Dabar populiaru
Publikuota: 2019 liepos 15d. 21:00

Atostogos Meksikoje: lietuvė čia rado rojaus kampelį

Kelionė Meksikoje
Asm.archyvo nuotr. / Kelionė Meksikoje

Pamatyti Meksiką norėjau jau seniai. Senovės majų ir actekų palikimas, pasaulio stebuklu laikomos piramidės, UNESCO kultūros paveldu pripažinta virtuvė, karštas žmonių temperamentas, sombrerai, Lotynų Amerikos muzika, Karibų jūra ir palmės – širdis jau kurį laiką spurdėdavo vis stipriau, pagalvojus apie galimybę visa tai patirti pačiai. Todėl pagrindine vasaros atostogų kryptimi buvo pasirinkta būtent ši šalis. Birželio mėnesį su draugais leidomės į kelionę po Jukatano pusiasalį ir Rivjera Maja regioną.

Ilgas kelias rojaus kampelio link

Pasiekti šią egzotinę šalį iš Lietuvos trunka gana ilgai. Lėktuve teko praleisti beveik septyniolika valandų. Kelionė prasidėjo skrydžiu iš Vilniaus į Londoną. Iš Londono Hitrou oro uosto toliau leidomės į dvylikos valandų skrydį į Meksiko miestą, kuriame laukė dar dviejų valandų kelionė lėktuvu į Kankūną. Tokiu būdu kelionės tikslas – Rivjera Maja pakrantė – buvo pagaliau pasiektas.

Išlipus iš lėktuvo, mus pasitinka tropinis klimatas – oro temperatūra vasarą čia siekia beveik 40 laipsnių Celsijaus, pirmuosius oro gurkšnius apsunkina 97 proc. drėgmė net nelyjant, o saulė beveik statmenai kaitina į galvas. „Bienvenidos a Mexico” (sveiki atvykę į Meksiką) – plačiomis šypsenomis ir laimingomis akimis sutinka mus vietiniai.

Plaja del Karmenas ir Kankūnas

Patys populiariausi kurortiniai miestai Rivjera Majoje – tai milijonus turistų kasmet pritraukiantys Kankūnas ir Plaja del Karmenas (Playa del Carmen). Tai vietos, kuriose visuomet rasite, ką veikti, kur skaniai pavalgyti ir pasilinksminti. Čia gausu prabanga dvelkiančių viešbučių, naktinių klubų ir turistinių atrakcijų. Gyvenimas juose verda dvidešimt keturias valandas per parą.

Tačiau vietiniai meksikiečiai vieningai sutaria, jog tai – nėra tikroji Meksika, o labiau turistams sukurti poilsio kompleksai. Tad visus, norinčius pajusti ir pamatyti tikrąją Meksiką ir Lotynų Ameriką, kviečiu į kelionę po dar daug kam nežinomas Rivjera Maja vietas.

Turistų neatrastasis Tulumas

123RF.com nuotr./Meksika, Tulumas, Majų civilizacijos liekanos
123RF.com nuotr./Meksika, Tulumas, Majų civilizacijos liekanos

Tulumas – dar daugelio turistų neatrastas miestas. Jame susipina laukiniai paplūdimiai, majų civilizacijos archeologiniai radiniai bei autentika dvelkiantis senamiestis. Tulumas nuo Kankūno bei Plaja del Karmeno skiriasi savo hipiška atmosfera bei vyraujančia ramybe. Čia itin populiarus ekoturizmas – viskas orientuota į ekologiją, gamtos bei kultūros vertybių laikymąsi ir puoselėjimą. Turizmas čia plečiamas ypatingą dėmesį skiriant tam, jog nebūtų pakenkta gamtai.

Viena įdomiausių atrakcijų – tai maudymasis laukiniuose senotuose. Tai ežerų tipas, paplitęs visame Jukatano pusiasalyje. Senotai susidaro lietaus vandeniui išplovus paviršinį žemės sluoksnį, šiam įgriuvus ir susijungus su požeminiais urvais. Tokiose vietose susidaro vandens telkiniai, kurie karštą vasaros dieną atgaivina geriau nei Karibų jūra.

A.Vaitekėnaitės nuotr./Kelionė Meksikoje
A.Vaitekėnaitės nuotr./Kelionė Meksikoje

Senotų pavadinimas kilęs iš majų kalbos žodžio „Ts’ono’ot”, reiškiančio „kažkas gilaus“. Anksčiau senotų vanduo būdavo laikomas šventu. Juose dievams buvo aukojami žmonės. Manyta, kad tai – vartai į požeminę mirusiųjų karalystę.

Keliaujant po Rivjera Maja teko maudytis senotuose, kurių gylis svyravo nuo vos dviejų iki penkiasdešimties metrų. Šiuo metu Jukatano pusiasalyje yra apie dešimt tūkstančių senotų. Keliaujantiems aplink Tulumą, tikrai rekomenduotina aplankyti laukinį Calavera, gilųjį Hubiku bei ilgąjį Dos Ojos (isp. dvi akys) senotus. Pastarasis įdomus tuo, jog juo galima išplaukti į požeminę upę, savotišką urvą, besitęsiantį net 80 kilometrų. Tai labai populiari pramoga nardymo mėgėjams.

A.Vaitekėnaitės nuotr./Kelionė Meksikoje
A.Vaitekėnaitės nuotr./Kelionė Meksikoje

Dauguma senotų yra džiunglių teritorijoje. Griežti Tulumo ekoturizmo įstatymai reikalauja į juos vykti nusivalius bet kokį makiažą, draudžia būti pasikvėpinus kvepalais ir turėti su savimi bet ką, kas sukeltų net menkiausią taršos riziką gamtai. Netgi purškikliai nuo uodų čia yra gaminami be chemikalų, kad ne tik apsaugotų žmones nuo maliarijos bei zikos viruso, bet ir nepakenktų gamtai.

Tulumą taip pat puošia senovinio majų civilizacijos miesto liekanos, kuris kadaise tarnavo kaip pagrindinė jūrų kelių jungtis su Kobos miestu. Tulumas įsikūręs Karibų jūros pakrantės skardyje ir ypatingas tuo, jog tai vienintelis majų miestas prie vandens. Dabar šį senovės miesto griuvėsių kompleksą rasite vos už kelių kilometrų nuo Tulumo senamiesčio.

A.Vaitekėnaitės nuotr./Kelionė Meksikoje
A.Vaitekėnaitės nuotr./Kelionė Meksikoje

Čia gausu ir keliautojo akį glostančių paplūdimių. Tai Majų paplūdimys, esantis minėtame senovės majų miesto komplekse, nuostabioji Caleta Tankha paplūdimio įlanka bei žymusis Playa Paraiso. Visus paplūdimius skalauja krištolinis Karibų jūros vanduo bei dengia auksiniu vadinamas smėlis. Tiesa, keliaujant vasarą verta atkreipti dėmesį į tai, jog paskutinius keletą metų Karibų jūra į Rivjera Maja krantus išmeta nepaprastai daug jūros dumblių. Tad patartina iš anksto pasidomėti, kurie paplūdimiai yra reguliariai valomi, nes tokių yra nedaug.

Čičen Ica

Čičen Ica – dar IV a. pastatytas majų šventyklų miestas, buvęs politinis, ekonominis ir religinis šios civilizacijos centras. Miestas buvo laikomas šventu, jame buvo atliekamos įvairios apeigos bei dievams aukojami žmonės. Išlikusi Čičen Ica piramidė yra priskirta septyniems pasaulio stebuklams. Ją senovės majai ir toltekai naudojo kaip kalendorių.

A.Vaitekėnaitės nuotr./Kelionė Meksikoje
A.Vaitekėnaitės nuotr./Kelionė Meksikoje

Čičen Icos miesto griuvėsiuose galima išvysti ir El Karkol observatoriją, kurioje senovės civilizacijos tyrinėdavo dangaus kūnus ir pagal tai sudarinėdavo astrologinius horoskopus. Čičen Ica yra Meridos apylinkėse – didžiausiame Jukatano pusiasalio mieste. Šiame mieste oro temperatūra dažniausiai būna dar aukštesnė nei jūros pakrantėje, o pačioje Čičen Icoje dienos metu sunku rasti pavėsį. Tad vykstantiems patartina apsiginkluoti vandeniu, skrybėlėmis ar skėčiais nuo saulės, kad karštis nesutrukdytų gerai ištyrinėti šį pasaulio stebuklą.

Kelionės į Meridą metu taip pat rekomenduotina pakeliui aplankyti Vojadolidą. Tai nuostabus, labai spalvingas ir autentiškas Meksikos miestelis, ypatingas garsėjančiomis čiūromis bei gražiąja San Gervasio katedra.

Kosumelio sala

Kosumelio sala yra gerai žinoma kaip savotiškas rojus nardymo mėgėjams. Viena populiariausių vietų nardyti čia yra Palankaro rifas, mėgiamas ir pažengusiųjų, ir tik bepradedančių nardyti. Susipažinti su povandeniniu Karibų jūros pasauliu panorome ir mes. Nardydami 15 metrų gylyje čia išvydome nuostabiuosius koralus, jūros augmeniją, spalvotas įvairių rūšių ir dydžių žuvis, jūros vėžlius bei delfinus.

Didžiausią įspūdį padarė bangininiai rykliai, kurie nuo birželio iki rugsėjo mėnesio migruoja pro Rivjera Maja krantus. Tai didžiausi jūrų gyvūnai, užaugantys iki 12 metrų ilgio ir sveriantys apie 20 tonų. Su žmonėmis jie yra draugiški, jų nepuola ir jiems nekanda. Tad visiems, norintiems šiek tiek ekstremalesnių pojūčių, Kosumelio sala yra puiki vieta susipažinti su nardymo teikiamais malonumais.

A.Vaitekėnaitės nuotr./Kelionė Meksikoje
A.Vaitekėnaitės nuotr./Kelionė Meksikoje

Patekti į šią salą galima plaukiant keltu iš Plaja del Karmeno kurorto. Kelionė laivu trunka apie 40 minučių. Keltas atplukdo į prieplauką, iš kurios iki gražiausių salos vietų dar reikia keliauti automobiliu arba vietiniais laivais. Keliaujantiems patartina vietinių laivų ir nardymo paslaugas įsigyti Plaja del Karmeno uoste esančiose agentūrose perkant bilietus į keltą, nes atplaukę į Kosumelio salą už jas mokėsite dvigubai ar trigubai brangiau.

Saloje taip pat gausu nuostabių paplūdimių. Vieni įdomiausių – Punta Morena, Playa Bonita, Playa Azul bei Rojas paplūdimys, kurį puošia nesibaigianti palmių alėja.

A.Vaitekėnaitės nuotr./Kelionė Meksikoje
A.Vaitekėnaitės nuotr./Kelionė Meksikoje

Bendri patarimai keliaujantiems

Saugumas. Rivjera Maja yra saugiausias Meksikos regionas. Turistams čia, palyginus su kitais Meksikos regionais, yra tikrai saugu. Vietiniai nuolat stengiasi turistams padėti, būti malonūs bei paslaugūs. Tačiau, saugumo sumetimais, patartina nevaikščioti sutemus, nesinešioti didelių grynų pinigų sumų, o keliaujant nuomotu automobiliu – grįžti namo dar nesutemus, nes keliuose naktį dažnai pasitaiko įvairaus pobūdžio nusikaltimų.

Transportas. Tarpmiestinis susisiekimas Meksikoje yra gana gerai išpuoselėtas. Esant didesniems atstumams tarp miestų, geriausia skristi lėktuvu vietinėmis avialinijomis. Trumpesnius atstumus patogiausia įveikti tarpmiestiniais autobusais, kurių bilietai nėra brangūs, o kelionės kokybė – labai gera. Miestų viduje populiariausia keliauti taksi – vietiniai taksi taip pat pigūs. Tulumas yra gerai pritaikytas ir dviračiams.

A.Vaitekėnaitės nuotr./Kelionė Meksikoje
A.Vaitekėnaitės nuotr./Kelionė Meksikoje

Pinigai. Vietinė valiuta – Meksikos pesas, žymimas JAV dolerio ženklu. Keliaujantiems iš Lietuvos pinigus patartina keistis iš eurų ar JAV dolerių arba tiesiog grynintis iš banko kortelės jau atvykus į Meksiką. Lietuvoje bankai Meksikos pesų neturi. Rivjera Majoje beveik visur galima atsiskaityti banko kortelėmis. Tiesa, dėl šalyje šiuo metu vyraujančio banko kortelių padirbinėjimo, patartina lipduku užklijuoti kortelių patvirtinimo numerius (CVV).

Skiepai. Privalomų skiepų įvažiuojant į šalį nėra. Tačiau rekomenduotina pasiskiepyti nuo hepatitų A ir B. Maliarijos rizika oficialiai šalyje yra visus metus, bet Rivjera Majoje tai nėra dažna liga.

Geriausias laikas keliauti. Populiariausias laikas vykti į Meksiką – nuo gruodžio iki balandžio mėnesio. Tuo metu šalyje oro temperatūra yra kiek žemesnė nei įprastai, kas keliavimą paverčia šiek tiek lengvesniu, bet brangesniu. Norintiems išvengti masinių eilių ir milijono turistų – geriau vykti vėlyvą pavasarį ir vasarą. Rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais Meksikoje įsivyrauja uraganų sezonas.

Gerų įspūdžių tolimoje ir egzotiškoje Meksikoje!

Naujienų galite įkrauti skaitytojų naujienų portale ikrauk.lt, siųsti el. paštu 15min@15min.lt arba parašyti per „Facebook“ paskyrą štai čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Video

00:43
01:56
00:12

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje