Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 15d. 21:02

Miestai tarp skrydžių. Guangdžou – pažintis su kitokia Kinija

Rytas Guangdžou
V.Mikaičio nuotr. / Rytas Guangdžou

Guangdžou man pirmiausia buvo miestas su sunkiai ištariamu pavadinimu. Teko net internete ieškoti, kaip jį teisingai parašyti lietuviškai. Bet net ir po to lengviau nepasidarė. Manau, kad pagrindinis Guangdžou miesto trūkumas yra jo pavadinimas. Kiekvienas gali įvardyti du didžiausius Kinijos miestus, o kalbant apie trečiąjį prasideda sunkumai. Jis būtent ir yra mūsų šios dienos herojus – Guangdžou.

Specialiai vykti į šį miestą, kol neaplankytas Pekinas, Šanchajus ar Honkongas, turbūt ryžtųsi nedaugelis, tačiau puiki galimybė bent jau trumpam susipažinti su Guangdžou yra tarpas tarp skrydžių.

Guangdžou yra pagrindinė „China Southern“ oro linijų bazė Kinijoje. Šios oro linijos aktyviai dirba Europos rinkoje ir kviečia europiečius atrasti Pietryčių Aziją naudojantis jų paslaugomis. Tailandas, Singapūras, Indonezija ar kitos Pietryčių Azijos šalys yra pasiekiamos persėdant Guangdžou. Persėdimai gali trukti net keliolika valandų, todėl tą laiką siūlau išnaudoti trumpai pažinčiai su miestu.

Šįkart skridome į Indonezijos sostinę Džakartą, ir mūsų tarpas tarp skrydžių Guangdžou buvo penkiolika valandų. Kinijoje nusileidome penktą vakaro, o skrydis į Džakartą turėjo būti kitą rytą. Turėjome visą vakarą pasidairyti po šį Kinijos didmiestį.

Jau išlipę Guangdžou oro uoste buvome maloniai nustebinti. Pasirodo, „China Southern“ oro linijos rūpinasi jumis visą laiką, kol esate su jais. Jei tarpas tarp skrydžių yra naktį, oro linijos suteikia nemokamą viešbutį ir transportą iki jo. Viešbučius galima išsirinkti patiems iš keliolikos siūlomų variantų. Išsirinkome esantį arčiau miesto, kad turėtume daugiau laiko išeiti pasižvalgyti vakare.

V.Mikaičio nuotr./Guangdžou bokštas naktį
V.Mikaičio nuotr./Guangdžou bokštas naktį

Jau bent trejus metus Kinija taiko palengvintas sąlygas patekti į šalį žmonėms, keliaujantiems tranzitu. Kadangi Kinijos oro vežėjai agresyviai taikosi būti pagrindiniais europiečių pervežėjais į Aziją, valstybė jiems padeda. Turintiems tranzitinius bilietus keliuose pagrindiniuose Kinijos oro uostuose išduodami trumpalaikiai 1–3 parų leidimai patekti į Kinijos teritoriją be vizų. Tai puiki motyvacija pasirinkti Kinijos oro vežėjus.

Šią politiką prieš dvejus metus išbandėme su Pekinu ir likome labai patenkinti. Šįkart atėjo Guangdžou eilė.

Vyraujanti nuomonė, kad Kinijoje įdomus tik Šanchajus ar Pekinas, nėra sąžininga Guangdžou atžvilgiu. Jis yra šiek tiek netipinis Kinijos miestas, turintis savo unikalų gyvenimo ritmą, virtuvę ir atmosferą. Jame vyrauja laisvesnės idėjos nei likusioje Kinijoje. Tai turbūt lėmė, kad nuo likusios Kinijos miestas yra atskirtas kalnais.

V.Mikaičio nuotr./Guangdžou vaizdas prie Perlo upės
V.Mikaičio nuotr./Guangdžou vaizdas prie Perlo upės

Dėl jo išskirtinumo ir laisvumo miestas yra nuolatinis revoliucinių ar persitvarkymo idėjų lopšys Kinijoje. Be to, jis yra pakankamai turtingas tiek finansiškai, tiek kultūriškai, tiek istoriškai. Kad įrodytų šiuos dalykus, jam reikia daugiau reklamos, nes kol kas trumpalaikiai keliautojai daugiausia čia atvyksta išbandyti vietinę virtuvę ir apsipirkti.

Nusigauti į miestą iš oro uosto patogiai galima metro. Kelionė truks apie 45 minutes. Metro bilieto kaina tokia nedidelė, kad net neatsimenu, kiek centų. Viešbučių kainos mieste irgi nesikandžioja, nes pasirinkimas didelis, ir bet kurios kišenės savininkas atras sau tinkamą variantą.

Beje, Guangdžou daug kur neoficialiai įvardijamas kaip Kinijos gero maisto sostinė. Čia ypač garsėja patiekalai iš vaisių karaliumi laikomo durijaus. Kiti jį laiko ne karaliumi, o siaubu dėl jo specifinio aštraus kvapo. Dėl to vaisius kai kuriose vietose yra net uždraustas. Pavyzdžiui, Singapūro metro mačiau užrašą, draudžiantį durijų net įsinešti į traukinį. Guangdžou iš durijaus ruošiami įvairūs patiekalai, kuriuos užsieniečiai smagiai kerta. Net miesto gidai reklamuoja miestą, kaip geriausių patiekalų iš durijaus vietą.

„Scanpix“/AP nuotr./Durijus
„Scanpix“/AP nuotr./Durijus

Tiesą sakant, prieš lankydamas Guangdžou tikėjausi pamatyti pilką, smoge paskendusį, pilną gamyklų milijoninį Kinijos kaimą su dulkėtais šaligatviais ir daugybe dviračių. Tai, ką pamačiau, buvo visiškai atvirkščiai mano vaizduotei proporcingas vaizdas.

Miesto centras yra puiki vieta pasivaikščioti. Turint nedaug laiko optimaliausia būtų išlipti Changshou Lu metro stotelėje ir nuo čia pradėti pažintį. Šiame rajone sutelkta daugiausia prekybos ir pasilinksminimo vietų mieste. Čia yra ir dvi pagrindinės miesto pėsčiųjų zonos – Pekino ir Šanchajaus gatvės. Jos žymios savo apsipirkimo vietomis, dėl kurių dauguma turistų ir vyksta į Guangdžou. Ir pavalgyti, žinoma. Miestiečiai sako, kad dabartinė kinų virtuvė užgimė būtent pas juos.

Jei nenorite apsipirkinėti, nuo Changshou Lu galima ir šiaip pradėti ekskursiją po miestą, nes netoliese yra įdomių lankytinų objektų tokių kaip Liurongo, Guangšajaus šventyklos, Hušengo mečetė ir kiti. Guangdžou yra turbūt vienas tolerantiškiausių visoms religijoms miestų Kinijoje.

V.Mikaičio nuotr./Guangšajaus šventykla
V.Mikaičio nuotr./Guangšajaus šventykla

Mieste gausu parkų, tačiau jų lankymas priklauso nuo laiko, kurį turėsite. Kai kurie parkai dideli ir tikrai pareikalaus daug laiko sąnaudų. Tačiau gera žinia tai, jog nors miestas yra milžiniškas, pačią miesto širdį galima per daug nepervargus apvaikščioti pėsčiomis. Siūlau prieš kelionę pasidaryti namų darbus ir apsibrėžti sau palankiausią maršrutą. Taip nesugaišite laiko paieškoms vietoje. Galima nuvykti į Šamiano salą, joje yra įdomi britų ir prancūzų laikų architektūra.

Dauguma miesto objektų yra gražūs ir verti dėmesio, tačiau, mano nuomone, niekas neprilygsta Kantono arba Guangdžou bokštui. Galimybė apžvelgti vietovę iš aukštai man yra viena įdomiausių pramogų keliaujant. Šis bokštas dabar yra antras pagal aukštį Kinijoje. Trumpą laiką jis net buvo aukščiausias pasaulyje, kol nepastatė aukštesnių. Jo aukštis yra 604 metrai, ir viršuje yra apžvalgos aikštelė. Pakilimas kainuoja apie 20 eurų. Daugoka, bet verta. Ir apskritai, jei mieste turite ypač mažai laiko, siūlyčiau pirmiausia aplankyti būtent šį bokštą.

V.Mikaičio nuotr./Gražuolis bokštas
V.Mikaičio nuotr./Gražuolis bokštas

Kitas labai kompaktiškas ir geras laiko praleidimas mieste turint ribotą laiką – naktiniai kruizai Perlo upe laivu. Bilietus galima įsigyti žymesnių viešbučių administracijose. Kruizai gali trukti iki kelių valandų ir kainuoti nuo kelių iki dvidešimt kelių eurų, priklausomai nuo trukmės ar kitų paslaugų. Tai yra puiki pramoga pavargusiems po ilgo skrydžio arba šiaip tingintiems vaikščioti.

Net ir tų kelių valandų ekskursija mieste leidžia pajusti miesto dvasią ir kažkiek susipažinti su Kinija. Bet kuriuo atveju tai yra geriau, nei keliolika valandų sėdėti oro uoste. Nepamirškite, kad Kinijoje vis dar blokuojami „Facebook“ ir „Youtube“. Man neveikė nei „Whatsapp“, nei „Viber“ programos. Taigi net ir turėdami internetą oro uoste ar viešbutyje – ne kažką nuveiksite. Geriau išlįskite lauk susipažinti su miestu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Valstybės žemėje šeimininku pasijutęs Kelių direkcijos vadovas: aš tik prižiūrėjau aplinką

Sportas

Olimpinę čempionę nešiojusio žirgo istorijos pabaiga – ar bus ištrauktas iš mėsmalės?

Aktualu

Bernardas Gailius: Naujasis prezidentas gali daug pakeisti. Tik ar norės?

Verslas

Ūkininko po liūčių laukė dvigubas smūgis: atėmė paramą ir skyrė baudą

Aktualu

Tabore sučiuptų narkomanų gydymo metadonu rezultatai: 0,5 mln. Eur neišleista „dozėms“

Aktualu

Orai.lt: per vieną naktį – iš vasaros į gilų rudenį

Mokslas.IT

Pradedami išankstiniai naujųjų „iPhone“ užsakymai, skelbiamos kainos

Pasaulis kišenėje

Tirpstantis Šveicarijos ledynas atidengė kalnuose paliktą lėktuvą ir įsimintiną jo istoriją

Jolita Vaitkutė – apie kūrybą, skaitymą ir įsimintiniausias knygas

Vardai

Rimo Bružo iššūkiai: netrukus gimsiantis trečias vaikas ir ekspedicija motociklu į Bengaliją

Aktualu

R.Paksas: bet kokiu atveju pats save išsikelsiu kandidatu į prezidentus

Popiežiaus vizitas Aktualu

Tomas Taškauskas: Spontaniškasis popiežius Pranciškus

Maistas

Savaitgalio valgiaraštis: rudens daržovių siautėjimas ir kepiniai su slyvomis

Vardai

„Mercury“ apdovanojimai: laimėjus grupei „Wolf Alice“, Lily Allen puolė į ašaras – pasijuto apvogta

Aktualu

Aurelijus Veryga teisinasi dėl užklupusio skandalo

Gazas

Kodėl kai kurie automobiliai anksčiau turėdavo toli ant sparnų sumontuotus veidrodėlius?

Gyvenimas

Kaip pašalinti nemalonius kvapus iš plastikinių indelių?

Aktualu

Pakruojo rajone jaunuolis mesdamas nuorūką tyčia padegė šieno prikrauta kluoną

Aktualu

NATO kovinės grupės vadas: informacinės atakos iš Rytų nepaveiks sąjungininkių santykių

Aktualu

Mirė Vietnamo prezidentas Tran Dai Quangas

Naujienos

Aktualu

JAV nori pasaulio be branduolinių ginklų, tačiau pačios didina savo arsenalą

24sek

Eurolygos sveikuoliai: išgirstas Šaro prašymas ir apytuštės ligų istorijos

Gazas

Korėjiečių „Kia“ hibridizuojasi: gamoje atsiras dyzeliu varomi hibridiniai automobiliai

Vardai

Meghan Markle tėvas persigalvojo: dukrai įkalbėjus, lydės ją prie altoriaus

Kultūra

Europos kultūros sostine besiruošiančiame tapti Kaune – erdvių menui stygius

Aktualu

VSD rašte minimas žurnalistas Tomas Dapkus liudys Seimo komitetui

Vardai

„Eurovizija“ ir politika: kaimynai I.Zasimauskaitės nemylėjo, bet emigrantai išgelbėjo

Gyvenimas

Apie insultą gali įspėti ir dažnai nutylimas simptomas

Maistas

Kitokia Kuba: 4 autentiški Karibų patiekalai, pagaminami ir lietuviškoje virtuvėje

Sportas

Latvija pateko į pasaulio ledo ritulio čempionato ketvirtfinalį

Vardai

Gera (ne)būti monarchu: keisčiausi draudimai, galiojantys britų karališkajai šeimai

Deuce

Netikėti treniruočių partneriai: Marija Šarapova nugalėjo Rafaelį Nadalį

24sek

Atgijusi intriga – „Šiauliai“ nubloškė „Lietkabelį“ ir išlygino seriją

Verslas

„Uber“ planuoja statyti skraidančių taksi „uostą“: įvertinkite 6 architektų pasiūlymus

Aktualu

Indijoje sugriuvus viadukui žuvo mažiausiai 18 žmonių

Gazas

Strimgalviais žmoną į gimdymo namus vežęs vairuotojas gavo baudą: bausti ar pasigailėti?

Kultūra

Būdamas 88 metų mirė amerikiečių žurnalistas ir rašytojas Tomas Wolfe'as

24sek

Linas Kleiza apie Kauno „Žalgirį“ Eurolygos finalo ketverte: „O jie bus?“

Verslas

Ūkininkai jau sėja kanapes

Aktualu

Dvi šiukšlių reformos savaitės: Vilniuje jau švariau, bet perpildytų konteinerių likę

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje