Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 8d. 20:55

Aplink pasaulį keliaujanti lietuvių pora rengiasi naujam iššūkiui

Druskų ežeras, Bolivija
„Road of Adventures“ nuotr. / Druskų ežeras, Bolivija

Sėdint darbe ar namie atrodo, kad diena labai greitai prabėga, o nieko nenuveikta? Po pasaulį keliaujanti lietuvių pora teigia, kad kelionės išmoko – kiek daug yra įmanoma padaryti per tą patį laiką, kuris namuose tiesiog kažkur išgaruoja neduodamas jokios pridėtinės vertės jūsų gyvenimo tikslams.

Tinklaraščio „Road of Adventures“ autoriai Aidas Gelbūda ir Greta Marcinkevičiūtė beveik metus namais gali vadinti visą pasaulį – aplankyti penki žemynai, 19 valstybių, o dabar laukia naujas iššūkis – kelionė į Nepalą, kuriame kops į Everesto bazinę stovyklą.

– Kaip sugalvojote, kad jums reikia į Everestą? Ar tai buvo sena svajonė, ar gimusi klajonėse po pasaulį?

– Aplankyti Nepalą svajojome jau nuo vaikystės. Nenusakomai graži gamta, didingiausi pasaulyje kalnai bei savita kultūra padaro šią šalį išskirtine, tad ji buvo viena iš šalių, kurias tiesiog privalėjome aplankyti keliaujant aplink pasaulį.

Leistis į nuotykį ir savo akimis pamatyti Everesto bazinę stovyklą, kur alpinistai aklimatizuojasi bei ruošiasi tolimesniems Everesto viršūnės „užkariavimams“, nusprendėme per kelionę. Norisi kiekvienoje šalyje nuveikti kažką išskirtinio, pamatyti tai, ko nepamatysi daugelyje kitų valstybių.

„Road of Adventures“ nuotr./Didysis Kanjonas, JAV
„Road of Adventures“ nuotr./Didysis Kanjonas, JAV

– Papasakokite, kaip ruošėtės tokiai ekspedicijai. Ji atrodo nemenkas iššūkis.

– Ruošiantis kelionei aplink pasaulį savo kuprinę susikomplektuoji taip, kad esant reikalui galėtum susikrauti per 5 minutes, leistis į žygį su visa manta bei galėtum jaustis komfortabiliai tiek esant žemai, tiek aukštai temperatūroje. Todėl tokiai ekspedicijai pasiruošti buvo lengviau.

Kadangi keliausime vietovėje, kur patekti galima tik pėsčiomis ar skristi į vieną iš pavojingiausių pasaulyje oro uostų, reikia apgalvoti daug smulkių detalių. Pavyzdžiui, apie 10 dienų nebus dušo, kelias dienas nebus saugaus geriamo vandens, todėl reikia pasirūpinti vandenį valančiomis tabletėmis, įsigyti tinkamų higienos priemonių, taip pat reikia apgalvoti ir aklimatizacijos procesą, ką darysime, jeigu jausimės geriau ar blogiau, nei tikimės.

– Keliaujate jau beveik metus – kas tokioje ilgoje kelionėje yra didžiausias iššūkis?

– Vienas iš pagrindinių iššūkių yra išlaikyti susidomėjimo efektą. Kai keliaujame tik keliskart per metus trumpam laikotarpiui, aplinka staiga pasikeičia, ir mums tampa viskas įdomu – architektūra, paplūdimiai, nauja kultūra ir kita lengvai sužavi. Kai keliaujame ilgesnį laikotarpį, reikia atitinkamai gebėti planuoti maršrutus, galvoti, ką norėtum pamatyti būtent tuo momentu.

Jeigu tris mėnesius keliausi tik po salas ir paplūdimius, jie jau nebestebins, kad ir kokie gražūs bebūtų. Todėl iššūkis yra mokėti ir nebijoti keisti krypčių, sugalvoti kažką įdomaus, nes, kaip ir visur gyvenime, atsiranda rutina ir tada jautiesi įstrigęs, nors ir vis dar keliauji aplink pasaulį.

– Ar buvo sunku pasiryžti palikti savo kasdienybę Lietuvoje ir išvykti
neturint aiškaus plano?

– Su mintim apie kelionę būtent metams gyvenome gana seniai dar prieš išvykstant. Tokiai kelionei reikia pradėti ruoštis bent prieš metus, iki žengiant pro namų duris. Tad psichologiškai buvome pasiruošę, tačiau, kai ateina laikas žengti pirmąjį žingsnį – nežinomybė ir kasdienio komforto atsisakymas priverčia širdį suplakti dažniau. Bet jautėmės puikiai pasiruošę, žinojome, kad bus ir nuostabių, ir sunkesnių akimirkų, todėl dviprasmiškų minčių, ar verta keliauti ir kaip sunku bus keliauti, neturėjome.

– Ar tiek keliaujant patys įspūdžiai nevirsta rutina? Ar neprasideda maišytis šalys, įspūdžiai, nutikimai?

– Dažnai žmonės galvoja, kad keliavimas ir rutina nesusiejami dalykai. Tačiau po dešimto krioklio vienuoliktas tampa nebe toks jau įspūdingas, po keliasdešimties matytų paplūdimių reikia kažko labai išskirtinio, kad pasakytum – oho!

„Road of Adventures“ nuotr./Namai ant ratų Australijoje
„Road of Adventures“ nuotr./Namai ant ratų Australijoje

Kai kas antrą naktį miegi vis kitoje vietoje, kai skaičiuoji nukaktus kilometrus autobusu, traukiniu ar lėktuvu, tiesiog pradedi svajoti apie savaitę vienoje vietoje, kur galėtum pats pasigaminti maisto ir niekur nekelti nosies iš naujų namų. Po truputį pailsėti nuo nuolat verdančio pasaulio. O tada vėl pirmyn. Mūsų kelionė pakankamai intensyvi, todėl viskas virsta amerikietiškais kalneliais, jau, atrodo, atsibodo, ir rutina beldžiasi į duris, stengiamės sugalvoti kažką kitokio ir neriam į naujus nuotykius.

– Kiek šalių aplankėte jau? Kuri labiausiai nustebino, galbūt pasirodė visiškai kitokia, nei tikėjotės?

– Mūsų kelionės sąraše 5 aplankyti žemynai ir 19 šalių. Labiausiai nustebinusi šalis greičiausiai būtų Kolumbija. Ji vis dar vadinama viena pasaulyje pavojingiausių šalių, tačiau mes ją radome visai kitokią. Ne grėsmingą, bet labiau draugišką, besistengiančią modernėti bei keistis. Kolumbija tikrai nustebins kiekvieną atvykusį. Čia rasite europietišką senamiestį Kartagenos mieste, verslo centrą su dangoraižiais Bogotoje (kurio meras buvo lietuvių kilmės kolumbietis) bei mums didžiausią įspūdį palikusį Amazonės regioną.

„Road of Adventures“ nuotr./Amazonė, Leticija
„Road of Adventures“ nuotr./Amazonė, Leticija

– Ar galėtumėte išskirti tris vietas, kurios tikrai nusipelnė daugiau turistų dėmesio, nei gauna dabar?

– Masinis turizmas dažnai vietas pakeičia neatpažįstamai, tad kai kurioms vietoms net nelinkėtume didelio turizmo susidomėjimo. Bet jeigu mėgstate iššūkius ir, užuot dvi savaites gulėję paplūdimyje, mieliau renkatės kuprinę ant pečių – vienareikšmiškai rekomenduojame Amazonės regioną Pietų Amerikoje. Upės žmonių gyvenimas bei mažiau civilizacijos paliesta gyvenimo kultūra ir gamta šiame regione yra tikrai išskirtinė.

Iš visų aplankytų miestų labiausiai sužavėjo San Paulas Brazilijoje. Visi žino šį miestą, bet jis turistine prasme dažniau būna nustelbiamas Rio de Žaneiro. Nors mums patiko ir pats Rio, tačiau San Paulas tikrai privertė nustebti ne vieną kartą. Didžiulis miestas su daugybe skirtingų veidų. Vienas rajonas gali priminti Niujorką, kitas panašėti į bohemišką Vilniaus Užupį.

Azijos pusėje didžiausią įspūdį paliko Mianmaras. Ši šalis dar tik neseniai pradėjo įsileisti turistus, todėl kiekvienas turistas sutinkamas su šypsena ir įdėmiais žvilgsniais, vietiniai nori fotografuotis, mojuoja, sveikinasi, vairuotojai „pypsina“ pravažiuodami. Kaimiškose vietovėse buvom tikros žvaigždės. Mianmare išlikę dar labai daug senosios jų kultūros, vyrai vaikščioja su sijonais, kramto „betelio“ riešutus ir spjaudo juos kur papuola, moterys vaikšto išsipaišiusios veidus specialiu šviesiu tepalu. Na, tikrai kaip kitas pasaulis!

„Road of Adventures“ nuotr./Jangonas, Mianmaras
„Road of Adventures“ nuotr./Jangonas, Mianmaras

– Kuri vieta pasirodė labiausiai pervertinta? Iš kurios tikėjotės daugiau, nei pamatėte?

– Buvo tam tikrų pavienių turistinių vietų, kurios, manėme, kad bus įspūdingesnės. Pavyzdžiui, Čičenicos piramidė Meksikoje, vienas iš septynių naujųjų pasaulio stebuklų. Pati piramidė pakankamai įspūdinga, bet daugiau nelabai kas ir išlikę.

Tikrai matėme panašaus tipo vietų, kurios sužavėjo daug labiau, kad ir Tikalis kaimyninėje Gvatemaloje.

O kalbant apie šalis, labiausiai „nustebino“ Indonezija. Tikėjomės draugiškesnės kultūros, manėme, kad Indonezija labiau išsivysčiusi, tačiau šalis dar turi stipriai pasitempti. Didžiausios spragos yra raštingumas ir išsilavinimas. Daugelis kaimuose sutiktų indoneziečių nustemba, kad mes nemokame jų kalbos, turbūt galvoja, kad jų kalba naudojama visur... Taip pat ji dažnai siejama su Balio salomis ir ypatingais paplūdimiais, bet tai tikrai nebuvo įspūdingiausios aplankytos vietos.

– Ar pavyko nukeliauti visur, kur norėjote per šią kelionę?

– Tikslaus plano su šalių skaičiumi kaip ir neturėjome, bet pagrindiniai norai buvo pasiekti. Islandija, Australija ir Nepalas buvo šalys, kurias tikrai norėjome aplankyti. Norint keliauti aplink pasaulį tenka ieškoti kompromisų. Radus pigius lėktuvo bilietus ar dėl laiko stygiaus vieną kitą šalį praleidome. Bet tai nėra blogai, bus dar ką aplankyti!

Ką netikėčiausio sau patiems teko išbandyti?

– Valgyti skruzdėles, dalyvauti šamano apeigose, gerti gyvačių likerį, plaukioti su rajomis.

„Road of Adventures“ nuotr./Apvalymas
„Road of Adventures“ nuotr./Apvalymas

– Ką veiksite, kai baigsite save nuotykius aplink pasaulį? Ar įsivaizduojate save dirbant nuo 8 iki 17 val?

– Praleidę metus svetur, norime pailsėti ir praleisti vasarą Lietuvoje su artimaisiais ir draugais. Keliaujant gimsta nemažai minčių, kuo pakeisti darbą nuo 8 iki 17, todėl galvoje jau kirba naujų veiklų idėjos, naujos kryptys. Pasaulyje daugybė žmonių dirba ne kaip samdomi darbuotojai, o bando užsidirbti savo galva bei rankomis. Šiuo keliu greičiausiai pasuksime ir mes. Galbūt tai bus kažkas, susijęs su turizmu Lietuvoje. Lietuvoje mes turime tiek išskirtino parodyti ir didžiuotis! Tik kartais mūsų pačių akims tai yra per daug pažįstama, natūralu, kad tinkamai įvertintume.

– Kada paskutinį kartą buvote Lietuvoje? Ko labiausiai pasiilgstate?

– Paskutinį kartą Lietuvoje lankėmės 2017 metų lapkričio mėnesį. Išvykę 2017 metų birželį į Vakarus, turėjome parskristi į Europą, kad vėliau pasiektume Rytus. Kadangi dauguma skrydžių veda per Europą, todėl dar nusprendėme užsukti pasisveikinti su artimaisiais. Lietuvoje praleidome apie dvi savaites ir iškeliavome toliau. Pasiilgstame labiausiai, žinoma, šeimos, draugų ir augintinių. O sunkiomis akimirkomis svajojame, ką valgytume, jeigu grįžtume į Lietuvą. Visgi daugelyje šalių maisto racionas stipriai kitoks negu Lietuvoje, todėl pasvajojame – kas apie vėdarus, kas apie kopūstų sriubą.

„Road of Adventures“ nuotr./Kinų naujieji metai Vietname
„Road of Adventures“ nuotr./Kinų naujieji metai Vietname

– Daugelis svajoja apie visko metimą ir atsidavimą kelionėms, bet dažną pristabdo finansai. Išduokite – kaip jūs finansuojate savo keliones?

– Ruošiantis ilgai kelionei reikia gerai apgalvoti, kokiais būdais sumažinti keliavimo išlaidas bei rizikas. Kaip galima sumažinti transporto, nakvynės, maisto, pinigų gryninimo išlaidas. Yra platformos, kuriose už kelių valandų darbą per dieną galima gauti apgyvendinimą ir dalinį maitinimą beveik visose pasaulio vietose.

Taip pat reikia rinktis ir kelionės tikslus pagal biudžetą. Azijoje keliaujame gerokai pigiau, negu keliaudavome Centrinėje ar Pietų Amerikose. Keliaujant sužinai daugybę gudrybių, kurios leidžia keliauti ir pigiau, ir sočiau. Ir pačioje kelionėje reikia mokėti skaičiuoti finansus ir protingai įvertinti kiekvieną pirkinį.

Pusė mūsų kelionės biudžeto sudaryta iš santaupų, kita pusė uždirbta pačios kelionės metu. Šiomis dienomis dirbant rinkodaros ar panašiose srityse galima dirbti su savimi turint du dalykus: nešiojamąjį kompiuterį ir interneto prieigą. Be abejo, dirbant ir keliaujant reikia mokėti puikiai planuoti laiką, kad liktų laiko ir darbui, ir kelionėms, ir poilsiui.

Žinoma, stengiamės išnaudoti ir įvairias platformas apgyvendinimui, aplankome draugus įvairiose pasaulio vietose, tai irgi prisideda prie „protingo“ keliavimo.

– Jeigu reikėtų įvardyti vieną pamoką, kurios išmokė ilgos kelionės, kokia ji būtų?

– Kad turime kiekvieną dieną stengtis išpildyti ją iki maksimumo. Iškeliavę labai nustebome, kiek sugebame padaryti per tą patį laiką, kuris namuose tiesiog kažkur išgaruoja nepridėdamas vertės mūsų gyvenimo tikslams. Bei taip pat – kad nėra padėties be išeities.

Sekite Aido ir Gretos nuotykius 15min rubrikoje „Pasaulis kišenėje“ bei platformose:

„Facebooke“: facebook.com/theroadofadventures

„Instagram“: @road_of_adventures ; @aidasgelbuda ; @gretaltu

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

15min tema Aktualu

Kol Lietuva tyli, Vakarai skambina pavojaus varpais dėl Rusijos grėsmės užimti Interpolą

Gyvenimas

15min startuoja iniciatyva „Šiemet buvau geras“: ieškome geradarių, kurie padeda kitiems

Aktualu

R.Masiulis: kokio laiko nori Lietuvos gyventojai, paaiškės jau šiemet

Vardai

15min studijoje – Ilona Balsytė: apie „Muzikos galią“, teatro žaidimus ir „Keistuolius“

Aktualu

Prezidentūra teisinasi dėl atšauktos kelionės į Latviją: mašina spėję nebūtume

Geriausios mėgėjų panoramos – „EPSON International Pano Awards“ nugalėtojos

Mokslas.IT

„Apple“ mažina trijų naujausių išmaniųjų telefonų modelių gamybą

Maistas

auGalingas pirmadienis: kalafiorų ir lęšių karis bei kreminė žolelių ir česnakų užtepėlė

Vardai

Išsigydžiusi depresiją Monika Šalčiūtė grįžo į viešumą ir atskleidė, kiek uždirba

Aktualu

Badaujantys kaliniai jau pradėjo žalotis, bet jie sulaukė palaikymo iš laisvės

Sportas

Po susišaudymo Chabibas Nurmagomedovas ragina uždrausti Dagestane naktinius klubus

Mokslas.IT

Naujos kartos sausumos minos: civilių nežudys, bet žalos priešui pridarys daug daugiau

Sportas

„Skrieja kamuolys“: šaltis Bukarešte, ateitis Tautų lygos D divizione, anglai, vokiečiai ir VAR „Premier“ lygoje

Vardai

Niujorką netikėtai įsimylėję Ugnė Galadauskaitė ir Marius Siparis susuko nuotaikingą kelionės video

24sek

Geriausių krepšininkų rinkimuose – aiškus lyderis ir aštri kova tarp moterų

Gazas

Žurnalistas V.Milius sieks rekordo: elektromobiliu „Hyundai Kona“ skries į pajūrį

Pasaulis kišenėje

Audra Tenerifėje: gigantiškos bangos plovė daugiaaukščio balkonus

Kultūra

Artūras Tereškinas: Meilės pažadų simfonija

Maistas

Salotos su žuvimi pasotins, bet neapsunkins: 12 pasiūlymų pietums ar vakarienei

Aktualu

LSDP kandidato į prezidentus varžytuves laimi V.Andriukaitis

Naujienos

Aktualu

JAV traukiasi iš branduolinio susitarimo su Iranu, taikys griežčiausias ekonomines sankcijas

Verslas

„Rimi Lietuvos“ ir „Iki“ sandoris galutinai žlugo

Infografikas
Vardai

Kanų kino festivalio atidarymas – su kerinčiomis raudonojo kilimo deivėmis

24sek

„Rockets“ ir „Warriors“ sinchronišku žingsniu žengė į konferencijos finalą

Verslas

„Lietuvos geležinkelių“ pertvarka – ant Vyriausybės stalo

Aktualu

E.Macrono vadovavimo principas: niekada nesiaiškinti ir niekada neatsiprašinėti

24sek

Jonas Valančiūnas greičiausiai turės naują trenerį

Verslas

Ignalinos AE uždarymą lydi buvusių vyriausybių narių ginčai

Aktualu

Ekonomikos komitetas spręs, ar reikia tirti situaciją žemės ūkyje

Aktualu

E.Masiulis „MG Baltic“ vadovams perdavė prezidentės prašymą dėl T.Dapkaus

Aktualu

Sirija teigia netoli sostinės numušusi dvi Izraelio raketas

Aktualu

VTEK vertins, ar Ramūnas Karbauskis tinkamai deklaravo sandorius

Gyvenimas

Mes lygūs. Auksinė ralistė Agnieška – nesutramdoma užsispyrėlė, pažabojusi negalią

Aktualu

Kaune pėsčiųjų perėjoje partrenkta mergaitė komoje, artimieji neviltyje

Verslas

Pietryčių Lietuvoje pradedamos transliuoti lenkiškų TV programos

Aktualu

D.Grybauskaitė Achene dalyvaus E.Macrono apdovanojimo ceremonijoje

Gazas

Su augintiniu į šventę susiruošusią kaunietę šokiravo autobuso vairuotojo elgesys: panaudojo jėgą

Gyvenimas

Kovojame su piktžolėmis: efektyvus būdas jų išvengti visiems laikams

Vardai

Sukčiumi paskelbtas buvęs olimpietis A.Duonėla siekia reabilitacijos: „Paskolinau pinigų ir dar nuteisė“

Vardai

Ypatingos

07:48
07:40

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje