Dabar populiaru
Publikuota: 2015 kovo 25d. 07:40

Prisijaukinti Indoneziją: 2. Geriausias draugas Azijoje – motoroleris

Kaimo moterys vežamos namo po prekybos turguje
V.Panovaitės nuotr. / Kaimo moterys vežamos namo po prekybos turguje

Vienas svarbiausių dalykų, kurį būtina padaryti įsikūrus Indonezijoje, išsinuomoti motorolerį. Be jo čia – kaip be rankų. Tačiau išvažiuoti šia ir kitomis transporto priemonėmis į gatves nėra lengva – Indonezijoje negalioja jokios formalios eismo taisyklės. Tad tenka „įjungti“ ramių nervų rėžimą ir bandyti mėgautis adrenalinu. Jo tikrai netrūks!

Viktorija – viena iš 550 žmonių iš viso pasaulio, kurie buvo atrinkti studijuoti Indonezijoje pagal Darmasiswa programą. Šioje šalyje mergina praleis metus. Su portalo 15min.lt skaitytojais ji dalijasi įspūdžiais iš daugeliui mažai žinomos Azijos šalies. Pirmąją pasakojimo dalį skaitykite čia. 

Eismo sąlygos – jokių taisyklių

Indonezijoje eismas vyksta kaire puse. Pirmąją savaitę buvo sunku susigaudyti, bet greitai prisitaikiau. Tačiau prie kitų eismo sąlygų priprasti prireikė daugiau laiko.

Indonezijoje retai pamatysi kelio ženklus, prie kurių esame pripratę mes, europiečiai. Kai kur yra šviesoforai su rodyklėmis, nurodančiomis kuria kryptimi leidžiama ar draudžiama važiuoti, pasitaiko kelios tekstinės lentelės su informacija, kuria kryptimi važiuoti, norint nuvykti į tam tikrus rajonus, miestus ar lankytinus objektus. 

Tik Balio saloje mačiau ženklą, ant kurio buvo pažymėti atstumai iki kitų Balio miestų – daugiau Indonezijoje tokios informacijos neteko regėti. Paklausite, kaip žinoti, kieno pirmumas, kaip nuvažiuoti iki reikiamos vietos ir panašiai? Indoneziečiai tiesiog žino, jiems nereikia jokių ženklų.

Laikytis taisyklių jie nepratę: neretai vairuotojai pradeda važiuoti dar degant raudonam šviesoforo signalui arba visai jo nepaiso. Automobiliai už šviesoforų sustoja per toli, todėl vairuotojai nemato, kada užsidega žalias signalas. Tad, kada važiuoti, jiems „pasako“ kiti vairuotojai, pradėję spausti savo garso signalus. 

V.Panovaitės nuotr./Eismas Indonezijoje
V.Panovaitės nuotr./Eismas Indonezijoje

Keliuose sužymėtos ištisinės juostos čia yra labiau dėl grožio, nes niekas jų nepaiso. Nebent užsieniečiai, kurie tik pradeda važinėti miesto gatvėmis. Bet ir jie, pagyvenę Indonezijoje ilgiau, pradeda laikytis tik neformalių kelių eismo taisyklių. 

Nors didesnėse sankryžose yra policijos patrulių postai, tačiau neteko matyti, kad policija baustų (ar bent jau sustabdytų) motorolerio vairuotoją, jei jis važiuoja be šalmo ar transporto priemonės numerio. Policininkai ignoruoja ir pažeidėjus, kurie pralekia sankryžą degant raudonam šviesoforo signalui. 

Tiesa, kartais didesnėse gatvėse rengiami policijos reidai. Jų metu tikrinami vairuotojų ir transporto priemonių dokumentai. Bet vairuotojai dažniausiai pamato reidus iš toli ir, jeigu dokumentų neturi, tiesiog apsisuka ir nuvažiuoja kita kryptimi.

Žmonės kerta gatvę bet kur ir bet kada. Rodydami, kad tuoj eis, jie tiesiog pakelia iki juosmens ranką ir šiek tiek pamojuoja. O tada jau drąsiai eina į gatvę. 

Įtariu, kad didžioji dalis kelyje sutinkamų vairuotojų neturi kai kurių dokumentų, dažniausiai – vairuotojų pažymėjimų. 

Nieko nestebina ir mašinų priekabose vežami žmonės, kurie jose net ne sėdi, bet dažniausiai tupi arba stovi. Nesaugu? Taip, tačiau patiems indoneziečiams – tiek keleiviams, tiek vairuotojams, tiek, matyt, policijai, – tai atrodo normalu. 

Apie saugos diržus apskritai nerašysiu – Indonezijoje juos naudoja tik turistai.

Užsieniečiams pereiti gatvę padeda policininkai

Indonezijoje būti pėsčiuoju sudėtinga, nes trūksta pėsčiųjų perėjų. Todėl žmonės kerta gatvę bet kur ir bet kada. Rodydami, kad tuoj eis, jie tiesiog pakelia iki juosmens ranką ir šiek tiek pamojuoja. O tada jau drąsiai eina.

Kitaip elgiantis gali kitapus gatvės niekada neatsirasti – pėsčiųjų perėjoje sustojusių pėsčiųjų vairuotojai nepraleidžia. Esu mačiusi, kaip turistai stovėjo maždaug 20 min. nedrįsdami eiti. O pro šalį vietiniai lėkė nekreipdami į juos dėmesio.

Tiesa, turistų lankomose vietose dieną kartais budi policininkai, kurie, reikalui esant, užsieniečiams padeda pereiti gatvę.

Man teko naudotis jų paslaugomis. Pamatę, kad turistas stovi pėsčiųjų perėjoje nedrįsdamas eiti, policininkai sušvilpia švilpuku ir atbėgę sustabdo eismą abiejose juostose. 

Po pusmečio Indonezijoje per gatvę aš jau einu „indonezietiškai“: šaltu veidu ištiesiu ranką ir nieko nelaukusi kertu kelią. Tačiau vis dar dažniausiai tai darau perėjose, o ne kur papuola.

Motoroleris – būtinybė, jį čia vairuoja visi

Indonezijoje vaikai jau nuo mažens važinėja motoroleriais. Atokesnėse gatvėse nieko nestebinantis vaizdas – 8-metis vairuotojas, motoroleriu važiuojantis be suaugusio. Iš to, kaip jie laviruoja, supranti, jog praktikos važiuoti motoroleriu vietos vaikai turi kur kas daugiau nei užsieniečiai. 

V.Panovaitės nuotr./Šįkart taip vežami užseniečiai pramogai, tačiau paprastai taip vežami darbininkai iš laukų
V.Panovaitės nuotr./Priekaboje – turistai. 
Tačiau paprastai taip vežami darbininkai į laukus.

Įprastas vaizdas: motoroleriai lenkia vieni kitus priešpriešine juosta, kuria dar atvažiuoja automobilis. Vienas šalia kito važiuoja milimetrų atstumu, įvažiuodami į didelę gatvę iš šalutinio kelio net nestabteli ir neapsidairo.

Nesu mačiusi, kad kas nors žiūrėtų į veidrodėlius, pavyzdžiui, prieš lenkdami.

Net mašinos čia ne taip greitai važiuoja, kaip motoroleriai. Tačiau iki šiol man neteko matyti nė vienos avarijos (nors neoficiali 2014 m. statistika byloja, kad kiekvieną dieną Indonezijos keliuose žuva po 120 žmonių).

Daugiausia problemų pridaro užseniečiai, kurie bando važiuoti kaip indoneziečiai. Jie nuolat į kažką atsitrenkia, susižaloja patys. 

Kadangi atstumai čia dideli, nėra šaligatvių pėstiesiems, pasivaikščiojimus tenka pamiršti. Nuvykti iš namų iki universiteto, parduotuvės ar kitos kasdienės vietos paprasčiausia motoroleriu. Būtent todėl jį ir pradėjau vairuoti. 

Prieš kelionę į Indoneziją išlaikiau vairavimo egzaminą ir gavau vairuotojo pažymėjimą, tačiau ant motorolerio kaip vairuotoja pirmą kartą atsisėdau Indonezijoje. 

Pradžioje niekaip nesupratau, kodėl man visi signalizuoja. Galvojau, kad kažkas negerai su motoroleriu: gal nedega žibintai? Vėliau pradėjau įtarti, kad vairuoju per lėtai. 

Tačiau bičiuliai indoneziečiai paaiškino: „Mes pypiname ne dėl to, kad tu ar kiti daro kažką negerai, o informuodami, kad atvažiuojame“.

Turiu prisipažinti, kad vairuoti motorolerį man patinka. Juo gali patogiai pasiekti visas vietas, kurias nori. Be to, tai patogi transporto priemonė, kai reikia ką nors atsivežti. 

V.Panovaitės nuotr./Su bičiulio Otong pagalba ant motorolerio namo vežuosi čiužinį
V.Panovaitės nuotr./Su bičiuliu Otong ant motorolerio namo vežuosi čiužinį

Kartais tenka matyti, kaip ant mažyčio motorolerio važiuoja visa šeima – 2 suaugę, 2 vaikai (vienas vaikas stovi prieš tėtį, apsikabinęs vairą, kitas – sėdi tarp tėčo ir mamos). Įprastas ir toks reginys, kai ant motorolerio žmonės vežasi baldus, pilnas dėžes maisto, narvus su gaidžiais, ilgiausius bambukus ir pan.

Tai patirti teko ir man: mano čiužinį, kurį vežiausi motoroleriu, susuko, iš virvių padarė petnešas ir uždėjo man ant nugaros – kaip kokią kuprinę. Panašiai į namus parsivežiau ir stalą, bambuko užuolaidas bei kitus daiktus. 

Kitame pasakojime Viktorija dalinsis patarimais, kaip išgyveti sausąjį ir lietingąjį sezonus ir kam Indonezijoje jai reikalingos vilnonės kojinės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Svarstoma galimybė vaikus, atimtus iš kauniečių šeimos, atiduoti tik tėvui – motina bendradarbiauti atsisako

Aktualu

R.T.Erdoganas patvirtino: J.Khashoggi nužudymo operacijoje dalyvavo 15 saudo arabų

Aktualu

Donatas Puslys: Penki žingsniai į žiniasklaidos nelaisvę

24sek

Dainius Adomaitis – apie trūkstamą oro gurkšnį „Rytui“ ir Manny Harriso problemą

Aktualu

Turkijos opozicinis politikas: nužudyto J.Khashoggi kūnas rastas šulinyje

Aktualu

Seimas atmetė reikalavimą atkurti garso įrašą su S.Skvernelio replikomis apie žiniasklaidą

Vardai

Stano privertė susimąstyti iš kauniečių atimtų vaikų istorija: „O tu nebijai, kad kaimynai praneš?“

Daugiau nei 12 tūkstančių Lenkijos savanorių mokosi ginti savo šalį

Verslas

Marijampolės LEZ atidarytoje naujoje gamykloje dirbs iki 1000 žmonių

Pasaulis kišenėje

Svajonių darbas? Laplandijoje ieškoma Kalėdų senio elfų

Sportas

Nurimus aistroms C.McGregoras pripažino: „Chabibas laimėjo pelnytai“

Vardai

Mindaugas Kuzminskas patvirtino – skiriasi su žmona Egle: „Aš norėjau šeimos ir vaikų“

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? S.Skvernelis: „Vyriausybės kanceliarijos reglamente nurodyta, kad pasitarimų įrašai niekam neteikiami ir nesaugomi“

Vardai

Jazzu pristato studijinę hito „Aš skiriu tau šį lietų“ versiją ir planuoja du naujus albumus

Pasaulis kišenėje

Kinija atidaro 55 km ilgio tiltą

Vardai

Besilaukiantis modelis Rasa Ciūnė – apie anemijos diagnozę: „Kasdien jaučiausi it mirštanti gulbė“

Gazas

Kas nutinka, kai 30 tonų autobusas nepaiso 9 tonų svorio ribos ir važiuoja per medinį tiltą

Kultūra

Artūras Tereškinas: Aukos paradoksai. Apie ką mąsto kraštutinis kairysis?

Vardai

Dainius Kazlauskas ir Giedrius Savickas kino ekrane dalijasi moterimis: žiūrėkite video

Verslas

Palikę „Swedbank“ įkūrė savo draudimo startuolį: žada trečdaliu mažesnes kainas

Naujienos

Aktualu

Svarstoma galimybė vaikus, atimtus iš kauniečių šeimos, atiduoti tik tėvui – motina bendradarbiauti atsisako

Aktualu

R.T.Erdoganas: yra pakankamai įrodymų, kad J.Khashoggi žmogžudystė buvo suplanuota

Aktualu

Donatas Puslys: Penki žingsniai į žiniasklaidos nelaisvę

24sek

Dainius Adomaitis – apie trūkstamą oro gurkšnį „Rytui“ ir Manny Harriso problemą

Aktualu

Turkijos opozicinis politikas: nužudyto J.Khashoggi kūnas rastas šulinyje

Aktualu

Seimas atmetė reikalavimą atkurti garso įrašą su S.Skvernelio replikomis apie žiniasklaidą

Vardai

Stano privertė susimąstyti iš kauniečių atimtų vaikų istorija: „O tu nebijai, kad kaimynai praneš?“

Daugiau nei 12 tūkstančių Lenkijos savanorių mokosi ginti savo šalį

Verslas

Marijampolės LEZ atidarytoje naujoje gamykloje dirbs iki 1000 žmonių

Pasaulis kišenėje

Svajonių darbas? Laplandijoje ieškoma Kalėdų senio elfų

Sportas

Nurimus aistroms C.McGregoras pripažino: „Chabibas laimėjo pelnytai“

Vardai

Mindaugas Kuzminskas patvirtino – skiriasi su žmona Egle: „Aš norėjau šeimos ir vaikų“

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? S.Skvernelis: „Vyriausybės kanceliarijos reglamente nurodyta, kad pasitarimų įrašai niekam neteikiami ir nesaugomi“

Vardai

Jazzu pristato studijinę hito „Aš skiriu tau šį lietų“ versiją ir planuoja du naujus albumus

Pasaulis kišenėje

Kinija atidaro 55 km ilgio tiltą

Vardai

Besilaukiantis modelis Rasa Ciūnė – apie anemijos diagnozę: „Kasdien jaučiausi it mirštanti gulbė“

Gazas

Kas nutinka, kai 30 tonų autobusas nepaiso 9 tonų svorio ribos ir važiuoja per medinį tiltą

Kultūra

Artūras Tereškinas: Aukos paradoksai. Apie ką mąsto kraštutinis kairysis?

Vardai

Dainius Kazlauskas ir Giedrius Savickas kino ekrane dalijasi moterimis: žiūrėkite video

Verslas

Palikę „Swedbank“ įkūrė savo draudimo startuolį: žada trečdaliu mažesnes kainas

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje