Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2016 balandžio 20d. 16:10

Per kelionę aplink Baltijos jūrą Ridas Jasiulionis užsuko ir į savo personažo gimtinę

Užburianti kelionės dalis buvo plaukimas per Baltiją keltais
Rido Jasiulionio nuotr. / Užburianti kelionės dalis buvo plaukimas per Baltiją keltais

Balandis – pats metas pradėti gvildenti šeimos vasaros atostogų vizijas. Turiningos kelionės idėja dalijasi aktorius ir radijo žurnalistas Ridas Jasiulionis. Pernai rugpjūtį jis su aštuonmečiu sūnumi Juliumi per 8 dienas apvažiavo beveik visą Baltijos jūrą.

Tėvas ir sūnus automobiliu pajudėjo nuo Palangos, kirto Latvijos sieną, pasuko Jūrmalos kryptimi, kėlėsi į Saremos salą Estijoje, tuomet iš Talino – į Suomiją, iš ten vyko į Švediją bei Daniją.

Keliautojai apsistodavo nedideliuose viešbučiuose su pusryčiais. Keliaudami jie grožėjosi besimainančiu pakrantės peizažu, o vis kituose kraštuose malonų nuovargį nuplaudavo vėsiomis Baltijos bangomis. Svarbiausia – jie aplankė įdomiausius muziejus bei pasakiškus – tiesiogine prasme – parkus.

Esminiai kelionės taškai buvo Trolių Mumių slėnis Suomijoje, netikėtai maršrutą papildęs Vimerbis Švedijoje ir Legolendas Danijoje.

Skirtingi pakrantės ir istorijos peizažai

Viena pirmųjų nuotraukų iš kelionės, kurią R.Jasiulionis parodė, – tai sūnaus dar Lietuvoje daryta asmenukė su karve laukuose. Mieste gyvenančia vaikui, kuris neturi senelių kaime, prieš pat akis žolę rupšnojanti raguotoji – nekasdienis įvykis.

Rido Jasiulionio nuotr./Asmenukė su karve gali būti tikras nuotykis miesto vaikui
Rido Jasiulionio nuotr./Asmenukė su karve gali būti tikras nuotykis miesto vaikui

Tačiau dar svetimesni ir keistesni objektai aštuonmečiui pasirodė pirmą kartą regėtas gazuoto vandens aparatas, vadintas gazirofke, įvairiausi analoginių „Zenit“ fotoaparatų modeliai, rašomoji mašinėlė ir kiti praeito šimtmečio reliktai, eksponuojami muziejuje „Liepoja okupacijų režimuose“.

Rido Jasiulionio nuotr./Liepojos muziejuje galima atsukti laiką 30 metų atgal
Rido Jasiulionio nuotr./Liepojos muziejuje galima atsukti laiką 30 metų atgal

Smagus nuotykis kiekvieną kartą Juliui buvo kelionė keltu iš vienos šalies į kitą. Berniuko dėmesį prikaustydavo Baltijos vandenis raižantys laivai.

Ir tėvas, ir sūnus pastebėdavo, kokie skirtingi tos pačios jūros krantai. Bene vaizdingiausias buvo Suomijoje, Nantalyje: vietoj pliažo – akmenys, o jūros dugnas – smėlėtas.

„Bet ne visur, kur norėjome, galėjome išsimaudyti. Estijos Saremos salos pakrašty atsikėlėme ryte nusiteikę maudynėms, o atėjome prie klampaus kranto, apaugusio žolėmis“, – įspūdžiais dalijosi R.Jasiulionis.

Rido Jasiulionio nuotr./Estijos Saremos salos pakrantė maudynėms netiko
Rido Jasiulionio nuotr./Estijos Saremos salos pakrantė maudynėms netiko

Keliaudamas po kaimynines Baltijos ir Šiaurės šalis jis pajautė ne tik kraštovaizdžio skirtumus: „Lankydamas istorines vietoves, supranti, kad mūsų šalys, nors ir artimos geografiškai, tuo pačiu metu galėjo gyventi visiškai skirtingose tikrovėse.

Pavyzdžiui, Saremos saloje užklydome į tokią vietą, kurioje estai rengė vieną pirmųjų savo dainų švenčių 1863 m. O juk Lietuvoje tais pačiais metais vyko sukilimas prieš Rusijos imperijos valdžią. Netrukus buvo įvestas lietuviškos spaudos draudimas, apie jokias lietuvių dainų šventes nebuvo galima nė pasvajoti. Įdomu, kad Rusijos imperijos sudėtyje buvusioje Suomijoje Nantalio mineralinių vandenų kurortas taip pat buvo įsteigtas 1863 m.“

Ryškiausi – pasakų parkai

Būtent iš pietvakarių Suomijoje, Nantalyje esančio Trolių Mumių slėnio (o iš tikrųjų – salos) ne tik vaikas, bet ir tėvas parsivežė ryškiausius įspūdžius. Pereini tiltą, ir atsiduri kitoje, stebuklinėje ir itin spalvingoje, erdvėje. Joje keliautojai praleido dvi dienas.

Rido Jasiulionio nuotr./Su Snusmumriku, Muminuko tėčiu ir Muminuko mama
Rido Jasiulionio nuotr./Su Snusmumriku, Muminuko tėčiu ir Muminuko mama

Į garsiosios suomių rašytojos ir dailininkės Tovės Jansson kurtas istorijas įtraukia XIX amžiaus stiliaus gatvės, mėlyna pilaitė, geltoni ir raudoni namukai ir, žinoma, visi jų personažai: gyva baisioji Mora, žvelgianti pro langą, gatvėje besiblaškantis kaukas, Snusmumrikas, Snifas, ranką mojantys, praeivius kalbinantys ir mielai su jais besifotografuojantys Muminukai.

Rido Jasiulionio nuotr./Trolių Mumių slėnyje įdomu ir vaikams, ir tėvams
Rido Jasiulionio nuotr./Trolių Mumių slėnyje įdomu ir vaikams, ir tėvams

R.Jasiulionis prisipažino, kad, kaip vaikas, stebėjosi ir pasidavė išgalvoto pasaulio iliuzijai. Ten sutiktus veikėjus jis įvertino ir profesiniu žvilgsniu:

„Suaugusiems suprantama, kad viskas čia daroma dėl komercijos. Bet tai daroma nepigiai. Aplinka išties primena pasaką, o persirengėliai – geri aktoriai, dirba nuoširdžiai ir atsakingai. Kiekvienas jų charakteringai atkartoja literatūros personažus“.

Rido Jasiulionio nuotr./Legolende konstravimas iš kaladėlių įamžintas bronzoje
Rido Jasiulionio nuotr./Legolende konstravimas iš kaladėlių įamžintas bronzoje

Aktorius sūnui dvi dienas dovanojo ir staigmenų didžiausiame Danijos šeimos pramogų parke Bilunde – Legolende. Tai – tarsi atskira, iš populiariųjų kaladėlių pastatyta šalis su realaus dydžio ar gigantiškais piratais, drakonais ir kitomis būtybėmis.

Jas apžiūrėti galima ir vaikštant, ir plaukiojant laivu. Sodus puošia neįtikėtinai realiai atrodančios, tik gerokai mažesnės nei tikrovėje, miestų, garsių pasaulio pastatų kopijos, veikia atrakcionai.

Emilio iš Lionebergos keliu

Aktorius su sūnumi džiaugiasi vienu metu neplanuotai išsukę iš numatyto maršruto. Važiuojant per Švedijos Smolando provinciją, Julius staiga sušuko: „Žiūrėk, rodyklė į Vimerbį!“.

R.Jasiulioniui, kaip ir jo vaikui, šis Smolando miestelio pavadinimas kiekvieną kartą suskamba ypatingai. Aktorius dar iki kelionės atradimų šią vietovę jau tarsi puikiai pažino iš vieno populiariausių Vilniaus kamerinio teatro spektaklių šeimai „Emilis iš Lionebergos“.

Rido Jasiulionio nuotr./Emilio iš Lionebergos keliu į Kathultą
Rido Jasiulionio nuotr./Emilio iš Lionebergos keliu į Kathultą

Jame R.Jasiulionis vaidina darbštų, bet itin taupų ir griežtą patrakėlio Emilio tėvą. Smarki, nuotykių kupina istorija apie nutrūktgalvį berniuką ir jo didelius darbus rutuliojasi netoli Vimerbio – žymiosios švedų vaikų rašytojos Astridos Lindgren gimtinės.

Emilio šeimą rašytoja A.Lindgren savo knygoje apgyvendino Lionebergos bažnytkaimio Kathultos viensėdyje. Užsukę į Vimerbį, aktorius su sūnumi ieškojo Emilio pėdsakų ir gavo pasiūlymą apsilankyti sodyboje, kurioje buvo filmuojamas serialas apie mažojo padaužos nuotykius.

Rido Jasiulionio nuotr./Patrakėlio Emilio vyšnioje
Rido Jasiulionio nuotr./Patrakėlio Emilio vyšnioje

R.Jasiulionis neslepia, jog sodybos vaizdas tik iš dalies atitinka tą, kuris jam gimė vaizduotėje, kai kūrė vaidmenį garsiajam Ramunės Kudzmanaitės spektakliui. Mat sodyba nebuvo pastatyta specialiai turistams privilioti kaip žymaus literatūros kūrinio muziejus.

Tačiau šis tipiškas Smolando viensėdis buvo pasirinktas vaidybinio serialo filmavimams, kuriuose buvo apsilankiusi ir pati A.Lindgren.

„Aptikome ir vietą, kurioje buvo filmuojama scena, kaip nubaustas Emilis pabėgo iš malkinės į sandėliuką“, – kone kiekvieną „Emilio iš Lionebergos“ epizodą iki smulkmenų prisimena aktorius.

Jis žada kitą kartą su sūnumi vėl keliauti į Vimerbį, kai jame šalia jau veikiančio „Pepės Ilgakojinės“ miestelio bus atidarytas ir „Brolių liūtaširdžių“ parkas.

„Vis dėlto per tokias atostogas su šeima prie Baltijos jūros geriausia aplankyti du teminius parkus, nes trijų vaikams dėl stiprių įspūdžių per vieną kelionę jau gali būti per daug“, – pataria R.Jasiulionis.

Šios savarankiškos kelionės programa buvo intensyvi, todėl kai kada tekdavo ir paskubėti. Ketinantiems keliauti jų išbandytu maršrutu aktorius siūlytų jį suplanuoti dviem savaitėms.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Saugumas futbolo čempionate gali baigtis dar didesniais rusų laisvių suvaržymais

Maistas

Paskelbtas 2018 m. geriausių pasaulio restoranų 50-ukas: vėl triumfavo italas Massimo Bottura

Interviu 24sek

Jonas Valančiūnas – apie Šarą NBA, pagautą ryklį ir kodėl sveikino „Žalgirį“

Sportas

Įspūdinga Rusijos pergalė – nukovė Egiptą ir yra arti aštuntfinalio

Vardai

Po piršlybų ant žirgo, gydytojai Darius Rauba ir Donata Šukytė į vestuvių puotą vyko troleibusu

Įspūdinga LKL žiedų valdovo kelionė: Paulius Jankūnas dabar ir prieš 14 metų

Gyvenimas

Sunkią ligą galima užuosti: simptomas – blogas burnos kvapas

24sek

Eurolygos čempionų triumfas Ispanijoje – gera žinia L.Dončičiui

Kultūra

Kaunas siekia atsirasti Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo žemėlapyje

Aktualu

Kas sieja škotus su Lietuva?

Gyvenimas

Klimatologas: ar po 20 metų vis dar turėsime pajūrį ir ko tikėtis iš šios vasaros

Pasaulis kišenėje

Metų keliautojos titulą atnešusi Ievos istorija: kemperis, 9 mėnesiai ir keturi JAV kampai

Kultūra

Knygos recenzija. Dainiaus Žičkaus „Stabmeldžio memuarai“, arba Ekspedicija į pragarą

Gazas

Lietuvių viltys dalyvauti 2019 m. Dakaro ralyje gali žlugti: Peru nori trauktis

Vardai

Tautvydas Sabonis su žmona Paulina Olivia pirmąsias vedybų metines švenčia Madeiroje

Aktualu

Kalinys suabejojo teisingumo ministru: „Spragos ryšio blokavime paliekamos specialiai“

Vardai

Anžela ir Žygimantas Gečai kūdikio laukimą įamžino prie jūros: „Nekantraujame jį apkabinti“

Verslas

Svarstymai Seime: jei sprogtų Astravo atominė elektrinė, medikai pabėgtų

Gazas

„Hyundai“ pristatė ketvirtos kartos „Santa Fe“: turės mažiausiai dvi nematytas saugumo sistemas

Aktualu

Stichinė sausra neaplenkė Lietuvos 100-mečio parko Alytuje

Naujienos

Aktualu

Saugumas futbolo čempionate gali baigtis dar didesniais rusų laisvių suvaržymais

Maistas

Paskelbtas 2018 m. geriausių pasaulio restoranų 50-ukas: vėl triumfavo italas Massimo Bottura

Interviu 24sek

Jonas Valančiūnas – apie Šarą NBA, pagautą ryklį ir kodėl sveikino „Žalgirį“

Sportas

Įspūdinga Rusijos pergalė – nukovė Egiptą ir yra arti aštuntfinalio

Vardai

Po piršlybų ant žirgo, gydytojai Darius Rauba ir Donata Šukytė į vestuvių puotą vyko troleibusu

Įspūdinga LKL žiedų valdovo kelionė: Paulius Jankūnas dabar ir prieš 14 metų

Gyvenimas

Sunkią ligą galima užuosti: simptomas – blogas burnos kvapas

24sek

Eurolygos čempionų triumfas Ispanijoje – gera žinia L.Dončičiui

Kultūra

Kaunas siekia atsirasti Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo žemėlapyje

Aktualu

Kas sieja škotus su Lietuva?

Gyvenimas

Klimatologas: ar po 20 metų vis dar turėsime pajūrį ir ko tikėtis iš šios vasaros

Pasaulis kišenėje

Metų keliautojos titulą atnešusi Ievos istorija: kemperis, 9 mėnesiai ir keturi JAV kampai

Kultūra

Knygos recenzija. Dainiaus Žičkaus „Stabmeldžio memuarai“, arba Ekspedicija į pragarą

Gazas

Lietuvių viltys dalyvauti 2019 m. Dakaro ralyje gali žlugti: Peru nori trauktis

Vardai

Tautvydas Sabonis su žmona Paulina Olivia pirmąsias vedybų metines švenčia Madeiroje

Aktualu

Kalinys suabejojo teisingumo ministru: „Spragos ryšio blokavime paliekamos specialiai“

Vardai

Anžela ir Žygimantas Gečai kūdikio laukimą įamžino prie jūros: „Nekantraujame jį apkabinti“

Verslas

Svarstymai Seime: jei sprogtų Astravo atominė elektrinė, medikai pabėgtų

Gazas

„Hyundai“ pristatė ketvirtos kartos „Santa Fe“: turės mažiausiai dvi nematytas saugumo sistemas

Aktualu

Stichinė sausra neaplenkė Lietuvos 100-mečio parko Alytuje

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Dienos šviesa

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Grožis vasarą

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje