Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 8d. 17:43

Kaliningradą ir Kuršių neriją sujungs bendras projektas: už milijoną eurų susitvarkys trys muziejai

Kaliningrado zoologijos sodo puošmena – istorinis fontanas – šią vasarą sugedo. Artimiausiu metu paveldo pbjektą tikimasi rekonstruoti.
Kaliningrado zoologijos sodo nuotr. / Kaliningrado zoologijos sodo puošmena – istorinis fontanas – šią vasarą sugedo. Artimiausiu metu paveldo pbjektą tikimasi rekonstruoti.

Lietuvos jūrų muziejus, Kaliningrado „Frydlando vartų“ muziejus bei šio miesto zoologijos sodas per dvejus metus už beveik milijoną eurų atnaujins savo erdves ir pasiūlys keliautojams du naujus maršrutus.

Lankomiausią Lietuvos muziejų ir turistų mėgstamas erdves kaimyninėje Kaliningrado srityje – „Frydlando vartus“ ir istorinį zoologijos sodą suvienijo bendras projektas. Europos Komisija ir Rusijos federacija jau kelis dešimtmečius turi programą, skatinančią su Rusija besiribojančių valstybių kultūrinį bendradarbiavimą.

Atnaujinimui – milijonas

„Šį kartą Lietuvos jūrų muziejus išdrįso tapti vadovaujančiu partneriu. Kaliningrado muziejai mums labai artimi – zoologijos sodas per biologinę prizmę, „Frydlando vartai“ – kaip ir nerijos fortai – per fortifikacijos“, – aiškino Lietuvos jūrų muziejaus vadovė Olga Žalienė.

Šio projekto vertė – 952 tūkst. eurų. Europos sąjungos parama – beveik 455 tūkst. eurų, dar 402 tūkst. eurų skyrė Rusija.

Muziejaus nuotr./„Frydlando vartų“ muziejaus vartų fragmentas
Muziejaus nuotr./„Frydlando vartų“ muziejaus vartų fragmentas

Dalį šio projekto lėšų Kaliningrado „Frydlando vartų“ muziejus skirs pagrindinių vartų, skulptūrinių elementų remontui. „Vartų fasadas nebuvo tvarkytas nuo 1945-ųjų. Pastaruoju metu netgi baiminamės, jog dėl vartų būklės gali nukentėti praeiviai“, – teigė šio muziejaus vadovas Adrejus Jarcevas. Taip pat planuojama istorinius vartus apšviesti, sutvarkyti elektrą visame 2 hektarų ploto muziejuje.

Lietuvos jūrų muziejus per dvejus metus, kol bus vykdomas projektas, didesnį dėmesį skirs pylimo tvarkymui, vartų fasado tvarkymui. „Iš esmės pylimas, per 40 metų, kol veikia muziejus, nebuvo sistemiškai tvarkomas. Rekonstrukcijos metu į teritoriją suvažiuodavo sunkiasvoris transportas, nukentėjo fasadas, buvo apgadintos sienelės, dalis netgi yra pasislinkusi. Taip pat reikia sutvarkyti vidinį kiemą, įrengti keltuvą neįgaliesiems“, – teigė O.Žalienė.

Atgaivins „mirusį“ fontaną

Istorinis Kaliningrado zoologijos sodas praėjusią vasarą liūdnai atsisveikino su istoriniu fontanu. Vieną dieną didžiausias miesto fontanas tiesiog sugedo. Zoologijos sodo vadovybė vis sulaukdavo kaliningradiečių ir atvykėlių skundų, kodėl fontanas vis neveikia.

„Mūsų muziejui per metus skiriama apie milijoną eurų, nemenką dalį dar užsidirbame iš bilietų, tačiau to pakanka tik gyvūnų išlaikymui, jų priežiūrai“, – neslėpė muziejaus vadovė Svetlana Sokolova.

Kaliningrado zoologijos sodo nuotr./Kaliningrado zoologijos sodas
Kaliningrado zoologijos sodo nuotr./Kaliningrado zoologijos sodas

Už projekto lėšas planuojama sutvarkyti istorinį fontaną. Tam reikės apie 22 tūkst. eurų.

Kaliningrado zoologijos sodas – vienas iš trijų Rusijos istorinių zoologijos sodų, veikiantis nuo 1896-ųjų. Dalis voljerų – su istoriniais statiniais gyvūnams. Siekiama juos rekonstruoti, šiferio stogus pakeisti nendriniais.

„Turime egzotinių gyvūnų kolekciją: ir dramblių, ir žirafų, ir krokodilų. Išskirtinesnis – skruzdėda, kurio aplinkiniai muziejai neturi. Tačiau didesnį dėmesį norime skirti Rusijos teritorijoje gyvenančių gyvūnų kolekcijai“, – teigė sodo vadovė.

Nemokamos vizos pritraukė tūkstančius

Trys atnaujinti kultūriniai objektai atvers naujus maršrutus keliautojams: istorinį – tarp Jūrų muziejaus istorinės dalies erdvių ir „Frydlando vartų“ ir biologinį – tarp Jūrų muziejaus akvariumo ekspozicijos ir Kaliningrado zoologijos sodo.

Dar prieš dešimtmetį Lietuvos jūrų muziejaus 8-10 proc. srauto sudarydavo kaliningradiečiai. Pastaraisiais metais keliautojų iš šios srities mažėjo. Tikimasi, kad naujieji maršrutai vėl privilios kaliningradiečius.

Lietuvos jūros muziejaus nuotr./Lietuvos jūrų muziejus iš paukščio skrydžio
Lietuvos jūros muziejaus nuotr./Lietuvos jūrų muziejus iš paukščio skrydžio

Šią vasarą supaprastinta nemokamų vizų išdavimo tvarka Kaliningrado srityje išaugino turistų srautus. Per pora mėnesių, kol veikė ši tvarka, apsilankė apie 30 tūkst. keliautojų iš užsienio.

„Mes ir anksčiau matydavome automobilius su Lietuvos ar Lenkijos numeriais. Tačiau šią vasarą tokių automobilių matėme kur kas daugiau. Gatvėse galėjome matyti ir mašinų iš Liuksemburgo, Prancūzijos. Norėtume pritraukti keliautojų iš Skandinavijos“, – neslėpė A.Jarcevas.

Nuo liepos 1-osios įsigaliojo nauja vizų išdavimo tvarka vykstantiems į Kaliningrado sritį iš Lietuvos ir dar 52 šalių. Tokia viza galioja 30 dienų ir leidžia teritorijoje būti ne ilgiau nei 8 paras nuo įvažiavimo.

Komentarai: 1

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Ekspertai pataria

Video

14:48
01:05
00:43

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje