Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 birželio 7d. 12:28 , Atnaujinta: 2021 birželio 7d. 17:00

Lietuvoje jau galima pasiimti ES žaliąjį pasą: ką reikia žinoti

ES skaitmeninis COVID pažymėjimas
Xinhua via ZUMA Press/Scanpix nuotr. / ES skaitmeninis COVID pažymėjimas
Lietuva stoja į šalių gretas, kurios savo piliečiams dar iki liepos 1-osios leis pasiimti Europos Sąjungos (ES) skaitmeninį COVID pažymėjimą, supaprastinantį keliones tarp Bendrijos šalių. Kaip ir kam tą padaryti, kokias teises šis žaliuoju pasu vadinamas dokumentas suteiks, pirmadienį skelbiama spaudos konferencijoje.

Spaudos konferencijos transliaciją žiūrėkite čia:

Spaudos konferencijoje dalyvauja sveikatos apsaugos viceministrė Živilė Simonaitytė, „Registrų centro“ generalinis direktorius Saulius Urbanavičius ir „CGI Lithuania“ direktorius Karolis Baltrušaitis.

Iki liepos 1 d. šis dokumentas sujungs visas ES ir Šengeno erdvės valstybes, tačiau kai kuriose šalyse jis jau išduodamas, Lietuva taip pat neatsilieka. Pirmadienį jau dalis žmonių gali šį pažymėjimą pasiimti iš esveikata.lt, tačiau pažymima, kad procesas vyksta etapais, dar ne visiems žmonėms tokia galimybė suteikta.

Ž.Simonaitytė ragino neišsigąsti, jeigu pažymėjimo dar nerandate.

Anot viceministrės, jį jau dabar gali pasiimti maždaug 300 tūkst. Lietuvos gyventojų, kurie yra persirgę arba paskiepyti. Iš viso tokių Lietuvoje yra apie 1,2 mln. Tie, kurie dar nemato savo pažymėjimo, keliauti gali kaip ir anksčiau – išsiėmę atitinkamas pažymas.

„Saugodami pačią esveikatos sistemą ir elgdamiesi atsakingai duomenis keliame tam tikromis dalimis“, – sakė S.Urbanavičius. Jo teigimu, visi pažymėjimai bus paruošti artimiausiu metu – tikimasi, iki šios savaitės pabaigos.

Pasak „Registrų centro“ vadovo, pirmiausiai generuojami pažymėjimai pilnai paskiepytiems žmonėms, tuomet – persirgusiems, o vėliausiame etape bus generuojami tiems, kurie atliko COVID-19 tyrimus. Tad dar kol kas šią savaitę tiems, kurie neturi imuniteto, o keliauti nori pasidarę testą, greičiausiai reikės išsiimti įprastą pažymą, o ne naująjį pažymėjimą.

Vėliau Registrų centro atstovas Mindaugas Samkus BNS patikslino, kad „šiuo metu e.sveikatos sistemoje sugeneruota apie 1,1 mln. skaitmeninių pažymėjimų paskiepytiems žmonėms. Tarp jų yra ir tų, kurie pasiskiepijo jau ir šiandien ryte“.

Jis pabrėžė, kad nors pažymėjimas sugeneruotas ir vieną dozę gavusiems žmonėms, tai nereiškia, kad jie galės nevaržomai keliauti. Kaip vertinti tokią imunizaciją, sprendžia kiekviena šalis individualiai.

Sulaukus antrosios dozės pažymėjimą reikės atnaujinti – atsisiųsti dar kartą. M.Samkaus teigimu, šią savaitę taip pat planuojama sugeneruoti pažymėjimus persirgusiems bei besitestuojantiems žmonėms.

Remiantis Statistikos departamento duomenimis, COVID-19 Lietuvoje persirgo ir yra gyvi daugiau nei 250 tūkst. žmonių, mažiausiai viena doze paskiepyta per 1,11 mln. žmonių.

SAM paskelbė instrukcijas, kaip galima pasiimti vadinamąjį žaliąjį pasą. Jas rasite čia. Pažymėjimą gali išduoti ir šeimos gydytojas.

Antigenų testai – nemokami

ES skaitmeninis COVID pažymėjimas – įrodymas, kad asmuo buvo paskiepytas nuo COVID-19, yra persirgęs šia liga arba turi neigiamą COVID-19 tyrimo rezultatą.

Tyrimai galios PGR (ne senesnis nei 72 val.) ir antigenų (ne senesnis nei 48 val.). Pastarieji bus daromi nemokamai.

„Šiuo metu mes kaip valstybė esame sudarę galimybę žmonėms nemokamai testuotis antigenų testais dėl Galimybių paso, tai lygiai tokia pati galimybė bus sudaryta ir testuotis dėl ES pažymėjimo“, – informavo viceministrė.

Anot jos, svarstoma kompensuoti ir PGR tyrimus, tačiau sprendimas dar nėra priimtas. Ž.Simonaitytė ramino, kad kitos šalys turėtų pripažinti antigenų testus.

Imago / Scanpix nuotr./COVID-19 testas
Imago / Scanpix nuotr./COVID-19 testas

Kiekviena šalis ir toliau taiko savo reikalavimus

Iš esmės keliaujant po Bendrijos šalis su šiuo dokumentu pasienio procedūros bus paprastesnės – nereikės sukti galvos, kokios pažymos reikia, į kokią kalbą ją reikia išsiversti.

Bet reikia pabrėžti, kad pats pažymėjimo turėjimas kol kas negarantuos, kad galima laisvai ir be izoliacijos keliauti po Europą. Kiekviena šalis ir toliau gali nusistatyti savo reikalavimus, kuriuos kelia atvykstantiems žmonėms, juos ir toliau reikės tikrintis prieš kelionę. ES šalys dar tik tariasi dėl taisyklių suvienodinimo.

Tačiau pats pažymėjimo turėjimas kol kas negarantuos, kad galima laisvai ir be izoliacijos keliauti po Europą.

Pavyzdžiui, Lietuva ir toliau reikalauja saviizoliacijos iš tų, kurie nors ir turi neigiamą COVID-19 testo rezultatą, bet nėra paskiepyti ar persirgę.

Viceministrė pažymėjo, kad Lietuvos reikalavimai yra griežti dėl esamos epidemiologinės situacijos, tačiau žadėjo, kad artimiausiu metu jie bus peržiūrimi.

Pažymėjimas neatleis ir nuo anketų, kurias reikia pildyti keliaujant į kitas šalis arba grįžtant į Lietuvą.

Ž.Simonaitytė spaudos konferencijoje taip pat pažymėjo, kad pats pažymėjimas savaime yra tik platforma, jis neužtikrina galimybės laisvai keliauti į kitas šalis – kiekviena valstybė pati nusistato atvykimo taisykles ir keliamus reikalavimus. Taip pat – ir kokie reikalavimai keliami atvykstantiems vaikams, kurie dar nėra skiepijami nuo COVID-19.

Patogiausia kiekvienos šalies keliamus reikalavimus pasitikrinti svetainėje https://reopen.europa.eu/lt/

Luko Balandžio / 15min nuotr./Živilė Simonaitytė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Živilė Simonaitytė

„Ar pavyks visai ES susitarti – tikriausiai negalėčiau dabar drąsiai sakyti „tikrai taip“ ar „tikrai ne“, – sakė Ž.Simonaitytė. – Mes savo ruožtu darome viską, kad pavyktų susitarti, ir žmogui galiotų tokie patys reikalavimai – nesvarbu, kur jis yra vakcinuotas, kur pasidaręs testą.“

Pasak viceministrės, pažymėjimą galima bus išsiimti ir tik po vienos dozės – nes yra šalių, kurios keliautojus priima ir po nepilnos vakcinacijos. „Tai natūralu, kad galima išsiimti pažymėjimą apie savo sveikatos būklę“, – kalbėjo Ž.Simonaitytė.

Pažymėjimą galima bus išsiimti ir tik po vienos dozės – nes yra šalių, kurios keliautojus priima ir po nepilnos vakcinacijos.

Ji taip pat pažymėjo, kad šiuo metu derinamasi su Latvija ir Estija, kad bent jau „Baltijos burbule“ keliaujantiems galiotų tokios pačios atvykimo taisyklės.

„Kažkokių specifinių reikalavimų kurti tik tarp Lietuvos, Latvijos ir Estijos nėra prasmės. Ką mes esame sutarę ir kur mes darbuojamės – kad reikalavimai dėl izoliacijos, vaikų izoliacijos, vaikų testavimo būtų identiški tarp visų trijų valstybių. Kad žmogui nereikėtų eiti ir tikrintis, kokie reikalavimai Latvijoje ir Estijoje“, – sakė viceministrė.

SAM atsakymai į DUK apie ES skaitmeninį COVID pažymėjimą:

Kas yra ES skaitmeninis COVID pažymėjimas?

ES skaitmeninis COVID pažymėjimas yra dokumentas, kurio savininkas gali laisviau keliauti ES šalyse ir naudotis paslaugomis, jei tai yra numačiusi valstybė, į kurią vykstama. Tai skaitmeninis įrodymas, kad asmuo buvo paskiepytas nuo COVID-19, yra persirgęs COVID-19 arba turi neigiamą COVID-19 tyrimo rezultatą.

Ar ES skaitmeninis COVID pažymėjimas yra leidimas keliauti?

ES skaitmeninis COVID pažymėjimas yra gerokai platesnio funkcionalumo dokumentas, nei leidimas keliauti. Pažymėjimas gali sudaryti sąlygas naudotis visomis paslaugomis, kurios leidžiamos šalyje, kurioje tuo metu yra pažymėjimo savininkas, tačiau tai priklausys nuo šalies apsisprendimo – ar bus naudojimas tik kelionėms, ar ir atlaisvinimams šalies viduje.

Pažymėjimas yra pagalbinė priemonė, tačiau ji nepaneigia galiojančių teisės aktų reikalavimų laikytis izoliacijos režimo sergant COVID-19 liga, turėjus didelės rizikos sąlytį ar reikalavimų į Lietuvą atvykstantiems keliautojams.

Ar turėdamas ES skaitmeninį COVID pažymėjimą turėsiu izoliuotis, kai atvyksiu į Lietuvą?

Visiems be išimties keliautojams būtina užpildyti keleivio anketą.

Izoliuotis nereikės, jei:

 • esate pasiskiepijęs: „Comirnaty“ vakcina – po antros dozės suleidimo praėjus 7 paroms, „Janssen“ vakcina – po vienos dozės suleidimo praėjus 14 parų, „Moderna“ vakcina – po antros dozės suleidimo praėjus 14 parų, „Vaxzevria“ vakcina – po antros dozės suleidimo praėjus 15 dienų;
 • esate persirgęs COVID-19 liga, kai persirgimo faktas nustatytas teigiamu PGR tyrimu ir nuo tyrimo dienos praėjo mažiau nei 180 dienų.

Kitais atvejai izoliacija galioja, išskyrus papildomas išimtis, apie kurias daugiau informacijos rasite ČIA.

Kas gali gauti ES skaitmeninį COVID pažymėjimą?

ES skaitmeniniu pažymėjimu galės naudotis žmonės, kurie yra pasiskiepiję nuo COVID-19 pagal pilną skiepijimo schemą arba persirgę ir turi laboratoriškai patvirtintą COVID-19 ligos diagnozę, arba gavę neigiamą COVID-19 tyrimo rezultatą (PGR tyrimo arba greitojo antigeno testo).

Kokios bus konkrečios ES skaitmeninio COVID pažymėjimo įsigaliojimo sąlygos?

Šiuo metu Lietuva neturi šio pažymėjimo. Kiekviena šalis taikys skirtingas sąlygas pažymėjimui įsigalioti. Lietuvoje dokumentas galios, kai bus tenkinama bent viena iš šių sąlygų:

 • Pasiskiepijus: „Comirnaty“ vakcina – po antros dozės suleidimo praėjus 7 paroms, „Janssen“ vakcina – po vienos dozės suleidimo praėjus 14 parų, „Moderna“ vakcina – po antros dozės suleidimo praėjus 14 parų, „Vaxzevria“ vakcina – po antros dozės suleidimo praėjus 15 dienų, kai vakcinacijos įrašai pateikti į e. sveikatos sistemą;
 • Persirgus COVID-19 liga, kai persirgimo faktas nustatytas teigiamu PGR tyrimu ir nuo tyrimo dienos praėjo mažiau nei 180 dienų;
 • Gavus neigiamą COVID-19 tyrimo (SARS-CoV-2 PGR tyrimo ar greitojo antigeno testo) rezultatą.

Koks yra ES skaitmeninio COVID pažymėjimo galiojimo terminas?

 • pasiskiepijus – galioja neribotą laiką;
 • persirgus – ne anksčiau, kaip 11 dienų ir ne ilgiau nei 180 dienų nuo teigiamo COVID-19 tyrimo rezultato;
 • 72 val. – gavus neigiamą greitojo antigeno testo arba neigiamą PGR tyrimo rezultatą (skaičiuojant nuo ėminio paėmimo).

Ar ES skaitmeninis COVID pažymėjimas Lietuvoje įsigalioja iškart po vakcinacijos?

ES skaitmeninis pažymėjimas pradeda galioti:

 • „Comirnaty“ vakcina – po antros dozės suleidimo praėjus 7 paroms;
 • „Janssen“ vakcina – po vienos dozės suleidimo praėjus 14 parų;
 • „Moderna“ vakcina – po antros dozės suleidimo praėjus 14 parų.
 • „Vaxzevria“ vakcina – po antros dozės suleidimo praėjus 15 dienų.

Ar ES skaitmeninis COVID pažymėjimas galios pasiskiepijus viena vakcinos doze?

Dėl to spręs kiekviena ES valstybė individualiai. Kokios sąlygos galioja konkrečioje valstybėje pasitikrinti galite https://reopen.europa.eu/lt (pasirinkite šalį ir spustelėkite piktogramą „Kelionės“).

Taip pat informacijos apie galiojančius reikalavimus keliautojams šalyje, į kurią vykstate, galite ieškoti tos šalies ambasados ar atstovybės interneto svetainėje.

Ar neketinantys keliauti Lietuvos gyventojai gali naudoti ES skaitmeninį COVID pažymėjimą Lietuvoje?

Galimybių pasas yra skirtas laisviau naudotis paslaugomis šalies viduje, o ES skaitmeninis COVID pažymėjimas – keliauti į kitas šalis.

Galimybių paso ir ES skaitmeninio COVID pažymėjimo skirtumai:

Galimybių pasas išduodamas praėjus:
• 4 sav. po pirmosios „Vaxzevria“ vakcinos dozės;
• praėjus vienai savaitei po antros „Moderna“ vakcinos dozės suleidimo.
ES skaitmeninis COVID pažymėjimas – praėjus:
• 15 dienų po „Vaxzevria“ antrosios dozės suleidimo;
• 14 parų po antrosios „Moderna“ vakcinos dozės suleidimo.
Galimybių pase persirgimas COVID-19 liga užfiksuojamas po teigiamo PGR tyrimo ar greitojo antigeno testo rezultatų. ES skaitmeniniame COVID pažymėjime persirgimas COVID-19 liga užfiksuojamas tik po teigiamo PGR tyrimo rezultato.
Galimybių pase naudojamas neigiamas PGR tyrimo atsakymas galioja 72 val. (skaičiuojant nuo ėminio paėmimo), neigiamas greitojo antigeno testo rezultatas – 24 val. (skaičiuojant nuo ėminio paėmimo). ES skaitmeniniame COVID pažymėjime naudojamas neigiamas PGR tyrimo ar greitojo antigeno testo rezultatas galioja 72 val. (skaičiuojant nuo ėminio paėmimo).
Galimybių pasą reikia atnaujinti kas 7 dienas, kadangi paso galiojimas nustatytas pačiame dokumente. ES skaitmeninio COVID pažymėjimo atnaujinti nereikia, jo galiojimas bus tikrinamas verifikavimo programėlėje.

Nors skaitmeninį COVID pažymėjimą galima naudoti ir Lietuvoje, naudojimui šalies viduje patogesnis ir rekomenduotinas yra galimybių pasas, kadangi mobilios programėlės pagalba tikrinimas ir atsakymo pateikimas dėl galimybės pasinaudoti švelnesnėmis karantino režimo priemonėmis atliekamas greičiau ir paprasčiau. ES skaitmeninio COVID pažymėjimo domenų atitikimas galimybių paso reikalavimams turės būti atliktas tikrintojo be mobiliosios programėlės pagalbos, t. y. taip pat kaip kitą skiepą dėl COVID-19, persirgimą COVID-19 liga ar neigiamą tyrimo rezultatą patvirtinantį dokumentą.

Kuo skiriasi ES skaitmeninis COVID pažymėjimas nuo Lietuvoje veikiančio galimybių paso?

ES skaitmeninis COVID pažymėjimas Lietuvoje apima visas laisves, kurias numato galimybių pasas, ir papildomai suteikia teisę keliauti ES šalyse bei naudotis jose leidžiamomis paslaugomis (priklauso nuo šalies, į kurią keliaujama, apsisprendimo). Tačiau ES skaitmeninis COVID pažymėjimas yra griežčiau reglamentuojamas, todėl gyventojams bus paprasčiau, jei Lietuvoje jie naudosis galimybių pasu, o keliaudami naudos ES skaitmeninį COVID pažymėjimą.

Kaip naudotis ES skaitmeniniu COVID pažymėjimu?

Pažymėjimu galima naudotis trimis būdais:

 • parodant virtualų pažymėjimą, kurį galima atsiųsti iš e. sveikatos sistemos PDF formatu;
 • atsispausdinti pažymėjimą ant popieriaus lapo;
 • mobiliojoje programėlėje, kuri pradės veikti artimiausiu metu.

Ką daryti, jeigu žmogus nemoka naudotis/nesinaudoja internetu?

Tokiu atveju rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją. Jis turės galimybę pažymėjimą atspausdinti arba gali suteikti teisę/įgaliojimą prisijungti prie e. sveikatos sistemos artimam asmeniui, kuris naudojasi interneto paslaugomis ir tapatybės nustatymo įrankiais, bei gali pažymėjimą atspausdinti savo namuose.

Nuo kada Lietuvoje bus galima naudotis ES skaitmeniniu COVID pažymėjimu?

Lietuvoje galima naudotis ES galiojančiu skaitmeniniu COVID pažymėjimu.

Lietuvos gyventojai pažymėjimu gali naudotis jau dabar. Kaip tai padaryti – ieškokite ČIA.

Kokioms veikloms galioja ES skaitmeninis COVID pažymėjimas?

Kiekviena valstybė savarankiškai nustato veiklas, kurioms galioja pažymėjimas, ir ar šalis taiko nuolaidas asmenims, turintiems pažymėjimą. Kokios sąlygos galioja konkrečioje šalyje nuo liepos 1 d. galima bus pasitikslinti https://reopen.europa.eu/en/.

Lietuvoje pažymėjimas, kuris atitinka nustatytus nacionalinius reikalavimus, galioja:

Bendravimas Privačiose, viešose, uždarose ar atvirose erdvėse nėra ribojimų, kai kartu būna tik asmenys, turintys ES skaitmeninį COVID pažymėjimą
Paslaugos (tarp jų ir laisvalaikio, sporto įrenginių eksploatavimo, sporto klubų, kūno rengybos centrų, pramogų, poilsio, baseinų, pirčių (išskyrus viešąsias pirtis, skirtas asmenų higienos poreikiams tenkinti), diskotekų, šokių salių paslaugos Netaikomi ploto vienam asmeniui ribojimai, kai paslaugos suteikiamos tik asmenims, turintiems ES skaitmeninį COVID pažymėjimą.
Prekyba Netaikomi ploto vienam asmeniui ribojimai, kai aptarnaujami tik asmenys, turintys ES skaitmeninį COVID pažymėjimą.
Viešasis maitinimas ir kitos pramogų paslaugos Viešojo maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų, lošimo namų (kazino) ir lošimo automatų, bingo salonų, lažybų ir totalizatorių punktų veikla vykdoma uždarose patalpose nuo 7 iki 24 val.
Renginiai (kino teatrų ir kino klubų paslaugos, profesionaliojo scenos meno įstaigų lankymas, komerciniai ir nekomerciniai kultūros, pramogų, sporto renginiai, šventės, mugės, festivaliai ar kiti tam tikrą laiką trunkantys organizuoti žmonių susibūrimai viešoje vietoje iš anksto nustatytu laiku) • Uždarose erdvėse organizuojamuose renginiuose, gali dalyvauti ne daugiau nei 2 000 žiūrovų ir (ar) dalyvių, žiūrovai ir (ar) dalyviai renginį stebi tik iš sėdimų vietų (išskyrus atvejus, kai organizuojamos gyvūnų parodos), užpildoma ne daugiau kaip 75 proc. visų sėdimų vietų;
• Uždarose erdvėse organizuojamuose renginiuose – Lietuvos nacionalinės vyrų krepšinio rinktinės kontrolinėse rungtynėse ir FIBA Olimpinio atrankos turnyro 2020 rungtynėse žiūrovai ir (ar) dalyviai renginį stebi tik iš sėdimų vietų, užpildoma ne daugiau kaip 75 proc. visų sėdimų vietų;
• Atvirose erdvėse gali dalyvauti neribotas skaičius žiūrovu ir (ar) dalyvių;
• Galima prekiauti maistu ir gėrimais renginių vietoje tiek uždarose, tiek atvirose erdvėse, laikantis OV nustatytų sąlygų.
• Uždarose erdvėse renginių metu dėvimos kaukės. Atvirose renginių erdvėse kaukės dėvimos, jeigu šalia yra kitų asmenų, t. y. neišlaikomas saugus 2 metrų atstumas nuo kitų asmenų, išskyrus šeimos narius.

Jei asmuo turėjo didelės rizikos sąlytį, o ES skaitmeninis COVID pažymėjimas galioja – ar galima nesiizoliuoti?

Sąlytį su sergančiuoju turėjusiems asmenims taikoma 14 dienų izoliacija nuo paskutinės sąlyčio dienos. Izoliavimo terminas gali būti trumpinamas iki 10 dienų, ne anksčiau, kaip 7 izoliavimo dieną atlikus PGR tyrimą ir gavus neigiamą rezultatą, jei asmeniui nepasireiškia COVID-19 ligai būdingi simptomai.

Šiuo atveju reikia kreiptis ir NVSC užpildant anketą, kad informacija apie sutrumpintą izoliacijos terminą būtų pakeista informacinėje sistemoje. Tai svarbu, nes duomenimis naudojasi institucijos, atliekančios izoliuotų asmenų tikrinimą. Jei tyrimas atliktas ir gautas neigiamas rezultatas izoliacijos pradžioje (iki 7 izoliavimo dienos), asmuo neįgyja teisės susitrumpinti izoliacijos laikotarpio. Tai reiškia, kad asmuo turi toliau izoliuotis ir negali naudotis pažymėjimo teikiamais privalumais.

Izoliacijos išimtys gali būti taikomos asmenims, kuriems 90 dienų laikotarpiu laboratoriškai (atlikus PGR ar antigeno testus) patvirtinta COVID-19 liga bei pagal pilną skiepijimo schemą paskiepytiems asmenims. Taip pat asmenims, kurie turi teigiamą anti-S, anti-S1 arba anti-RBD SARS-CoV-2 IgG tyrimo atsakymą per pastarąsias 60 dienų. Jei šie asmenys turėjo didelės rizikos sąlytį, jie turi kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą el. paštu persirgau@nvsc.lt, kad izoliacija būtų atšaukta.

Jei asmuo pirma vakcinos doze skiepijosi ne Lietuvoje, o antrą vakcinos dozę gavo – Lietuvoje, ar ji/jis turės galimybę pasinaudoti ES skaitmeniniu COVID pažymėjimu?

ES skaitmeninio COVID pažymėjimo funkcionalumas leis matyti skiepijimo faktus, net jei asmuo skiepijosi skirtingose valstybėse. Jei žmogus antra vakcinos doze buvo paskiepytas Lietuvoje, bus išduodamas Lietuvos ES skaitmeninis COVID pažymėjimas, kuriame bus pateikta informacija apie antrą vakcinos dozę. Jeigu antras skiepas atliktas užsienio valstybėje – bus naudojamasi užsienio valstybės ES skaitmeniniu COVID pažymėjimu, nes jame bus informacija apie atliktą antrą vakcinos dozę.

Ar naudojantis ES skaitmeniniu COVID pažymėjimu būtina turėti asmens dokumentą?

Naudojantis pažymėjimu asmens dokumentą turėti privaloma, nes paslaugų teikėjai turės užtikrinti, kad pažymėjimas priklauso asmeniui, kuris jį rodo.

Kuriose šalyse galioja ES skaitmeninis COVID pažymėjimas?

Visose ES šalyje pažymėjimas taps prieinamas nuo 2021 m. liepos 1 d, tačiau kai kurios šalys (Lenkija, Vokietija ir kt.) pradėjo naudoti pažymėjimą anksčiau. Šalių, naudojančių ES Skaitmeninį COVID pažymėjimą, sąrašą galite rasti ČIA.

Kodėl šalys nustato skirtingas ES skaitmeninio COVID pažymėjimo naudojimo taisykles?

Kiekviena šalis su COVID-19 susijusius faktorius vertina nevienodai: kai kurios šalys gali nepriimti tam tikrų vakcinų arba turėti skirtingą nuomonę dėl susidariusio imuniteto trukmės.

Europos Sąjunga tariasi dėl vienodų sąlygų visose šalyse.

Kurias vakcinas pripažįsta ES skaitmeninis COVID pažymėjimas?

Tai kiekvienos šalies individualus sprendimas. Tačiau visos ES šalys privalo priimti skaitmeninius COVID pažymėjimus, išduotus pasiskiepijus Europos vaistų agentūros (EMA) registruotomis vakcinomis (tokiomis vakcinomis šiuo metu vykdomas skiepijimas Lietuvoje). Informaciją apie kiekvieną šalį galite rasti https://reopen.europa.eu/lt.

Kokie duomenys pateikiami ES skaitmeniniame COVID pažymėjime?

ES skaitmeniniame COVID pažymėjime pateikiama būtina pagrindinė informacija, tokia kaip vardas ir pavardė, gimimo data, atitinkama informacija apie vakciną / tyrimą / persirgimą ir unikalus identifikatorius. Pažymėjimuose bus pateikta tik ribota informacija, kuri yra būtina. Šalys, kuriose lankomasi, šios informacijos saugoti negali. Tikrinimo tikslais tikrinamas tik pažymėjimo galiojimas ir autentiškumas – tikrinama, kas jį išdavė ir pasirašė. Visi sveikatos duomenys lieka valstybės narės, kuri išdavė ES skaitmeninį COVID pažymėjimą, žinioje.

ES skaitmeninis COVID pažymėjimas generuojamas remiantis e. sveikatos sistemos duomenimis.

Kaip užtikrinamas ES skaitmeninio COVID pažymėjimo saugumas?

Pažymėjime bus saugomi privatūs žmonių duomenys, todėl sklandus pažymėjimo veikimas ir duomenų saugumo užtikrinimas yra pagrindiniai prioritetai. Tam naudojami technologiškai sudėtingi sprendimai, tačiau vienas iš saugumo užtikrinimo elementų yra dviejų žingsnių verifikacija. Kiekvienas išduotas pažymėjimas turės unikalų QR kodą, kuriame bus patalpinama visa reikalinga informacija. Ji taip pat yra pasirašoma elektroniniais raktais. Verifikavimo programėlė patikrinti skaitmeninio pažymėjimo validumą galės net ir be prieigos prie interneto, tai reiškia gerokai didesnį vartotojo duomenų saugumą.

Kas yra atsakingas už ES skaitmeninio COVID pažymėjimo kūrimą?

Lietuvoje už ES skaitmeninio COVID pažymėjimo diegimą atsakingas Registrų centras, kuris pasitelkė tarptautinę technologijų bendrovę „CGI“. Jos darbų sąraše – atnaujinta VMI mokesčių apskaitos sistema, Klaipėdos uosto valdymo informacinė sistema, o užsienyje „CGI“ yra didžiausias IT paslaugų teikėjas Suomijos viešajam sektoriui, vykdo 12,6 mlrd. JAV dolerių vertės Amerikos žvalgybos agentūros technologinį projektą, ir kitus stambius technologinius užsakymus.

Turėjau didelės rizikos sąlytį, o ES skaitmeninis COVID pažymėjimas galioja – ar galiu nesiizoliuoti?

Izoliacijos išimtys gali būti taikomos asmenims, kuriems 90 dienų laikotarpiu patvirtinta COVID-19 liga (atlikus PGR ar antigeno testus) bei pagal pilną skiepijimo schemą paskiepytiems asmenims. Taip pat asmenims, kurie turi teigiamą anti-S, anti-S1 arba anti-RBD SARS-CoV-2 IgG tyrimo atsakymą per pastarąsias 60 dienų. Jei šie asmenys turėjo didelės rizikos sąlytį, jie turi kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą el. paštu persirgau@nvsc.lt, kad izoliacija būtų atšaukta.

Kodėl teigiamo serologinio antikūnų tyrimo rezultato nepakanka ES skaitmeniniam COVID pažymėjimui gauti?

Europa priėmė vieningą sprendimą neįtraukti serologinio antikūnų tyrimo rezultato į ES skaitmeninį COVID pažymėjimą.

Kodėl? Antikūnų testai gali būti naudingi visuomenės tyrimams, bet jie netinka individualiai COVID-19 ligos diagnostikai. Teigiamas tokio testo rezultatas parodo, kad žmogus turėjo sąlytį su infekcija, bet negali pasakyti, kada tai įvyko ir kiek laiko truks organizmo apsauga.

Be to, teigiamą rezultatą gavęs asmuo gali būti apkrėstas paties tyrimo metu. Ar asmuo šiuo metu yra infekuotas, gali parodyti tik PGR arba antigeno tyrimas.

Dar daugiau atsakymų rasite čia.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje