Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vienas tiesioginis skrydis, ir jūs Malmėje – neįpareigojančiame švedų mieste

Gustavo Adolfo aikštė Malmėje
Vaido Mikaičio nuotr. / Gustavo Adolfo aikštė Malmėje
Šaltinis: 15min
1
A A

Keliauti Skandinavijoje man visada buvo kiek nuobodoka. Ten puikūs miestai, graži gamta, tačiau man ten per daug patogu, mandagu ir tvarkinga. Be to, dar ir brangu. Tačiau kai kurių Skandinavijos miestų pranašumas yra tai, kad į juos iš Lietuvos labai pigu ir patogu nuskristi. Todėl norint kur nors trumpam nuklysti savaitgaliui ir pabūti tvarkingai, Skandinavija yra patrauklus pasirinkimas.

Šįsyk keliaukime į Malmę ir pasivaikščiokime po trečią pagal dydį Švedijos miestą.

Vaido Mikaičio nuotr./Savaitgalio rytą Malmėje – tuščia ir ramu
Vaido Mikaičio nuotr./Savaitgalio rytą Malmėje – tuščia ir ramu

Į miestą – ir iš Malmės, ir iš Kopenhagos oro uosto

Į mažutį Malmės oro uostą tiesiogiai iš Vilniaus skraidina „Wizz Air“. Deja, tie skrydžiai vyksta tik trečiadieniais ir sekmadieniais, todėl pasakymas apie patogius skrydžius savaitgaliais būtų nieko vertas, jei „Ryanair“ kasdien neskraidintų iš Kauno į Kopenhagą. Tiek Kopenhagos, tiek Malmės oro uostai nuo Malmės yra nutolę apie dvidešimt penkis kilometrus, tad iš abiejų oro uostų miestą galima pasiekti panašiai patogiai.

Mano manymu, susipažinti su Malme dviejų dienų užtenka, todėl galima šeštadienį anksti ryte skristi iš Kauno į Kopenhagos oro uostą ir iš ten nukakti į Malmę, o sekmadienį grįžti arba iš Kopenhagos į Kauną, arba iš Malmės į Vilnių. Į abu miestus skrydžiai iš Lietuvos standartiškai yra pigesni nei bet kur kitur.

Iš Kopenhagos oro uosto į Malmės stotį tiesiogiai kursuoja traukiniai arba autobusai. Kelionė traukiniu trunka 25 minutes, autobusu truputį ilgiau, tačiau autobusų bilietai yra pigesni.

Be to, šis maršrutas eina 8 kilometrų ilgio tiltu per Baltijos jūrą, skiriančiu Daniją nuo Švedijos, ir yra labai vaizdingas. Ne kasdien gi tenka tiltu kirsti jūrą. Šiuo atveju autobuso variantas yra kiek patrauklesnis, nes autobusas važiuoja aukščiau ir tilto karkasas netrukdo mėgautis jūros vaizdais ir joje stovinčiais vėjo malūnais.

Šis tiltas yra puikiai matomas ir iš lėktuvo prieš tupiant Kopenhagos oro uoste. Man įspūdį padarė, kad vienas tilto galas baigiasi ne krante, o dingsta jūroje. Ten jis lenda į tunelį. Gražus vaizdas, nepraleiskite progos pamatyti savo akimis.

Vaido Mikaičio nuotr./Tiltas į Švediją dingsta jūroje
Vaido Mikaičio nuotr./Tiltas į Švediją dingsta jūroje

Beje, šiuo metu traukiniu vykstant iš Kopenhagos į Malmę pirmoje stotelėje Švedijoje pasieniečiai tikrina asmens dokumentus. Tai yra laikinas švedų sprendimas, siekiant kontroliuoti imigrantų į Švediją srautus.

Miestas, alsuojantis ramybe

Pati Malmė man pasirodė ramus, apsnūdęs švediškas miestukas. Nėra jis toks mažas, beveik Kauno dydžio, tačiau ramus ir atsipalaidavęs.

Taikų miesto gyvenimą gal kiek išjudina imigrantai, kurie čia sudaro gana didelę miesto gyventojų dalį. Skaičiuojama, kad net trečdalis miesto gyventojų yra užsieniečiai.

Šeštadienio rytą miestas dar miegojo ir buvo visiškai tuščias. Tačiau ir įdienojus pasirodė, kad visur tvyro provincijos ramybė. Švedai turi savo didmiestį Stokholmą. Kiti miestai yra gerokai mažesni ir nieko čia per daug nepadarysi. Ramesnio gyvenimo mėgėjams Malmė yra idealus miestas. Kaip mes sakome, neįpareigojantis.

Anksčiau Malmė buvo didelis pramonės ir prekybos centras, tačiau dabar apsiramino ir labiau garsėja savo moksliniais pasiekimais bei ekologiškos gyvensenos plėtra.

Taikų miesto gyvenimą gal kiek išjudina imigrantai, kurie čia sudaro gana didelę miesto gyventojų dalį. Skaičiuojama, kad net trečdalis miesto gyventojų yra užsieniečiai. Dėl to net perspėjama apie didesnę apiplėšimų ar vagysčių tikimybę, kas prieš, pavyzdžiui, trisdešimt metų buvo ganėtinai sunkiai įsivaizduojama.

Kita vertus, tokia didelė imigrantų įvairovė daro miestą įvairesnį kultūriškai.

Vaido Mikaičio nuotr./Daugybė dviračių prie Malmės traukinių stoties
Vaido Mikaičio nuotr./Daugybė dviračių prie Malmės traukinių stoties

Tyrinėti miestą patogu pėsčiomis arba dviračiais

Malmės centras yra gana kompaktiškas, jį nesunku apeiti pėsčiomis. Nors, kaip ir visuose Skandinavijos miestuose, labai patogu Malmę tyrinėti dviračiais. Mieste daug geros kokybės dviračių takų, nereikia važiuoti nei šaligatviais, nei gatvėmis, tad važinėkime ir džiaukimės. Juolab, kad Malmė yra gana plokščia, todėl žarnų versti, taip, kaip man, kasdien minant į Šeškinės kalną, neteks. Negyvenantis kalnuotame mieste nesupras, koks gėris dviratininkui yra lygus miestas.

Vaido Mikaičio nuotr./Žymių švedų batai
Vaido Mikaičio nuotr./Žymių švedų batai

Galima važinėti ir miesto autobusais, bet tai nėra pigi paslauga. Vienkartinis važiavimas kainuoja maždaug 3 eurus. Negana to, Malmėje autobusų vairuotojai nepriima grynų pinigų, bilietus reikia pirkti automatuose. Nors žinant, kad savaitgalio keliautojai dažniausiai apsistoja miesto centre, viešojo transporto Malmėje apskritai nereikia.

Vaido Mikaičio nuotr./„Gatvės muzikantai“
Vaido Mikaičio nuotr./„Gatvės muzikantai“

Stogai – lyg iš Karlsono ir Mažylio istorijų

Miesto centras yra puikiai sutvarkytas ir išpuoselėtas. Jo širdis yra Gustavo Adolfo aikštė su jo paties paminklu viduryje. Kadaise jis atkovojo Malmę iš danų valdžios.

Jei nežinočiau, kad Karlsonas gyveno Stokholme, pagalvočiau, kad Malmėje, nes senamiesčio stogai labai jau panašūs į tuos iš animacinio filmuko.

Pėsčiųjų gatvės jungia šią aikštę su Didžiąja ir Mažąja senamiesčio aikštėmis, kurios ir sudaro senamiesčio esmę. Jame stovi ir miesto rotušė.

Turbūt nereikia sakyti, kad senamiestyje vyksta aktyviausias miesto gyvenimas. Čia daug restoranų, barų, kurie šiltuoju metų laiku tempia staliukus į lauką.

Jei nežinočiau, kad Karlsonas gyveno Stokholme, pagalvočiau, kad Malmėje, nes senamiesčio stogai labai jau panašūs į tuos iš animacinio filmuko. Akys pačios laksto stogais ieškodamos neūžaugos su motoriuku.

Šalia senamiesčio taip pat yra Malmės pilis, kurioje, sakoma, rezidavo net Danijos karaliai, kai miestas dar priklausė Danijai. Tai seniausia Renesanso pilis visoje Skandinavijoje ir viena svarbiausių buvusių Danijos tvirtovių, kuri galiausiai palūžo prieš švedus. Karingi vikingai tada buvo, dabar tik tapo pacifistais ir tolerantiškais iki negalėjimo.

Pilyje dabar veikia muziejus, čia vyksta iškilmingi minėjimai, kultūros renginiai.

Vaido Mikaičio nuotr./Malmės sinagoga
Vaido Mikaičio nuotr./Malmės sinagoga

Visi sako, kad reikia aplankyti Malmės sinagogą. Nors nesu didelis religijos namų gerbėjas, bet čia buvo įdomu. Sakyčiau, Malmės sinagoga viena iš labiausiai išskirtinių maldos namų visoje Skandinavijoje.

Turning Torse dangoraižis, stovintis miesto centre, yra dar vienas išskirtinis reikalas. Tai aukščiausias Skandinavijos pastatas. Jo gėris ir grožis yra jo formoje, nes pastatas atrodo visas persuktas.

Vaido Mikaičio nuotr./Susuktas bokštas „Turning Torso“ – aukščiausias pastatas Skandinavijoje
Vaido Mikaičio nuotr./Susuktas bokštas „Turning Torso“ – aukščiausias pastatas Skandinavijoje

Kad kompaktiškai ir greitai susipažintumėte su žymiausiais Malmės objektais, siūlau prisijungti prie nemokamų dviejų valandų trukmės ekskursijų po Malmę pėsčiomis. Jų pradžia – Didžiojoje senamiesčio aikštėje. Tereikia tik pasidomėti, kada tiksliai jos vyksta.

Susipažinus su svarbiausiomis miesto vietomis toliau gali sau leisti laiką senamiesčio kavinėje arba pasiėmęs dviratį minti į užmiestį ar prie jūros.

Vaido Mikaičio nuotr./ Švediją ir Daniją jungiantis tiltas ir vėjo malūnai jūroje
Vaido Mikaičio nuotr./ Švediją ir Daniją jungiantis tiltas ir vėjo malūnai jūroje

Norintiems aplankyti Malmę nedelsiant, gera naujiena ta, kad tiek į Malmę, tiek į Kopenhagą skrydžiai stipriai nebrangsta net ir likus nedaug iki norimo keliauti laiko. Todėl dar galima spėti gana pigiai aplankyti Malmę, kol lapai laikosi ant medžių ir gamtoje gražus ruduo.

Vis dėlto jei jau nespėjote ten nuvažiuoti iki bobų vasaros pabaigos, siūlau nebesiveržti, o sulaukti prieškalėdinio laikotarpio. Tada Malmės senamiesčio aikštės pakvimpa imbieriniais sausainiais bei karštu vynu ir į širdį ateina Kalėdos.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje