Dabar populiaru
Publikuota: 2012 vasario 26d. 15:45

Jei nuspręstumėt Indijoje vairuoti patys (VII)

Indija
Vitoldo Miliaus nuotr. / Indija

Jau seniai norėjau aplankyti Varanasį. Planuojant kelionę į Indiją, prieš akis išnirdavo draugų darytos nuotraukos su keista, spalvinga, laiptuota Gango krantine. Nerišlūs pasakojimų fragmentai apie deginamus žmones, plaukiojančius upėje lavonus, religines apeigas ir kitus niekur kitur pasaulyje neįmanomus pamatyti vaizdus traukte traukė… Daugumoje turistinių leidinių šis miestas įvardijamas kaip ekstremalus ir teigiama, kad jo istorija prasidėjo daugiau nei prieš 3 000 metų.

Į Varanasį tradiciniai turistai užsuka retokai (prie Tadž Mahalo dažniau). O be reikalo… Manoma, kad sterilųjį europietį gali ištikti kultūrinis šokas. Purvas, smarvė, šiukšlynai, kiaulės, karvės, šunys ir gyventojų daugiau nei Lietuvoj. Taip, tai Varanasis, tačiau visa tai galima pamatyti bet kuriame Indijos mieste. Iš tiesų pasakojimai baisesni nei tikrovė. Atvažiavom, radom padorų viešbutį už logišką kainą ir patraukėm stebėti vakarinių religinių apeigų. Tam tikslui geriausia pasamdyti valtininką ir į krantinėje vykstantį veiksmą žiūrėti nuo vandens. Panašių apeigų jau buvom matę Vrindavane, tad stebino tik tikinčiųjų skaičius.  Piligrimai iš visos šalies plūste plūsta į šią sielos ramybės karalystę. Induistai ir budistai Varanasį vadina švenčiausiu Žemės tašku, žmonių ir dievų susitikimo vieta.

Vakaro apeigos baigėsi, tad patraukėme ten, kur verda gyvenimas. Siauros gatvelės, kuriose kartais tenka prasilenkti su karve (nelengva užduotis), tūkstančiai zujančių prekeivių, mopedai, vežimai… Veiksmas vyksta. Kaip ir visur Indijoje visas gyvenimas kunkuliuoja gatvėje. Per savaitę akys įpranta prie daugumos kelionės pradžioje stebinusių vaizdų, bet visuomet lieka mažų smulkmenų, kuriomis sunku nesistebėti. Pavyzdžiui, tiesiai ant važiuojamosios dalies miegantys žmonės. Kokia stipri nervų sistema turi būti, kad galėtum ramiai miegoti, kai motociklas ar kita transporto priemonė važiuoja tik per 10 centimetrų nuo galvos? Sausio mėnesį naktys Varanasyje nėra labai šiltos. Miegojimas po atviru dangum gali būti turistavimo nuotykiu, bet taip visą gyvenimą…

Naktinis Varanasis nepanašus į jokį lig tolei matytą miestą. Triukšmai ir veiksmai niekuo nesusiję su mums įprastais naktinio gyvenimo atributais. Ten nėra nei diskotekų, nei besišlaistančių „pridrožusių“ piliečių ‒ nėra linksmybių. Visi gyvena paprastą gyvenimą ir stebėtinai ramiai kovoja už savo vietą po Saule.

Lauksim tekančios Saulės, nes visas Varanasio grožis atsiskleidžia būtent tuomet.

2-a dalis

Kiekvieną rytą tikintieji renkasi prie upės atlikti ritualų. Jie nusileidžia plačiais laiptais (gatais) prie Gango tam, kad prisiliestų prie švento vandens. Per metus čia apsilanko per milijoną piligrimų. Jie tiki, kad upės vanduo nuplauna visas nuodėmes.

Žmonės migruoja nuo pat saulėtekio. Meldžiasi, prausiasi, skalbia, šukuojasi, skutasi… Sakoma, kad upė šioje vietoje yra labai užteršta, tačiau savom akim mačiau geriančius iš jos vandenį. Įdomu, kas nutiktų europiečiui, nutarusiam gurkštelti?

Žmonių labai daug, lyg vyktų kažkoks renginys, tik organizatoriai dar neatvyko. Čia kiekvienas už save, su savo mintimis ir norais. Tiek moterys, tiek vyrai maudosi, skalbiasi drabužius, džiausto juos ant laiptų.

Geriausiai viskas matosi plaukiojant valtele. Laiptuota pakrantė tęsiasi keletą kilometrų. Keliose jos vietose yra įrengti krematoriumai, t.y. dega laužai, o ant jų deginami lavonai. Tikintieji teigia, kad mirtis prie Gango nulemia laimingą gyvenimo ciklo pabaigą. Daug senų ir sergančių žmonių atvyksta į Varanasį numirti. Jiems net yra įrengti specialūs senelių namai – vaizdas lyg iš siaubo filmų… Daugiaaukštis namas be langų, į kurį įleidžia tik atvykusius su aiškiu tikslu ‒ mirti.

Po mirties jie sudeginami ant vieno iš dviejų laidojimo gatų. Ugnis dega nepaliaujamai, procesas vyksta. Girdėjau, kad tai labai senas ir labai pelningas verslas. Už dyką nieko nedegina, tačiau yra ir tokių, kurių nedegina net už pinigus. Tai maži berniukai, nėščios moterys, mirę nuo gyvatės įkandimo ir dar kažkas… Sakoma, kad jų lavonai su pririštu svoriu metami į upę, ir kartais jie išplaukia į paviršių. Tikėtina, kad taip gali būti, bet pamatyti neteko. Malda, džiaugsmas, mirtis – viskas labai šalia.

Užburiantis Varanasio krantinės vaizdas (žiūrint nuo Gango), panašus į kažką netikro. Atrodo, lyg matytum paveiksliuką. Sidabrinė vandens spalva ir raibuliuojantys spalvotų pastatų atspindžiai – tai vaizdas, į kurį gali žiūrėt ilgai, ilgai…

Tačiau, tai ne vienintelė vieta Varanasyje, kurią reikia pamatyti. Mieste tūkstančiai šventyklų. Į kai kurias iš jų turistų neįleidžia. Draudžiamas vaisius ‒ saldžiausias, bandysim patekt būtent ten.

Temos: 1 Indija
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje