Dabar populiaru
Publikuota: 2012 balandžio 13d. 18:12

Gruzijos vynas: kaip surenkamos fazanų ašaros

Gruzijoje vyno tradicijos labai senos
Phesanttears.com nuotr. / Gruzijoje vyno tradicijos labai senos

Signagis – neoficiali Gruzijos vyno regiono Kachetijos sostinė. Pastaraisiais metais pasakiško grožio, europietiškai sutvarkytas miestukas susilaukia vis daugiau keliautojų ir turistų dėmesio ne tik dėl kvapą gniaužiančių vaizdų ar žymaus gruzinų tapytojo N.Pirosmanio darbų. Pirmiausiai žmones čia masina autentiškai gaminami regiono vynai.

B.Tilmantaitės nuotr./Židinys aaltą žiemos dieną
B.Tilmantaitės nuotr./Židinys šaltą žiemos dieną
 
Signagyje praveriame namo duris, virš kurių išraitytas pavadinimas „Fazano ašaros“. Židinio šiluma akmeninėje menėje išsklaido visur aplink klaidžiojančią drėgmę, virtuvėje tiek kvapų ir tiek spalvų, kad viskas iš pirmo žvilgsnio primena jaukią karaliaus virėjų menę užsnigtame kalnų mieste. Šioje vyno tvirtovėje šeimininkai mums ir atskleidžia, kuo ypatingos „Fazanų ašaros“ ir kodėl vynas toks svarbus Gruzijos žmonėms.
 
Pati naujausia Gruzijos vynų istorija
 
Kachetijos regione yra daugybė vynuogynų ir vyndarių. Visi su savomis istorijomis ir savomis tradicijomis. Bet štai viena visai nauja gruziniško vyno istorija įdomi tuo, kad ją kuria atvykėlis iš Vakarų. 
 
Viskas prasidėjo nuo amerikiečių dailininko Johno Wurdemano, kurį teptukas daugiau nei prieš 15 metų atvedė į Niko Pirosmanio gimtinę. Romantiškasis tapytojas ramiame pasaulio kampelyje piešė saulėlydžius ir vynuogynus, kol vieną vakarą jį užkalbino Gela – nuoširdus gruzinas vyndarys, kurio aštuonios giminės kartos Kachetijoje gamina vynus. Taip tapytojas, dešimtmetį piešęs vynuoges, 2005 metais pats pradėjo kartu su vietiniais gaminti vyną. 
phesanttears.com nuotr./Signagis ir vynuogynai
phesanttears.com nuotr./Signagis ir vynuogynai
Taip jau sutapo, kad iškart po šio amerikiečio žingsnio, 2006 metais, Gruzijos vynams Rusija paskelbė embargą, kas privertė vietinius vyndarius koncentruotis ne į masinę pigių vynų gamybą, bet atsigręžti į kokybę, tradicijas ir autentišką tūkstantmečius atlaikiusį Gruzijos vyno skonį. Kaip tik Johno ir Gelos naujieji vynai čia rado puikią nišą. Nedideliais kiekiais surenkamos vynuogės, tradiciškas gamybos būdas ir išskirtinis skonis iš karto privertė sučepsėti iš pasitenkinimo pasaulinius vynų ekspertus. 
 
Ilgai laukti neteko ir brangūs vynai pradėjo keliauti į Skandinaviją, Prancūziją, jų galima paragauti ir Tbilisyje, tačiau pagrindinė tvirtovė lieka čia, gimtinėje Signagyje. Nepradėsiu pasakoti atskirų šių vynų skonių ir poskonių, kvapų ir aromatų sintezės... Tebūnie tai vienas smulkus kelionės Gruzijon tikslas – paragausite patys, jeigu užsuksite į Signagį. O visą vyno unikalumą įkūnija paties jo vardo atsiradimo istorija.
 
Unikalus vardas 
 
Sugalvoti gerą pavadinimą naujam vynui nėra lengva. Ilgai jo ieškojo ir Johnas. O kai viltis surasti tinkamą pavadinimą buvo jau išblėsusi, tada amerikietį netikėtai pavadinimas susirado pats. 
 
Vieną dieną toliau gilindamasis į Kachetijos vynų tradicijas naujasis vyndarys ėjo per vietinius senolius. Vienas jų pasivedė amerikietį į rūsį, išsitraukė stiklą ir pripildė jį vynu. „Į ką tau panašus šis skonis?“,- paklausė senukas. Gerai išlaikytas, sodrus, unikalus, gruziniškas vynas tikrai nustebino amerikietį, o šio vyno šeimininkas pasufleravo: „Ar skonis nepanašus į fazano ašaras?“. Johnas tik nusišypsojo. Unikalus kaip karališko Kachetijos regiono paukščio ašaros – jį sumedžioti pasiseka ne kiekvienam, juo labiau surinkti ašaras. Taip pavadinimas kartu su etikete ir prilipo prie butelio. 
B.Tilmantaitės nuotr./Vyno rūsys Signagyje
B.Tilmantaitės nuotr./Vyno rūsys Signagyje
„Fazanų ašaros“ simbolizuoja ne tik naują Gruzijos vynų istorijos etapą, tačiau ir išaugusią kokybę. Vis dėlto ši kokybė neatsirado per penkis ar šešis metus. Ir netgi ne per kelis šimtmečius... Archeologai tikina, kad Gruzija yra pirmoji šalis pasaulyje prieš 8000 metų pagaminusi vyną. Čia kaip kinų medicina – negali nesižavėti ir netikėti, kai prisilieti prie šitiek metų patirties.
 
Ką gruzinams reiškia vynas?
 
Tbilisyje aukštai ant kalno stovinti Gruzijos Motinos skulptūra rankose laiko du Gruzijos simbolius, tad daugelis gruzinų žvelgdamį į ją, tikriausiai jaučiasi panašiai, kaip lietuviai išvydęs krepšinio kamuolį. Vienoje rankoje indas vyno – svečiams sutikti, kitoje kardas – priešams kirsti. Tai dvi pagrindinės juostos, kuriomis perrišta ši maža Kaukazo šalis.
B.Tilmantaitės nuotr./Gruzijos Motinos skulptūra Tbilisyje
B.Tilmantaitės nuotr./Gruzijos Motinos skulptūra Tbilisyje
Patys gruzinai tiki, kad būtent dėl vyno ir savo švenčių jie gavo tokį pasakiškai gražų gamtos kampą iš Dievo. Viena žymiausių legendų pasakoja, kad kai Dievas tautoms dalino žemes gruzinai linksminosi savo suproje (užstalės šventė su vynu, tostais ir valgiu) ir pavėlavo į dalybas. Vis dėlto Dievas pasigailėjo gruzinų dėl šių linksmo būdo, ir atidavė kalnų bei gamtos grožio pilną žemę, kurią buvo pasilikęs sau. 
 
Vynas šiose žemėse pradėtas gaminti 6-5 tūkst. pr. Kr., tad ir ši legenda galėtų stoti į vieną gretą su seniausiais Antikos mitais. Patys palyginkite: seniausias Lietuvoje iškastas gyventojas kol kas yra 5780 m. pr. Kr. gyvenęs Spigino žmogus su savo gremžtukais ir skustukais; Gruzinai tokiu metu jau gamino ir gėrė vyną bei linksminosi suprose. 
B.Tilmantaitės nuotr./Vynas Gruzijoje turi iaskirtinę vietą
B.Tilmantaitės nuotr./Vynas Gruzijoje turi išskirtinę vietą
Taip viskas iki šiol. Kachetijoje kiekviena giminė turi vyno rūsį, kuriame brandina savo rankomis spaustas vynuogių sultis. Net vargingiausia šeima pastalėje turės kelias talpas vyno. Be vyno neįsivaizduojamos religinės šventės ir apeigos, vestuvės ir laidotuvės, gimtadieniai ir paprasti pasisėdėjimai vakare. 
 
Gyvybės eliksyras
 
Epitetų vynui gruzinai yra prigalvoję labai daug, tačiau vienas labiausiai vartojamų – gyvybės eliksyras. „Štai... gruzinai jį vadina Juoduoju“,- pateliūskuoja tamsų skysti taurėje vienas iš Johno vynininkų, o ant stiklo slystančios rausvos vyno srovelės raminančiai hipnotizuoja. „Išgerkite kiekvieną dieną po stiklą šios rūšies vyno ir jums nereikės jokių kitų vitaminų šaltinių“,- bando nukautuoti vynų gidas. 
 
„Išgerkite po dvi stiklines per dieną ir iš vis gyvenime nebeliks problemų“,- spėjau pagalvoti aš. 
 
Kaip bebūtų, Juodasis vynas „Saperavi“ turi  20  kartų daugiau antioksidantų nei bet kuris kitas europietiškas vynas. Nenuostabu, kad Kachečio žmonės tikėjo, jog būtent šios rūšies vynas gali išgydyti nuo vėžio. „Tai pats rimčiausias vynas, kokį mes gaminame. Jis sodrus, tirštas, natūralios struktūros. Visa šio gyvybės eliksyro paslaptis – vynuogių odelės, kurios kartu su sultimis palaikomos lygiai keturias savaites. Per tą laiką vynas iš odelių pasiima visas geriausias savybes ir spalvą“,- šiek tiek „Fazano ašarų“ vynų gamybos virtuvės užuolaidas praskleidžia vynininkas. 
B.Tilmantaitės nuotr./Skirtingų rūaių
B.Tilmantaitės nuotr./Skirtingų rūšių "Fazanų ašaros"
O pati pagrindinė Signagio vynų savybė – natūralumas. Į šiuos gruziniškus vynus nededami jokie priedai ar cukrus. Kvapai ir skoniai gaunami šalia vynuogių auginant kitus medžius – abrikosus, persikus, slyvas, nuo kurių vynuogės šaknimis ir perima aromatą. Nededant cukraus daugelis Gruzijos vynų yra sausi, „kertantys“ į liežuvį savo rūgštele ir svaiginantys natūralių vynuogių aromatais. Tai vienas esminių įspūdžių pasiliekančių atmintyje paragavus ir Johno pagaminto Juodojo vyno.
 
Iš Signagio dažniausiai turistai išvyksta lengvai apsvaigę, laimingi ir atsigėrę Gruzijos turto – gyvybės eliksyro.
Temos: 2 Gruzija Vynas
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje