Dabar populiaru
Publikuota: 2017 liepos 6d. 20:00

Ciuricho kasdienybė – kam taupo ir išleidžia šveicarai

Valgymas per pietų pertrauką
Zitos Voitiulevičiūtės nuotr. / Pietų metas: šveicarai valgo iš namų atsineštus lauknešėlius lauke

Pagal įvairius reitingus Šveicarijos miestas Ciurichas laikomas vienu iš penkių brangiausių miestų pasaulyje. Neretai jis atsiduria ir pirmoje ar antroje brangiausių miestų reitingų eilutėse. Teko Ciuriche gyventi mėnesį ir patirti, kokia brangi kasdienybė mieste, kuriame paprastos parduotuvės kasininkai gali uždirbti 4000 eurų per mėnesį, o vidutinis atlyginimas pagal Numbeo.com yra beveik 5553 eurai. O juk čia žmonės dažnai neturi ne tik savo automobilio, bet ir skalbimo mašinos.

Nelinkę gyventi dėžutėse

Nekilnojamasis turtas Ciuriche labai brangus net ir šveicarams, uždirbantiesiems vienus didžiausių atlyginimų pasaulyje. Net paskolai pradiniam įnašui nelengva susitaupyti, nors skolintis galima ir ilgesniam nei gyvenimas laikotarpiui, o paskolą palikti išmokėti vaikams. Tokią situaciją lemia ne tik didelė kvadratinio metro kaina.

Kai kalbama, kiek kas moka už būstą, dažniausiai minima nuomos kaina. Net naujų daugiabučių namų projektų vystytojai butus ne parduoda, o nuomoja. Pavyzdžiui, 4000 CHF (3608 Eur) už būstą gražioje, žalioje vietoje, 10 min. tramvajumi nuo miesto centro. Įprasta 2–3 kambarių buto nuomos kaina dažniausiai nesiekia 2 tūkst. eurų.

Bet šveicarai mėgsta gyventi erdviai – gal tai dėl genų, kai sakoma, kad žmonėms iš kalnų reikia daugiau asmeninės erdvės. Kiek teko lankytis šveicarų namuose, kiek teko apie juos girdėti, tai be 90 kvadratinių metrų trijų asmenų šeima gyvenimą sunkiai įsivaizduoja.

Viena pora pasakojo, kad, kol neturėjo vaikų, nuomojosi 90 kv. m trijų kambarių butą. Jame buvo svetainė, miegamasis ir darbo kambarys. Kai lietuvė paklausė, kam reikalingas pastarasis, buvo atsakyta, kad mokesčiams sumokėti. Kiti pavyzdžiai: du broliai nuomojasi kone 200 kv. m kotedžą, trijų asmenų šeima – bemaž 100 kv. m butą, keturių asmenų šeima 180 kv. m kotedžą. Tokių pavyzdžių apstu.

Kiek teko važiuoti per Ciurichą, buvo matyti tik keli daugiabučių kvartalai, o didžioji miesto dalis apstatyta kotedžų, vilų tipo namais, skendinčiais žalumoje, su sodais ir net daržais.

Tad tokių būstų paskolų pradinis įnašas sunkiai įkandamas ir pasiturintiems.

Dalijasi ir automobiliais, ir skalbimo mašinomis

Zitos Voitiulevičiūtės nuotr./Ciurichas
Zitos Voitiulevičiūtės nuotr./Ciurichas

Erdviai gyvendami šveicarai nešvaisto pinigų tam, kas nebūtina. Pavyzdžiui, skalbimo mašinoms. Dažniausiai daugiabučio rūsyje yra 1–2 skalbimo mašinos ir džiovyklės, kuriomis naudojasi vienos daugiabučio laiptinės gyventojai. Iš anksto rezervuoja sau laiką ir skalbiasi pagal grafiką. Neišleidžia pinigų šiai technikai ir sutaupo vietos vonioje, kurioje vietoj skalbimo mašinos gali pasistatyti kad ir fotelį.

Taip pat įprasta, kad vienu automobiliu dalijasi kelios šeimos. Tam kai kurios įstaigos nuomoja automobilius, arba netoli gyvenančios bičiuliškos šeimos dalijasi nuosavu automobiliu. Gal todėl Ciuriche neteko matyti automobilių spūsčių, gatvėse yra akivaizdžiai mažiau automobilių nei, pavyzdžiui, Vilniuje.

Giria viešąjį transportą

Po Ciurichą kursuoja autobusai, tramvajai, traukiniai ir keltai. Ypač patogūs yra traukiniai, kuriais 5–6 km atstumą galima įveikti per 6 minutes, kai tramvajumi per 15 min. Palyginimui Vilniuje panašų atstumą (pvz., nuo Baltupių iki V.Kudirkos aikštės) ir automobiliu, ir autobusu važiuodami į darbą piko valandomis įveiksite mažiausiai per pusvalandį.

Tuo tarpu Ciuriche per pusvalandį tikrai nuvažiuosite į darbovietę ne gretimame rajone, o kitame miesto gale ar net kitame mieste. Be nuolatinio mindymo ant stabdžių kaip per spūstis Vilniuje. Ir kompiuteriu padirbėti galima, ir knygą paskaityti ar kavos atsigerti. Turtingesni šveicarai sau kelionę pasimalonina rinkdamiesi pirmos klasės vagonus.

Tačiau už komfortą tenka brangiai susimokėti. Dauguma dalykų Ciuriche brangiau nei Vilniuje trigubai ar keturgubai, o viešasis transportas gali būti brangesnis net iki 15 kartų. Tačiau kainas lyginti yra keblu, nes Ciuricho viešojo transporto bilietų kainos priklauso nuo daugybės niuansų: miesto zonų, kurias kerta, laikotarpio, lengvatų.

Pavyzdžiui, Vilniuje brangiausias vienkartinis bilietas kainuoja 1 eurą. Juo galima pervažiuoti kone visą Vilnių ar net už jo. Tuo tarpu kelionė į Ciuricho priemiestį atsiėjo 25 eurus į abi puses. Ciuriche 4,40 CHF (4,02 Eur) kainuoja bilietas, kuriuo galima iš gretimo rajono nuvažiuoti į centrą. Kaip, tarkime, būtų iš Žirmūnų nuvažiuoti į centrą.

Paros bilietas kelionėms po visą miestą kainuoja 34,40 CHF (31,40 Eur). Laikinai gyvenantieji Ciuriche ir norintieji kasdien važinėtis gali įsigyti mėnesinius bilietus, kurių kainos yra nuo 50 CHF (45,64 Eur) iki 242 CHF (220,91 Eur). Kaina priklauso nuo to, kiek miesto zonų kirs jūsų maršrutai. Nusipirkę per pigų bilietą (ne toms zonoms) privalėsite nuolat mokėti papildomai. Vietiniai dažnai už 185 CHF (167 Eur) įsigyja pusės kainos korteles, su kuriomis net metus bilietus gali pirkti žymiai pigiau.

Ką valgo šveicarai?

Zitos Voitiulevičiūtės nuotr./Ciurichas
Zitos Voitiulevičiūtės nuotr./Ciurichas

Ciuricho parduotuvėse yra ir pigesnių, ir brangesnių tų pačių produktų. LIDL kainos kiek mažesnės nei ypač populiariame COOP parduotuvių tinkle, tačiau savaitgaliniuose ūkininkų turgeliuose prekės dar brangesnės, nors jos nebūtinai yra pačių ūkininkų užaugintos.

Prekės Ciuriche yra maždaug 1,5–2 kartus brangesnės nei tokios pat Lietuvos sostinėje, o kai kurios net gerokai brangesnės. Pavyzdžiui, mėsa.

Visuomenėje kone sukilimą pernai sukėlęs kalafioras Lietuvoje tapo prabangos simboliu (dėl užfiksuotos 3,49 Eur kainos). O Ciuriche jis toks pat eilinis kaip ir kitos daržovės. Šio kopūsto 200 g galva ūkininkų turgelyje kainavo 1,5 Eur, LIDL – apie 1,6 Eur. Kilogramas kainuoja 6–7 CHF (5,41–6,31 Eur).

Prekės Ciuriche yra maždaug 1,5–2 kartus brangesnės nei tokios pats Lietuvos sostinėje, o kai kurios net gerokai brangesnės. Pavyzdžiui, mėsa. LIDL ir kitame pigesnių produktų parduotuvių tinkle DENNER maltos jautienos kilogramas kainuoja 12–15 Eur, vištienos sparneliai per akciją atsiėjo 12 Eur už kilogramą, vištienos filė – 12–16 Eur už kilogramą.

Duonos kainos svyruoja nuo 2 iki 6 eurų. Norėjome paragauti Šveicarijoje ypač populiarios šviežiai iškeptos pynės – ji kainavo 5,90 CHF (5,33 Eur). Tikrai – labai skani, neatsivalgoma duona.

Ciurichiečiai labai didžiuojasi savo prabangiu desertu „Luxemburgerli“ – macaroons tipo sausainiais. Vienas toks įstabaus skonio ir lengvumo, maždaug 2 eurų monetos dydžio gardėsis kainuoja apie eurą. Kai ten buvau, atrodė, neįtikimai brangu. Bet paskui pamačiau, kad Vilniuje ne tokie skanūs macaroons’ai kai kur kainuoja ir 1,20 Eur.

Pietums – maistas iš namų

Ciuricho gatvėse daug kramsnojančių žmonių. Jie užkandžiauja bandelėmis, kebabais, savais sumuštiniais, tradiciniais riestainio formos kepiniais „breceliais“, kinų maistu, makaronais. Kaip aiškino vietinis šveicaras, valgyti ten, „kur maistą atneša padavėjai“, yra labai brangu. Karšto patiekalo kaina restoranėliuose – 15–30 Eur. Alaus bokalas – nuo 6 Eur.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Starbucks“ gėrimo puodelis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Starbucks“ gėrimo puodelis

Tad ne keista, kad darbo dienomis per pietus bent jau Ciuricho ir Badeno miestų aikštės pilnos žmonių, kurie susėdę ant suoliukų ar tiesiog ant žemės valgo savo iš namų atsineštą ir į dėžutes supakuotą maistą. Kai kurie valgo šalia esančiuose kioskuose susuktus kebabus ir kitus karštus patiekalus iš dėžučių, kurių kainos svyruoja nuo 8 iki 14 eurų.

Norintieji pasilepinti kava yra užgulę „Starbucks“ kavines, nors maža kapučino jose kainuoja apie 4 Eur. Įvairios skoninės kavos – ir 7, ir 8 Eur.

Tokia ta Ciuricho kasdienybė ir jos kainos atvykėlio akimis – kaip litais Lietuvoje, kai atrodydavo brangu, tik čia – frankais.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Valstybinė mokesčių inspekcija „Karbauskio rezidencijos“ klausimą palieka atvirą

Aktualu

Helsinkis prie svarbių svečių pripratęs, bet šį kartą situacija išskirtinė

Aktualu

V.Putinas pergale gali laikyti vien patį susitikimą su D.Trumpu: kodėl?

Sportas

Prancūzų šėlionės – šampane išmaudytas treneris ir vienintelis prezidento žodis

Aktualu

Orai.lt: vyraus labai šilti, tvankūs ir su lietumi orai

Verslas

Šaltas Lietuvai dušas: Lenkija ir kitos šalys pinga, mūsų įmonėms bus sunkiau

Aktualu

Panevėžio rajone su „Volkswagen“ apsivertė šeima: nesuveikė nė viena oro pagalvė

Aktualu

Pasaulio tvarka ateityje: Kinija jau parengusi savo scenarijų

Sportas

Rusų netaktas ir juokino, ir siutino – skėtį skyrė tik Vladimirui Putinui

24sek

Aaronas White‘as lieka Kauno „Žalgiryje“

Gazas

Benediktas Vanagas pasidalijo avarijos „Rally Estonia“ vaizdo įrašu

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. liepos 09 d.-15 d.)

Sportas

Finale paskirtas baudinys sukėlė diskusijų audrą – kroatai kaltino teisėją

Vardai

„Mis Visata“ konkurse dalyvausianti transseksualė: „Pakeisti lytį – tas pats, kas pakoreguoti nosį“

Gyvenimas

Dizainerė V.Jakučinskaitė: bateliai nuotakai – didesnis iššūkis, nei atrodo

Sportas

Prancūzijos triumfas – įvarčių lietuje nukovė Kroatiją ir tapo pasaulio čempione

Vardai

„Patrulio“ A.Radzevičiaus sūnaus gimtadienyje – duoklė futbolui: „Išvydęs tortą susigraudino“

Sportas

„Pussy Riot“ išbėgo į aikštelę per FIFA 2018 finalą

Aktualu

„Mercedes“ nesuvaldęs panevėžietis išvertė tvorą ir užstrigo tarp namo ir medžio

Aktualu

Vilniaus teismas imsis liberalų skundo dėl VSD pažymos

Naujienos

Verslas

Valstybinė mokesčių inspekcija „Karbauskio rezidencijos“ klausimą palieka atvirą

Aktualu

Helsinkis prie svarbių svečių pripratęs, bet šį kartą situacija išskirtinė

Aktualu

V.Putinas pergale gali laikyti vien patį susitikimą su D.Trumpu: kodėl?

Sportas

Prancūzų šėlionės – šampane išmaudytas treneris ir vienintelis prezidento žodis

Vardai

Karališkoji šeima išplatino princo Louiso krikštynų nuotraukas: pamatykite išskirtinius kadrus

Aktualu

Orai.lt: vyraus labai šilti, tvankūs ir su lietumi orai

Aktualu

Panevėžio rajone su „Volkswagen“ apsivertė šeima: nesuveikė nė viena oro pagalvė

Aktualu

Pasaulio tvarka ateityje: Kinija jau parengusi savo scenarijų

Sportas

Rusų netaktas ir juokino, ir siutino – skėtį skyrė tik Vladimirui Putinui

24sek

Aaronas White‘as lieka Kauno „Žalgiryje“

Gazas

Benediktas Vanagas pasidalijo avarijos „Rally Estonia“ vaizdo įrašu

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. liepos 09 d.-15 d.)

Sportas

Finale paskirtas baudinys sukėlė diskusijų audrą – kroatai kaltino teisėją

Gyvenimas

10 įdomių faktų apie šuolį parašiutu

Vardai

„Mis Visata“ konkurse dalyvausianti transseksualė: „Pakeisti lytį – tas pats, kas pakoreguoti nosį“

Sportas

Prancūzijos triumfas – įvarčių lietuje nukovė Kroatiją ir tapo pasaulio čempione

Vardai

„Patrulio“ A.Radzevičiaus sūnaus gimtadienyje – duoklė futbolui: „Išvydęs tortą susigraudino“

Aktualu

Pertvarkoma Sveikatos apsaugos ministerijos struktūra

Aktualu

Stojimas į pedagogines studijas skatinamas pratęsus motyvacijos vertinimą

Verslas

Šaltas Lietuvai dušas: Lenkija ir kitos šalys pinga, mūsų įmonėms bus sunkiau

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Sveikata

Svajonių virtuvė

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje