TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Kas suteikia mums sveikatos?

Kvėpavimas po vandeniu
Adl Adler, Flickr.com / Kvėpavimas po vandeniu
Šaltinis: Žvalus.lt
0
A A

Kodėl vieni žmonės serga rečiau, o kiti dažniau? Žinoma, tie, kurie atsakys, jog rečiau serga žmonės, turintys stiprų imunitetą bus visiškai teisūs. Tačiau, kodėl vienų žmonių imunitetas stiprus, o kitų ne? Kas suteikia sveikatos ir kaip veikia apsauginė organizmo sistema?

Jei organizmo apsauginės sistemos funkcionavimas normalus, tuomet ligos ar traumos jums nebaisios. Organizmas pats laiku mobilizuoja savo reikiamus rezervus ir susidoroja su įvairiais žalingais faktoriais. Kas sudaro organizmo apsauginę sistemą?

Nuo įvairių ligų mus saugo imunitetas. Bet, jei jums suskaudo nugarą arba sąnarius, ar padės stiprus imunitetas? Su šia užduotimi susidoroti tenka skausmą malšinančiai sistemai. Mūsų organizme ji yra, apie jos veiklą pasako faktas, kad mes galime lengvai ištverti skausmą būdami euforijoje arba tik truputį paaimanuojame nuo skausmo, kuomet mylimas žmogus šalia, ir net visai galime pamiršti apie skausmą, jei pasineriame į įdomią veiklą.

O ar gali imunitetas apsaugoti nuo traumų bei žaizdų? Žinoma, stipri imuninė sistema apsaugos nuo įvairių mikrobų, tačiau pagreitinti žaizdos gijimo ar sustabdyti kraujavimo ji nepajėgi. Šiais atvejais gelbsti atkuriamoji (žaizdų gijimą skatinanti) sistema. Jos vaidmuo organizme labai svarbus.

Todėl organizmo apsaugą sudaro trys mechanizmai: skausmą malšinantis, atkuriamasis ir imuninis.

Kaip veikia organizmo apsauginė sistema? Šios sistemos funkcijos susikoncentravę tam tikroje mūsų smegenų dalyje, kurią būtų galima vadinti sveikatos centru. Būtent čia prasideda visos organizmo reakcijos į galimas pavojingas situacijas. Šioje dalyje gaminamos medžiagos, kurias galima vadinti sveikatos agentais – tai endorfinai, jie reguliuoja daugelį gyvybinių funkcijų. Dažnai jie dar vadinami „laimės hormonais“, nes po džiugių įvykių ar patirto malonumo kraujyje padidėja jų koncentracija. Tačiau iš tiesų, endorfinai nėra laimės jausmo priežastis, o tik šio pojūčio pasekmė. Bet jų kiekio padidėjimas suteikia mums daugiau sveikatos. Būtent endorfinai yra stipriausias analgetikas (jie veikia net 50 kartų stipriau, nei pavojingas narkotinis analgetikas – morfijus), be to, jie skatina atsinaujinimo procesus, normalizuoja kraujospūdį – tai universalūs „vidiniai vaistai“ mūsų organizme.

Kaip galima kontroliuoti sveikatos centrą? Tai daryti mes galime kasdien, pavyzdžiui, paprasčiausias kvėpavimo sulaikymas nežymiai padidina endorfinų lygį, žygis į kalnus, kūno apsipylimas šaltu vandeniu, bėgiojimas parke arba futbolo žaidimas – visa tai aktyvina sveikatos centro veiklą. Švelnūs apsikabinimai, pamylavimai ir seksas yra didžiuliai endorfinų šaltiniai.

Tačiau, kartais to nepakanka. Dėl vienų ar kitų priežasčių negalime patys aktyvinti sveikatos centro veiklos (dėl laiko stokos, valios trūkumo, fizinių galimybių ir pan.). Yra ir kitų, medicininių, sveikatos centro aktyvinimo būdų, kuriuos parenka specialistai. Vienas iš jų – tiesioginė stimuliacija elektrodų pagalba, kurie silpna elektros srove dirgina tam tikras vietas. Ši procedūra reikalauja visiškos anestezijos, nes reikia gręžti skylutes kaukolėje. Kitas būdas – sveikatos centro veikimas išoriškai, nukreipiant reikiamus impulsus į tam tikras vietas. Šie impulsai suaktyvina sveikatos centro darbą, 20–30 min. tokios stimuliacijos kasdien sustiprina sveikatą. Taip pat yra įvairių kitų medicininių preparatų, kuriuos paskirti gali gydytojas.

Geriausią, ką mes galime padaryti dėl savo sveikatos – tai nuolatos ja rūpintis.

 

 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min