Dabar populiaru
Publikuota: 2015 rugpjūčio 3d. 08:00

Ekspedicijos į Sibirą tikslas – nugabenti lietuvišką saulę, kol ten neprasidėjo žiema

Nuotraukos iš Permės krašto tremties vietų
Asmeninio albumo nuotr. / Nuotraukos iš Permės krašto tremties vietų

Septyni lietuviai rugpjūčio pabaigoje planuoja išvykti į Sibire esančią Permės sritį, į kurią 1945 m. buvo ištremta apie 4500 žmonių iš Lietuvos. Šiame krašte esančioje Galiašoro gyvenvietėje jie ketina sutvarkyti tremtinių kapines ir pastatyti paminklą, skirtą ten mirusiems lietuviams atminti.

Patriotiško jaunimo yra

Ekspedicijoje dalyvaus trys jaunosios ir keturi vyresniosios kartos atstovai, iš kurių vienas buvęs tremtinys, užaugęs Permės krašte. Tai – Genius Baliukevičius.

Pasak ekspedicijos sumanytojo Vlado Ulinsko, jaunimas dar tikrai nėra pamiršęs savo senelių ir prosenelių išgyventos istorijos – domisi ir aktyviai prisijungia prie kelionių į tremtimi paženklintą Sibirą.

Asmeninio albumo nuotr./Nuotraukos iš Permės krašto tremties vietų
Asmeninio albumo nuotr./Nuotraukos iš Permės krašto tremties vietų

„Jaunimas labai motyvuotas. Aš ir dar du ekspedicijos dalyviai anksčiau dalyvavome bandomuosiuose „Misija Sibiras“ žygiuose, iš ten kilo susidomėjimas panašiomis ekspedicijomis. Organizuojant tokias keliones pamatai, kad patriotiško jaunimo yra labai daug.

Mums norisi pamatyti tas vietas, kuriose gyveno tiek daug ištremtų lietuvių, bei įamžinti jų istoriją, kad po daug metų, kai pačių tremtinių nebebus likę, žmonės prisimintų laisvės kainą“ , – kalbėjo V.Ulinskas

Galiašoro kapinėse pastatys paminklą su lietuviška saule

Permės krašte yra keletas kapinių, kuriose palaidoti tremtiniai iš Lietuvos, tačiau jos išsidėsčiusios labai dideliais atstumais. Galiašoro kapinėse, kur ir bus pastatytas paminklas, palaidota nuo 109 iki 117 tremtinių.

Kiekvienam iš jų ant gelžbetoninio paminklo pagrindo bus pritvirtintos plieninės lentelės su išgraviruotomis pavardėmis bei atminimo tekstu, o paminklą užbaigs lietuviškais motyvais puošta metalinė saulė.

Asmeninio albumo nuotr./Galiašoro panorama 1949 m.
Asmeninio albumo nuotr./Galiašoro panorama, 1949 m.

„Ten kažkada buvo kaimas, stovėjo lenkų karininkų barakai, tačiau dabar nieko nebelikę. Nors vieta ir apleista, tačiau vaizdinga, tad nusprendėme, kad paminklas turėtų būti gerai matomas“, – pasakojo V.Ulinskas

Permės krašte likusių gyventi ir ten šaknis įleidusių lietuvių yra vos keletas, tačiau jie aktyviai prisidėjo organizuojant šią ekspediciją.

Pavyzdžiui, Permėje gyvenantis tremtinys Antanas Gurkšnys sudarė Galiašoro kapinėse palaidotų lietuvių sąrašą, kadangi norint iš vietinės valdžios gauti leidimą paminklui statyti, reikėjo įrodyti, kad jose palaidoti ne kriminaliniai nusikaltėliai.

Asmeninio albumo nuotr./Galiašoro medkirčiai
Asmeninio albumo nuotr./Galiašoro medkirčiai. 

Šiame krašte nebūna rudens

Išvykti į Permės kraštą planuojam rugpjūčio 20 dieną, o jei nepavyktų, kita kelionės data numatyta rugsėjo 15 dieną. Tačiau, pasak V.Ulinsko, būtina visus darbus pabaigti iki spalio pradžios, nes nuo tada šiame regione jau prasideda žiema.

„Pagal vietinių žmonių pasakojimus ten nebūna rudens: pasibaigus vasarai iškart prasideda žiema, tad viską užbaigti privalome iki spalio“, – kalbėjo V. Ulinskas.

Pasak jo, nors fizinis pasiruošimas šioje kelionėje svarbus, tačiau svarbiau noras ir užsidegimas prisidėti prie istorinės atminties išsaugojimo.

Tačiau, kad ir kiek noro būtų, vien jo vis vien negana. Kapinių tvarkymas ir paminklo statyba reikalauja nemažų išlaidų – darbams reikalinga technika, taip pat nemažai kainuoja betoninis paminklo pagrindas, ant kuriuo bus tvirtinamos plieninės lentelės.

Ekspedicijai lėšos renkamos nuo 2014 m. balandžio, tačiau jų vis dar stinga.

„Esame dėkingi tiems, kas jau paaukojo pinigų paminklo statybai. Tačiau jam užbaigti mums dar trūksta 1500 eurų, kuriuos tikimės gauti parašę projektą vienam fondui, remiančiam ne pelno siekiančius projektus,“ – pasakojo V.Ulinskas.

Prisidėti prie projekto galite balsuodami už jį internete. Taip pat asmeniškai susisiekę su jo sumanytojais. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje