Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 23d. 20:43 , Atnaujinta: 2020 spalio 23d. 22:00

Paskelbtas atnaujintas paveiktų šalių sąrašas: atsiranda išimtys regionams

Azorų salos
123rf.com nuotr. / Azorų salos

Nuo pirmadienio, spalio 26 d., įsigalioja naujas, pagal šviesoforo principą sudarytas paveiktų šalių sąrašas. Kartu su Lietuva geltonojoje zonoje atsidūrė kaimyninės Latvija ir Estija, taip pat Norvegija, Danija, Suomija, Kipras, kai kurie kitų šalių regionai. Tai reiškia, kad tiek grįžtantiems, tiek atvykstantiems iš šių geltonųjų ar žaliųjų zonų Lietuvos piliečiams ar užsieniečiams nebus taikomos tokios prevencinės priemonės kaip izoliacija ar testas koronaviruso infekcijai (COVID-19) nustatyti.

Keliautojams reikia atkreipti dėmesį į tai, kad į paveiktų šalių sąrašą grįžo Turkija, į kurią vos prieš savaitę vėl pradėti vykdyti tiesiogiai skrydžiai iš Lietuvos.

Penktadienio vakare paaiškėjo ir netikėta naujiena. Nors sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga dar ketvirtadienį sakė, kad šalys nebus skirstomos regionais, penktadienį išplatintame pranešime spaudai SAM jau skelbia kitaip.

„SAM atkreipia dėmesį, kad kai kuriose šalyse tam tikros dalies „spalva“ gali skirtis. Raudonoje zonoje esančios Italijos Kalabrijos regionas priskiriamas geltonai zonai, Portugalija taip pat patenka į raudonąją zoną, išskyrus Azorus ir Madeirą, esančius geltonojoje zonoje. O geltonoje zonoje esančios Graikijos Vakarų Makedonijos regionas yra raudonoje zonoje. Nors Vokietija ir Švedija priskiriamos prie geltonos zonos, šių valstybių sostinės Berlynas ir Stokholmas – irgi patenka į raudoną zoną“, – informuoja ministerija.

SAM Spaudos tarnyba 15min patvirtino, kad nuspręsta kai kurias valstybes vertinti atskirais regionais, kaip tai daro Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras. „Atsitinka taip, kad sostinės patenka į raudonąją zoną, o visos šalys – ne. Viskas yra pagal tai, kaip vertina ECDC, esame visi lygūs“, – teigė SAM spaudos tarnybos darbuotoja.

Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, grįžus iš žemyninės Portugalijos izoliacijos arba testo reikia, o iš Madeiros ar Azorų salų – ne. Kaip ir nereikia grįžus iš Vokietijos, tačiau jeigu atvykstate iš Berlyno – teks izoliuotis arba pasidaryti COVID-19 testą.

Pilkojoje zonoje atsidūrė Belgija, Šveicarija, taip pat Jungtinė Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystė.

Tačiau Lietuvos atnaujintas šalių sąrašas dar nereiškia, kad ir kitos šalys taiko tokius pačius ribojimus kelionėms. Pavyzdžiui, Latvija ir šį penktadienį Lietuvą įtraukė į paveiktų šalių sąrašą, iš atvykstančiųjų reikalauja 10 dienų izoliacijos. Prieš vykstant į užsienio šalį reikia konsulinėse įstaigose išsiaiškinti, kokias taisykles taiko būtent ta valstybė. Informacija skelbiama ir Užsienio reikalų ministerijos puslapyje http://keliauk.urm.lt/

Paveiktų šalių virtualų žemėlapį, parengtą pagal šviesoforo principą, galima stebėti ČIA.

ECDC žemėlapis, paskelbtas spalio 22 d.
ECDC žemėlapis, paskelbtas spalio 22 d.

Vykstantiems į Lietuvą iš raudonosios ir pilkosios zonų pasitelkiamos įvairios iki šiol naudotos priemonės – skiriama izoliacija arba prašoma turėti atliktą koronaviruso (COVID-19) testą.

Testą galima arba atlikti dar esant kitoje šalyje, likus ne daugiau nei 48 val. iki atvykimo į Lietuvą, arba jį pasidaryti jau Lietuvoje, o rezultatų laukti saviizoliacijoje. Reikia pabrėžti, kad net ir turint neigiamą COVID-19 testo atsakymą, rekomenduojama laikytis tik režimo darbas-namai, vengti viešų vietų, kur yra žmonių.

Visgi net ir atvykstantiems iš pilkosios ar raudonosios zonos šalių, numatyta nemažai išimčių, kam nereikia nei testo, nei izoliacijos. Į jas patenka, pavyzdžiui, transporto darbuotojai, dirbantys ypatingos svarbos darbus, žurnalistai, jūreiviai.

SAM iliustr./Atvykus iš užsienio taikomos izoliacijos išimtys
SAM iliustr./Atvykus iš užsienio taikomos izoliacijos išimtys

Visus pokyčius izoliacijos taisyklėse rasite čia: Įsigalios nauja tvarka dėl izoliacijos: kas keičiasi

Žmonėmis, turėjusiais sąlytį, laikomi keliautojai, grįžę ar atvykę iš šalių, įtrauktų į koronaviruso infekcijos paveiktų šalių sąrašą, arba keliavę per paveiktas šalis 14 dienų laikotarpiu iki grįžimo ar atvykimo į Lietuvą, išskyrus keliavimą oro transportu, kai neišeinama iš oro uosto tranzito zonos.

Jei buvo keliaujama vežėjų organizuojamais ir vykdomais tarptautinio susisiekimo maršrutais reguliariais, specialiais ir užsakomaisiais reisais visų rūšių transportu, būtina užsiregistruoti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje (https://keleiviams.nvsc.lt/lt/form) ir prieš patenkant į transporto priemonę pateikti vežėjui užpildytos elektroninės anketos patvirtinimą (QR kodą), o kitais atvejais – ne vėliau kaip per 12 valandų nuo grįžimo ar atvykimo į Lietuvą momento privalo užsiregistruoti NVSC (https://keleiviams.nvsc.lt/lt/form).

SAM primena, kad atsižvelgdama į patvirtintas Europos Tarybos rekomendacijas, trečiadienio posėdyje Vyriausybė apsisprendė dėl nacionaliniu mastu taikomų kriterijų. Jais remiantis visos Europos Sąjungos šalys skirstomos į keturias grupes šviesoforo principu, t. y. pagal spalvas – žalią, geltoną, raudoną ir pilką. Pagrindiniai šalių vertinimo kriterijai yra 14 dienų sergamumo rodiklis 100 tūkst. gyventojų, teigiamų tyrimų dalis procentais tarp atliktų tyrimų per 7 dienas, testavimo apimtys (tyrimų skaičius 100 tūkst. gyventojų) per 7 dienas.

Į žalios spalvos grupę patenka šalys, kuriose sergamumas yra mažesnis nei 25 atvejai 100 tūkst. gyventojų per paskutines 14 dienų, o teigiamų tyrimų dalis – mažesnė nei 4 proc. Tai reiškia, kad atvykstantiesiems iš žaliosios zonos ribojimai nebus taikomi.

Geltoną grupę sudaro šalys, kuriose sergamumas yra mažesnis nei 50 atvejų 100 tūkst. gyventojų per paskutines 14 dienų, o teigiamų tyrimų dalis – 4 ar daugiau proc. arba sergamumas per paskutines 14 dienų siekia nuo 25 iki 150 atvejų 100 tūkst. gyventojų bei teigiamų tyrimų dalis yra mažesnė nei 4 proc.

Raudonos spalvos grupėje yra šalys, kuriose sergamumas yra 50 ar daugiau atvejų 100 tūkst. gyventojų per paskutines 14 dienų ir teigiamų tyrimų dalis 4 ir daugiau proc. arba sergamumas yra didesnis nei 150 atvejų 100 tūkst. gyventojų per paskutines 14 dienų.

Pilkos spalvos grupėje yra šalys, kurių duomenų nepakanka įvertinti minėtus kriterijus arba kuriose testavimo apimtys yra 300 ar mažiau tyrimų 100 tūkst. gyventojų per 7 dienas.

SAM pažymi, kad į koronaviruso infekcijos paveiktų šalių sąrašą įtraukiamos Europos ekonominės erdvės (EEE) valstybės, Jungtinė Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystė, Šveicarijos Konfederacija, jeigu Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) paskelbtuose žemėlapiuose jos priskiriamos raudonai ar pilkai zonai, taip pat trečiosios šalys (ne Europos ekonominės erdvės valstybės), kurios neįtrauktos į ECDC žemėlapius, todėl priskiriamos pilkai zonai, išskyrus šalis, kurios įtrauktos į Europos Sąjungos lygmeniu nustatytą trečiųjų šalių, kurių gyventojams laikinas išorės sienų kirtimo apribojimas nebūtinų kelionių į ES tikslais turėtų būti netaikomas, sąrašą.

Paveiktų šalių sąrašas skelbiamas kiekvieną penktadienį, o įsigalioja pirmadienį.

OV sprendimą rasite ČIA.

COVID-19 LIGOS (KORONAVIRUSO INFEKCIJOS) PAVEIKTŲ ŠALIŲ SĄRAŠAS

Šalis (teritorija)

ES ir EEE šalys (pagal Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro skelbiamus šalių (regionų) duomenis)

Airijos Respublika

Austrijos Respublika

Belgijos Karalystė

Bulgarijos Respublika

Čekijos Respublika

Graikijos Respublika – tik Vakarų Makedonijos regionas (Dityki Macedonia)

Islandijos Respublika

Ispanijos Karalystė

Italijos Respublika, išskyrus Kalabrijos regioną (Calabria)

Jungtinė Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystė

Kroatijos Respublika

Lenkijos Respublika

Lichtenšteino Kunigaikštytė

Liuksemburgo Didžioji Kunigaikštystė

Maltos Respublika

Nyderlandų Karalystė

Portugalijos Respublika, išskyrus Azorų regioną (Regiao Autonoma dos Acores) ir Madeiros regioną (Regiao Autonoma da Madeira)

Prancūzijos Respublika

Rumunija

Slovėnijos Respublika

Slovakijos Respublika

Švedijos Karalystė, tik Stokholmas (Stockholm)

Šveicarijos Konfederacija

Vengrijos Respublika

Vokietijos Federacinė Respublika, tik Berlynas (Berlin)

Kitos šalys

Afganistano Islamo Respublika

Albanijos Respublika

Alžyro Liaudies Demokratinė Respublika

Amerikos Samoa

Angolos Respublika

Antigva ir Barbuda

Argentinos Respublika

Armėnijos Respublika

Aruba

Azerbaidžano Respublika

Bahamos

Bahreino Karalystė

Baltarusijos Respublika

Bangladešo Liaudies Respublika

Barbadosas

Belizas

Benino Respublika

Bermuda

Bisau Gvinėjos Respublika

Bolivija

Bosnija ir Hercegovina

Botsvanos Respublika

Brazilijos Federacinė Respublika

Brunėjaus Darusalamas

Burkina Fasas

Burundžio Respublika

Butano Karalystė

Centrinė Afrikos Respublika

Čado Respublika

Čilės Respublika

Dominika

Dominikos Respublika

Dramblio Kaulo Kranto Respublika

Džibučio Respublika

Egiptas

Ekvadoro Respublika

Eritrėja

Etiopijos Federacinė Demokratinė

Fidžio Respublika

Filipinų Respublika

Gabono Respublika

Gajanos Respublika

Gambijos Islamo Respublika

Ganos Respublika

Gibraltaras

Grenada

Guamas*

Gvadelupa

Gvatemalos Respublika

Gvinėjos Respublika

Haičio Respublika

Hondūro Respublika

Indijos Respublika

Indonezijos Respublika

Irako Respublika

Irano Islamo Respublika

Izraelis

Jamaika

Jemeno Respublika

Jordanija

Jungtinės Amerikos Valstijos

Jungtiniai Arabų Emyratai

Juodkalnija

Kaimanų salos

Kalėdų sala

Kambodžos Karalystė

Kamerūno Respublika

Kataras

Kazachstano Respublika

Kenijos Respublika

Kirgizijos Respublika

Kiurasao

Kolumbijos Respublika

Kongo Demokratinė Respublika

Kongo Respublika

Korėjos Liaudies Demokratinė Respublika (Šiaurės Korėja)

Kosta Rikos Respublika

Kubos Respublika

Kuko salos

Kuveitas

Laoso Liaudies Demokratinė Respublika

Lesoto Karalystė

Libano Respublika

Liberija

Libijos Valstybė

Madagaskaro Respublika

Malaizija

Malavio Respublika

Maldyvų Respublika

Malio Respublika

Maroko Karalystė

Martinika

Mauricijaus Respublika

Mauritanijos Islamo Respublika

Meksika

Mianmaras

Moldovos Respublika

Mongolija

Montseratas

Mozambiko Respublika

Namibijos Respublika

Nepalo Federacinė Demokratinė Respublika

Nigerija

Nigerio Respublika

Nikaragvos Respublika

Omano Sultonatas

Pakistano Islamo Respublika

Palestina*

Panama

Papua Naujoji Gvinėja

Paragvajaus Respublika

Peru Respublika

Pietų Afrikos Respublika

Pietų Sudanas

Prancūzijos Polinezija

Puerto Riko sandrauga

Pusiaujo Gvinėja

Reunionas

Rusijos Federacija

Saliamono salos

Salvadoro Respublika

San Tomės ir Prinsipės Respublika

Saudo Arabijos Karalystė

Seišeliai

Senegalo Respublika

Serbijos Respublika

Singapūro Respublika

Sirijos Arabų Respublika

Somalio Federacinė Respublika

Sudano Respublika

Surinamo Respublika

Svazilandas

Šiaurės Makedonijos Respublika

Šri Lankos Demokratinė Respublika

Tadžikistano Respublika

Tanzanija

Terksas ir Kaikosas

Togo Respublika

Trinidado ir Tobago Respublika

Turkija

Turkmėnistanas

Ugandos Respublika

Ukraina

Urugvajus

Uzbekistano Respublika

Vanuatu

Venesuelos Respublika

Vietnamo Respublika

Zambijos Respublika

Zimbabvės Respublika

Žaliojo Kyšulio Respublika

* Teritorijos, neturinčios valstybės statuso

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje