Dabar populiaru
Publikuota: 2016 birželio 7d. 21:33

Gvatemalos majų dievas – cigaretes rūkantis alkoholikas

Dievas Maximonas ir šalia sėdintis šamanas, kuris rūpinasi, jog dievui nepritrūktų cigarečių ir alkoholio
Kasparo Ašmonaičio nuotr. / Dievas Maximonas ir šalia sėdintis šamanas, kuris rūpinasi, jog dievui nepritrūktų cigarečių ir alkoholio

Du mėnesiai, praleisti tarp vietinių majų prie Atitlano ežero Gvatemaloje, privertė permąstyti daug dalykų. Tačiau ši istorija yra ne tik apie majus, bet ir apie jų garbinamą Dievą Maximoną, kurio vardas lietuviškai skamba taip – Mašimonas.

Maximonui daug prabangos nereikia

Majų garbinamas dievas Maximonas gyvena Santiago miestelyje, kuris yra ne tik didžiausias, bet ir mažiausiai lankomas turistų Gvatemalos miestas, įsikūręs aplink ežerą. Iš tiesų tai puiki vieta apsistoti vietiniam majų dievui. Kur tiksliau jis gyvena? Kiekvienais metais jis įsikuria skirtinguose paprastų žmonių namuose.

Visi aukojimai jam yra atliekami ne iš geros valios, o iš didžiulės baimės nesupykdyti šio rūstaus dievo. Daug vietinių majų bijo eiti į apeigas pas Maximoną, nes nenori atkreipti jo dėmesio ar padaryti kokios nors klaidos.

Juos pasirenka paprastai: pasak vietinių, per šventąją savaitę jis „pasako“ šamanams, kuris namas turės garbę jį priimti ateinančiais metais.

Vietiniams tai yra ir didžiulė garbė, ir didžiulė baimė, nes Maximonas nėra draugiškas dievas. Visi aukojimai jam yra atliekami ne iš geros valios, o iš didžiulės baimės nesupykdyti šio rūstaus dievo. Daug vietinių majų bijo eiti į apeigas pas Maximoną, nes nenori atkreipti jo dėmesio ar padaryti kokios nors klaidos.

Viena iš su juo siejamų istorijų daug ką paaiškina. Teigiama, kad kartą, kai majų vyrai buvo išvykę į laukus dirbti, Maximonas išprievartavo jų žmonas. Tokia esą buvo bausmė nepaklusniems žmonėms. Po dienos darbų namo sugrįžę vyrai neliko patenkinti tokiu Maximono elgesiu ir nukirto jam kojas bei rankas. Būtent todėl Maximonas dabar yra vaizduojamas be galūnių.

Vis dėlto net praėjus daugeliui amžių ši legenda nebuvo užmiršta: vietiniai iki šiol bando užtikrinti, kad Maximonas būtų laimingas.

Kasparo Ašmonaičio nuotr./Namai, kuriuose šiuo metu gyvena dievas Maximonas
Kasparo Ašmonaičio nuotr./Namai, kuriuose šiuo metu gyvena dievas Maximonas

Apeigose begalė alkoholio bei cigarečių

Išgirdę Maximono priešistorę mes negalėjome praleisti progos su juo susitikti. Atvykę į Santiagą susiradome tuk-tuk‘ą ir siauromis gatvėmis patraukėme link šiųmetinių dievo namų. Vienu metu net apėmė toks jausmas, kad veža mus ne pas dievą, o kažkur į skersgatvį pas banditus, bet viskas baigėsi gerai ir Maximonas buvo pasiektas pačiu laiku – pačioje ceremonijos pradžioje.

Kasparo Ašmonaičio nuotr./Dievui Maximonui skirtame kambaryje galima rasti ir Jėzų Kristų
Kasparo Ašmonaičio nuotr./Dievui Maximonui skirtame kambaryje galima rasti ir Jėzų Kristų

Privatus namas labai neišsiskyrė iš kitų Santiago pastatų, o Maximono kambarys buvo tikrai nedidelis. Tiesa, jame tilpo dievas, taip pat karste gulintis negyvas Jėzus, begalė gėlių, alkoholio ir cigarečių bei apeigas vedantys šamanai.

Mūsų gidas – tuk-tuk‘o vairuotojas (taip, Gvatemaloje žmonės verčiasi kaip tik išgali) paaiškino, kad du šamanai, sėdintys Maximonui iš šonų, suteikia jam apsaugą, o trečiasis, apeigų vedėjas, klūpi priešais Maximoną, kalbėdamas įvairias maldas vietine majų kalba bei dūmindamas kambarį natūraliomis žolelėmis.

Ką tuo tarpu daro Jėzus? Negyvas guli karste, nes, kaip mums paaiškino gidas, Jėzus buvo nukryžiuotas ir numirė.

Į didesnes diskusijas šiuo klausimu nesileidome, bet Gvatemalos majai akivaizdžiai nėra susipažinę su Biblija ar krikščionybe. Nepaisant to, apeigos tęsėsi ir čia prasidėjo įdomiausia dalis.

Pasirodo, kad pagrindinė visų apeigų dalis yra Maximono girdymas alkoholiniais gėrimais bei rūkymas. Šalia jo sėdintys šamanai atsakingi, kad jo burnoje nenustotų rusenti pridegta cigaretė.

Kasparo Ašmonaičio nuotr./Šamanai rūpinasi, kad dievas nuolat rūkytų ir gertų alkoholį
Kasparo Ašmonaičio nuotr./Šamanai rūpinasi, kad dievas nuolat rūkytų ir gertų alkoholį

Privatus namas labai neišsiskyrė iš kitų Santiago pastatų, o Maximono kambarys buvo tikrai nedidelis. Tiesa, jame tilpo dievas, taip pat karste gulintis negyvas Jėzus, begalė gėlių, alkoholio ir cigarečių bei apeigas vedantys šamanai.

Cigaretė yra išimama tik tada, kai Maximonas užsinori alkoholio.

Gyvenime nesu matęs nieko panašaus. Šamanai pasiima degtinės ir lenkdami Maximono statulą po truputį pila šį gėrimą jam į burną.

Reikia paminėti, kad visų apeigų metu šamanai geria ir rūko kartu su savo Dievu. Per šventąją savaitę tai daro ir visas likęs miestas.

Vietinių alkoholizmas ir taip yra didžiulė problema, tačiau tą savaitę Santiage turbūt apskritai neįmanoma surasti blaivių žmonių. Geria net vaikai, o visas miestas tampa vienu dideliu šiukšlynu.

Kasparo Ašmonaičio nuotr./Švęsdami kartu su alkoholį mėgstančiu dievu majai ir patys svaiginasi
Kasparo Ašmonaičio nuotr./Švęsdami kartu su alkoholį mėgstančiu dievu majai ir patys svaiginasi

Pildo net pačius šlykščiausius norus

Kiekvienas Maximoną aplankęs žmogus, vardan savo gerovės, turi ką nors paaukoti. Geriausia auka yra pinigai, kuriuos šamanai išleidžia pripirkdami dar daugiau cigarečių, alkoholio bei (jei lieka pinigų) gėlių.

Jeigu norite kam nors atkeršyti ar kuo nors pasinaudoti vardan savo gerovės, Maximonas visada maloniai padės. Toks jau tas majų dievas. Piktas ir rūstus alkoholikas.

Sumokėjus 10 quetzalų (šiek tiek daugiau nei 1 eurą) galima pačiam įpilti šiek tiek degtinės Maximonui į burną. Kodėl gi galėtų kilti noras tai daryti? Paprasta. Kaip ir daugelis Dievų, Maximonas išklauso ir padeda žmonėms. Tiesa, jeigu krikščioniškasis Dievas yra geras ir pildo tik tyrus norus, Maximonui tas negalioja.

Majai sako, kad jeigu norite kam nors atkeršyti ar kuo nors pasinaudoti vardan savo gerovės, Maximonas visada maloniai padės. Toks jau tas majų dievas. Piktas ir rūstus alkoholikas.

Galima tikėti Maximonu, galima ir netikėti, tačiau jo pykdyti tikrai nesinorėjo, todėl prieš atsisveikindami palikome jam šiek pinigų, kad, neduok tu dieve, Maximonas neprasiblaivytų. Tai be abejonės buvo viena iš įspūdingesnių mano gyvenime matytų ceremonijų.

Būtent čia supratau, kad žmonės pasaulyje yra be galo įvairūs. Visai kaip ir jų dievai.

Daugiau egzotiškų kelionių pasakojimų galima rasti autoriaus „Facebook“ paskyroje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje