Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota: 2021 gegužės 12d. 21:21

Buvusi viena uždariausių žemyne, dabar ši Europos šalis lietuvius traukia bent dėl 7 priežasčių

Albanija
Bendrovės nuotr. / Albanija

Albanija tarsi karūnos brangakmenis puikuojasi patogiausioje Europos vietoje – Viduržemio jūros regiono širdyje – Balkanuose, ant Jonijos ir Adrijos jūrų krantų. Albanija – vartai į Balkanų pusiasalį, kryžkelė tarp Rytų ir Vakarų. Praeityje buvęs vienas uždariausių žemyne, o dabar – atviras ir svetingas turistams, bet vis dar neatrastas bei paslaptingas, epinis ir ryškių kontrastų kupinas kraštas.

Dėl savo geografinės padėties Albanija didžiuojasi skirtingų senovės civilizacijų ir kultūrų (ilyrų, helėnų, Romos ir Bizantijos, osmanų) palikimu, rašoma „Itakos“ pranešime spaudai. Nors ir maža šalis, tačiau siūlo plačiausią spektrą pramogų ir tyrinėjimo galimybių: puikius paplūdimius, impozantiškus kalnus, įspūdingus upių slėnius, neaprėpiamus kanjonus, vešlius miškus, unikalius didelius ir mažus ežerus, intriguojančias olas ir urvus bei daugybę kitų staigmenų.

Abejingų nepalieka ir šalies kultūros bei istorijos lobynas. Marga architektūros stilių, religijų, kultūrų gausos mozaika atskleidžia Albanijos ypatingą charakterį. Nemažai šalies vietų įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, šalis didžiuojasi archeologiniais paminklais, ilyrų pilimis, viduramžių tvirtovėmis, bizantiškomis bažnyčiomis ir vienuolynais ir t.t.

Albanijos paslaptys, gamtos stebuklai ir kultūrinė įvairovė vilioja žingeidžius keliautojus, kurie nedvejodami renkasi poilsį čia dėl gausybės privalumų:

  • Albanija lengvai pasiekiama (iš Vilniaus į Tiraną tiesioginis skrydis trunka apie 3 val.);
  • čia nedidelės kainos (labai nebrangus maistas ir būstas);
  • šalies dar nenualino minios turistų (kas būdinga daugeliui Viduržemio jūros regiono šalių), taigi poilsiautojai randa viską, ko geidžia širdis – švarius paplūdimius, nepaliestą gamtą, daug įdomių istorinių vietų ir patrauklių kampelių;
  • plati patogių viešbučių pasiūla pajūrio kurortuose;
  • europietiškas ir aukštas aptarnavimo lygis, o vietiniai gyventojai yra labai svetingi ir gerbia šalies lankytojus;
  • Albanija nustebins ir suteiks gastronominių malonumų, pradžiugins kilnių tauriųjų gėrimų gausa ir kokybe;
  • nedidelis šalies plotas suteikia galimybę vienos kelionės metu susipažinti su daugybe šalies grožybių ir garantuoja nepamirštamą patirtį.

Albanijos pakrantės liniją, vingiuojančią 450 km, skalauja Adrijos ir Jonijos jūros. Adrijos jūros smėlėti krantai nuteikia maloniam poilsiui moderniuose ir patogiuose kurortuose ir viešbučiuose. Nuo stiprių vėjų apsaugota Adrijos pakrantė kvieste kviečia prie ramios jūros, tapsiančios maudynių mėgėjų rojumi.

Bendrovės nuotr./Albanija
Bendrovės nuotr./Albanija

Šalies krantai puikuojasi idiliškomis lagūnomis ir jose tarpstančia ekosistema – tai paukščių stebėtojų ir ekoturizmo šalininkų oazė. Albanijos pajūris labai įvairus: nuo smėlėtų ir smulkaus žvirgždo paplūdimių iki kyšulių, užutėkių, įlankų, lagūnų ir pakrantės olų. Kai kurios pajūrio teritorijos pasižymi ypatinga paukščių ir augalų ekosistema, todėl esti itin ekologiškos ir saugomos, gamtos mylėtojams suteikiančios šansą pasprukti nuo civilizacijos.

Pajūryje įsitaisęs Diuresis – įdomus, senovės paveldą saugantis miestas, 627 m. įkurtas graikų. Šiandien Diuresis – antras pagal dydį Albanijos miestas, pagrindinis pramoninis ir komercinis šalies uostas ir didžiausias bei pats populiariausias pajūrio kurortas (apie 40 km. į vakarus nutolęs nuo sostinės Tiranos). Modernaus miesto peizaže gausu senovės romėnų, Bizantijos imperijos laikų architektūros palikimo. Ilgus šimtmečius Diuresis buvo didžiausias uostas Adrijos jūroje.

Miestas – garsaus antikinio prekybos ir piligrimystės kelio "Via Ignatia", vedančio iki Konstantinopolio (dabartinio Stambulo) pradžia. Čia vis dar dar savo istoriją "pasakoja" bizantiškų ir venecijietiškų tvirtovių griuvėsiai, o nuo uoste esančio "Venecijos bokšto" driekiasi viduramžių laikmečio miesto siena, palydinti į senovės romėnų amfiteatrą, įkurtą I – II a. Šioje teritorijoje ankstyvosios krikščionybės laikmečio kriptose buvo atrasta nepaprasto grožio sienų mozaika.

Šis amfiteatras yra antras pagal dydį monumentas visame Balkanų pusiasalyje. Mieste traukia dėmesį Rotunda, romėniškųjų pirčių griuvėsiai, kviečia užsukti įdomusis Archeologijos muziejus ir daug kitų vertų dėmesio objektų. Mieste gausu turizmo infrastruktūros: viešbučių, vilų, barų, restoranų, parduotuvių).

Bendrovės nuotr./Albanija
Bendrovės nuotr./Albanija

Populiarusis Diuresio palūdimys plačia smėlio juosta driekiasi 6 km, patogus ir atitinkantis kiekvieno poilsiautojo poreikius. Labai panašūs į jį yra netoliese išsidėstę Golem ir Mali i Robit paplūdimiai. Kavaja apygardoje rasite kokybiškus ir itin vertus dėmesio Karpen ir Spileja paplūdimius, garsėjančius jodo prisotintu smėliu, švarutėliu vandeniu ir tankiais pušynais. Lagjia kyšulys tarytum apkabina Diureso įlanką pietinėje pusėje, ir ši teritorija yra labai pamėgta nardytojų.

Netoliese slepiasi reto grožio Bardhori (akmenuotas ir uolėtas) ir Gjeneralit (tarytum amfiteatras, apsuptas tankios augalijos) paplūdimiai, – nuošalūs ir tinka visiems, trokštantiems išvengti šurmulio.

Bendrovės nuotr./Albanija
Bendrovės nuotr./Albanija

Didžiausia Albanijos lagūna – Karavasta (užimanti 4,330 ha plotą) dėl savo gamtinės įvairovės puikuojasi Albanijos Nacionalinių parkų sąraše (Divjaka-Karavasta nac.park.). Čia namus rado ir nuolat peri Dalmatijos pelikanai (5% pasaulio populiacijos). Karavastos marių ekosistemoje klesti daugybė gyvūnų rūšių, o Divjakos parkas išsiskiria savo grožiu ir gaiva, kur vyrauja įvairių rūšių pušys ir gausu vaistažolių. Čia susipina pajūrio pramogos ir ekoturizmas.

Iš Diureso kurorto paprasta aplankyti Tiraną – miestą, įkurtą 1614 m., o nuo 1920 m. – Albanijos sostinę ir didžiausią miestą. Tirana, prisiglaudusi prie Dajti kalno (1612 m. aukščio), yra gana kompaktiškas ir patogus miestas tyrinėti pėsčiomis, pradedant nuo didžiosios centre esančios Skanderbeg aikštės. Tiesiog būtina aplankyti turgų, – vargu ar kur nors kitur Europoje pavyktų rasti tikrą rytietišką turgų su visais jam būdingais atributais.

123RF.com nuotr./Tirana
123RF.com nuotr./Tirana

Tiranos Nacionalinis istorijos muziejus yra didžiausias ir turtingiausias Albanijoje, o netoliese stūkso (ir savo akivaizdžiai "socialistine" architektūra išsiskiria iš žemesnių sostinės pastatų fasadų fono) Kultūros rūmai, turintys savo teatrą, restoraną, kavinę ir meno galerijas. Lanos upės krantinėje iškyla buvusio Albanijos valdovo Envero Hodžos muziejus su balto marmuro sienomis. Jame vyksta įvairios parodos, o ateityje planuojama muziejų paversti tarptautiniu kultūros centru.

Atostogaujant Diurese, nevalia praleisti progos prisiliesti prie alsuojančios Alabanijos istorijos, kuri ypač suskamba senuosiuose Berato ir Krujos miestuose. Beratas – istorinis Albanijos centras, vadinamas miestu – muziejumi. Beratas žinomas ir "Tūkstančio langų miesto" vardu – tokį įspūdį sukelia saulės spinduliai, sužėrintys daugybėje langų, tankiai statytų namų mozaikoje. Berato miestas žinomas nuo III a. pr. Kr. ir laikytas šventa vieta.

123RF.com nuotr./Albanija, Beratas
123RF.com nuotr./Albanija, Beratas

Dabar Beratas – didžiulis UNESCO pasaulio paveldo objektas, išsidėstęs Osumi upės slėnyje, Tomoro kalnų papėdėje. Čia gausu istorinių paminklų: XIV a. tvirtovė su mažytėmis bažnyčiomis; musulmonų (Mangalem) ir krikščionių (Gorica) kvartalai, sujungti išvaizdaus arkinio akmeninio tilto; įžymiosios mečetės; XVI a. Šv. Mykolo, Šventosios Trejybės ir Evangelistų bažnyčios, Šventosios Dievo Motinos katedra; Etnografijos muziejus miesto krantinėje; seni autentiški namai raudonų čerpių stogais, įrėminantys siauras, daug istorijų menančias senamiesčio gatveles. Beratas – svarbus miestas kalbant apie tautinį albanų išsivadavimą, – čia 1913 m. buvo paskelbta Albanijos nepriklausomybė ir suformuota pirmoji vyriausybė.

Kruja – istorinis Albanijos miestas, rašytiniuose šaltiniuose minimas IX a. Miesto svarba neatsiejama nuo tautos didvyrio, kunigaikščio Skanderbego vardo, kuris XV a. pavertė Krują nenugalimu bastionu kovoje prieš Osmanų imperiją. Mieste daug istorinių architektūros paminklų: V – VI a. Krujos pilis ir tarp jos sienų prisiglaudęs Etnografijos muziejus; Skanderbego laikus menantis turgus , kuriame lankytojai ras tradicinių amatų prekių (siuvinėtų rankdarbių, medžio drožinių, sidabro, vario, alebastro dirbinių, papuošalų, tradicinių apdarų, ir pan.). 608 m. virš jūros lygio iškilęs Krujos miestas pradžiugins ir atsiveriančia fantastiška panorama.

Bendrovės nuotr./Albanija
Bendrovės nuotr./Albanija

Albanija – palaimintas kraštas, apdovanotas gausiais vandens ištekliais: daug natūralių ir dirbtinių ežerų, upių, krioklių, šaltinių ir versmių. Ežerai pasižymi natūralia ir gyvybinga ekosistema, o šaltiniai turi gydomųjų galių – aplink juos nuo seno kūrėsi antikinės gydyklos ir šiuolaikiniai SPA centrai. Komani ežeras – vienas įspūdingiausių Albanijos gamtos stebuklų ir vienas gražiausių ežerų Europoje.

Bendrovės nuotr./Albanija
Bendrovės nuotr./Albanija

Gamtos ir nuotykių aistruoliams, poilsiaujantiems Diuresio kurorte, labai rekomenduojama leistis į organizuotą išvyką laivu šiuo ežeru ir kalnų apsupty. Vaizdai ir maudynių krištolo skaidrumo ežero vandenyje impresijos neabejotinai išliks atmintyje visam gyvenimui.

Visapusiškai patraukli ir kurianti pozityvias keliautojų patirtis, Albanija turizmo plotmėje tapo rimta konkurentė kaimyninėms šalims ir sparčiai kopia į geidžiamiausių poilsinių krypčių viršūnę.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Žiniasklaidai išplatintas pranešimas spaudai, publikuojamas be redakcijos įsikišimo rubrikoje „Pranešimai“
Temos: 2 Albanija Kelionės

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Video

05:21
01:30
01:44

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje