Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Parduodamos kaip rakandai: mažametės nuotakos

Indijoje 18-os nesulaukusios mergaitės dažnai ištekinamos už keleriais metais vyresnių vyrų
„Scanpix“ nuotr. / Indijoje 18-os nesulaukusios mergaitės dažnai ištekinamos už keleriais metais vyresnių vyrų
Šaltinis: 15min
0
A A

Vaikų santuokos ir neretai siaubingos jų pasekmės vis dažniau atsiduria pasaulio žiniasklaidos centre.

Daug dėmesio šiai temai skyrė ir birželio mėnesio žurnalas „National Geographic“. Pasak žurnalistės Cynthios Gorney, atlikusios žurnalistinį tyrimą keliose besivystančiose šalyse, vaikų santuokos toleruojamos įvairiuose žemynuose, kultūrose, religijose ir kastose. „Indijoje mergaitės paprastai sužieduojamos su 4–5 metais vyresniais berniukais. Jemene, Afganistane ir kitose šalyse, kur gausu ankstyvų santuokų, mergaites gali vesti jaunuoliai ar pusamžiai našliai, o kai kuriuose Etiopijos regionuose įprasta merginę pagrobti, išžaginti, o paskui vesti“, – rašo autorė.

Pasak CNN, neretai vaikų santuokos primena verslo sandorius, kai mažametės mergaitės atiduodamos už skolą arba ištekinamos už pusbrolių, siekiant išspręsti giminės ginčą. Dažnai tvirta santuoka šiais atvejais suvokiama ne kaip dviejų žmonių, bet šeimų sąjunga.

Tarptautinis moterų tyrimų centras nepilnamečių iki 18-os metų santuokas laiko vaikų santuokomis, ir besivystančiose šalyse tyrėjai per metus priskaičiuoja apie 10–12 mln. pernelyg jaunų mergaičių santuokų.

Slaptos ceremonijos

Scanpix nuotr./Afganistane iatekinamos ne tik pilnametystę sulaukusios nuotakos, bet ir mažametės mergaitės
„Scanpix“ nuotr./Afganistane ištekinamos ne tik pilnametystę sulaukusios nuotakos, bet ir mažametės mergaitės

Mažamečių vaikų santuokos itin paplitusios Indijos Radžastano kaime. Ir nors šis reiškinys visiems yra puikiai žinomas, vaikų santuokos laikomos savotiška paslaptimi, apie kurią garsiai niekas nekalba. Viskas vyksta patyliukais, nes suvokiama, kad jei nepaperkamas policininkas sužinos apie ceremoniją, ji gali būti nutraukta, o šeimai grės areštas ir gėda.

Įstatymų nepaiso ne tik tėvai, bet ir visa bendruomenė. Vyrauja gilus įstikinimas, esą mažametės ištekinimas yra geriausias būdas bręstančiai mergaitei užaugti.

Radžastano pareigūnai savo ruožtu tvirtina darą viską, ką gali, kad užkirstų kelią mažamečių sutuoktuvėms. „Sužinoję apie vaikų vestuves, pradėjome tyrimą“, – CNN sakė vietos valdžios atstovė Manju Rajpal.

Indijoje mergaitės negali legaliai ištekėti, kol nėra sulaukusios 18-os. Todėl vaikų vestuvių ceremonijos dažniausiai vyksta naktį. Pasak Tarptautinio moterų tyrimų centro, beveik septynios iš dešimties nuotakų Radžastane išteka nesulaukusios 18 metų.

Jemene ir Afganistane mažos mergaitės neretai ištekinamos už gerokai vyresnių vyrų. Pasak tarptautinės organizacijos „Oxfam“, daugiau nei pusė Jemeno mergaičių išteka būdamos jaunesnės nei 18 metų. Kodėl tėvai pasiryžta ištekinti net ir lytinės brandos nesulaukusias savo dukteris, žinodami, kad taip užkerta kelia jų mokslams ir atima iš jų vaikystę?

sxc.hu nuotr./Gyvenimas Etiopijoje
sxc.hu nuotr./Etiopijoje mergaitės ištekinamos taip pat labai mažos

„Šeimos nori apsaugoti savo mergaites. Šeimos nori apsaugoti jas nuo santykių už santuokos ribų. Kartais taip pasielgti šeimas priverčia ekonominiai sunkumai. Yra ir šeimų, įsitikinusių, kad mergaitėms išsilavinimas nėra svarbus“, – CNN sakė UNICEF atstovas Laurentas Chapuis.

Kai kada santuokos ceremonija įvyksta, kai mergaitė dar yra labai maža – penkerių metukų ar šiek tiek vyresnė. Tokiais atvejais nuotaka iš karto neina gyventi į vyro namus, bet lieka savo namuose, kol lytiškai subręsta. Tėvų įsitikinimu, taip užtikrinama, kad jų mažametes dukteris vedę vyrai nesimylės su jomis, kol jos lytiškai nesubręs. Tuo tarpu įvykusi santuokos ceremonija, tų pačių tėvų įsitikinimu, garantuoja mergaitės garbės ir nekaltybės išsaugojimą.

Dešimties ir išsiskyrusi

Prieš trejus metus pasaulį savo drąsa pribloškė jemenietė Nujood Ali. Mergina buvo vos dešimties, kai ją ištekino už triskart vyresnio vyro, Nujood tėvams žadėjusio, kad lytiškai su savo žmona nesantykiaus, kol jai nesueis 20 metų. Tačiau po santuokos mergaitė buvo mušama ir prievartaujama.

„Nenorėjau su juo miegoti, tačiau jis mane versdavo. Jis mane mušė ir užgauliojo“, – pasakojo Nujood. Pabėgusi nuo vyro, Nujood grįžo namo, tačiau čia daug paramos nesulaukė. Jos tėvas, rėkdamas ant dukters apie šeimos garbę, liepė jai grįžti pas vyrą „atlikti žmonos pareigas“. Motina nedrįso prieštarauti savo vyrui. Tačiau antroji jos tėvo žmona davė Nujood pinigų taksi, paaiškino, kur yra teismas ir palinkėjo mergaitei sėkmės.

Viena nuėjusi į teismą, dešimtmetė paprašė teisėjo skyrybų. Kai galiausiai Nujood buvo išskirta, teismo salėje, Sanoje, aidėjo džiaugsmingi plojimai. Pati Nujood tapo kovos prieš vaikų santuokas, simboliu.

Scanpix nuotr./Jemene mergaitės neretai iatekinamos nesulaukusios nė deaimties metukų
„Scanpix“ nuotr./Jemene mergaitės neretai ištekinamos nesulaukusios nė dešimties metukų

„Padariau tai, kad žmonės įsiklausytų ir neištekintų savo dukterų, kai jos yra tokios jaunos, kaip kad buvau aš“, – pasakojo Nujood. Jos buvęs vyras atsisakė duoti interviu CNN, tačiau neigė mušęs savo mažametę žmoną.

Žurnalistė C.Gorney savo straipsnyje pateikia ir daugiau drąsių mergaičių, pasiryžusių kovoti už savo teises, pavyzdžių: antai 12-metė jemenietė Reem išsituokė praėjus keliems mėnesiams po Nujood skyrybų. Indijoje prieš porą metų tuo metu 11-metė Sunil pareiškė tėvams, kad nieku gyvu netekės už vyro, jau keliauvusio į vestuves ir pagrasino, kad verčiama tuoktis iškvies policiją bei „suskaldys tėvui galvą“.

Kūnai nepasiruošę gimdyti

Dažnai vaikų santuokos mažametėms mergaitėms būna pražūtingos. Antai 2009 metais pasaulį pribloškė mergaitės iš Jemeno istorija. Pasak nevyriausybinių organizacijų, po tris dienas trukusio gimdymo, mažametė nuotaka mirtinai nukraujavo, nors jos vaiko gyvybę pavyko išsaugoti. Mergaitei tebuvo 12 metų, ir jos istorija tik vienas iš daugybės atvejų, kai anksti ištekintos ir per jaunos gimdyti mergaitės miršta bandydamos tai padaryti.

Kaip rašo „National Geographic“, dažniausiai lytiniai santykiai lytiškai nesubrendusioms mergaitėms turi negailestingų pasekmių: išdraskytas makšties sieneles; fistulę, vidinius plyšius, kurie gali visam gyvenimui sukelti šlapimo nelaikymą ir kt.

AFP/Scanpix nuotr./Nuotaka Indijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Nuotaka Indijoje

Vienas vyras CNN papasakojo, kaip savo kaimo pakelėje rado gimdančią mergaitę. „Ji mirė. Po to, kai mirė ji, mirė ir jos vaikas. Ji ėjo pakele ir mirė taip ir nepasiekusi ligoninės“, – sakė vyras.

Pasak organizacijos „Oxfam“, Jemene gimdančių moterų mirštamumas yra vienas iš didžiausių Artimuosiuose Rytuose.

Nesutinka nustatyti amžiaus ribos

Nepaisydami pražūtingų pasekmių, religinio konservatyvizmo šalininkai Jemene nesutinka, kad įstatymuose būtų nustatytas amžius, iki kada mergaitės tuoktis negali. „Jeigu ankstyva santuoka keltų žalą, Alachas ją būtų uždraudęs, – „National Geographic“ sakė Jemeno parlamento narys Mohammedas Al-Hamzis. – Jeigu pats Alachas neprieštarauja, negalime užginti ir mes.“

Pasak jo, islamas neleidžia tuoktis fiziškai nesubrendusiai mergaitei, bet šventasis Koranas nenurodo amžiaus ribos, – tai esą nustatyti turėtų pati šeima ir religinė bendruomenė, ne įstatymas. Be to, pasak tradicijos, pranašo Muhamedo mylimoji Ayesha ištekėjo už jo vos devynerių. Tačiau kiti pažymi, kad santykiauti Ayesha pradėjo gerokai vėliau – galbūt paauglystėje, o galbūt dvidešimties ar dar vyresnė.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje