Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 11d. 20:49

Kitokia Meksika. Morelija, kruvinojo Mičoakano perlas

Morelija Tik 15min
Paul Stewart nuotr. / Morelija

„Tranquilo, muy tranquilo. No pasa nada („ramu, labai ramu. Jums nieko neatsitiks“), spausdamas mums dešines kartoja skrybėlėtas fermeris, vedinas pabalnotu žirgu. „Čia, aplink Moreliją, visiškai saugu. Čia tik maži ūkeliai, avokadų plantacijos ir viena kita didesnė ranča, nieko daugiau. Galite važiuoti kur tik norite“, – pasakoja šaunusis kabaljeras.

Tyrinėjant Mičoakano valstijos sostinės Morelijos apylinkes bekele, Paulo motociklo padanga „užmina“ ant vinies, taigi mums nelieka nieko kito, kaip tik sustoti pasikeisti kameros.

Paul Stewart nuotr./Morelija
Paul Stewart nuotr./Morelija

Kol darbuojamės, mus užkalbina pro šalį keliavęs ūkininkas; pasilabinę leidžiamės liežuvauti apie Morelijos turgų („šiais metais geras avokadų derlius”), Mičoakano valdžią („korumpuoti parsidavėliai!”) ir Morelijos apylinkes („tranquilo”).

Mičoakanas – viena pavojingiausių Meksikos valstijų, kurios JAV Valstybės departamento saugumo taryba pataria vengti keliaujant, taigi fermerio patikinimai, jog esame saugioje teritorijoje, skamba neįprastai.

Kartelių karai

Visa Meksika kenčia nuo narkotikų kartelių ir kitų organizuotų nusikaltėlių grupuočių, tačiau Mičoakanas – vienas nestabiliausių šalies regionų. Vien per praeitą savaitgalį čia įvyko aštuoniolika su narkotikų kartelių veikla susijusių žmogžudysčių; „Mexico News Daily“ dienraščio duomenimis, 2017 metais Mičoakane įvykdytos 1,260 žmogžudystės (visoje Meksikoje pernai įvykdytos 29,168 žmogžudystės – didžiausias užfiksuotas skaičius nuo pat 1997-ųjų).

Tiesa, keliautojams dėl šios kraupios statistikos pernelyg bijoti nereikia: didžioji dauguma visų žmogžudysčių susietos su narkotikų gamybos ir kontrabandos veikla. „90% visų žmogžudysčių yra tiesioginis narkotikų kartelių tarpusavio karų rezultatas, tad dorai gyvenantiems meksikiečiams bei turistams panikuoti neverta“, – įsitikinęs Colima valstijos prokuroras Felipe de Jesús Muñozas Vázquezas.

Paul Stewart nuotr./Morelija
Paul Stewart nuotr./Morelija

Panašios nuomonės laikosi ir kitų valstijų pareigūnai. „Visose šiose situacijose mes paprasčiausiai nerandame nekaltų žmonių – čia įsivėlę tik nusikaltėliai“, – sako Manzanillo policijos viršininkas Miguelis Angel Garcia.

Mičoakanas – ne išimtis. Ši valstija pastaruoju metu itin kenčia nuo dviejų kariaujančių kartelių konfliktų: nusikalstamos „Sinaloa“ ir CJNG („Cartel de Jalisco Nueva Generacion“) organizacijos čia aršiai kovoja dėl teritorijos. Kokaino gamyba ir kontrabanda garsėjantis „Sinaloa“ kartelis pastaraisiais metais mėgina plėsti savo įtaką Kolimos bei Mičoakano valstijose, o metamfetamino platinime „besispecializuojantis“ CJNG siekia išlaikyti savo įtaką.

Kilogramas kokaino, už 2,000 JAV dolerių pirktas Kolumbijoje, Meksikoje kainuoja 30,000 JAV dolerių, o Niujorke tas pats kilogramas jau vertas 100,000 JAV dolerių, tad nenuostabu, jog kartelių karai dėl įtakos ir teritorijos tokie kruvini.

Paul Stewart nuotr./Morelija
Paul Stewart nuotr./Morelija

Keliautojų saugumas Meksikoje

Vis dėlto šie karai beveik neturi įtakos turizmui: net ir tuose regionuose, kur kartelių kovos kasdien palieka pėdsakų, dauguma viešbučių būna artipilniai: Baja California, Cancun, Playa del Carmen džiaugiasi virš 74% užpildytais viešbučių kambariais. Turizmas Meksikai kasmet atneša per 20 milijardų JAV dolerių, tad populiarūs atostogų taškai daro viską, kad prisiviliotų keliautojus.

„Kabinėtis prie turistų kartelių nariams yra beprasmiška. Tai paprasčiausiai ne jų verslo modelis“, – sako JD Dyess, amerikietis motociklininkas, kasmet keliaujantis po Meksiką jau dvi dešimtis metų.

„Taip, situacija su narkotikų kontrabanda ir policijos bei kitų valstybės pareigūnų korupcija yra tikrai pasibaisėtina, tačiau mūsų, keliautojų, tai paprasčiausiai neliečia. Be to, jei ir pasuktum kokiu pavojingesniu keliu, vietiniai gyventojai tave visuomet perspės, kur važiuoti nevertėtų“, – pasakoja JD.

Paul Stewart nuotr./Morelija
Paul Stewart nuotr./Morelija

Pasak amerikiečio, keliaujant Meksikoje reikia laikytis keleto paprastų saugumo patarimų: niekur nevažiuoti tamsiu paros metu, naktį vengti abejotinos reputacijos vietų, kalbėtis su vietiniais ir klausyti jų patarimų.

Mičoakano perlas

Panašios politikos kelionės Meksikoje metu laikomės ir mes, ypač Mičoakano valstijoje. Tačiau čia atrastas perlas – Morelija – parodė visiškai kitokį Meksikos veidą: šis nepakartojamas kolonijinio stiliaus miestas, dar visiškai neatrastas vakariečių keliautojų, spinduliuoja ramybe ir gyvena bohemos, o ne smurto dvasia.

Nors Morelijoje netrūksta turistų, didžioji dalis jų – vietiniai meksikiečiai. Dėl prastos Mičoakano reputacijos iš visų Moreliją aplankančių keliautojų vakariečiai sudaro vos šešis procentus, taigi Morelija – vis dar itin autentiškas ir itin „meksikietiškas“ miestas.

Savaitgaliais čia nesimato tipinių backpackerių ordų, ieškančių pigių nakvynės namų ir naktinių pramogų, ar žioplinėjančių vakariečių pensininkų: Morelijos gatves ir aikštes plūste užplūsta gatvės muzikantai, mimai, balionų pardavėjai, klounai ir šokėjai.

VIDEO: Šokėjai Morelijos gatvėse

Šeima Meksikoje – itin svarbu, tad savaitgalis čia skirtas ne vyno degustacijoms ar siautuliui naktiniuose klubuose, o vaikams. Šeimos su pačio įvairiausio amžiaus atžalomis čia leidžia šeštadienius ir sekmadienius vaikštinėdami parkuose, džiaugdamiesi gatvės spektakliais ir muzika, ilsėdamiesi prie fontanų ir apsipirkinėdami, o vakarais Morelija suskamba džiazo melodijomis, dviračių skambučiais ir styginių kvartetais.

„Morelija – tai puikiausiai išlaikyta Meksikos paslaptis“, – rašo keliautoja ir tinklaraštininkė Stephanie Harrison. „Tai ne tik nepaprasto grožio miestas, bet ir vieta, kurioje gyvena draugiškiausi pasaulio žmonės. Nežinau, kodėl taip yra: galbūt moreliečiai dar nepavargę nuo turistų antplūdžio, o galbūt jie tiesiog dėkingi, kad keliautojai nepabūgsta perspėjimų dėl Mičoakano ir drįsta apsilankyti Morelijoje, tačiau niekuomet nepamiršiu šio miesto svetingumo“, – sako S.Harrison.

Paul Stewart nuotr./Morelija
Paul Stewart nuotr./Morelija

Morelijos gyventojų atlapaširdiškumas sužavėjo ir mus: nuo šauniojo Morelijos apylinkių fermerio, patikinusio mus, jog esame ramioje vietovėje, iki mūsų AirBnB palėpės savininko Ignacio, papasakojusio apie Morelijos istoriją bei padėjusio derėtis dėl šviežio mango ir melionų derliaus turguje, moreliečiai pasirodė besą nepakartojamai draugiški.

„Tik saugokitės vampyrų“, – vaikštinėjant po vakarėjančią Moreliją paslaptingai į ausį sušnabžda Drakula persirengusi figūra: savaitgaliais Morelijoje vyksta „gyvos istorijos“ vakarai, kur viduramžiškais kostiumais persirengę aktoriai vaidina scenas iš Meksikos praeities. „Niekuomet nežinai, kas laukia šešėliuose... Gero vakaro, amigos“, – atsisveikina galantiškasis vampyras, o jo juodas apsiaustas nuplevėsuoja Morelijos gatvėmis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Bronius Markauskas iš pareigų traukiasi pats

Interviu Sportas

Ledo ritulio rinktinės kovingai sielai ypatingas metas: „Laikas padėti tašką“

Aktualu

Artūro Skardžiaus apkaltos komisija gavo leidimą susipažinti su STT byla

Aktualu

Konservatorius Audronius Ažubalis pažeidė įstatymą nuslėpdamas parlamentinėmis lėšomis nuomotos mašinos pirkimą

Vardai

Dėl vaidmens Charlize Theron paaukojo tobulą figūrą: priaugo 22 kg

Vesternų filmavimo aikštelė Kalifornijoje virto tikru miesteliu su šimtu gyventojų

Aktualu

15min primena: kaip S.Skvernelis anksčiau elgėsi su į kritikos ugnį patekusiais ministrais?

Verslas

Parodos „Resta“ dalyviai: gyventojai būstui ieško vis daugiau išmanių sprendimų

Vardai

Šimtmečius skaičiuojančios karališkų gimdymų tradicijos: kas dar aktualu, o kas jau tapo atgyvena?

Pasaulis kišenėje

5 žvaigždutės Turkijoje: traktoriai paplūdimyje ir „kalėjimo dieta“

Aktualu

Teismas: žiauriai švedų žurnalistę nužudžiusiam danų išradėjui – kalėjimas iki gyvos galvos

Nuostabios pergalės vaizdai: A.White'o dėjimas, A.Toupane'o tolimos bombos ir įspūdingi fanai

Verslas

Aruodas.lt: penki balandį populiariausi būstai Vilniuje – pasižvalgykime po jų vidų

Aktualu

Valdas Adamkus apie Lietuvos ir Lenkijos santykius: „Esame ir visada būsime kaimynai“

Pagaliau. Po tris savaites trukusio gumos tempimo, sugadintų santykių su opozicija bei Prezidente, žemės ūkio ministras Bronius Markauskas traukiasi. Pats. Premjeras Saulius Skvernelis išliko principingas ir nuoseklus – pats nepriėmė jokio sprendimo, o privertė tai padaryti žmogų, kuris dar vakar nematė jokių priežasčių trauktis. Taip buvo ir stumiant iš posto paskirtą, bet dar neprisiekusį teisingumo ministrą Julių Pagojų, ir jo įpėdinę Mildą Vainiutę.

Kodėl B.Markauskas vis dėlto nutarė trauktis? Juk per parą nieko ypatingo neatsitiko, nebent tai, kad 15min žurnalistė Lauryna Vireliūnaitė, dar balandžio 3 d. pranešusi, kad B.Markausko šeima be sutarčių dirba svetimą žemę ir dar ima už tai ES išmokas, trečiadienio rytą paskelbė, kad yra dar viena žemės savininkė, už kurios be leidimo dirbamą žemę B.Markausko šeima irgi gavo ES išmokas. Bet tai, kaip sako R.Karbauskis, tokia smulkmena, kad jam net juokinga, jog apie tai rašom.

Prireikė trijų savaičių, kad ir premjeras, ir žemės ūkio ministras suprastų, jog ministrui taikomi aukštesni reikalavimai nei ūkininkui. Nors turiu įtarimą, kad niekas nieko nesuprato, tiesiog šaltai paskaičiavo, kad su B.Markausku ministro kėdėj daugiau praloš, nei išloš. Nepaisant to, kad B.Markauskas deda ministro portfelį, lieka neatsakytas klausimas, ar nereikėtų jam dėti ir Seimo nario mandato. Juk jis, turėdamas įgaliojimą, iš esmės tvarkė savo mamos ūkį. Vadinasi, dirbo kitą, su Seimo nario veikla nesuderinamą darbą.

Naujienos

Vardai

Grąžinti verta

„Daugiau šypsenos“

Kuriu ir apsaugau

„Susitikime lauke“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje