Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 9d. 09:03

9 naujausios pasaulio valstybės

Kotoras, Juodkalnija
123rf.com nuotr. / Kotoras, Juodkalnija

Pasaulio sienos vis keičiasi, atsiranda naujos valstybės. Nors ir Lietuva vėl atgavo savo nepriklausomybę, atrodo, visai neseniai, bet 9 valstybės pasaulyje savąsias įgijo dar vėliau.

9 ir 8. Čekija ir Slovakija (1993 m.)

123rf.com nuotr./Čekija
123rf.com nuotr./Čekija

Čekoslovakija buvo sukurta po Pirmojo pasaulinio karo ir Austrų-vengrų imperijos žlugimo, kai čekai susijungė į vieną valstybę su rytiniais kaimynais slovakais.

123rf.com nuotr./Slovakija
123rf.com nuotr./Slovakija

Čekoslovakiją valdė komunistai iki 1989-ųjų Aksominės revoliucijos – taikios revoliucijos, kurios metu valdžia iš jų perimta. Po jos sekė ir tokios pat taikios Aksominės skyrybos, po kurių Čekija ir Slovakija tapo dviem atskiromis, nepriklausomomis valstybėmis.

7. Eritrėja (1993)

Eritrėja iki 1941-ųjų buvo įtraukta į Italijos kolonijinę imperiją (Italijos Rytų Afriką). Italijai pralaimėjus karą, nuo 1941 m. Eritrėją kontroliavo Jungtinė Karalystė, kuri sumažino jos teritoriją.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Eritrėjos modernistinė architektūra išlikusi po kolonizatorių italų
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Eritrėjos modernistinė architektūra išlikusi po kolonizatorių italų

Tarp Etiopijos ir Eritrėjos daug metų tesėsi teritoriniai nesutarimai, pastarosios autonomiją stengėsi išlaikyti ir Jungtinės Tautos, tačiau Etiopija galiausiai ją 1961 m. aneksavo. Kilo žiaurus karas, kuris tęsėsi iki 1991-ųjų, kai Eritrėjos sukilėliai paskelbė pergalę. Praėjus dvejiems metams Eritrėja nubalsavo už nepriklausomybę ir oficialiai tapo nepriklausoma šalimi. Smurtiniai veiksmai tarp jos ir Etiopijos tęsėsi iki 2018 m., kai galiausiai buvo pasiektas taikos susitarimas.

6. Palau (1994)

Palau kaip nepriklausoma valstybė yra gana jauna, tačiau jos žmonių istorija siekia tūkstantmečius. Iš 340 salų sudarytame koraliniame salyne tarp Filipinų ir Naujosios Gvinėjos žmonės gyveno jau nuo 2,5 tūkst. m. pr. Kr.

123rf.com nuotr./Palau
123rf.com nuotr./Palau

Įvairiu laiku šias žemes buvo okupavusios Japonija, Ispanija, Vokietija ir kitos šalys. 1947 m. Palau perėjo JAV administracijai ir tapo Ramiojo vandenyno salų globojama teritorija. Toks susitarimas galiojo iki 1986 m., bet tik 1994 m. Palau galų gale oficialiai tapo nepriklausoma valstybe.

5. Rytų Timoras (2002)

Rytų Timoras – valstybė, esanti į šiaurę nuo Australijos plytinčioje Timoro saloje.

Vida Press nuotr./Rytų Timoras
Vida Press nuotr./Rytų Timoras

Šias žemes dar nuo XVI a. valdė Portugalija, bet 1975 m. Rytų Timoras paskelbė nepriklausomybę. Ja džiaugėsi neilgai – netrukus teritoriją užėmė Indonezija ir nuslopino judėjimus dėl nepriklausomybės. Nuslopino žiauriai – skaičiuojama, kad dėl karinių veiksmų ir bado žuvo daugiau nei 200 tūkst. žmonių. 1999 m. Indonezija leido Rytų Timorui balsuoti dėl nepriklausomybės, ir 78 proc. balsavusių pasisakė už. Nepriklausoma valstybe Rytų Timoras tapo 2002 m.

Rytų Timorą yra aplankiusi ir lietuvių šeima. Paskaitykite jų istorijas:

4 ir 3. Juodkalnija ir Serbija (2006)

Balkanų šalių istorija – ilga ir sudėtinga, ir nemažai žmonių iki šiol tvirtina, kad į visus klausimus apie valstybingumą bei tapatybę nėra atsakyta.

123RF.com nuotr./Juodkalnija
123RF.com nuotr./Juodkalnija

Sienos regione buvo perbraižytos po Jugoslavijos iširimo 1992 m. Po jos žlugimo, buvo sukurta nauja šalis – Serbija ir Juodkalnija. 2006 m. Juodkalnija balsavo už nepriklausomybę. Praėjus dviem dienoms po to, kai ji buvo paskelbta, nepriklausoma šalimi tapo ir Serbija.

123rf.com nuotr./Serbija
123rf.com nuotr./Serbija

2. Kosovas (2008)

Nepriklausomos Kosovo valstybės istorija siekia dar Romėnų imperijos laikus, tačiau moderniųjų laikų istorija yra itin tampriai susijusi su Serbija.

123rf.com /Kosovas
123rf.com /Kosovas

Po Pirmojo Balkanų karo 1912 m. Kosovas atiteko Serbijai, vėliau priklausė Jugoslavijos valstybei. Po šios žlugimo Kosovą liko vėl kontroliuoti Serbija, pradėjusi varžyti albanų teises. 1991 m. jie bandė iškovoti nepriklausomybę, tačiau Serbija į tai atsakė ypatingu žiaurumu. Nuo 1999 m. Kosovą ėmėsi administruoti JTO, o 2008 m. jis paskelbė nepriklausomybę. Jos visgi nepripažįsta beveik pusė JT narių.

1. Pietų Sudanas (2011)

Jauniausio pasaulio valstybė – Pietų Sudanas – savo nepriklausomybę yra iškovojusi dukart. Pirmą kartą – 1956 m., kai įgijo autonomiją nuo Anglijos ir Egipto, kurios valdė šias teritorijas kartu.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Pietų Sudanas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Pietų Sudanas

Pasidžiaugti savo nepriklausomybe šalis galėjo neilgai – prasidėjo susirėmimai tarp musulmonų šiaurėje ir krikščionių pietuose. 1972 m. buvo sukurtas Pietų Sudano autonominis regionas, bet devintajame dešimtmetyje kilo antras pilietinis karas, nusinešęs daug žmonių gyvybių ir iškėlęs naujus klausimus apie valstybės autonomiją. Galiausiai 2005 m. pasiektas taikos susitarimas, kuriame nutarta po šešerių metų surengti referendumą dėl nepriklausomybės. 2011 m. 98 proc. Pietų Sudaro gyventojų pasisakė už nepriklausomą valstybę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Video

09:46
06:04
19:27

Esports namai

URBAN˙/

Debiutas
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje