Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 3d. 12:43

Naugardukas – karaliaus Mindaugo ir Adomo Mickevičiaus kraštas

Naugarduko pilies kuorai
Asm.archyvo nuotr. / Naugarduko pilies kuorai

Kelionės įkvepia žmones domėtis savo istorija, geografija ir kraštotyra. Panašiai atsitiko po „Nacionalinės ekspedicijos“ Nemunu ir Vysla – lietuviai suprato, kad jų istorinės žinios apie Lietuvą baigiasi Kernavėje ar Trakuose.

Po populiaraus LRT laidų ciklo, kuriame gyvai ir profesionaliai pasakojama Lietuvos istorija keliaujant per Baltarusijos ir Lenkijos žemes, panorome ir mes, Lietuvos kelionių žurnalistų klubo nariai, pamatyti laidose rodytas vietas, todėl per kasmetinę „Adventur 2018“ turizmo parodą sutarėme su Naugarduko rajono savivaldybės turizmo skyriaus vadove Jekaterina Kivač dėl viešnagės šiame, mūsų bendrai istorijai svarbiame, Baltarusijoje mieste.

Atvykti į Naugarduką galima autobusu iš Vilniaus, ir kelionė užtrunka apie tris valandas, įskaitant sienos kontrolės patikrinimo formalumus. Pirmiausia į akis krinta užrašas autobusų stotyje „Naugardukas – pirmoji LDK sostinė“, ir tai pabudina iš miego. „Nacionalinės ekspedicijos“ dalyvių šiame mieste irgi laukė netikėtumai bei atradimai. Tačiau palikime ginčus lietuvių ir gudų istorikams – mes atvykome ne įrodinėti, o pamatyti ir patirti šio Mickevičiaus apdainuoto krašto, kurio nei vienas lietuvių poetas nėra taip išliaupsinęs.

Pilies kalnas – tai Naugarduko aukštumos aukščiausias taškas, nuo kurio atsiveria gražūs toliai, labai artimi mūsų lietuviškai akiai. Belikę du pilies kuorai primena čia buvusią didingą mūrinę Vytauto laikų pilį. Viso pilis turėjusi net septynis bokštus, tačiau laikas negailestingai viską suniokojo, paskutinis bokštas buvo begriūvąs į apačią, todėl jis buvo užkonservuotas, ir tai atlikta, rodos, nevykusiai. Krašto muziejaus direktorė paaiškino, kad taip padaryta tik laikinai, jeigu pilis bus atstatoma, ta dalis naujų plytų bus nesunkiai nuardyta.

Asm.archyvo nuotr./Parapijinė bažnyčia kurioje tuokėsi Jogaila
Asm.archyvo nuotr./Parapijinė bažnyčia kurioje tuokėsi Jogaila

Apačioje – parapijinė bažnyčia, kurioje tuokėsi Jogaila su Sofija Alšėniške. Profesoriui A.Bumblauskui „Nacionalinės ekspedicijos“ metu tikras atradimas buvo bažnyčioje aptikta paminklinė lenta Naugarduko bajorams, Chotino mūšio dalyviams. Kunigas, pasakodamas apie bažnyčioje esančius istorijos eksponatus, mums pareiškė: „Mes jums padovanojome Vytį, kurį dabar jūs ant eurų dedate...“

Dėl istorijos galima būtų ilgai diskutuoti, tačiau baltarusių istorikai drąsiai teigia, kad neva Mindaugas buvo karūnuotas būtent čia, Naugarduke, ir Voruta buvusi netoliese. Tam jie turi savo argumentų, nes Naugarduke yra Mindaugo kalnas, kur, pasak jų, Lietuvos karalius yra palaidotas. Papėdėje stovinti šiuolaikinė skulptūra vadinasi „Riteris“, tačiau labai ji primena Mindaugo atvaizdą.

Asm.archyvo nuotr./Riteris Mindaugo kalno papėdėje
Asm.archyvo nuotr./Riteris Mindaugo kalno papėdėje

Kai prieš dvejus metus „Nacionalinė ekspedicija“ čia keliavo, Naugarduko centre buvo eksponuojamas būsimo paminklo Mindaugui reklaminis stendas, tačiau šiandien paminklo mieste dar nėra.

Duonos, giros ir sūrio šventė sukvietė paskutinį rugpjūčio savaitgalį Naugarduko miesto ir apylinkių gyventojus į buvusią turgaus aikštę, kuriame koncertavo įvairūs meno kolektyvai. Buvo degustuojama gira, tradiciška ir pagaminta iš ryžių, duona, pyragai ir įvairūs sūriai, atvežti iš Laurušavo stačiatikių vienuolyno. Šventėje veikė mugė, vyko žaidimai, buvo eksponuojamos istorinės nuotraukos, kuriose įamžintas XIX a. Naugardukas.

Asm.archyvo nuotr./Senųjų nuotraukų paroda
Asm.archyvo nuotr./Senųjų nuotraukų paroda

Važiuojant į Liubčios pilį, esančią už 25 kilometrų, gidė pasakojo, kad Pirmojo pasaulinio karo metu vokiečiai čia buvo nutiesę siaurąjį geležinkelį, kuriuo veždavo medieną iš Nalibokų girios į Naugarduką. Šiai dienai jo nelikę nei žymės, tačiau kaip būtų gera pasivėžinti turistams ir pasigrožėti kalvotu kraštovaizdžiu.

Liubčios XVII a. pilis per ilgą savo istoriją buvo griauta ir perstatinėta. Šiandien ji prikeliama naujam gyvenimui vieno žmogaus iniciatyva. Ivanas Pečinskis, buvęs karininkas, suprato savo pašaukimą ir ėmėsi, rodos, neįveikiamos užduoties – atstatyti pilį, kurioje prieš pusę amžiaus buvo įsikūrusi jo mokykla. Tam jis aukoja savo, kaip verslininko, uždirbtas lėšas ir laiką. Jo dėka buvo atlikti išsamūs tyrinėjimai, paruoštas projektas, ir pilis jau turi atstatytus du bokštus bei dalį gynybinės sienos.

Asm.archyvo nuotr./Liubčios rūmai
Asm.archyvo nuotr./Liubčios rūmai

Darbuose jam talkina daugybė savanorių, kurie prieš patenkant čionai turi gauti ne vieną rekomendaciją. Ivanas puikus vadovas, jis kupinas idėjų, o jo užmojai – gera pamoka valstybei, kaip vienas žmogus gali nuveikti daugiau negu oficiali ministerija. Ivanas pasiskundė ir paprašė pagalbos susigrąžinti skolą iš lietuvių UAB „Logilonas“, kuri jam skolinga pinigų, už kuriuos jis galėtų greičiau vykdyti pilies atstatymą.

Asm.archyvo nuotr./Ivanas Pečinskis - Liubčios pilies atstatytojas
Asm.archyvo nuotr./Ivanas Pečinskis - Liubčios pilies atstatytojas

Puikus visuomeninio judėjimo už istorinių paminklų atstatymą pavyzdys yra Ščorsų dvarvietė. Įkurtas fondas „Ščorsy i Chraptoviči“ ketina prikelti naujam gyvenimui ne tik sugriautus paskutinio LDK kanclerio Joachimo Liutauro Chreptavičiaus rūmus, tačiau ir šio didiko palivarką, vadinamą Muravanka. Jis unikalus, nes primena atskirą tvirtovę su gynybiniais bokštais. Bandau jį lyginti su mūsiške Paulavos respublika, tačiau griuvėsiai Lietuvoje kur kas santūresni, ir jų likimas iki šiol nėra aiškus. Vadovaujant aukščiau minėtam fondui, Murovankoje triūsia nemažas būrys jaunų žmonių savanorių, valančių teritoriją nuo augmenijos, ruošiančių aikšteles atstatymo darbams.

Asm.archyvo nuotr./Murovankos palivarkas
Asm.archyvo nuotr./Murovankos palivarkas

Naugarduke 1806 m. su šeima gyveno poetas Adomas Mickevičius, šiandien čia įsikūręs poeto memorialinis muziejus, kurį aplankyti rekomenduoja viena didžiausių pasaulyje kelionių svetainė „TripAdvisor“, ir kurio neaplenkia miesto svečiai. Čia vyksta literatūros renginiai, eksponuojamos įvairios su literatūra susijusios parodos. Labai įdomi vietovė netoli Naugarduko yra Litovka, kurią poemos „Gražina“ epiloge mini A.Mickevičius. Pasak poeto, čia vyko lietuvių ir kryžiuočių mūšis, kuriame žuvo Gražina.

„Nesurasi tokios Naugarduko pirkelės,

Kurioje šios dainos neniūniuotų mergelės.

Šia daina ir nūnai apdainuoja Gražiną

Ir L i e t u v ė s l a u k u mūšio lauką vadina.“

(Vertė J.Marcinkevičius)

Šis istorinis paveikslas yra pavaizduotas autobusų stotelėje, kuris vietiniam Naugarduko verslininkui kainavo tik 20 000 USD... Taip prasidėjo Sergėjaus Kovalio fantazijų įgyvendinimo projektas. Nusipirkęs sodybą, kuriame sovietmečiu buvo apsistojęs Vladimiras Vysockis ir Marina Vlady besifilmuodami kino filme, šis idėjų kupinas žmogus įrengė atvirą ir visiems nemokamai prieinamą meno muziejų, pilną siurrealistinės, Gaudi stiliaus „fantasy steampunk“.

Asm.archyvo nuotr./Litovkos siurrealistinė sodyba
Asm.archyvo nuotr./Litovkos siurrealistinė sodyba

Aprašyti šitą visą kompleksą gana keblu, nes nepamatęs ir nepajautęs aplinkos, nieko nesuprasi. Per penkias pirmas minutes tai atrodo kičas, po dešimties minučių nuomonė pasikeičia, po penkiolikos – imi suprasti visur užkoduotą prasmę, o po pusvalandžio panyri į šį fantazijų pasaulį kartu su šios sodybos „valdovu“, aktoriumi iš prigimties, besivadinančiu Pasaulio taikos vyskupu, vilkinčiu ilgą sutaną ir cituojančiu Bibliją bei garsiausius pasaulio filosofus. Galiausiai palieki šią sodybą, pilną žmonių, kraipančių galvas ir besistebinčių žmogaus begaline fantazija ir altruizmu.

Asm.archyvo nuotr./Pasaulio taikos vyskupas
Asm.archyvo nuotr./Pasaulio taikos vyskupas

Naugarduko kraštas – čia pat mūsų kaimynystėje, pilnas netikėtumų ir labai savas, kviečiantis tyrinėti ir atrasti, su nuoširdžiais ir svetingais žmonėmis, kuriančiais ir tikinčiais geresne ateitimi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Aplink pasaulį keliaujančios Lenkijos maršalo J.Pilsudskio proanūkės kelionė prasidėjo Vilniuje

Tiesiogiai 15min iš Dakaro Gazas

Devintasis etapas Dakare: finišą pasiekęs Benediktas Vanagas – penktas

Aktualu

Šilutės rajone į griovį įvažiavusiame automobilyje nuskendo motina ir mažametė dukra

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: naujas keiksmažodis „Brexit“, perkama politika ir – kur dingo mergaitė?

Tiesiogiai 24sek

Griausmingas Roko Giedraičio sugrįžimas: „Rytas“ – ALBA

Tiesiogiai Gazas

Arūnas Gelažninkas įveikė priešpaskutinį etapą, prie finišo artėja ir B.Bardauskas

Vardai

„Eurovizijos“ atrankoje – žvaigždžių desantas: grupė „120“ jau dabar save vadina nugalėtojais

Aktualu

R.Karbauskiui dėl verslininkus į kandidatų sąrašą atvedusio A.Vaitkaus galvos neskauda

Gyvenimas

Dietomis nusivylęs Dmitrijus tapo veganu: atsikratė 30 kg ir įveikė aplinkinių spaudimą

Vardai

Macaulay Culkinas prakalbo apie daugelį stebinusią jo draugystę su Michaelu Jacksonu

24sek

Garsus svečias Vilniuje: dėl „Ryto“ talento atvyko „Raptors“ bosas

15min tema Aktualu

Britai apie „Brexit“: tai istorinė šalies politikos savižudybė

24sek

Tėvynė vėl šaukia jį iš NBA – Domantas Sabonis vėl pateko į šauktinių sąrašą

Pasaulis kišenėje

Konkursas: idiliškame Italijos kaimelyje visą vasarą galite gyventi nemokamai

15min tema Verslas

Valdžia rengiasi blogiausiam „Brexit“ scenarijui, bet tikisi Didžiosios Britanijos lietuvių antplūdžio

Sportas

Tarp šauktinių patekęs pasaulio čempionas: „Naudingiausias turbūt būčiau vandenyje“

Vardai

Keistuoliu vadintas Antanas Nedzinskas dėl svajonės išleido beveik 60 tūkst. eurų

Aktualu

Paskelbti 2019 metų šauktinių sąrašai – pasitikrinkite, ar patekote

Aktualu

Moterys pasijuto kaip ringe: atsisveikinimas po vakarėlio Alytaus bare virto masinėmis muštynėmis

Deuce

Rusės elgesys „Australian Open“ šokiravo – konfliktas ir nepadorūs gestai publikai

Vardai

Birutė Navickaitė vėl sulaukė karčių Petro Gražulio žodžių: siūlė dukrai sakyti, jog tėvas – žuvęs

Verslas

Mirė vienas turtingiausių Lietuvos verslininkų – Medicinos banko savininkas Saulius Karosas

Sportas

Rusijos futbolui vadovaus „Gazprom“ bosas

Verslas

Pensijų fondai pernai sudegino 3,9 proc. turto – bet dešimtmetis buvo sėkmingas

Vardai

Žinia Egidijui Dragūnui iš Panevėžio: dėl namo statybų ir griovimo iš naujo teks aiškintis teisme

Naujienos

Mokslo ir žinių šventė Vilniuje

Vardai

Į Kauną persikrausčiusi N.Pareigytė išleido dukrą į paruošiamąją klasę: „Prasideda naujas etapas“

Maistas

Puikusis guliašas: prireiks vos kelių ingredientų ir šiek tiek kantrybės

Aktualu

Vilniaus centre užsidegė ūkinis pastatas: pro dangoraižių langus – gaisro vaizdai

Aktualu

V.Urbonavičiaus vietą Vilniaus taryboje turėtų užimti A.Skaistys

Mokslas.IT

Kodėl skylę TKS teko užkimšti pirštu, ar astronautas rizikavo jį prarasti?

Gazas

Ekspertai gąsdino spūstimis: kodėl jų nebuvo šį pirmadienį?

Aktualu

Vilniaus rekordai: M.Mažvydo progimnazijoje mokslo metus pradeda 11 pirmų klasių

Verslas

Lietuvos bankas pagrūmojo už kreditų reitingus: žmonės neturi būti baudžiami, kad domisi

Aktualu

Paskelbtas įskaitų ir egzaminų tvarkaraštis: kai kurie vyks šeštadieniais

Aktualu

Duris atvėrė svajonių mokykla, ant kurios sienų galima paišyti

Aktualu

Vytautas Plečkaitis: Liūdnos vokiečių migracinės politikos pasekmės

Vardai

Violetai Tarasovienei vestuvių metinės svarbesnės už gimtadienį: „Vilius – mano geriausias draugas“

Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyvių Ivanauskų receptas: labai mylime augalus ir grožį

Verslas

Pamatavo, kiek atostogoms skyrė lietuviai – pigiausios atostogos Europoje

Aktualu

Vyriausybė apskundė EŽTT sprendimą dėl CŽV kalėjimo

Vardai

Mados ikonos Chiaros Ferragni vestuvės lyg pasaka: Sicilijoje įrengė karuselių parką

24sek

Bėdos ne tik su JV ir D.Saboniu – Ispanija irgi negavo nė vieno NBA žaidėjo

Aktualu

Kelmės rajone dega grūdų sandėliai, kuriuose gali būti ir 10 tonų kuro

24sek

Naujas „Rytas“: 40 minučių pažintis su Vilniaus klubu

Pasaulis kišenėje

Idiliška vieta Europoje, kur nuoma nesikeitė nuo 1520-ųjų: už būstą – tik 88 ct

Kultūra

Venecijos kino festivalis. Ketvirtoji diena. Pamoka apie Anglijos istoriją ir raganiško baleto misterija

Aktualu

Prašo atpažinti: Šiauliuose vagilė paėmė spaudimą besimatuojančios močiutės piniginę

Verslas

Lietuviai į NT projektus Rygoje investuos daugiau nei 600 mln. eurų

Aktualu

Priekabiavimu įtartų VDA dėstytojų byla: elgesys neetiškas, bet teismo nebus

Vardai

Gera keliauti kartu

Video

00:32
21:00
02:06

Praktiški patarimai

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje