Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Už 1509 litus per Kiprą ir Graikiją. Apsilankymas kareivių prižiūrimame apleistame vaiduoklių mieste

Uždrausta zona
M.Bertulio nuotr. / Uždrausta zona
Šaltinis: 15min
0
A A

Vėsokas vasario 2-osios rytas. Nepaisant kiek subjurusio oro, kaip ir praėjusią dieną, susiruošiame į turkiškąją Kipro pusę. Tik šį kartą vietoj šiaurės suksime į rytus, kur yra įsikūręs Famagusta (turk. Magusa) miestas. Kuo ši vietovė patraukė mūsų dėmesį? Tai yra šalies pasidalijimo į graikišką ir turkišką dalis simbolis. Įvedus į „Google“ paiešką žodį „Famagusta“ iš karto išmeta galerijas su pavadinimais „Ghost Town“ (Vaiduoklių miestas), „Abandoned“ (Apleistas) ir panašius.

Kelionė į abu galus žmogui kainuoja tik 15 turkiškų lirų (apie 17,3 Lt). Per valandą laiko jau būname vietoje. Mus iš karto pasitinka žvarbus vėjas, o, einant link jūros, jis dar labiau sustiprėja. Gatvėse – nė gyvos dvasios.

Pirmas vaizdas, kurį išvydome išlipus iš sovietmetį menančio tarpmiestinio autobusiuko, buvo dar viduramžiais venecijiečių statytos gynybinės miesto sienos. Jų aukštis siekia apie 18-19 metrų.

M.Bertulio nuotr./Buvę viešbučiai
M.Bertulio nuotr./Buvę viešbučiai

Vienas iš svarbiausių šios dienos tikslų buvo aplankyti gotikos stiliaus Šventojo Nikolajaus katedrą – pagrindinę viduramžių šventyklą rytinėje Kipro pakrantėje. Po apgulties turkai ją pavertė mečete. Įdomus derinys – iš išorės atrodo lyg tai būtų krikščionių maldos namai, bet viduje galioja musulmonų taisyklės, o ir visos freskos, krucifiksai ar vitražai buvo sunaikinti arba pakeisti. Taip pat, norint įžengti į šią katedrą, reikia prieš tai nusiauti batus.

M.Bertulio nuotr./Nikolajaus katedra
M.Bertulio nuotr./Nikolajaus katedra

Netrukus mūsų keliai patraukia į dar keistesnę miesto dalį – Varošą. Ją saugo gausios Turkijos kariuomenės pajėgos ir ne viena eilė spygliuotos vielos. Kiekvieną mūsų žingsnį akylai iš savo budelių stebi ginkluoti kareiviai, o už draudžiamų vietų fotografavimą gavau ne vieną įspėjimą.

M.Bertulio nuotr./Mieste vis dar daug kariuomenės
M.Bertulio nuotr./Mieste vis dar daug kariuomenės

Skirtingai nuo kitų teritorijų, kur įsikūrė Turkijos kipriečiai, Varošoje nei turistų, nei vietinių žmonių nėra. Tik – dislokuota karinė technika ir tvarką prižiūrintys kariškiai. Skelbiama, jog Šiaurės Kipro Turkų Respubliką iš viso gina 36 tūkst. Turkijos karių, taip pat 4,5 tūkst. turkų Kipro karių.

M.Bertulio nuotr./Pakrantės bangos ir vėjas
M.Bertulio nuotr./Pakrantės bangos ir vėjas

Žvarbus ir vėjuotas oras puikiai leidžia įsijausti į siaubo filmus primenančią atmosferą. Laikas šios vietovės beveik nepalietė – čia pilna apgriuvusių, kulkomis suvarpytų pastatų. Evakuoti graikai vieną dieną tikėjosi sugrįžti į savo namus, bet tai neįvyko.

Sunku suvokti, jog kažkada tai buvo didžiausias Kipro kurortas, veikė apie 70 viešbučių, paplūdimiai buvo pilni žmonių, o dabar tiesiog spygliuotomis vielomis aptverta draudžiama zona. Famagusta patenka į dešimt labiausiai apleistų pasaulio miestų sąrašą.

Vaiduoklių miestų dešimtukas.

Pietauti nusprendėme mažoje vietinėje užeigoje ir pirmą kartą šioje kelionėje užsisakėme žuvies. Už keptą menkę paklojome viso labo 10 lirų (apie 11,5 Lt). Per ketvirtą kelionės dieną iš viso išleidome apie 35 liras (apie 40 Lt).

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje