Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 5d. 20:30

Automobiliu į Kosovą: „Balkanai turi savo dvasią“

Kelionė per Balkanus
Kelionė per Balkanus

4848 km. Tokia vasaros statistika. Pasas, asmens tapatybės kortelė, lagaminas būtiniausių daiktų ir tikslas – Kosovo Prizreno miestas.

Kai 2018 m. rugsėjį teko pabuvoti Prizreno mieste Kosove, tada sau pasakiau – aš čia grįšiu. Tai miestas, turintis „ore“ savo rytietišką dvasią, miestas, kuriame adhanas (pas musulmonus – kvietimas į maldą) painiojasi su bažnyčių ir cerkvių varpų dūžiais, miestą supa dangų siekiantys kalnai. Nuostabūs, draugiški, itin šilti žmonės. Tai yra vieta, kur siela tarsi pereina į kitą lygmenį, tarsi į kažkokį paralelinį pasaulį.

J.Bartusevičiaus nuotr./Kelionė į Kosovą
J.Bartusevičiaus nuotr./Kelionė į Kosovą

Tuomet Prizreną išvaikščiojau skersai ir išilgai, todėl nusprendžiau, kad šiame mieste praleisiu ne daugiau poros valandų – tiesiog pavaikščiosiu centrine gatve, kavinėje suvalgysiu burek (sluoksniuotos tešlos pyragą su aviena) ir ayran (ožkų pieno raugintas gėrimas), pažiūrėsiu į kitus žmones.

Kaip pasiekti Prizreną? O gi – tiesiai per aplink. Dėl kelių valandų pasivaikščiojimo nusprendžiau aplankyti ir tarpinius taškus – Belgradą, Skopję, Škoderį, Podgoricą, Sarajevą ir Zagrebą. Kelios dienos kelionės planavimo, ir štai liepos 30 d. – startas.

Lenkija. Vengrija. Slovakija. Rumunija. Serbija

Kadangi iki pirmo taško važiuoti buvo toli, nusprendžiau tarpinę stotelę padaryti Košicėje, Slovakijoje. 3 ryto išvykus iš Vilniaus (Vilnius-Balstogė-Liublinas-Košicė), į vietą atvykau apie 15 val.

Nakvynė bendrabučio tipo viešbutyje daugiau gal nuvylė, nei pradžiugino. Per „Booking“ užsakyta nakvynė nebuvo tokia, kokios tikėjausi, o ir oras buvo labai prastas, todėl vakarą praleidau viešbutyje.

Kitą rytą kirtau Rumunijos sieną, pavažiavau šiek tiek Rumunijos teritorija ir atvykau į Serbiją. Stebuklingu būdu pavyko įvažiuoti į Serbiją per kelias minutes (kaip paskui išaiškėjo – kartais sienos kirtimas trunka 4-6 val.). Ir štai Belgradas.

Įsikūręs viešbutyje patraukiau link vienos didžiausių cerkvių pasaulyje. Įspūdingo dydžio statinys. Gaila, kad cerkvės vidus yra uždarytas, tačiau apžiūrėti cerkvę iš išorės – ne ką įspūdingesnis reginys.

J.Bartusevičiaus nuotr./Kelionė į Kosovą
J.Bartusevičiaus nuotr./Kelionė į Kosovą

20 minučių pagrindine gatve, ir tu atsiduri Belgrado pilyje. Ar tai įspūdinga? Na, iš dalies taip, nes pilis yra kalne, ant upės kranto, bet tik tiek. Kai man kažkas sakė, kad Belgradą galima apžiūrėti per 2 val., netikėjau, tačiau iš tiesų – senamiestis nedidukas, bet labai mielas sielai. Kas į akį krenta – tai akivaizdi draugystė su Rusija. Daugelyje vietų galima pamatyti „draugo Putino“ plakatų ir plakatų, rašančių apie „brolystę su Rusija“.

J.Bartusevičiaus nuotr./Kelionė į Kosovą
J.Bartusevičiaus nuotr./Kelionė į Kosovą

Ką verta pamatyti Belgrade: Knez Mihailova gatvę, Kalemegdan – Belgrado pilį, Respublikos aikštę, Skadarlija gatvę, šv. Sava cerkvę, Belgrado katedrą. Biudžetinio viešbučio kaina – 9-15 Eur su pusryčiais netoli miesto centro. Kuras kainuoja apie 1 Eur/l. Dauguma magistralių – mokamos, tačiau mokestis už tarkime 80-100 km atkarpas neviršija 1 Eur.

Serbija. Šiaurės Makedonija

Trečia kelionės diena prasidėjo kelione į Skopję, Šiaurės Makedonijos sostinę. 600 km nuostabaus kelio, ir tu atsiduri tokioje šalyje, apie kurią mažai kas žino – na, ji nėra labai turistų lankoma šalis. Taip rašė spauda. Tačiau man turistų pasirodė tikrai nemažai. Puikus viešbutis su kondicionieriumi už 9 Eur – tai juokinga kaina.

J.Bartusevičiaus nuotr./Kelionė į Kosovą
J.Bartusevičiaus nuotr./Kelionė į Kosovą

Paragavęs tavče gavče (nacionalinis Š.Makedonijos patiekalas), patraukiau pažiūrėti didžiausio pasaulyje kryžiaus, esančio kalne. Taip, kryžius tikrai įspūdingas. Toks pats įspūdingas ir Skopjės senamiestis – granitu kloti šaligatviai, be proto didelė Aleksandro Didžiojo statula, įspūdingas akmeninis tiltas ir ten, už tilto, esantis „turkų miestas“ – mečetės, arbatos aromatai, hidžabai: pasijunti tarsi esantis Turkijoje. Itin malonūs žmonės, mažos kainos kavinėse.

Ką verta aplankyti: Motinos Teresės gimtuosius namus, senamiestį, akmeninį tiltą, turkų kvartalą. Biudžetinio viešbučio kaina apie 8-12 Eur su pusryčiais netoli miesto centro. Kuras kainuoja apie 0,90 Eur/l. Keliai nemokami.

J.Bartusevičiaus nuotr./Kelionė į Kosovą
J.Bartusevičiaus nuotr./Kelionė į Kosovą

Šiaurės Makedonija. Kosovas. Albanija. Juodkalnija

Valanda kelio nuo viešbučio, ir tu jau Kosove – jauniausioje Europos valstybėje. Puiki magistralė iki pat Prizreno – mano kelionės tikslo. Iki Prištinos nevažiavau, kadangi ją esu jau apėjęs, važiavau tiesiai į Prizreną – į miestą, kurį po lygiai dalinasi musulmonai, krikščionys, provoslavai, romai, gorani žmonės.

Apie Prizreną rašiau aukščiau, tačiau kas mane tikrai sužavėjo – kaip kiekvienos religijos atstovai bando kuo garsiau pakviesti „savus“ į savo maldos namus – varpų dūžiai painiojasi su musulmonišku adhanu, ir tas stereo garsas tikrai sukuria įspūdį, kad tu atsidūrei kažkur ten. Kažkur anapus.

J.Bartusevičiaus nuotr./Kelionė į Kosovą
J.Bartusevičiaus nuotr./Kelionė į Kosovą

Puikiausi ir sočiausi pietūs už 1,5 Eur miesto centre kartu su pačia skaniausia kava. Pasaulyje esu daug kur kavą ragavęs, bet taip skaniai kaip padaro kosoviečiai – dar niekur neragavau. 2 valandos pasivaikščiojimo, ir siela užsipildė iki pilnumos. Galima keliauti toliau.

Keliolika kilometrų nuo Prizreno prasideda Albanija. Kelionė per kalnus – dar vienas nuostabus dalykas. Iš karto kirtus Kosovo–Albanijos sieną prasideda 40-50 km ilgio pakilimas į kalnus, o vėliau tokio pat ilgio nusileidimas – naujai atidaryta magistralė, puikios kokybės kelias, 3 valandos įspūdžių, ir tu įvažiuoji į Juodkalniją.

J.Bartusevičiaus nuotr./Kelionė į Kosovą
J.Bartusevičiaus nuotr./Kelionė į Kosovą

Podgorica nėra labai turistų lankomas miestas, ir suprantama, dėl ko – ten tiesiog nėra ką žiūrėti. Rotušės bokštas ir seniausias Balkanuose tiltas per upę. Viskas. Todėl grįžęs į viešbutį skaitau internete apie kitą įspūdingą objektą – kalbama, kad kelias iš Juodkalnijos į Bosniją ir Hercegoviną yra gražiausiais pasaulyje.

Ką verta aplankyti Prizrene: tiesiog pasivaikščioti senamiesčiu, pakilti į ant kalno esančią pilį. Biudžetinio viešbučio kaina apie 8-15 Eur su pusryčiais netoli miesto centro. Kuras kainuoja apie 0,80 Eur/l. Keliai nemokami. Prieš įvažiuojant į Kosovą – automobiliui privaloma nusipirkti draudimo polisą už 15 Eur.

J.Bartusevičiaus nuotr./Kelionė į Kosovą
J.Bartusevičiaus nuotr./Kelionė į Kosovą

Juodkalnija. Bosnija ir Hercegovina

Taip, kad ežerai čia neįprastai skaidrūs ir nuostabios spalvos – tai yra tiesa. Kelias link Bosnijos ir Hercegovinos yra toks, kad norisi stoti kas minutę ir fotografuoti viską iš eilės: kalnai, uolos, salos, skardžiai, prarajos – tai yra kažkas įspūdingo. Akis mato tai, kas tikriausiai būna tik pasakose. Mratinje užtvanka – įspūdingo dydžio. Pažvelk žemyn – kilometro gylio bedugnė, pažvelk aukštyn – kelių kilometrų aukščio kalnas.

Įvažiavimas į Bosniją ir Hercegoviną – labai sudėtingas. Automobilių nedaug, tačiau šias abi šalis jungia labai ilgas tiltas, kuriuo gali važiuoti tik 1 automobilis. Tad pralaukus 1,5 val. prie sienos tenka važiuoti mediniu ir labai siauru tiltu.

J.Bartusevičiaus nuotr./Kelionė į Kosovą
J.Bartusevičiaus nuotr./Kelionė į Kosovą

Įvažiavus į Bosniją ir Hercegoviną tave pasitinka siaubingas kelias: iš kairės pusės praraja, o asfaltas – kur ne kur. Ir taip turi važiuoti kone 20 km. Tačiau greitai prastą kelią keičia geras ir nuostabūs vaizdai – kalnai, slėniai, upės. Ir štai Sarajevas. Tai miestas, kuris labiausiai nukentėjo nuo Jugoslavijos karo, tačiau randų nematyti – pigu, gražu, rytietiška. Siauros gatvės, adhanas ir ta rytietiška dvasia.

Ką verta pamatyti Sarajeve: senamiestį, Sebilij fontaną, mečetes, būtina atrakcija – pakilti lyno keliu į kalną, kur atsiveria nepakartojamas vaizdas. Biudžetinio viešbučio kaina apie 8-15 Eur su pusryčiais netoli miesto centro. Kuras kainuoja apie 1 Eur/l. Keliai nemokami.

J.Bartusevičiaus nuotr./Kelionė į Kosovą
J.Bartusevičiaus nuotr./Kelionė į Kosovą

Bosnija Hercegovina. Kroatija. Vengrija. Lenkija

Iš Bosnijos ir Hercegovinos patraukiau link Zagrebo. Pusdienis Zagrebe, o kitą dieną per Budapeštą pasiekiau Krokuvą. Nakvynė Krokuvoje ir link Lietuvos.

Kas yra svarbu keliaujant?

1. Svarbiausia – pasas IR asmens tapatybės kortelė. Į Kosovą įvažiuoti reikia paso, ir pase dedamas antspaudas. Jei Serbijos muitinė pamato, kad esi buvęs Kosove – anuliuoja tuos antspaudus ir kviečia apklausai. Todėl Serbijos muitininkams pateikiama asmens tapatybės kortelė.

2. Automobilio draudimas – žalioji kortelė. Įvažiuojant į kiekvieną ne ES šalį muitininkai tikrino žaliąją kortelę, ar ji galioja toje šalyje.

3. Kuro pylimo subtilybės. Serbijoje pili pats, bet pinigus duodi lauke dirbančiam personalui. Kosove pačiam pilti kurą draudžiama. Kuro kolonėlių visose šalyse labai daug.

4. Už mokamus kelius visur galima atsiskaityti kortele arba vietine valiuta.

J.Bartusevičiaus nuotr./Kelionė į Kosovą
J.Bartusevičiaus nuotr./Kelionė į Kosovą

5. Kosove, Juodkalnijoje oficiali valiuta – euras. Visur kitur mielai eurus priima ir už prieinamą kursą.

6. Visi viešbučiai rezervuoti per populiarias paieškos sistemas, tokias kaip booking.com arba hotels.com. Būtina atkreipti dėmesį į viešbučio reitingą, ir būtinai imti kambarius su oro kondicionieriumi, nes vasarą tose šalyse – tikrai labai karšta.

Ar brangu? Ne. Serbija, Kosovas, Šiaurės Makedonija, Juodkalnija, Albanija, Bosnija ir Hercegovina yra pakankamai pigios šalys. Pakelės kavinėse sočiai galima pavalgyti už 5-8 Eur.

Kiek laiko skirti pažinčiai? Na, mano planas buvo susipažinti su šių šalių sostinėmis. Todėl draugo patarimas, kad ryte keliauji, per pietus įsikuri viešbutyje, po pietų skiri laiko miesto pažinimui, pasiteisino. Išskyrus Podgoricą, visas sostines ir miestus galima apžiūrėti per nepilną pusdienį.

Ar keliaučiau dar kartą? Taip. Tik gal nuo Skopjė užvažiuočiau į Salonikus, Graikiją. Jie visai netoli.

Naujienų galite įkrauti skaitytojų naujienų portale ikrauk.lt, siųsti el. paštu 15min@15min.lt arba parašyti per „Facebook“ paskyrą štai čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Ekspertai pataria
Skanumėlis

Video

01:13
04:47
02:25

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje