Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Naujieji UNESCO paskelbti pasaulio stebuklai

Kanalų Subak sistema Balyje
Fotolia nuotr. / Kanalų Subak sistema Balyje
Šaltinis: 15min
0
A A

Kiekvienais metais UNESCO išrenka vis naujus išskirtinius kultūros ir gamtos stebuklus ir įtraukia juos į Pasaulio paveldo sąrašą. Šis sąrašas – tai nuostabi galimybė susipažinti su gamtos, architektūros, istorinio palikimo kampeliais. Šių metų stebuklų derlius – kai kurie mažai žinomi, kai kurie jau įžymūs objektai. Taigi – „apibėkime“ Žemės rutulį!..

Balio provincijoje esanti kanalų Subak sistema (Indonezija)

Balio sala garsėja ne tik savo paplūdimiais, bet ir tolimoje teritorijoje įsikūrusiais ūkininkavimo regionais. Ji ypač vertinama už penkias ryžių terasas, privestą vandenį ir kanalų irigacijos sistemą. Toks išradimas grąžina mus net į IX amžių. Apskritai Subak kanalų sistema suvokiama kaip filosofinis konceptas, apimantis ir harmonizuojantis dvasinį, natūralų pasaulį. Vietiniai teigia, kad būtent tokios filosofijos laikymasis ir yra viena svarbiausių priežasčių, kodėl Balis gali pasigirti turtingiausiu ryžių derliumi Indonezijoje.

Lenos stulpų nacionalinis gamtos parkas (Rusija)

Didžiulės akmeninės kolonos Lenos nacionaliniame gamtos parke atrodo didingai ir gniaužia kvapą. Šie stulpai tęsiasi palei Lenos krantinę ir centrinę Sachos Respublikos (Jakutijos) dalį bei siekia net 100 m aukštį. Jie susiformavo tirpstant ledynams dėl ekstremalių temperatūros pokyčių: žiemą –60 °C, o vasarą iki +40 °C. Stulpai vienas nuo kito atskirti giliais grioviais, kurie iš dalies pripildyti apšerkšnijusių kalnų gamtos liekanų. Beje, Lenos upės tėkmė ir tai, kad ji yra labai arti stulpų, kelia pavojų šiam gamtos stebuklui. Taip pat šiose vietose randama daug kambro periodo istorinių liekanų.

Fotolia nuotr./Lenos stulpų nacionalinis gamtos parkas Rusijoje
Fotolia nuotr./Lenos stulpų nacionalinis gamtos parkas Rusijoje

Pietinės lagūnos kalvų salos (Palau)

Ši nuostabi lagūna užima 100, 2 ha ir skaičiuoja net 445 negyvenamas klintinės, vulkaninės kilmės salas. Jos apsuptos koralų rifų ir yra pačių įvairiausių formų, pavyzdžiui, primenančių grybus, augalus ir pan. Lagūna gali pasigirti sudėtinga koralų rifų sistema: aptiktos net 385 koralų rūšys. Ten galima pamatyti įvairiausių paukščių, jūros gyvūnų, diugonių, 13 rūšių ryklių.

Shutterstock nuotr./Pietinės lagūnos kalvų salos Palau
Shutterstock nuotr./Pietinės lagūnos kalvų salos Palau

Markgrafo operos teatras (Vokietija)

Fantastiškas Vokietijos baroko atspindys ir net 500 vietų Markgrafo operos teatras buvo įkurtas 1700-aisiais markgrafienės Margravine Wilhelmine. Jį suprojektavo architektas Giuseppe Galli Bibiena. Šiame teatre akys raibsta nuo nuostabių piešinių, pribloškiamų raižinių ir kitų žavių puošybos elementų. Markgrafo operos teatras išgrindė kelią daugumai kitų didžiulių operos teatrų, kurie ėmė plisti po visą Europą. 2013 m. šis operos teatras minės ypatingą sukaktį – žymaus kompozitoriaus Richardo Wagnerio 200 metų gimimo jubiliejų.

unesco.org nuotr./Markgrafo operos teatras Vokietijoje
unesco.org nuotr./Markgrafo operos teatras Vokietijoje

Grand Pre kraštovaizdis (Kanada)

Pelkynas ir archeologiniai Grand Pre paminklai, esantys pietinėje įlankos pusėje, sukuria ypatingą kultūrinį kraštovaizdį, kuriame galima išvysti, kaip anksčiau, naudojant užtvankos sistemą ir drenažinius medinius latakus, buvo dirbama žemė. Sistemos statymas prasidėjo XVII amžiuje. Ją inicijavo Šiaurės Amerikos gyventojai akadai. Ši vieta garsi tuo, kad užtvankoje pasiekiama viena didžiausių pasaulyje plūstančios bangos amplitudžių – maždaug 11,6 metro. Šis kultūrinis kraštovaizdis, užimantis daugiau kaip 1300 ha žemės, apima plačius polderius, archeologinius Grand Pre miesto likučius, kuriuos įkūrė vietos gyventojai, ir Hortonvilį, vėliau pastatytą anglų.

Fotolia nuotr./Grand Pre kraatovaizdis Kanadoje
Fotolia nuotr./Grand Pre kraštovaizdis Kanadoje

Rio de Žaneiro Kariokos kraštovaizdis tarp kalnų ir jūros (Brazilija)

Vienas iš labiausiai akį traukiančių ir sielą virpinančių kultūros paminklų – tai Kariokos kraštovaizdis, kuriame puikiai atsiskleidžia ant Korkovado kalno stūksanti Jėzaus Atpirkėjo statula. Nuo kalno pažvelgus žemyn, galima grožėtis Tižukos nacionaliniu gamtos parku, vietos miškais ir nuostabiais paplūdimiais.

Fotolia nuotr./Rio de Žaneiro Kariokos kraatovaizdis Brazilijoje
Fotolia nuotr./Rio de Žaneiro Kariokos kraštovaizdis Brazilijoje

Istorinis miestas Sanadu (Kinija)

Šis kultūrinės patirties paminklas yra įsikūręs į šiaurę nuo Didžiosios kinų sienos ir užima daugiau kaip 25 000 ha plotą. Istorinė vieta liudija apie unikalią klajoklių mongolų ir kinų kultūros asimiliaciją. Būtent šiame mieste buvo sukurta Juan dinastija, kuri Kiniją valdė daugiau kaip 100 metų, vis praplėsdama valstybės ribas. Miesto planas harmoningai siejosi su gamta – kalnais ir upėmis. Šiam reikalui buvo pasitelkta tradicinė kinų filosofija feng šui. Objektas apima miesto griuvėsius, taip pat dvarus, šventyklas, kapines, klajoklių stovyklavietes, vandens įrenginius.

Fotolia nuotr./Istorinis miestas Sanadu Kinijoje
Fotolia nuotr./Istorinis miestas Sanadu Kinijoje

Ounianga ežerų grupė (Čadas)

Grupėje iš viso yra 18 ežerų, kurie užima 63 000 ha plokštumą. Tai viena didžiausių vandens sistemų, turint omenyje tokią vietovę, kurioje trūksta vandens. Be to, savo spalvomis ir formomis ji formuoja išskirtinį ir nuostabų gamtos kraštovaizdį. Gėli, sūrūs ir savisėdžiai ežerai maitinasi požeminiais šaltiniais.

Išskiriamos dvi ežerų grupės, kurias skiria 40 kilometrų. Vienas didžiausių ežerų Yoan priklauso Ounianga Kebir ir užima 358 ha bei pasižymi 27 m gyliu. Dėl itin sūraus vandens jame gyvena ribotas vandens organizmų skaičius. Kita grupė – Ounianga Serir – turi net keturiolika ežerų. Beveik pusė jų padengti nendrėmis. Dėl ypač švaraus ir gėlo vandens šios grupės ežerai pasižymi labai turtinga vandens fauna ir flora.

unesco.org nuotr./
unesco.org nuotr./"Ounianga" ežerų grupė

Perlų gavybos objektai (Bahreinas)

Šis į UNESCO sąrašą įtrauktas objektas apima įvairiausius statinius, susijusius su perlų gavyba: fortą Kalar Abu Mahir, turtingų pardavėjų namus, parduotuves, mečetes, rūsius, dirbtuves, išsidėsčiusias pietinėje Muharakos salos dalyje. Iš šios salos žmonės plaukdavo ieškoti austrių kriauklių. Būtent šis miestelis atskleidžia ir saugo perlų gavybos istoriją, kai jie buvo išgaunami tradiciniu būdu. Net iki XX a. pradžios tai buvo itin pelninga ekonomikos šaka, kol Japonija atrado būdą, kaip auginti dirbtinius perlus.

Fotolia nuotr./Perlų gavybos objektas Bahreine
Fotolia nuotr./Perlų gavybos objektas Bahreine

Sangha draustinis (Kamerūnas, Centrinė Afrikos Respublika, Kongas)

Nepaliestas laukinis tropinės Afrikos nacionalinis parkas yra išsidėstęs trijose skirtingose šalyse: Kamerūne, Centrinėje Afrikos Respublikoje ir Konge, ir užima dalį Kongo upės baseino. Bendrasis plotas – maždaug 750 hektarų. Karščiu alsuojančio žemyno draustinis išsiskiria nepaliesta gamta, turtinga flora ir fauna, tropiniais miškais. Čia galima išvysti didžiąsias tigrines tetras (žuvis, sveriančias daugiau kaip 40 kg), Nilo krokodilus, dramblius, gorilas, šimpanzes.

Fotolia nuotr./Sangha draustinis Konge
Fotolia nuotr./Sangha draustinis Konge

Vakarų Ghatų kalnai (Indija)

„Seni kaip kalnai“ – tai puikiai apibūdina Indijos kalnų virtinę, kuri aukštesnė net už Himalajus. Tropinės ekosistemos, įkvėptos Indijos musono, sutraukia daugybę skirtingų rūšių paukščių, roplių, žuvų, augalų. Kalnų masyvas išsiskiria itin turtinga ir skirtinga fauna ir flora ir yra pripažintas vienu iš aštuonių labiausiai žmonijos nepaliestų laukinės gamtos kampelių. Čia saugomos daugiau nei 325 floros ir faunos rūšys, kurioms gresia išnykimas.

Fotolia nuotr./Vakarų Ghatų kalnai Indijoje
Fotolia nuotr./Vakarų Ghatų kalnai Indijoje

Jėzaus gimimo vieta: Kristaus bažnyčia ir piligrimų kelias (Betliejus)

Viena iš švenčiausių pasaulio vietų sutraukia milijonus turistų, keliauninkų, klajoklių, piligrimų. Pirmoji žinoma bažnyčia buvo sukonstruota 339-aisiais ir yra įsikūrusi 10 km nuo Jeruzalės. Po gaisro, kilusio VI a., ji buvo atnaujinta, pavyko išsaugoti originalias mozaikines grindis, kurias galima pamatyti ir šiandien. Šis kultūrinis paminklas apima vienuolynus, bažnyčias, varpines, sodus, piligrimų takus.

Shutterstock nuotr./Kristaus bažnyčia Betliejuje
Shutterstock nuotr./Kristaus bažnyčia Betliejuje

Karinis Elvas miestelis ir jo sutvirtinimai (Portugalija)

Miestelis, kuris buvo intensyviai statomas ir stiprino savo pajėgas, turi pačią stambiausią pasaulyje gynybinę sistemą, apsuptą sausų griovių. Miestelio sienose įsikūrusios kareivinės ir kiti kariniai pastatai, taip pat bažnyčios, vienuolynai. Elvas miestelio ginklavimasis prasidėjo tuomet, kai Portugalija paskelbė savo nepriklausomybę – 1640 metais. Čia galima išvysti ir Amoreiro akveduką, kuris pastatytas taip, kad tvirtovė galėtų iškęsti ilgas apsiaustis.

Shutterstock nuotr./Karinis Elvas miestelis Portugalijoje
Shutterstock nuotr./Karinis Elvas miestelis Portugalijoje

Vietinių namų dekoravimas Halsinglande (Švedija)

Septyni XIX a. mediniai namai Švedijos rytuose išsiskiria vietine medine architektūra. Jie simbolizuoja nepriklausomus žemvaldžius, kurie statė naujus namus ir dailino juos įkvepiančiais papuošimais, būdingais baroko ir rokoko stiliui. Šie kaimelio namai, kuriuose buvo dirbama ir linksminamasi, kuriuose darbavosi žymūs ir negarsūs menininkai, perteikia daugiaamžes tautos tradicijas.

unesco.org nuotr./Vietinių namų dekoravimas Halsinglande (`vedija)
unesco.org nuotr./Vietinių namų dekoravimas Halsinglande (Švedija)

Archeologinis Chengjiango draustinis (Kinija)

Shutterstock nuotr./Archeologinis Chengjiango draustinis
Shutterstock nuotr./Archeologinis Chengjiango draustinis

Kalnuota vietovė, kuri užima 512 ha, įsikūrusi Kinijos Juanio provincijoje. Čia randamos fosilijos būdingos kambro periodo paleologinei erai. Kambro periodas nukelia mus net prieš 530 mln. metų, kai didžioji dalis gyvūnų grupių dar tik formavosi. Dauguma jų – iki šiol paslaptis. Šiame draustinyje rasti net 196 neatpažinti fosilijos tipai, o tai byloja, kaip greitai Žemėje kūrėsi naujos gyvybės formos. Tai, ką randa mokslininkai, mums atveria langą į praeitį ir turi svarbią įtaką paleobiologiniams tyrinėjimams.

Šiuolaikinė sostinė ir istorinis miestas Rabatas (Marokas)

Objektas, įtrauktas į Pasaulinio paveldo sąrašą, apjungia senąją ir naująją miesto dalis. Naujasis, statytas nuo 1912 iki 1930 metų, apima karališkąjį ir administracinius rajonus, gyvenamuosius ir prekybos, taip pat botaninius pastatus, pavyzdžiui, eksperimentinius sodus. Ši vieta gali būti vadinama vienu iš didžiausių ir ambicingiausių XX a. miesto projektų Afrikoje. Senovinėse miesto dalyse, kurių šaknys siekia XII a., galima pamatyti 1184-aisiais pastatytą Hasano mečetę, apsauginius vartus ir pylimus, Mauritanijos ir Andalūzijos sričių architektūrinius likučius – tai viskas, kas liko iš grandiozinės Almohadų kalifatų sostinės.

Fotolia nuotr./Rabato miestas Maroke
Fotolia nuotr./Rabato miestas Maroke

Lenggongo slėnio archeologinis palikimas (Malaizija)

Teritorijoje, pasižyminčioje vešlia augmenija, vietiniai archeologiniai radiniai atskleidžia istorinį periodą, artimą 2 mln. metų. Tai vienas iš ilgiausių periodų, kuriame rasti pirmykščio žmogaus pėdsakai. Jie laikomi pačiais seniausiais Afrikos kontinente. Slėnis dar žinomas kaip palmių plantacija, ten taip pat galima rasti griuvėsių iš paleolito, neolito ir metalo amžių laikų.

unesco.org nuotr./Lenggongo slėnis Malaizijoje
unesco.org nuotr./Lenggongo slėnis Malaizijoje

Isfahane esanti mečetė Masjed-e Jame (Iranas)

Ji įsikūrusi istoriniame Isfahano centre ir yra puikus istorinės mečečių architektūros evoliucijos pavyzdys. Tai seniausia šventovė, išsaugota Irane. Be to, ji tapo kitų mečečių prototipu, projektuojamu visoje Centrinėje Azijoje. Šventovių kompleksas, užimantis daugiau kaip 20 000 m² ploto, į islamo kultūrą pirmiausia įvedė keturių vidinių kiemelių projektą, pasiskolintą iš Sasanidų dinastijos dvarų. Mečetės taip pat garsios savo gausiais ir puošniais dekoratyviniais elementais, atskleidžiančiais islamiško meno vystymąsi per tūkstančius metų.

Fotolia nuotr./Isfahane esanti mečetė
Fotolia nuotr./Isfahane esanti mečetė "Masjed-e Jame" (Iranas)

Basarių žemė: basarių, fulbių ir bedikų kultūrinis kraštovaizdis (Senegalas)

Basarių žemę sudaro net trys geografinės apskritys ir šiose teritorijose nuo XI a. iki XIX a. besikuriančios ir gyvenančios tautos, kurios ir suformavo agrokultūrines bei architektūrines sritis. Šioms nuostabioms Afrikos žemyno žemėms būdingas nepakartojamas gamtos kraštovaizdis, kur ryžių laukai susimaišo su vietos kaimais, kasinėjamomis archeologinėmis vietomis, nacionaliniais apdarais, šventėmis ir ritualais.

Fotolia nuotr./Basarių žemė Senegale
Fotolia nuotr./Basarių žemė Senegale

Radiniai Karmelio kalnuose (Izraelis)

Radiniai ant Karmelio kalno patvirtina žmogaus egzistavimą jau prieš daugelį amžių. Urvai Tabun, Jamal, el-Wad ir Skhul, išsidėstę vakarinėje Karmelio dalyje, užima daugiau kaip 54 hektarus. Juose aptinkami įtikinami įrodymai, kad ten būta žmonių: laidojimo vietos ir ankstyvieji akmens pastatai, medžiotojų ir žemvaldžių įrankių liekanos. Šiuo metu tai yra vienintelis archeologinis kultūrinis kompleksas, kuriame buvo iškastos neandertaliečių ir anatomiškai artimos šiuolaikiniam žmogui liekanos, o tai tik dar labiau sustiprina ginčus dėl neandertaliečių išnykimo ir Homo sapiens evoliucijos. Beveik 100 metų trukę archeologiniai kasinėjimai suteikia informacijos apie ankstyvuosius žmogaus evoliucijos laikus Pietvakarinėje Azijoje. 

Shutterstock nuotr./Karmelio kalnai Izraelyje
Shutterstock nuotr./Karmelio kalnai Izraelyje

Gyvsidabrio istorija (Almadenas, Ispanija ir Idrija, Slovėnija)

Šis kultūrinis objektas apima gyvsidabrio išgavimo istoriją nuo antikos laikų Almadeno srityje ir Idrijoje nuo 1490 metų. Ispaniškoje dalyje galima išvysti nemažai įrenginių, kuriais buvo išgaunamas gyvsidabris, dvasinės paskirties pastatų, vietinių būstų, o Idrija puiki gyvsidabriu prekiaujančiomis parduotuvėlėmis, savo infrastruktūra, taip pat gyvenamaisiais šachtininkų kvartalais ir šachtininkų teatru. Ši vieta saugo patirtį apie tarpkontinentinę prekybą gyvsidabriu tarp Europos ir Amerikos, kuri truko ilgus šimtmečius. Ispanijos ir Slovėnijos kraštuose buvo sukurtos didžiausios šachtos, iš kurių buvo galima išgauti gyvsidabrį. Tai didžiausia tokio tipo kasykla visame pasaulyje.

unesco.org nuotr./Gyvsidabrio kasykla
unesco.org nuotr./Gyvsidabrio kasykla

Istorinis miestas Grand-Bassamas (Dramblio Kaulo Krantas)

Tai kolonijinio miesto pavyzdys, kuris buvo statomas XIX a. pab.–XX a. pr. Miestas buvo sudarytas iš administracinių ir prekybos kvartalų. Namus statė tiek europiečiai, tiek afrikiečiai. Objektas apima afrikietišką žvejų gyvenvietę N’zimą, kolonijinės architektūros namus, jų galerijas, verandas, sodus. Miestas Grand-Bassamas buvo pats svarbiausias kolonijinės teritorijos uostas ir ekonominis bei administracinis centras.

unesco.org nuotr./Istorinis miestas Grand-Bassamas (Dramblio Kaulo Krantas)
unesco.org nuotr./Istorinis miestas Grand-Bassamas (Dramblio Kaulo Krantas)

Svarbiausi kalnakasybos objektai Valonijoje (Belgija)

Šis kultūrinis paminklas apima keturis Belgijoje įsikūrusius kalnakasybos kompleksus, kurių ilgis – 170 km, o plotis – nuo 3 iki 15 kilometrų. Čia galima išvysti puikų pavyzdį, kaip atrodo šalies išsaugotos anglies kasyklos, pastatytos nuo XIX a. iki XX a. vidurio. Tai simbolizuoja ir industrinės eros architektūros niuansus. Šachta Grand Hornu ir šachtininkų miestelis, kompleksas Bois-du-Luc apima daugybę pastatų nuo 1838 iki 1909 metų, taip pat vieną iš seniausių Europos šachtų, pastatytų XVII a. pabaigoje.

unesco.org nuotr./Kalnakasybos kompleksai Valonijoje (Belgija)
unesco.org nuotr./Kalnakasybos kompleksai Valonijoje (Belgija)

Gonbad-e Qabus bokštas (Iranas)

iranparadise.com nuotr./
iranparadise.com nuotr./"Gonbad-e Qabus" bokštas Irane

Šis didžiulis ir dangų rėžiantis bokštas, kurio aukštis prilyginamas 17-os aukštų namui, buvo pastatytas Ziyarid valdovui ir literatūros figūrai Qabus Ibn Voshmgir 1006-aisiais. Tai vienintelis išlikęs senovinis miesto Jorjan paminklas. Šio miesto kultūrinis ir mokslinis centras buvo sugriautas XIV–XV a. mongolų invazijos. Tai vienas didžiausių plytinių bokštų, kuris perteikia persų ir islamo architektūrą ir yra pastatytas iš neglazūruotų plytų, o forma primena briaunotą smailėjantį kūgį.

Nord-Pas de Calais anglių gavybos baseinas (Prancūzija)

Anglių gavybos baseinas Nord-Pas de Calais išsiskiria tuo, kad formavosi net tris amžius – nuo XVIII a. pr. iki XX a. pab. Šis kultūros objektas apima 120 000 ha plotą ir apjungia 109 skirtingus elementus: tai ir karjerai, kurių seniausi egzistuoja nuo 1850-ųjų, kėlimo įrenginiai, sąvartynai, užimantys net 90 ha ploto ir siekiantys 140 m aukštį, anglies transportacijos infrastruktūra, geležinkelio stotys, gyvenvietės, namai, mokyklos, darbo aikštelės, komunikacijos ir medicinos pastatai, bažnyčios. Ši vieta atspindi itin svarbią industrinės Europos erą ir perteikia to meto gyvenimą, darbą ir klasinę žmonių santvarką.

Fotolia nuotr./
Fotolia nuotr./"Nord-Pas de Calais" anglių gavybos baseinas Prancūzijoje

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje