinių traumų. Kadangi organizmo audiniuose yra daug vandens, elektros srovė lengvai pažeidžia bet kokį organą ir sukelia nudegimus. Sutrinka širdies, kvėpavimo ir nervų sistemos. Pirmas dalykas, kurį reikia padaryti įvykus traumai – išjungti prietaisą iš elektros lizdo. Jei elektros srovės smūgis buvo nestiprus, nukentėjusysis neprarado sąmonės, tuomet reikia jį paguldyti ir šiltai apkloti, duoti raminamųjų vaistų, esant būtinybei – skausmą malšinančių preparatų, duoti atsigerti šiltos saldžios arbatos. Būtina iškviesti greitąją pagalbą, jei po sužalojimo žmogus prarado sąmonę. Pasistenkite jį atgaivinti amoniako pagalba arba duokite širdies lašų.

 

 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min