Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Keisti Tailando papročiai: ko geriau nedaryti atostogaujant egzotinėje šalyje

Beždžionių šventė Tailande
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Beždžionių šventė Tailande
Šaltinis: 15min
0
A A

Daug pasaulio šalių aplankęs keliautojas patvirtintų, kad kiekviena šalis yra skirtinga. Skiriasi ne tik vietovė, kurioje įsikūrusi šalis, klimatas ir oro sąlygos, žmonių odos spalva ar patiekalai, skiriasi ir papročiai bei tradicijos. Lietuvoje per Užgavėnes įprasta deginti Morę, Joninių naktį ieškoti paparčio žiedo, o cepelinai yra beveik mūsų šalies simbolis, tačiau su kokiais papročiais galima susidurti nuvykus į kitą šalį? Prieš kelionę į Tailandą reikėtų susipažinti su šioje šalyje paplitusias papročiais, kad nebūtume palaikyti neišmanėliais ir neįžeistumėme vietos gyventojų.

Nelieskite galvos!

Vaikštinėjant Tailande prie jūsų pribėgo žavi maža mergaitė ir Jūs norite paglostyti jos plaukus? Nedarykite to! Nelieskite niekieno galvos, nebent norite sulaukti nemalonumų. Skirtingai nuo kojų, tailandiečiai galvą laiko šventa kūno vieta, sielos ir dvasios namais, todėl ji turi būti gerbiama. Tik tėvai ar seneliai gali liesti savo vaikų ar vaikaičių galvas, todėl jeigu Jūs nesate giminaitis, jokiu būdu nelieskite svetimos galvos. Taip pat turėtumėte vengti dėti daiktus virš tailandiečių galvos. Bet kokiu atveju, jeigu palietėte kito galvą, atsiprašykite.

Visada nusiaukite batus

Kaip jau žinome, tailandiečiai galvą laiko šventa ir aukščiausia kūno dalimi, o kojos, atvirkščiai, suprantamos kaip žemiausia ir nešvariausia kūno vieta. Jeigu Jūs koja uždarysite duris, spintą ar stalčių, šis Jūsų elgesys bus palaikytas įžeidžiančiu. Bet kokio daikto spardymas laikomas blogu elgesiu, todėl būdami Tailande ir kitose Azijos šalyse kojomis naudokitės tik vaikščiodami. Taip pat, prieš įeinant į namus ar šventyklą, būtina nusiauti batus. Net jeigu nėra ženklo su prašymu nusiauti ar vietiniai sako, kad tai nebūtina – geriau visada nusiaukite batus.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Portestas Tailande
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Portestas Tailande

Nerodykite pirštu!

Tailande rodymas pirštu gali būti palaikytas agresijos ženklu. Egzistuoja bendra taisyklė, kad negalima rodyti pirštu į žmogų, taip pat būkite ypač atidūs ir nerodykite pirštu į vienuolius ar paveikslus su karališkosios šeimos atvaizdais. Jeigu būtina nurodyti žmogų, esantį toliau, geriausia būtų rodyti nukreipiant link jo rankos pirštus su delnu į viršų. O norint pakviesti kitą žmogų prieiti arčiau, tai padaryti reikėtų ištiesiant ranką delnu žemyn ir mojuojant statmenai grindims nuleistais pirštais.

Naudokitės dešine ranka

Tailande kairė ranka yra laikoma purvina, todėl kairiarankiams šioje šalyje gali kilti nemalonių situacijų. Paaiškinimas, kodėl tailandiečiai nesinaudoja kaire ranka vakariečiams gali atrodyti keistas ar net juokingas, tačiau Tailande yra manoma, kad kaire ranka yra naudojamasi tik tualete. O kartais, kai nėra tualetinio popieriaus, geriausia padeda... kairė ranka. Todėl geriau visada paduokite daiktus, užmokėkite  ir valgykite dešine ranka.  

123rf.com nuotr./Gatvės maisto pardavėjas Tailande
123rf.com nuotr./Gatvės maisto pardavėjas Tailande

Namų dvasios leidimas

Istoriškai yra įprasta, kad jeigu žmogus yra pakviečiamas pernakvoti, jis turi prašyti leidimo apsistoti nakčiai tų namų dvasios, vadinamos phra phum. Taip pat prieš išvykstant reikėtų padėkoti namų, kuriuose apsistojote, dvasiai už leidimą pernakvoti. Šis paprotys egzistuoja mažesniuose Tailando miesteliuose ir dažniausiai svetimšalių nėra prašoma to daryti, tačiau kai kurie tailandiečiai šį neįprastą ritualą patys atlieka viešbučio kambaryje prieš eidami miegoti.

Beždžionių savitarnos festivalis

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Beždžionių šventė Tailande
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Beždžionių šventė Tailande

Jeigu lankysitės Bankoke lapkričio mėnesį, nenustebkite papuolę į beždžionių puotą. Nuo 1989 metų, kiekvieną lapkričio 25 dieną Bankoke vyksta beždžionių savitarnos festivalis (ang. The Monkey Buffet Festival). Šio festivalio pagrindinės dalyvės yra beždžionės. Tailande yra tikima, kad karalius Rama dalį žemių atidavė Hanumanui, kuris yra laikomas beždžionių karaliumi, todėl kasmet apie 2000 beždžionių gauna tūkstantį kilogramų maisto. Beždžionės gali rinktis iš daugybės rūšių vaisių, daržovių ir saldumynų, kurie būna sudėti ant didžiulių stalų, kad visi norintys galėtų pamatyti beždžionių puotą. Vietiniai gyventojai tiki, kad beždžionės atneša didelę laimę, todėl patys šoka apsirengę beždžionių kostiumus, taip norėdami atsidėkoti.

Dovanos išpakavimas

Tailandiečiai mėgsta dovanoti ir gauti dovanas. Todėl reikia žinoti, kad tikras tailandietis niekada neatidarys dovanos, kai šalia yra ją įteikęs asmuo. Priešingas elgesys yra laikomas blogomis manieromis, todėl jeigu gausite dovaną nuo Tailando gyventojų, nepakuokite jos iš karto. Smalsumą galėsite patenkinti likę vieni, tokiu atveju, nebūsite palaikyti nemandagiais. Šis paprotys būtų naudingas ir mūsų kultūroje, nes apsaugotų nuo melavimo, kad dovana patinka, kai iš tiesų ji yra visiškai nereikalinga.

Kelionių į Tailandą specialistai – kelioniuakademija.lt 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje