Dabar populiaru
Publikuota: 2015 gegužės 25d. 11:24

Nelegalūs kelionių organizatoriai: ar dėl pigesnės kelionės verta rizikuoti atostogomis?

Atostogos
„Shuterstock“ nuotr. / Atostogos

Lietuvoje atsiranda vis daugiau nelegalių kelionių organizatorių. Siekdami greitos naudos jie paprastai siūlo pigesnes keliones, tačiau nutyli, kad negali atsakyti už kelionės kokybę. Čia didžiausiomis aukomis tampa tie, kas jiems patiki savo atostogas.

Tad kas yra nelegalus kelionių organizatorius, kaip jį atpažinti ir kodėl neverta iš jo pirkti atostogų kelionės?

Nelegalūs organizatoriai vengia mokesčių

„Lietuvoje vis atsiranda nelegalių kelionių organizatorių, kurie siūlo pigesnes keliones, nes paprasčiausiai „apeina“ mūsų šalyje galiojančius įstatymus ir nemoka mokesčių. Galiu pateikti pavyzdį: keli draugai, prisidengdami kokia nors nepelno siekiančia organizacija ar klubu, sugalvojo suorganizuoti kelionę.

Nelegalūs organizatoriai dažniausiai keliones reklamuoja ir pardavinėja naudodamiesi socialiniais tinklais, neturi oficialių interneto svetainių ar realaus biuro mieste. 

Iš pirmo žvilgsnio tai – grupelė bendraminčių, kurie nori kartu praleisti laiką. Vis dėlto tiesa yra visai kitokia. Pagrindinis tikslas dažniausiai būna uždarbis, nemokant jokių mokesčių. Legalūs kelionių organizatoriai moka PVM, pelno mokestį ir visa tai padidina kelionių kainas, nelegalūs – siūlo pigesnes keliones“, – pasakoja Dalius Duknauskas, kelionių organizatoriaus „Vilturas“ direktorius.

Pasak pašnekovo, yra žmonių, kurie sako, kad jiems nesvarbu, kas yra kelionių organizatorius, svarbu, kad būtų pigiau. Vis dėlto, jei žmonės suvoktų riziką, kurią patiria pirkdami kelionę iš nelegalaus organizatoriaus, tikriausiai pasirinktų brangesnes, bet daugiau garantijų suteikiančias atostogas.

Patikrinti organizatorių galima turizmo departamento svetainėje

Kartais atskirti, ar kelionių organizatorius veikla užsiima legaliai, ar ne, būna sudėtinga. Nelegalūs kelionių organizatoriai, kaip ir tie, kurie veikia pagal įstatymus, keliones siūlo viešai. Vizualiai jų pasiūlymai atrodo labai panašiai kaip ir tikrųjų kelionių organizatorių.

Tiesa, nelegalūs organizatoriai kur kas dažniau keliones reklamuoja ir pardavinėja naudodamiesi socialiniais tinklais, neturi oficialių interneto svetainių ar realaus biuro mieste.

„Svarbu žinoti, kad perkant kelionę iš legalaus kelionių organizatoriaus visada yra sudaroma kelionės sutartis. Tai pagrindinis keliautojo dokumentas, įrodantis, kokia kelionė su kokiu paslaugų paketu buvo įsigyta. Jei jūsų pasirinktas kelionių organizatorius tokios sutarties nesuteikia, turėtumėte būti atsargūs ir pasidomėti, ar šį įmonė veikia legaliai“, – sako D.Duknauskas.

Pasak jo, kiekvienas kelionių organizatorius, norėdamas legaliai vykdyti veiklą, turi turėti Valstybinio turizmo departamento išduotą licenciją. Tad išsiaiškinti, ar jūsų pasirinktas kelionių organizatorius veikia laikydamasis įstatymų, galima labai paprastai – reikia tik apsilankyti Valstybinio turizmo departamento interneto svetainėje ir patikrinti, ar bendrovė yra pateikiama oficialiame kelionių organizatorių sąraše.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Spaudos konferencijos akimirka
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Valstybinis turizmo departamentas.

Moki mažai, bet rizikuoji

Prieš sąmoningai renkantis pigesnę kelionę iš nelegalaus kelionių organizatoriaus vertėtų pasverti visas įmanomas rizikas. Tokie kelionių organizatoriai negarantuoja kelionės kokybės ir sėkmės, tad galite stipriai nusivilti atostogomis, negavę to, kas buvo žadėta.

„Nelegalūs kelionių organizatoriai neatsako už kelionę. Jei, pavyzdžiui, jūsų kelionė neįvyksta ar nėra suteikiamos visos paslaugos, už kurias sumokėjote, ši bendrovė nekompensuoja jūsų išleistų pinigų. Negana to, jūs neturite kam pasiskųsti – Valstybinis turizmo departamentas nėra suteikęs licencijos šiam organizatoriui, tad ir padėti jums negali.

Žinoma, informuoti departamentą apie susiklosčiusią situaciją tikrai reikia, mat jis imsis atitinkamų priemonių nelegalaus kelionių organizatoriaus veiklai tirti ir stabdyti“, – pasakoja kelionių organizatoriaus „Vilturas“ direktorius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Video

01:25
02:13
01:11

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje