Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 18d. 12:31 , Atnaujinta: 2020 rugsėjo 18d. 19:25

Latvija jau nuo vidurnakčio įveda saviizoliaciją atvyksiantiems iš Lietuvos

Latvija
123rf.com nuotr. / Latvija

Lietuvoje daugėjant COVID-19 atvejų, jau nuo šeštadienio iš Lietuvos į Latviją vykstantys žmonės ten turės 10 d. saviizoliuotis. Kaimyninė šalis nusprendė nedaryti nuolaidų Lietuvai, kur sergamumas koronavirusu yra keturis kartus didesnis.

Nors praėjusią savaitę Lietuva ir Estija pakėlė raudonąją rodiklio ribą iki 25 atvejų 100 tūkst. žmonių, Latvija liko prie senosios – 16-os atvejų ribos ir susprogdino Baltijos kelionių burbulą, įtraukdama Estiją į paveiktų šalių sąrašą. Šį penktadienį tokio pat likimo sulaukė ir Lietuva

Atkreiptinas dėmesys, kad Latvijoje galioja trumpesnė saviizoliacija – 10 dienų. Ilgesnė 14 d. saviizoliacija numatyta tik asmenims, kurie dirba medicinos, švietimo ir socialinės apsaugos įstaigose.

Latvijos sąraše liko ir Estija. Lietuvos sergamumo COVID-19 rodiklis penktadienį yra 18.8 atvejo 100 tūkst. gyventojų; Estijos – 25.4; Latvijos – 4.4.

Latvija Lietuvą įtraukė į geltonąjį sąrašą (t.y., reikalinga 10 d. saviizoliacija, rekomenduojama įvertinti kelionės būtinybę), o Estiją – į raudonąjį (reikalinga saviizoliacija, rekomenduojama nevykti).

Tranzitas leidžiamas

Lietuvos ambasada Latvijoje pabrėžia, kad lietuviams, keliaujantiems per Latviją tranzitu, izoliuotis ar turėti neigiamą COVID-19 testo rezultatą nereikia.

SAM informuoja, kad 10 dienų izoliacija netaikoma kasdien kertantiems Latvijos sieną:

  • darbo reikalais, kai sienos kirtimas būtinas darbo ar pareigų atlikimui bei asmuo turi darbo santykius įrodančius dokumentus;
  • dėl vaiko priežiūros ar formaliojo ikimokyklinio ugdymo paslaugų gavimo (reikalingas paslaugų teikėjo ar švietimo įstaigos išduotas dokumentas)
  • vykstant į formaliojo ugdymo (pagrindinio, vidurinio ar aukštojo išsilavinimo) įstaigas, mokymo programas meno ir kultūros srityje (reikalingas ugdymo įstaigos išduotas dokumentas)
  • asmenims, lydintiems į aukščiau nurodytas ugdymo įstaigas nepilnametį asmenį ar specialiųjų poreikių turintį pilnametį asmenį (reikalingas paslaugų teikėjo ar ugdymo įstaigos išduotas dokumentas)

Taip pat 10 dienų izoliacija netaikoma kertantiems Latvijos sieną šiais atvejais:

  • tranzitu vykstantiems per Latvijos teritoriją, įskaitant atvykimą pavežant arba išvežant keleivį atvykusį į Latvijos oro uostus, uostus, stotis iš užsienio (rekomenduojama turėti vykstančiojo tranzitu per Latviją kelionės bilieto kopiją).
  • asmenims, kurie atvyksta prižiūrėti artimųjų arba organizuoti ar dalyvauti laidotuvėse
  • asmenims, atvykstantiems į Latviją sveikatos priežiūros (terapija ir diagnostika) paslaugoms gauti (reikalingas tai įrodantis dokumentas).

Tranzitu laikomas ir keleivio pavežimams iš/į Lietuvos(-ą) į/iš Latvijos uostų, oro uostų, autobusų bei traukinių stočių.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rygos oro uostas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rygos oro uostas

Vykstant tranzitu būtina: viešose vietose dėvėti kaukę, vengti bet kokių kontaktų, laikytis kitų COVID19 profilaktikos priemonių, pajutus simptomus kreiptis į gydytoją.

Vidinės ES sienos Latvijoje su Lietuva ir Estija yra atviros. Jas galima kirsti bet kokiu būdu, bet kurioje vietoje. Išorines ES sienas Latvijoje su Baltarusija ir Rusija užsieniečiams leidžiama kirsti TIK keliaujant į savo nuolatinę gyvenamą valstybę.

Nuolatinė gyvenama valstybė nustatoma pagal pilietybės dokumentus arba leidimus nuolat gyventi šalyje, į kurią vykstama tranzitu per Latviją. Vizos ir laikini leidimai gyventi nėra pakankamas pagrindas kirsti Latvijos sienas su Baltarusija ir Rusija. Prieš keliaudami už Europos Sąjungos ribų įsitikinkite, jog šalis į kurią važiuojate, įsileidžia.

Estai į sąrašą pateko prieš savaitę

Prieš porą savaičių Ryga tik paskutinę akimirką Lietuvos neįtraukė į paveiktų šalių sąrašą, leidusi raudonąją ribą peržengti 10 proc. Šią savaitę tokia išlyga nebepadės, ir didelė tikimybė, kad apie 17 val. Latvijos skelbiamame paveiktų šalių sąraše atsidurs ir Lietuva. Sprendimas įsigaliotų jau vidurnaktį.

123rf.com nuotr./Ryga, Latvija
123rf.com nuotr./Ryga, Latvija

Visas taisykles, kada privalu laikytis saviizoliacijos, o kada galima tikėtis išimčių, paskelbs Latvijos valdžia. Kai Estija buvo įtraukta į sąrašą, išimtys keliautojams iš Estijos buvo taikomos dėl tam tikrų darbo, akademinių, sveikatos, vaikų ir artimųjų priežiūros priežasčių, laidotuvių.

Be to, nuo reikalavimo izoliuotis atleidžiami tranzitu keliaujantys asmenys – su sąlyga, kad jie kirs Latvijos teritoriją per 12 valandų ir čia nenakvos.

Taip pat buvo daroma nuolaidų Valkos pasienio miestelio gyventojams.

Nuo reikalavimo izoliuotis atleidžiami tranzitu keliaujantys asmenys – su sąlyga, kad jie kirs Latvijos teritoriją per 12 valandų ir čia nenakvos.

Latvijos policija pasienyje su Estija po šios įtraukimo į paveiktų šalių sąrašą nebuvo sustiprinusi pajėgų, nevykdė „COVID-19 reidų“. Policijos departamento atstovė Simona Grāvīte aiškino, kad „paklusimas minimaliems epidemiologinio saugumo reikalavimams yra ir pačios visuomenės atsakomybė, ir yra remiamasi jos sąžiningumu“. Latvijos gyventojai, pastebėję saviizoliacijos pažeidimų, gali apie tai informuoti policijos pareigūnus.

Asmuo, kuriam taikomas reikalavimas izoliuotis, turi teisę dėvėdamas kaukę sugrįžti į savo šalį ar pakeisti karantinavimosi vietą, prieš tai informavęs Latvijos policiją.

A.Veryga: Latvijai netaikant išimčių, atvykstantiems lietuviams turbūt teks izoliuotis

Jeigu Latvija penktadienį spręsdama dėl paveiktų šalių nepritaikys Lietuvai išimčių, į ją vykstantiems lietuviams greičiausiai teks izoliuotis, sako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

„Jų sprendimas, matyt, priklausys nuo to, ar jie taikys kažkokį lankstumą, ar netaikys, bet tikrai turėtume būti nusiteikę, kad mes, kaip ir estai, galime atsidurti tokioje pačioje situacijoje“, – BNS penktadienį sakė ministras.

Registrų centro duomenimis, dviejų savaičių sergamumas koronavirusu Lietuvoje penktadienį siekia 20,1 atvejo 100 tūkstančių gyventojų. Tiesa, Latvija remsis Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, kuriuose paskutinė įtraukta statistika bus ketvirtadienio dienos.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aurelijus Veryga
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aurelijus Veryga

Pasak A.Verygos, kol kas nėra žinoma, koks bus latvių sprendimas. „Jeigu bus taip, kaip būdavo praėjusias dvi savaites, tai dažniausiai penktadienio vakare į popietę sužinodavome tą sprendimą. Aišku, būtų gerai, kad jie pasakytų anksčiau, nes Latvijoje yra toks skirtumas nuo Lietuvos ir Estijos, kad įsigalioja šeštadienį. Tai mes savo piliečiams turėtume pasakyti, tiems, kurie planuoja važiuoti į Latviją, nes tikrai nemažai yra tokių žmonių, kurie ir pasienyje gyvena, jiems reikėtų žinoti, bet mes negalime kitos valstybės paskubinti“, – kalbėjo ministras.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Video

00:27
05:44
13:33

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje