-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Martynas Starkus: „Jei nori užsidirbti keliaudamas, pirmiausia privalai būti savo srities specialistas“

„Būna atvejų, kai tavo namai ir artimieji už tūkstančių kilometrų, tu esi vienas, nepažįstamoje aplinkoje. Kai tokiomis aplinkybėmis turi ieškoti sprendimų, mobilizuojiesi, išmoksti susidoroti su sunkumais“, – įžvalgomis apie naudingas patirtis, įgytas kelionėse dalijasi žymus Lietuvos keliautojas, televizijos laidų ir renginių vedėjas, žurnalistas Martynas Starkus.
Martyno Starkaus ir Vytaro Radzevičiaus kelionės
Martynas Starkus / Tvkeliones nuotr.

M.Starkus keliauja jau daugiau kaip 10 metų. Su bendražygiu Vytaru Radzevičiumi aplankė daugybę pasaulio kampelių, išleido ne vieną knygą, nuotykius atpasakojo ne vienoje televizijos laidoje.

Ar įmanoma sėkmingai derinti aistrą keliauti su darbine veikla, o galbūt net paversti ją pelną teikiančiu užsiėmimu? Pasak M. Starkaus, jeigu kelionės trukdytų karjerai, jis nekeliautų.

Keliautoju būti neplanavo

Tvkeliones nuotr./Martyno Starkaus ir Vytaro Radzevičiaus kelionės
Tvkeliones nuotr./Martyno Starkaus ir Vytaro Radzevičiaus kelionės

Prisimindamas pradžią, M.Starkus pabrėžia, kad niekada neplanavo konkrečių žingsnių ir tikrai negalvojo, kad kada nors bus vadinamas keliautoju. Žurnalistikos studijas jis pasirinko todėl, jog tai pasirodė plačios apimties profesija.

„Konkrečiai pagal profesiją niekada ir nedirbau. Tai, kuo užsiimu, yra vadybos, žurnalistikos, režisūros, teatro ir daugelio kitų sričių derinys. Aš tiesiog visuomet dariau tai, kas man patinka, kas man sekasi, ir taip savaime viskas klostėsi – pasitaikydavo galimybės ir aš jomis naudodavausi“, – pasakoja M.Starkus.

Tiesa, pabrėžia, jog neužtenka vien užsiimti mėgstama veikla: reikia ir gerai pagalvoti, ar ta veikla naudinga. „Jei darai tai, kas tau patinka ir matai, kad sekasi – eini toliau. Blogai tuomet, kai žmonės užstringa darydami tai, kas daugiau niekam, be jų pačių, nepatinka ir iš ko nėra jokios naudos“, – pabrėžia M.Starkus.

Tvkeliones nuotr./Martyno Starkaus ir Vytaro Radzevičiaus kelionės
Tvkeliones nuotr./Martyno Starkaus ir Vytaro Radzevičiaus kelionės

Nors frazė „geras laiko planavimas“, pasak jo, skamba šabloniškai, norint įgyvendinti užsibrėžtus tikslus ir derinti įvairias veiklas, planavimas yra tiesiog būtinas: „Kartais atrodo, kad tai nesąmonė, kad kai viską suplanuoji, polėkis tarsi lieka kažkur nuošaly. Bet būtina pirmiausia gerai suplanuoti, o po to polėkiauti“.

Darbdaviai vertina kelionių metu įgytus įgūdžius

Kad keliones ir sėkmingą karjerą galima suderinti, sutinka ir personalo atrankos specialistai. Bendrovės „Littelfuse LT“ personalo atrankų vadovė Europai Rūta Kliorytė teigia, kad svarstant potencialaus darbuotojo kandidatūrą papildomos veiklos ir hobiai yra ypač svarbūs.

„Vadovai visuomet atkreipia dėmesį į kandidato hobius, nes galima daryti prielaidą, jog žmogus geba išlaikyti pusiausvyrą tarp darbo ir asmeninio gyvenimo, kas yra labai svarbu norint išlikti motyvuotu ir produktyviu darbe.

Keliautojo profesijos, deja, nėra. To niekas nemoko ir vargu, ar būtų įmanoma išmokti.

Mėgstantis keliauti kandidatas pasižymi platesniu mąstymu, geriau dirba su kitų kultūrų žmonėmis, lengviau priima jų skirtumus. Toks žmogus yra žingeidesnis, smalsesnis, su juo įdomiau bendrauti ir dirbti“, – sako R.Kliorytė.

Kad kelionės bei jų metų įgyta patirtis ne tik praplečia akiratį, bet gali atnešti papildomos vertės darbinėje veikloje sutinka ir UAB „Kesko Senukai Lithuania“ darbuotojų paieškos ir atrankos grupės vadovė Eglė Būrienė.

„Kelionės leidžia žmogui išeiti iš „savo kiemo“, keičia požiūrį ir praplečia akiratį. Taip pat, jei darbas reikalauja daugiau kūrybos arba rezultatai nepriklauso nuo darbo laiko, kelionės kaip tik gali pasitarnauti geresniems rezultatams pasiekti”, – apie kelionių ir darbo suderinamumą kalbėjo E.Būrienė.

Keliautojo profesija

Tvkeliones nuotr./Martyno Starkaus ir Vytaro Radzevičiaus kelionės
Tvkeliones nuotr./Martyno Starkaus ir Vytaro Radzevičiaus kelionės

Egzistuoja nemažai darbų, kurie puikiai tinka žmonėms, neįsivaizduojantiems savo gyvenimo be kelionių: kelionių gidai, užsienio kalbos mokytojai, laisvai samdomi kelionių fotografai, kelionių tinklaraščių autoriai. Pasak M. Starkaus, bet kokios profesijos atstovai gali pritaikyti savo įgūdžius keliaudami. Tačiau norint tai paversti pagrindiniu pajamų šaltiniu, pirmiausia turi būti savo srities specialistas.

„Keliautojo profesijos, deja, nėra. To niekas nemoko ir vargu, ar būtų įmanoma išmokti. Reikia nepamiršti, jog visų pirma turi būti geras fotografas ar geras tinklaraštininkas, kad tave spausdintų ir galėtum keliaudamas iš to užsidirbti“, – sako M.Starkus.

Jis sulaukia nemažai laiškų su prašymais patarti, kaip sėkmingai užsidirbti keliaujant ir apie tai pasakojant kitiems. Pasak žinomo Lietuvos keliautojo, jo karjeroje viskas vystėsi natūraliai ir palaipsniui, ne iškart su kelionėmis susijusi veikla tapo pagrindiniu pajamų šaltiniu.

„Daug jaunų žmonių man rašo: „Žiūrėkit, mes irgi norim, kaip jūs, kažkur ten pavažiuoti, pafilmuoti, o kada jau tos babkės ateis“. Aš sakau, pirmiausia padarykit, nuvažiuokit, sudominkit, po to ir pinigai ateis. Šiais laikais informacijos sklaida yra didžiulė, tai – ir pliusas, ir minusas, nes konkurencija taip pat nemaža, bet jei tu įdomus, tuomet rasi ir savo auditoriją. Jei rasi auditoriją, rasi ir pinigus“, – sako M.Starkus.

Geram rezultatui – puikiai atlikti namų darbai

Tvkeliones nuotr./Martyno Starkaus ir Vytaro Radzevičiaus kelionės
Tvkeliones nuotr./Martyno Starkaus ir Vytaro Radzevičiaus kelionės

Stebėdami įdomias ir nuotaikingas kelionių laidas, televizijos žiūrovai ko geri ne visuomet susimąsto, kiek daug nuoseklaus ir kantraus darbo slepiasi už ekrano. Ne viskas taip paprasta kaip atrodo. Planavimas, namų darbai, pasiruošimas – šiuos dalykus, pasak M.Starkaus, puikiai išmoksti kelionėse.

„Labai brangiai kainuotų grįžti atgal ir tik tuomet viso to išmokti, todėl turi nepriekaištingai atlikti namų darbus. Savo laidose mes pasiekėm tikslą atrodyti nerūpestingais vaikinukais, kurie kažkur važiuoja, kažkas kažką daro ir panašiai, bet iš tiesų ruošiamės, rengiame namų darbus 100 procentų. Pateikimas yra jau kita medalio pusė, – pabrėžia M.Starkus.

Plačiau apie keliones ir jose įgytos patirties įtaką karjerai M.Starkus pasakos „WANTed Talks“ konferencijoje KTU „WANTed“ karjeros dienų metu spalio 17 dieną Kauno „Žalgirio“ arenoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius