Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 rugpjūčio 26d. 09:14

Gaujos nacionaliniame parke kiekviena akimirka tampa unikalia patirtimi

Romantiškas Cėsis ir jo apylinkės
„Enter Gauja“ nuotr. / Romantiškas Cėsis ir jo apylinkės
Apsilankykite Gaujos nacionaliniame parke – vietoje, kurios istorija, kultūra ir gamta leidžia jums visais pojūčiais patirti pirmykštį dvelksmą. Kiekviena akimirka Gaujos nacionaliniame parke praturtinta gamta. Tai ne paprastas parkas – kiekviena akimirka čia tampa unikalia patirtimi, o nuotykių ir potyrių įvairovė kiekvienam leidžia pasirinkti savo tempą ir scenarijų.

Atvykus į Valmierą kiekvienas tai pajus iš karto miestas raibuliuoja! Jo dinamiką galima pajusti įvairiuose aktyvaus poilsio, sporto ir kultūriniuose renginiuose. Valmiera ir moderni „žalia“ ir pramoninė, ir „žalia“ moderni ir istorinė! Miesto erdvėse rasite nuostabių kraštovaizdžių, o taip pat pajausite senovės dvelksmą istoriniuose pastatuose.

Šventojo Simono bažnyčia, pastatyta viduramžiais, mena daugelį istorinių įvykių Valmieroje ir vis dar išsaugojo viduramžių išvaizdą.

Per miestą teka Gaujos upė, kuri dar vadinama pagrindine Valmieros gatve. Gaujos tramvajus laukia savo keleivių Valmieros senamiestyje esančioje valčių prieplaukoje. Neįprastoje plaukimo priemonėje galite ramiai mėgautis maloniu upės vandens srautu ir supančios gamtos magija. Plaukiant atsiveria vaizdas į Valmieros senamiesčio istorinius pastatus ir nuostabią nepaliestą Gaujos krantų gamtą. Rami kelionė Gaujos tramvajumi yra puikus poilsis ir galimybė neskubant mėgautis vingiuotais upės kranto peizažais bei pažinti Valmierą!

Viena vaizdingiausių ir gražiausių vietų, kurią mėgsta tiek miesto gyventojai, tiek svečiai, yra statūs Gaujos krantai. Šviesios smiltainio uolos su nukritusiais pušų kamienais ir aukštu mišku virš uolos sukuria įspūdingą ir nuostabų kraštovaizdį. Aktyvaus poilsio ir turizmo objektas po atviru dangumi – Gaujos Stačių krantų Pojūčių parkas, kuriame Valmieros gyventojams ir miesto svečiams siūlomi pasivaikščiojimai Basų kojų taku, nuotykių takų medžiais su keturiomis lynų perėjomis per Gaują ir įvairūs bėgimo bei šiaurietiško ėjimo takai.

Didžiausia balto smiltainio atodanga Latvijoje ir Baltijos šalyse „Sietiņiezis“ atskleis natūralius smiltainio darinius, ornamentus ir jausmus, sukurtus gamtos per milijonus metų. Tai tarsi prabangi, graži ir ryški gamtos suprojektuota smiltainio pilis, „pastatyta“ milijonus metų vykusios natūralios kaitos, kuri ir toliau kuria naują Sietiņiezio vaizdą. Sietiņiezis yra iki 15 m aukščio ir 400 m pločio.

Vešlių medžių ir istorijų gaubiamas Mėlynas kalnas /Zilaiskalns/, pavasarį pasipuošiantis baltų ir mėlynų žibuoklių kilimu, buvo svarbi senovės latgalių tautos šventovė, nacionalinės laisvės ir nemirtingumo simbolis. Šiandien tai vieta, kur galite pasisemti ir atgauti jėgas. Kalno papėdėje senovinio vandens bokšto ir modernaus priestato patalpose įsikūręs kultūros istorijos ir lankytojų centras. Jame galima aplankyti istorinę ekspoziciją apie gamtos objektą ir šventovę „Zilaiskalns”, Zilaiskalns kaimą, pramoninio paveldo objektą – vandens bokštą. Lankytojai turi galimybę pakilti virš Zilaiskalns ir virtualios realybės pagalba pažvelgti į istorinį siaurojo geležinkelio lokomotyvą. Vandens bokšte galima užlipti ant bėginio dviračio ir numinti 2 kilometrus senovine siaurojo geležinkelio linija.

Valmiera tapusi ir gurmanų mėgstama turistine vieta, siūlanti paragauti bei nusipirkti skanėstų, produktų ir gėrimų, gaminamų Valmieros apylinkėse. Gamtos lobiai, kuriuos namudininkai paverčia duona ar sotaus sūrio galvute, leidžia mėgautis skonio tradicijomis.

Valmiermuižos alaus darykla ir alaus terasa siūlo galimybę paragauti Latvijai būdingo maisto ir gėrimų šiuolaikinių versijų, kviečia keliautojus sustoti sočiai pavalgyti ir išgerti taurę skanaus alaus, kuris verdamas esamoje alaus darykloje. Valmiermuiža siūlo ekskursijoje po alaus daryklą pamatyti lėtą alaus virimo procesą. Pasakotojai paporins, kaip iš Valmiermuižos vandens gelmių, sodraus salyklo, kilnių apynių ir mielių pasigaminti skanų, natūralų, karališką alų šventiniam stalui. Apsilankę galėsite sužinoti alaus gėrimo subtilybes pamatyti gintaro atspalvių žaismą ir grakštų burbuliukų šokį, įvertinti purią putą, pažinti visą kvapų ir skonių puokštę.

Romantiškas Cėsis ir jo apylinkės

Cėsis visiškai skiriasi nuo daugelio Gaujos Nacionalinio parko miestų. Jo istoriją formuoja 800 metų įvykiai. Pamatysite Cėsio lobį – senamiestį, nauja patirtis bus viduramžių gyvenimo būdo pažinimas, įkvėps kultūriniai renginiai ir senovinis Gaujos slėnis.

Cėsio Naujoji pilis (Cēsu Jaunā pils) kartu su pilies dvaro istorinio centro teritorija ir viduramžių Livonijos ordino pilies griuvėsiais sudaro vieną reikšmingiausių ir romantiškiausių Vidžemės regiono ir Rytų Baltijos kultūrinių ir istorinių objektų. Cėsio senamiestyje galima pamatyti istoriškai ir architektūriškai iškilių namų, pavyzdžiui, 13 amžiaus pabaigoje pastatytą Švento Jono bažnyčią, Rotušę, Prekybininkų namus, Harmonijos namą ir Princesių rūmus.

Jaudinančiu nuotykiu taps pasivaikščiojimas Vieversių (Cīrulīši) gamtos takais, kur sužinosite apie Gaujos senojo slėnio raidą nuo seniausių laikų iki šių dienų ir pažinsite įvairų vietinių augalų pasaulį. Lankydamiesi Cėsyje taip pat pasidžiaugsite galingomis Erelių uolomis (Ērgļi klintis). Erelio uolos įkūnija plataus erelio skrydžio laisvę ir magiją, kai jausmai skamba taip pat stipriai kaip vargonai! Dar įspūdingesnės ir aukštesnės uolos atrodo, kai į jas žiūri iš upės, todėl tikrai verta jas įtraukti į savo plaukiojimo valtimis maršrutą Gaujos nacionaliniame parke.

Lygatnėje pamatysite miškingų daubų, smiltainio atodangų ir uolų urvų, taip pat pasivaikščiosite gamtos takais ir susipažinsite su laukinių gyvūnų buveinėmis. Lygatnės pažintiniai takai yra sutvarkyti Gaujos nacionalinio parko miško peizažo takai. Skirtingo sudėtingumo lygio penkių kilometrų ilgio pažintiniai takai, poilsio vietos ir pojūčių stotelės, kuriose galite išbandyti savo uoslę, mėgindami nustatyti skirtingų aromatų kilmę; klausą, sužinodami, kaip skamba įvairios medžiagos; regą, bandydami pamatyti kelis objektus; lytėjimą, jusdami skirtingus daiktus ir spėdami, kas tai galėtų būti. Lygatnės pažintiniuose takuose galima pamatyti įvairių laukinių rūšių gyvūnų, stebėti nepaliestos gamtos peizažus (iš 22 metrų aukščio apžvalgos bokšto), klausytis miškų ir pievų balsų, pamatyti nuostabių uolų ir daubų apsuptą Gaują ir jos slėnį, mėgautis aktyviu poilsiu ir nuostabia ramybe.

Lankantis Lygatnėje, galima vykti į ekskursiją Lygatnės popieriaus fabriko kaimo kultūriniu ir istoriniu turistiniu taku, aplankyti senąją Lygatnės popieriaus fabriko gamyklą, taip pat pamatyti istorinį popieriaus fabriko darbuotojų kaimą.

Araišių ežero pilies archeologinis parkas – vieta, kur galite susipažinti su istorija nuo akmens amžiaus iki viduramžių pabaigos. Labiausiai neįprastas objektas yra Araišių ežero pilis – senovės latgalių geležies amžiaus tvirtovė ežero saloje. Araišių ežero pilis yra įdomi vieta visiems, kurie nori pajusti istorijos dvelksmą. Be to, Araišių apylinkėse yra vienas gražiausių pavasario maršrutų su tikrais latviškais peizažais!

Sigulda sužavi!

Pirmasis dalykas, kurį keliautojai pastebi pasiekę senąjį Gaujos slėnį, yra galingi praeities liudininkai – trys pilys, esančios viena nuo kitos patrankos šūvio atstumu: Siguldos pilis, Turaidos pilis ir Krimuldos pilis. Susipažinus su unikaliu Latvijos architektūros nacionalinio romantizmo interjero perlu, smagu pasivaikščioti po Siguldos Naujosios pilies ekspozicijas, prabangius koridorius, parodų sales ir užkopti į pilies bokštą. Livonijos ordino pilies sienose galite pajusti istorijos alsavimą, užkopti į Pietinį ir Šiaurinį bokštus, pasivaikščioti akmeninėmis sienomis, pasimėgauti senovės aura ir kraštovaizdžiais, atsiveriančiais nuo bokšto į Gaujos senąjį slėnį ir kitus istorinius miesto statybos paminklo centrus.

Siguldos pilies kvartalas – unikali vieta strategiškai apgalvotoje, vaizdais turtingoje ir romantiškoje vietoje, kur galima rasti Siguldos miesto ištakas. Čia savo namus rado daugybė kūrybinių įmonių, siūlančių miesto svečiams ir Siguldos gyventojams susipažinti su dailininkų dirbtuvėmis, išbandyti savo jėgas gaminant „Nameja“ žiedus, rašant išskirtinius laiškus, gaminant odos dirbinius, foto studijoje galima įamžinant savo ypatingas gyvenimo akimirkas skoningame interjere ir naujais įspūdžiais turtingą dieną užbaigti pasivaikščiojimu pilies griuvėsiuose greta Pilies kvartalo.

Sigulda yra vieta, kur natūrali aplinka glaudžiai sąveikauja su žmogaus sukurta istorine ir miesto aplinka. Netoli Siguldos pilies kvartalo yra gili Vējupītes dauba ir senasis Gaujos slėnis, kur galima rasti įdomių gamtos objektų ir stebėti nepaliestą laukinę gamtą. Vējupītes dauba baigiasi ties Rojaus kalva (Paradīzes kalna), o čia jungiasi su senuoju Gaujos slėniu. Tai viena vaizdingiausių Siguldos vietų, iš kurios atsiveria puikus vaizdas į Turaidos pilį ir senąjį Gaujos slėnį.

Iš Siguldos pilies kvartalo miško takas veda pažinti smiltainio atodangas, urvus, šaltinius ir mažas sraunias upes. 5-15 km pėsčiųjų maršrutai atskleidžia unikalius gamtos perlus, tokius kaip Krauklių tarpeklis, Sateseles kanjonas, Petro ola (Pēterala), Piķenes skardis, Velnio urvo uola (Velnalas klintis) ir kitos vietos, pasiekiamos pėsčiomis ar dviračiais.

Siguldoje taip pat yra galimybių aktyvaus ir šeimos poilsio mėgėjams. Lynų vagonėlių keltuvas, jungiantis du Gaujos krantus, yra ne tik puiki apžvalgos aikštelė, iš kurios galima stebėti istorines pilis ir slėnį, bet ir tikras adrenalino užtaisas, siūlantis šuolius nuo jo su guma ar pasivažinėjimą su „Zērgli“. Vienintelėje Baltijos šalyse bobslėjaus, rogių ir skeleto trasoje galite mėgautis greičiu važiuodami specialiai suprojektuotomis rogėmis tiek žiemą, tiek vasarą, tuo tarpu patirsite skrydį virš oro srovės vertikaliame vėjo tunelyje „Aerodium“. Stačiuose Gaujos šlaituose įrengtos kliūčių trasos suteikia galimybę visiems mėgautis ne tik fizine veikla, bet ir puikiais gamtos peizažais. Jei norite išbandyti kažką naujo ir įdomaus, jums tikrai patiks žaisti Futbologolfą ar eiti labirintu (Minotaur – Labyrinth).

Siguldoje gamta gyvena mieste ir yra neatskiriama jo dalis. Miškingame Gaujos slėnyje galėsite atrasti daugybę patrauklių, apipintų legendomis kultūrinių, istorinių ir gamtos objektų, taip pat patirsite unikalių aktyvaus poilsio nuotykių.

Daugiau informacijos apie poilsio, maitinimo ir apgyvendinimo galimybes Gaujos nacionaliniame parke pateikiama šiuo adresu.

Susipažinkite su Gaujos nacionaliniu parku naudodami mobiliąją programėlę „ENTER GAUJA”.

„Enter Gauja“ nuotr./Logotipai
„Enter Gauja“ nuotr./Logotipai

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tik prenumeratoriams

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

00:42
06:13
24:15

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Naujas testas
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje