Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugpjūčio 25d. 20:45

Ant ratų vasarą leidžiantys lietuviai: į ką atkreipti dėmesį perkant namelį ant ratų?

Gyvenimas nameliuose ant ratų
Asm.archyvo nuotr. / Gyvenimas nameliuose ant ratų

Susilaukėme klausimų iš skaitytojų, kaip išsirinkti kelionėms tinkamą namelį ant ratų, perkant jį naudotą. Iš tiesų, dalis lietuvių namelius ant ratų perka ir parduoda ne kelionėms, o stacionariam laikymui – pvz. sodybai ar statybų aikštelei. Tuo tarpu mes su bičiuliais įsigijome virš dešimties 15-20 metų amžiaus namelių ant ratų, skirtų ilgoms kelionėms. Tad pasidalinsime savo subjektyvia nuomone, į ką kreipėme dėmesį pirkdami namelius sau:

1. Namelio komplektacija

Rinkdamiesi sau namelius ant ratų mes, visų pirma, atsirinkdavome tuos, kurie yra pritaikyti gyventi ne tik kempinge, bet ir laukinėje gamtoje. T. y. kuriuose yra vanduo, 12 v. elektra, bio tualetas, dujomis veikiantis boileris, šildytuvas ir šaldytuvas.

Asm.archyvo nuotr./12 v. įvadas
Asm.archyvo nuotr./12 v. įvadas

Mūsų nuomone, ilgai ir patogiai keliauti be šių prietaisų ir komunikacijų po laukinę gamtą būtų neįmanoma. Tuo tarpu senesni vokiečių gamybos nameliai ant ratų (kurie šiaip yra tvirti ir patikimi) dažnai neturi nei 12 v. elektros, nei tualetų, nei dujų – nes yra skirti kelionėms po kempingus.

Labai norint, ir tokiuose nameliuose galima įsirengti tiek 12 v. elektrą, tiek dujas ir kt., tačiau tai jums papildomai kainuos laiko ir pinigų. Todėl iš vienuolikos mūsų kompanijoje pirktų kemperių tik du yra vokiški, kuriuos įsigiję šeimininkai patys ryžosi daryti 12 v. elektros įvadus (dujos ir tualetai juose jau buvo).

2. Išorės korpuso įskilimai

Prieš eidami į namelio vidų, atidžiai apžiūrėkite jo išorę ir įsitikinkite, kad plastmasės nebūtų įskilusios ar lūžusios, mat tai yra vienas iš esminių požymių, nusakančių namelio būklę. Dažnai plastikas būna suskeldėjęs ar sutrupėjęs palei rankenas, kampus, bagažinę. Esantys įskilimai dažniausiai yra sunkiai taisomi, o šaltis ir duobėti keliai juos dar labiau skaldo.

Asm.archyvo nuotr./Korpuso įskilimai
Asm.archyvo nuotr./Korpuso įskilimai

Per esančius įskilimus patenka drėgmė, kuri pūdo medinį namelio karkasą. Kad ir koks būtų gražus ir pigus jūsų apžiūrimas namelis ant ratų, jeigu jo išorinis korpusas yra suskeldėjęs ar aplūžęs, turėkite omenyje, kad tai yra vienas iš kritinių namelio gedimų, ir apie jo taisymo perspektyvas (norint tokį namelį pirkti) reiktų pasitarti su patyrusiais specialistais.

3. Drėgmė

Namelių korpusas (grindys, sijos) dažniausiai yra medinis. Tad esminis kriterijus namelio ilgaamžiškumui ir tvirtumui yra korpuso sausumo lygis. Kadangi medinės namelio dalys visuomet yra paslėptos po vidaus apdaila, yra keletas skirtingų būdų, kaip nustatyti, ar jos yra sausos, ar jau paveiktos pelėsio ir puvimo procesų, t. y. drėgmės.

3.1. Vos įėję į namelio vidų, patikrinkite jo grindis. Tiesiog apeikite visą jų plotą, pasiūbuokite ant vienos kojos vienur ir kitur. Lengvai išgirsite ir pajusite, jei namelio grindys girgžda, siūbuoja ir minkštai linguoja. Taip neturi būti. Sausos ir drėgmės nepaveiktos grindys visuomet bus tvirtos, neskleis jokių garsų jas mindant. Jeigu grindys siūbuoja ir linguoja, vadinasi jos yra smarkiai paveiktos drėgmės – toje vietoje supuvusios.

3.2. Atidžiai apžiūrėkite namelio lubas ir sienas – ypač vietas palei langus, liukus, vandens čiaupus, tualetą. Neturi būti jokių pelėsių, pajuodimų ar deformacijų. Sienos turi būti tvirtos, lygios, stangrios, nesupelijusios.

3.3. Kai kurie pirkėjai vertina namelio sausumo lygį elektroniniais matuokliais, kurie, priglaudus prie namelio vidinių sienų, tiksliai parodo tos vietos drėgmę. Tokius prietaisus galima išsinuomoti, tačiau mes tokių įrankių savo pirkiniams nenaudojome, tad plačiau komentuoti negalime.

Taigi, namelio drėgmė yra vienas esminių kriterijų, nusakančių namelio tvirtumą, ilgaamžiškumą, tinkamumą ilgoms kelionėms. Buvo ne vienas atvejis, kuomet parduodamas namelis atrodė labai jaukus ir tvarkingas, tačiau viena jo siena visiškai supelijusi arba grindys siūbavo kaip batutas. Kelionėms tokių namelių rinktis nerekomenduojame.

4. Įrenginių būklė

Įsitikinę, kad namelio išorė nepažeista, o vidus sausas ir tvirtas, galite pradėti vertinti namelyje sumontuotų baldų ir prietaisų būklę. Iš pradžių apžiūrėkite dušą, tualetą, virtuvėlę, vandens pompą, pakabinamas spintutes, roletus ir langų tinkliukus nuo vabzdžių. Visi baldai ir prietaisai turi laikytis tvirtai, o dušo kabina, kriauklės, tualetas – be įskilimų.

Asm.archyvo nuotr./Boileris
Asm.archyvo nuotr./Boileris

Žinoma, bet kuriuos montuojamus prietaisus galima pakeisti, dušo kabiną bandyti klijuoti ar keisti, tačiau tai papildomai jums gali kainuoti itin brangiai, ypač dušo kabinos ar tualeto keitimas. Tad aptikę neveikiančius ar netinkamai sumontuotus prietaisus, apie jų kainą (su darbais) pasikonsultuokite pas kelis skirtingus specialistus ar pardavėjus. Taip pat įdėmiai apžiūrėkite dujų ir vandens vamzdžius, įvadus, sujungimus, čiaupus – įsitikinkite, jog jie sandarūs. Vandens sistemos nesandarumus galėsite nesunkiai (ar nebrangiai) ištaisyti, tuo tarpu dujų nuotėkį vertintume kaip rimtą priežastį namelio nepirkti.

5. Tempimas

Įsitikinę, kad techniškai namelis atitinka visus jūsų lūkesčius, atlikite su juo bandomąjį važiavimą. Prisikabinkite jį prie automobilio, kuriuo ketinate keliauti, ir vertinkite, ar jums patogu su tokiu nameliu manevruoti miesto gatvėmis, stabdyti, važiuoti 90 km/val greičiu ir pan. Mat skirtingų gamintojų, skirtingo svorio nameliai ant ratų (kaip ir automobiliai) teiks skirtingus pojūčius juos tempiant. Todėl vienus namelius tempti gali būti žymiai patogiau nei kitus – o tai taip pat gali lemti jūsų pasirinkimą renkantis tarp kelių namelių.

Asm.archyvo nuotr./Gyvenimas nameliuose ant ratų
Asm.archyvo nuotr./Gyvenimas nameliuose ant ratų

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:02
01:19
00:44
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje