Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2017 balandžio 11d. 23:00

Baisiausia Kambodžos vieta – nuodingųjų medžių kalva – laukia lankytojų

Tuol Slengo muziejus
„Scanpix“ nuotr. / Tuol Slengo muziejus

Pasakojimas, kaip kraupi Kambodžos vieta tapo viso pasaulio turistus traukiančiu šalies objektu.

Pnompenis – miestas, kuriame gana nedaug lankytinų vietų. Brangiausias Kambodžos perlas – Ankor Vato šventyklų kompleksas – yra už aštuonių valandų kelio nuo sostinės, tad turistai iki šiol neretai Pnompenį vertindavo tik kaip tarpinį kelionės punktą šiame maršrute. Tačiau be reikalo: Pnompenyje yra dėl ko užsibūti. Tai ne tik senovės paminklai, tokie kaip Vat Pnomas, nuo kurio prasidėjo miesto istorija, ar karališkieji rūmai, bet ir objektai, susiję su naujausia Kambodžos istorija, – pavyzdžiui, Tuol Slengo mokykla, kurioje raudonieji khmerai per ketverius metus nužudė per 17 tūkst. žmonių.

Lenta.ru žurnalistas papasakojo, kodėl Tuol Slengas yra svarbiausia vieta, kurią būtina pamatyti Kambodžoje.

Wikipedia.org nuotr./Tuol Slengo muziejus
Wikipedia.org nuotr./Tuol Slengo muziejus

Prieš beveik 42 metus, 1975 metų balandžio 17-ąją, radikalieji Kambodžos komunistai, pasivadinę raudonaisiais khmerais, laimėjo karą prieš vyriausybines pajėgas: jie įžengė į šalies sostinę ir praktiškai tą pačią dieną iš miesto išvijo per milijoną gyventojų. Pol Potas manė, kad Demokratinė Kampučija (taip neilgą jo valdymo laikotarpį vadinosi valstybė) turi būti agrarinė valstybė, tad miestiečių egzistavimas yra beprasmis.

Pagal jo sumanymą, miestų gyventojai turėjo rasti naują gyvenimo prasmę, dirbdami žemės ūkio darbus, bet ženkli jų dalis net nepasiekė laukų ir pasėlių ir žuvo pakeliui. Tačiau sostinę raudoniesiems khmerams pavyko beveik visiškai išvalyti nuo žmonių. Daugelis pastatų, iki tol aktyviai naudotų įvairioms paskirtims, ištuštėjo, tarp jų ir Tuol Slengo (khmerų kalba tai reiškia „nuodingųjų medžių kalva“) mokykla. Jos teritorijoje raudonieji khmerai jau po kelių dienų įsteigė saugumo kalėjimą S-21.

„Scanpix“ nuotr./Tuol Slengo aukų portretai
„Scanpix“ nuotr./Tuol Slengo aukų portretai

Per nepilnus ketverius Demokratinės Kampučijos egzistavimo metus per Tuol Slengą praėjo daugiau nei 17 tūkst. žmonių. Iš jų išgyveno vos 12, visi likusieji buvo nužudyti. Tai gana nedaug – iš viso per genocido laikotarpį žuvo trys milijonai Kambodžos gyventojų. Daugelis mirė nuo bado ir nepakeliamų darbo sąlygų tiesiog laukuose.

Į sostinėje įkurtą „saugumo kalėjimą“ patekdavo tie, kurie būdavo įtariami išdavyste ar idėjiniu nepastovumu. Kitaip tariant, dažnai tai būdavo patys raudonieji khmerai, kuriuos pačiupo vidinių partijos represijų banga, nepagailėjusi net vaikų: jų išsigandę veidai užfiksuoti daugelyje šiurpą keliančių nuotraukų, tapusių vizitine Tuol Slengo kortele.

Pol Potas rėmėsi naująja karta, į savo būrius rinkdamas kaimo jaunuomonę. Daugelis budelių, dirbusių Tuol Slenge, nebuvo sulaukę net aštuoniolikos. Kai kurioms jų aukoms buvo dar mažiau – neretai už grotų atsidurdavo net devynmečiai. Čia juos kartu su kitais kaliniais mušdavo, kankindavo ir galų gale nužudydavo.

Šaudymais čia neužsiimdavo – kulkos jaunai Demokratinei Kampučijai buvo per didelė prabanga. Tad suimtųjų egzekucijas vykdydavo parankinėmis priemonėmis – kastuvais, peiliais, plaktukais, metaliniais vamzdžiais, kabliais ir dažniausiai kauptukais.

Šiems neįmantriems darbo įrankiams, tapusiems kankinimų ir masinių žudynių instrumentais, Tuol Slenge skirtas atskiras ekspozicijos stendas. Žinoma, šiais įrankiais naudotasi ne tik lagerio teritorijoje. Kai kuriuose šaltiniuose galima perskaityti ir apie kitus „nepatikimų“ gyventojų sluoksnių likvidavimo metodus. Pavyzdžiui, apie tai, kad žmonių grupes budeliai apvyniodavo spygliuota viela, o po to per ją leisdavo elektros srovę.

Raudonieji khmerai lavonus išveždavo į užmiestį – į specialius poligonus, kurie dabar visame pasaulyje žinomi kaip „mirties laukai“. Pats garsiausias iš jų – Čoeng Ekas – yra už 17 kilometrų nuo Pnompenio. Tai vienintelis „mirties laukas“, paverstas turistine įžymybe (jeigu tokį žodį apskritai galima vartoti šiame kontekste). Ant broliškų kapų, kuriuose vis dar galima rasti nužudytųjų kaulų, pastatyta budistinė pagoda su keliais tūkstančiais kaukolių jos viduje. Čia pat auga ir liūdnai pagarsėjęs „medis žudikas“ – į jo kamieną skaldydavo mažųjų liaudies priešų vaikų galvas.

„Scanpix“ nuotr./„Medis žudikas“
„Scanpix“ nuotr./„Medis žudikas“

Kai kurie tyrinėtojai pabrėžia detalę, kuri atrodo per daug neįtikėtina ir laukinė net ir visos Demokratinės Kampučijos istorijos, kupinos žvėriškumų ir sadizmo, fone. Budeliai vaikų žudynių metu privalėjo juoktis, nes priešingu atveju galėjo būti įtarti užuojauta priešiškai klasei.

Tačiau nieko stebėtino: Pol Poto valdymo laikotarpiu galima rasti daugybę tokių iškrypėliškų epizodų. Apie daugelį jų galima sužinoti Tuol Slenge. Muziejų kalėjimo S-21 teritorijoje įkūrė vietnamiečiai, 1979 metais nuvertę raudonųjų khmerų režimą. Jie tai padarė praėjus vos porai dienų po savo pergalės. Ir ne tik iš pagarbos aukoms, bet ir tam, kad parodytų pasaulinei bendruomenei savo intervencijos į Kambodžą pagrįstumą.

Nuo to laiko Tuol Slengas išsiplėtė, tapo vienu iš žymiausių memorialinių muziejų pasaulyje. Šiuo metu jo teritorijoje veikia kelios dešimtys nuolatinių ir laikinų ekspozicijų, kino salė, maldų kambarys, pristatoma daugybė dokumentų, nuotraukų ir artefaktų.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Tuol Slengo muziejus
AFP/„Scanpix“ nuotr./Tuol Slengo muziejus

Muziejaus administracijai pavyko išsaugoti kankinimų kalėjimo atmosferą: kai kurie korpusai iki šiol apraizgyti spygliuota viela, o kai kuriuose aukštuose iki šiol kruopščiai išsaugotos tipinės vienutės – mediniai ar plytiniai narvai, kurių plotas neviršija dviejų kvadratinių metrų.

Nepaisant masto ir pasaulinės reikšmės, Kambodžos vyriausybė neskuba skirti kompleksui pakankamai lėšų. Šiandien daugelį aukštų vyriausybinių postų karalystėje užima buvę raudonieji khmerai, kurių nepavyko apkaltinti karo nusikaltimais. Be to, šioje šalyje istorinės atminties politika gana savotiška: stengiamasi neprisiminti apie tragiškus keturių dešimtmečių senumo įvykius. Dėl to prieš įžengiant į istorinį kompleksą derėtų pasiruošti kišenėje du ar tris dolerius – jums bus pasiūlyta paaukoti juos švietimo programų rengimui.

Wikipedia.org nuotr./Čoeng Eko masinės kapavietės
Wikipedia.org nuotr./Čoeng Eko masinės kapavietės

Patarimas keliautojams: pirmą kartą atsidūrus Pnompenyje, geriau atsisakyti kelionės į Tuol Slengą pėsčiomis. Jis yra gyvenamųjų namų rajone iš vienodų kvartalų, kuriuose lengva pasiklysti. Pnompenyje beveik neegzistuoja viešasis transportas, tačiau jį sėkmingai pakeičia motorikšos, vadinamieji tuktukai. Iš bet kurios miesto vietos į muziejų būsite nuvežti už maždaug tris dolerius. Tiek pat kainuos lankytojo bilietas ir audiogidas.

Iki „mirties laukų“ nuvykti sunkiau – kelionė tuktuku kainuos ne mažiau 10 dolerių. Beje, beveik, kiekvienas viešbutis ar hostelis siūlo teminius autobusų turus, kurių kaina varijuoja nuo 15 iki 25 dolerių. Į tokių turų programą įeina Tuol Slengo ir „mirties laukų“ aplankymas, tačiau už lankytojo bilietą ir audiogidą vis tiek teks mokėti atskirai.

Temos: 2 Kambodža Genocidas
Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Panevėžio miesto savivaldybę krėtę STT agentai sulaikė ne tik merą, bet ir kelis verslininkus

Aktualu

Interpeliacija aplinkos ministrui Kęstučiui Navickui žlugo

Gyvenimas

Joninės bus šaltos ir šlapios: karščiai iškeliauja iš Lietuvos

Aktualu

Seime aršūs debatai dėl KGB bendradarbių viešinimo: „Visi, kurie balsuosit už šitą projektą, padėsit Kremliui“

Tiesiogiai Sportas

Paskutiniai startai: Japonijos kamikadzės prieš dievuko vedamą Kolumbiją

Vardai

Režisieriaus Aleksandro Broko žmona Gretė pagimdė dukrą: davė baltų deivės įkvėptą vardą

24sek

Lyg atsisveikinimo kalbą rėžęs V.Micičius – apie Šarą, nuostabius potyrius ir ateitį Kaune

Aktualu

Po kalinių vakarėlio Kybartuose krito pataisos namų direktoriaus ir skyriaus vadovo galvos

Aktualu

Bandydama pasiteisinti VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė apsimelavo

Kultūra

Monika Gimbutaitė: Ką darom? Kultūrą!

Pasaulis kišenėje

Papasakojo apie keistenybes Švedijos viešbučiuose: kambarys po žeme, spintoje arba depresijoje

50 žalių atspalvių: Birštono apylinkės, užfiksuotos iš oro baliono

Mokesčių reforma Verslas

S.Jakeliūno smūgis saviems: vos rastas kompromisas, registravo priešingą siūlymą

„Vieni vartai“: anglų pabėgimas nuo sensacijos ir tiesos diena Rusijai

Sportas

Pasaulio čempionato tendencijos: mažiau atakų – daugiau standartinių padėčių

Vardai

Justinas Bieberis atnaujino romaną su modeliu Hailey Baldwin

Gazas

BMW pristatė 8 serijos kupė – pirmi modeliai į garažus iškeliaus rudenį

Vardai

Dar vienas karališkas kūdikis: Elizabeth II anūkė Zara Tindall pagimdė mergaitę

24sek

Vilniaus „Lietuvos ryto“ vasaros dėlionė: kuriomis kryptimis pasuks žaidėjai?

Aktualu

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas griežtai pamokė paauglį

Naujienos

Aktualu

Panevėžio miesto savivaldybę krėtę STT agentai sulaikė ne tik merą, bet ir kelis verslininkus

Aktualu

Interpeliacija aplinkos ministrui Kęstučiui Navickui žlugo

Gyvenimas

Joninės bus šaltos ir šlapios: karščiai iškeliauja iš Lietuvos

Tiesiogiai Sportas

Paskutiniai startai: Japonijos kamikadzės prieš dievuko vedamą Kolumbiją

Aktualu

Seime aršūs debatai dėl KGB bendradarbių viešinimo: „Visi, kurie balsuosit už šitą projektą, padėsit Kremliui“

Vardai

Meghan Markle pratinasi prie britiškų pramogų: pirmą kartą apsilankė Askoto žirgų lenktynėse

Vardai

Režisieriaus Aleksandro Broko žmona Gretė pagimdė dukrą: davė baltų deivės įkvėptą vardą

24sek

Lyg atsisveikinimo kalbą rėžęs V.Micičius – apie Šarą, nuostabius potyrius ir ateitį Kaune

Aktualu

Po kalinių vakarėlio Kybartuose krito pataisos namų direktoriaus ir skyriaus vadovo galvos

Aktualu

Bandydama pasiteisinti VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė apsimelavo

Kultūra

Monika Gimbutaitė: Ką darom? Kultūrą!

50 žalių atspalvių: Birštono apylinkės, užfiksuotos iš oro baliono

Pasaulis kišenėje

Papasakojo apie keistenybes Švedijos viešbučiuose: kambarys po žeme, spintoje arba depresijoje

„Vieni vartai“: anglų pabėgimas nuo sensacijos ir tiesos diena Rusijai

Mokesčių reforma Verslas

S.Jakeliūno smūgis saviems: vos rastas kompromisas, registravo priešingą siūlymą

Sportas

Pasaulio čempionato tendencijos: mažiau atakų – daugiau standartinių padėčių

Gazas

BMW pristatė 8 serijos kupė – pirmi modeliai į garažus iškeliaus rudenį

Vardai

Justinas Bieberis atnaujino romaną su modeliu Hailey Baldwin

Vardai

Dar vienas karališkas kūdikis: Elizabeth II anūkė Zara Tindall pagimdė mergaitę

24sek

Vilniaus „Lietuvos ryto“ vasaros dėlionė: kuriomis kryptimis pasuks žaidėjai?

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Dienos šviesa

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Grožis vasarą

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje