Dabar populiaru
Publikuota: 2020 vasario 25d. 15:56 , Atnaujinta: 2020 vasario 25d. 17:47

VVTAT: svarbi informacija kelionių dėl koronaviruso atsisakantiems žmonėms

Milano katedrą saugo kaukes dėvintys kariai. Katedrą nuspręsta uždaryti lankytojams
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Milano katedrą saugo kaukes dėvintys kariai. Katedrą nuspręsta uždaryti lankytojams

Reaguodama į Užsienio reikalų ministerijos skelbiamą informaciją dėl šalių bei vietovių, į kurias rekomenduojama laikinai nevykti dėl sparčiai plintančio koronaviruso, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) teikia naujausią informaciją dėl kelionių atsisakymo ir kelionių organizatoriams sumokėtų pinigų grąžinimo.

Kaip 15min jau rašė, šiaurės Italijoje plintant naujo koronaviruso užkratui, kai kurie keliones čia suplanavę lietuviai norėtų jų atsisakyti. Tenerifėje karantinavus viešbutį, Lietuvos kelionių organizatoriai sustabdė užsakymus į jį, o ten atostogauti planavusius lietuvius perkels į kitą kurortą.

VVTAT informuoja, jog Civilinio kodekso 6.750 straipsnis numato, kad turistas gali bet kuriuo metu iki organizuotos turistinės kelionės pradžios nutraukti kelionės sutartį sumokėjęs tinkamą ir pagrįstą sutarties nutraukimo mokestį.

„Turistas įgyja teisę atsisakyti organizuotos turistinės kelionės sutarties ir atgauti visą už kelionę sumokėtą pinigų sumą, jei kelionės tikslo vietoje ar visiškai greta atsiranda nenugalimos jėgos aplinkybių, dėl kurių gali tapti neįmanoma vykdyti organizuotą turistinę kelionę arba nuvežti turistus į kelionės tikslo vietą.

T.y. tam, kad kelionių organizatorius negalėtų iš turisto reikalauti už sutarties atsisakymą sumokėti atitinkamą mokestį, būtinas ne tik nenugalimos jėgos atsiradimas, bet ir organizuotos kelionės vykdymo neįmanomumas”, – susidariusią situaciją komentavo kelionių advokatas Edmundas Rusinas.

Tokiu atveju turistas turi teisę reikalauti, kad jam būtų grąžinti už kelionę sumokėti pinigai, tačiau jam nesuteikiama teisė papildomai gauti žalos atlyginimą.

Pasak E.Rusino, šalys, kuriose yra išplitęs koronavirusas, priima nacionalinius sprendimus išvykti ar atvykti į tam tikrus miestus, tačiau Lietuvoje tokie sprendimai kol kas yra negalimi, todėl patarimai teikiami tik rekomendacinio pobūdžio. Yra teikiamos keturios rekomendacijų rūšys: (I) specifinių rekomendacijų nėra; (II) rekomenduojama imtis atsargos priemonių; (III) į tam tikras šalies dalis rekomenduojama nevykti ir (IV) į šalį rekomenduojama nevykti.

VVTAT pažymi, jog vertinant nenugalimos jėgos aplinkybes yra vadovaujamasi Užsienio reikalų ministerijos paskelbta informacija, į kurias šalis ar vietoves nerekomenduojama vykti. Šiuo metu Užsienio reikalų ministerija Lietuvos piliečiams dėl sparčiai plintančio koronaviruso rekomenduoja laikinai nevykti į Kiniją (išsamiau https://keliauk.urm.lt/location/kinija) bei atitinkamas Šiaurės Italijos savivaldybes (išsamiau https://keliauk.urm.lt/lt/location/italija).

„Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba laikosi pozicijos, jog turistai turi teisę iš kelionių organizatoriaus reikalauti grąžinti už kelionę sumokėtus pinigus, jei į kelionės tikslo ar visiškai greta esančią vietą turistams rekomenduojama nevykti, t.y. tuomet, kai URM rekomendacija yra aukščiausio laipsnio. Kitais atvejais atsisakant organizuotos turistinės kelionės gali būti taikomas sutarties nutraukimo mokestis”, – teigė E.Rusinas.

VVTAT informuoja, jog turistai gali prašyti kelionių organizatorių nutraukti sutartį ir grąžinti už kelionę į Kiniją ar atitinkamas Šiaurės Italijos savivaldybes sumokėtus pinigus, netaikant sutarties nutraukimo mokesčio.

Rekomendacijų dėl koronaviruso grėsmės nevykti į kitas šalis šiuo metu neskelbiama, todėl tokiais atvejais turistai galėtų sutartis nutraukti sumokėję kelionių organizatoriui sutarties nutraukimo mokestį.

Visais atvejais turistams VVTAT pataria kreiptis į kelionių organizatorius dėl galimybės pakeisti kelionės kryptį ar susitarti dėl kitokių sąlygų. Tikimasi, kad kelionių organizatoriai lanksčiau vertins esamą situaciją.

„Vertėtų akcentuoti, jog kelionių organizatoriai kiekvieną atvejį vertina individualiai ir atsakingai. Todėl nerimaujantiems dėl grėsmių keliones kryptyje rekomenduojame kreiptis į kelionių agentūrą kurioje įsigijote kelionę ar tiesiogiai į kelionių organizatorių", – minėjo Lietuvos turizmo asociacijos vykdančioji direktorė Milda Plepytė-Rainienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu
15min tema

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje