Dabar populiaru
Publikuota: 2020 liepos 30d. 15:26

Gaujos nacionalinio parko pėsčiųjų takų TOP 6

Gaujos nacionalinio parko pėsčiųjų takai
Gaujos nacionalinio parko pėsčiųjų takai

Vienas didžiausių nacionalinių parkų Baltijos šalyse – Gaujos nacionalinis parkas Latvijoje – yra skirtas išsaugoti unikaliam gamtos paminklui – Gaujos upės slėniui, susiformavusiam traukiantis ledynams prieš 12 tūkstančių metų. Išskirtine ir kai kur lietuvio akiai net neįprasta gamta pasižymintis parkas yra puiki vieta žmonėms, mėgstantiems aktyviai laiką leisti.

Šį kartą – šešetas gražiausių ir įdomiausių pėsčiųjų takų, kurių kiekvienas yra savaip unikalus ir įdomus, siūlantis ne tik mankštą kojoms, bet ir daug gražių vaizdų akims, naujų patirčių ir netgi iššūkių, rašoma pranešime spaudai.

1. Gaujos slėnio takas

Jei mėgstate ilgus pasivaikščiojimus ir kolekcionuojate gražius gamtos vaizdus – šis pėsčiųjų takas jums. Beveik penkiolikos kilometrų ilgio takas vingiuoja Gaujos upės slėniu, o nuo pakeliui atrandamų apžvalgos aikštelių atsiveria unikalus Siguldos apylinkių kraštovaizdis. Besigrožėdami vaizdais nukeliausite net iki Krilumdos – nedidelės šioje teritorijoje įsikūrusios gyvenvietės, o kelionę baigsite vėl Siguldoje.

Kaip supratote, šis pėsčiųjų takas yra žiedinis, prasideda ir baigiasi prie Siguldos geležinkelio stoties, vietos koordinatės 57.153206, 24.853781.

Startavę miestelyje pirma, žinoma, keliausite asfaltuotais keliais, vėliau – miško keliukais, žvyrkeliais bei takais, teks įveikti ir stačiuose upės bei jos intakų krantuose įrengtus medinius laiptus. Todėl takas nėra tinkamas keliauti su mažais vaikais (nebent neštumėte juos) ar vežimėliais.

2. Cecilu gamtos pažintinio tako mažasis ratas

entergauja.com nuotr./Cecilu gamtos pažintinio tako mažasis ratas
entergauja.com nuotr./Cecilu gamtos pažintinio tako mažasis ratas

Nors mažasis Cecilu pėsčiųjų tako ratas yra vos 2,6 km ilgio, keliaudami juo mėgausitės žmogaus veiklos nepaliestu gamtovaizdžiu – Kumados, Danchupitės ir Amatos upių krantais, Danchupitės slėniu. Taip pat čia daug įspūdingų vietų, pavyzdžiui, Danchupitės ola, įspūdingoji velnio kambariais vadinama Cecilu uola, miniatiūrinis krioklys ir vienas iš galingiausių Latvijoje medžių – Cecilu pušis. Jos kamieno apimtis yra du metrai aštuoniasdešimt centimetrų. Pakeliui rasite ir gyvūnų šėrimo vietą.

Legenda byloja, kad Cecilu uoloje anksčiau gyveno velnias ir dvi raganos. Kiekvieną dieną vidurnaktį jie šokdavo priešais uolą. Žmonės supykdė velnią, todėl jis nusprendė užpildyti Kumadą smėliu. Velniui nešant smėlį į upę, Cecilu kaime pradėjo giedoti gaidys. Velnias išsigando, smėlis nukrito priešais velnio kambarius, sukurdamas nedidelę kalvą. Nuo to laiko velnio niekas ir nebematė.

Cecilu gamtos takas yra Amatos savivaldybėje, jo pradžios ir pabaigos koordinatės 57.2183, 25.1657. Tiesa, Cecilu gamtos pažintinis takas yra mokamas, kaina suaugusiems apie du eurai.

3. Amatos upės pėsčiųjų takas

entergauja.com nuotr./Amatos upės pėsčiųjų takas
entergauja.com nuotr./Amatos upės pėsčiųjų takas

Tai 21,5 km takas mėgstantiems ilgus, visos dienos pasivaikščiojimus gamtoje sudėtingesnėmis sąlygomis. Driekiasi jis vaizdingomis Amatos upės pakrantėmis ir ledyno suformuotu slėniu, tad iššūkis čia – statūs upės krantai ir beveik keturiasdešimties metrų skirtumas tarp slėnio žemosios ir aukštosios dalies, o patogių laiptų skardingose tako atkarpose nėra. Todėl šiuo taku rekomenduojama keliauti tik šiltuoju metų laiku, pradedant balandžio, baigiant spalio mėnesiais. Sudėtingo žygiavimo keliamą nuovargį atperka nuostabi gamta su keliauninkus lydinčiomis dolomito ir smiltainio atodangomis.

Kadangi ilgas tako kilometražas ne visiems yra iš karto įveikiamas, jo kūrėjai palengvino keliautojų dalią ir taką suskirstė į keletą trumpesnių atkarpų. Jas renkasi ir įveikia norintieji greičiau po apylinkes apsižvalgyti ir mažiau pavargti.

Rekomenduojame paskutinę – gražią ir nesudėtingą ilgojo tako atkarpą nuo Zvārte uolos iki Veclaucu tilto. Jos pradžios koordinatės 57.24601, 25.14279. Ši atkarpa nėra žiedinė, tad žygiuodami pirmyn ir atgal nukeliausite iš viso septynis kilometrus. Puikus atstumas niekur neskubantiems.

Viso tako pradžios koordinatės yra 25.23270, 57.21990. Prisiminkite, kad takas neina ratu, tad prieš įveikdami jį visą pagalvokite, kaip grįšite atgal, jei, tarkime, automobilis liko tako pradžioje.

4. Araiši apylinkių pažintinis takas

entergauja.com nuotr./Araiši apylinkių pažintinis takas
entergauja.com nuotr./Araiši apylinkių pažintinis takas

Penki kilometrai, pilni Latvijos laukų ir pievų, kaimiško gyvenimo kasdienybės, žmonių istorinio palikimo ir vaizdų jūsų fotokameroms. Takas žiedinis, nesudėtingas, tinkamas ir vežimėliams važiuoti, tad juo puikiai galima keliauti ir su vaikais.

Kas pradžiugins šiame pažintiniame take? Araiši ežero tvirtovė ir to paties pavadinimo pilies griuvėsiai, malūnas ir liuteronų bažnyčia, Drabeši dvaras. Neskubėdami eiti ir skirdami laiko visoms pakeliui aptiktoms lankytinoms vietoms, take tikrai praleisite gerą pusdienį.

Tako pradžia ir pabaiga yra automobilių stovėjimo aikštelėje prie Araiši ežero tvirtovės, vietos koordinatės 57.25181, 25.28261, stovėjimas aikštelėje mokamas), liuteronų bažnyčios (vietos koordinatės 57.25328, 25.28395 arba vėjo malūno (vietos koordinatės 57.2517, 25.2824).

5. Cirulišu pažintiniai gamtos takai

entergauja.com nuotr./Cirulišu pažintiniai gamtos takai
entergauja.com nuotr./Cirulišu pažintiniai gamtos takai

Cīrulīšu gamtos takai supažindins su nuostabaus Gaujos upės slėnio raida nuo ledynmečio iki šių dienų. Teritorijoje yra trys patogūs, lengvai pasiekiami maršrutai pėstiesiems – 2,7 km, 3,5 km ir 6,2 km ilgio. Pasivaikščiojimo jais metu galima pamatyti ežero vandenyje atsispindinčias įspūdingas Cīrulīšu uolas, dar vadinamas veidrodinėmis, aplankyti Dzidravots šaltinį, Līgavos (nuotakos) olą, kurios legenda byloja apie meilės galią, bedugne vadinamą Cīrulīšu urvą. Takai yra tinkami ir dviratininkams.

Visi takai yra žiediniai, prasideda ir baigiasi šalia kempingo „Žagarkalns“ (vietos koordinatės 57.30081, 25.23034). Baigus pasivaikščiojimą, kempinge galima surengti pikniką, čia rasite ir turizmo informacijos centrą bei valčių nuomos punktą.

6. Augalų stebėjimas nuo Pikenės uolos

Siguldos savivaldybės nuotr./Augalų stebėjimas nuo Pikenes uolos
Siguldos savivaldybės nuotr./Augalų stebėjimas nuo Pikenes uolos

Pievos, miškai, daugybė uolų ir gėlių – toks tad labai gamtiškas yra šis pėsčiųjų takas. 7,5 km kilometrų ilgio, einantis žiedu ir labai tinkamas laukinei gamtai ir gyvūnijai stebėti. Taip pat žygiuodami šiuo taku nukeliausite iki Krimuldos dvaro, atsidursite viršutinėje, o paskui ir apatinėje Pikenės uolos dalyje, pamatysite Velnalos uolą ir serpantiną. O jei pereisite pėsčiųjų tiltu per Gaujos upę, galėsite Velnalos uola pasigrožėti iš toliau.

Šis takas ves neasfaltuotais keliais, miško takais, mediniais laiptais į stačius skardžius. Tad vežimėliu jis nepravažiuojamas ir nėra labai tinkamas keliaujantiems su mažais vaikais.

Takas prasideda ir pasibaigia automobilių stovėjimo aikštelėje prie funikulieriaus Krimuldoje (vietos koordinatės 57.1695, 24.8302).

Daugiau informacijos apie Gaujos nacionalinio parko pažintinius pėsčiųjų takus rasite www.entergauja.com

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje