-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Inti Raymi: kodėl Joninių laužus verta iškeisti į linksmybes Pietų Amerikoje?

Kol mes šokinėjame per Joninių laužus ir plukdome vainikėlius, už tūkstančių kilometrų besidriekiančiose Andų apylinkėse vyksta gerokai triukšmingesnis festivalis. Inti Raymi, dar vadinama Saulės švente, kasmet į Kusko miestą sutraukia daugiau nei 150 tūkst. vietos gyventojų ir svečių. Tiesa, čia puošiamasi ne ąžuolo lapais, o įspūdingomis kaukėmis.
Inti Raymi tradicijos siekia dar Inkų imperijos laikus
Inti Raymi tradicijos siekia dar Inkų imperijos laikus.

Tarp įspūdingų griuvėsių – dievai ir princesės

Inti Raymi tradicijos siekia dar Inkų imperijos laikus. Pranykusios civilizacijos gyventojai trumpiausią naktį garbindavo saulės dievą Inti bei minėdavo Naujųjų metų pradžią. XVI amžiuje užkariautojai uždraudė pagonišką šventę, tačiau penktajame dešimtmetyje atgaivintos tradicijos kasmet vis populiarėja.

Iškilmingas festivalis prasideda anksti ryte. Didžiulė minia susirenka prie Coricancha vadinamos saulės šventyklos. Iš pirmo žvilgsnio gali pasijusti tarsi atsidūręs filmavimo aikštelėje – daugiau nei 500 tradiciniais kostiumais apsirengusių aktorių įkūnija senuosius inkus.

Prabangiame, karių nešamame soste sėdi ir aplinkinius laimina dievas Inti, kurį lydi gražuolių princesių būrys. Tiesa, šios apeigos gali kiek sugluminti svečius, kadangi kalbama ne ispaniškai, o jau nykstančiu quechua dialektu.

Pasibaigus ceremonijai prasideda iškilminga eisena į už penkių kilometrų stūksančius į Sacsayhuaman tvirtovės griuvėsius. Milžiniškos akmeninės sienos dar XIII amžiuje pastatytos inkams būdinga technika – nenaudojant jokių tvirtinančių medžiagų. Vis dar spėliojama, kaip vien rankų jėgą naudojantys čiabuviai sugebėjo į kelių metrų aukštį iškelti iki 200 tonų sveriančius riedulius.

Festivalio dalyvių kostiumai spalvingi
Festivalio dalyvių kostiumai spalvingi, keisti ir šiek tiek primena Užgavėnių karnavalus.

Aukojami gyvūnai ir kaukės su dvylika ragų

Inti Raymi šventė išliko tokia pat triukšminga kaip ir inkų laikais. Festivalio dieną miesto aikštes užplūsta muzikantai, grojantys tradiciniais būgnais ir lietuviškus skudučius primenančiomis pano fleitomis.

Kasmet ant altoriaus atvedama balta lama po iškilmių sveika ir gyva grįžta į fermą. Anksčiau gyvūnai būdavo paaukojami dievams.

Tiesa, kai kurie ritualai truputį pakito. Nors anksčiau siekiant geresnio derliaus būdavo aukojami gyvūnai, dabar šventė priimtina ir gamtos mylėtojams. Kasmet ant altoriaus atvedama balta lama po iškilmių sveika ir gyva grįžta į fermą.

Festivalio metu akys raibsta nuo spalvingų kostiumų, kuriais pasipuošia ne tik aktoriai, bet ir žiūrovai. Bene svarbiausiu šventės akcentu laikoma austa Aya Uma kaukė. Mistinę būtybę vaizduojantis galvos apdangalas turi du veidus, simbolizuojančius dieną ir naktį. Dar įspūdingiau atrodo 12 styrančių ragų, skirtų kiekvienam metų mėnesiui – tokios dekoracijos nepadarytų gėdos ir per lietuviškas Užgavėnes.

Kadangi apeigos atliekamos nykstančiu quechua dialektu, tradicijos po truputį keičiasi. Nors festivalis gali skirtis nuo prieš šimtus metų vykusios inkų šventės, jo svarba čia niekas neabejoja. Inti Raymi gali tapti viena įsimintiniausių kelionės po Pietų Ameriką akimirkų.

Kelionių į Peru specialistai – kelioniuakademija.lt 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius