Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2008 liepos 14d. 13:00

Raketinė bazė ežero kaimynystėje

Raketinė bazė.
turizmokatalogas.lt nuotr. / Raketinė bazė.
Ežero gaiva ir ramybė miško apsupty, paukščių čiulbesys ir atokvėpis nuo kasdienybės – turbūt tokios mintys kyla svajojant apie Platelių ežerą ir jo apylinkes. Ir tereikia pasukti vienu žvyrkeliu nuo pagrindinio kelio į Plokštinės mišką, kad prieš akis išvystume kontrastą, kurį aplankius stingsta kraujas.

Šiuose miškuose, kurie palyginus aukštai iškilę virš jūros lygio, 1962 m. gruodžio 31 d. buvo baigta statyti pirmoji Sovietų Sąjungos požeminė atominių raketų bazė, kaip atsakas į panašias amerikiečių raketų bazes. Šią labai slaptą bazę dvejus metus statė 10 tūkst. kareivių, kastuvais iškasę keturias 27 m gylio raketų šachtas ir dviaukštį požeminį valdymo centrą esantį kvadratu išdėstytų šachtų centre ir sujungtą su jomis. Požemiai tamsūs, siaurais praėjimais, masyviomis geležinėmis durimis ir klaidžiais koridoriais. Įprastomis sąlygomis čia buvo galima išgyventi 15 parų neiškylant į žemės paviršių, o susidarius ypatingai situacijai ir sandariai užsidarius, kad oras nepatektų iš aplinkos – tris valandas. Virš žemės iškilę tik keturi didžiuliai gelžbetoniniai kupolai, dengiantys šias šachtas, kuriuos esant reikalui galima pakelti ir bėgiais nuslinkti į šalį per 30 minučių. Raketinė bazė buvo saugoma ne tik ginkluotų kareivių, ją taip pat juosė šešios apsaugos linijos – spygliuotos vielos, signalizacijos, aukštos įtampos elektros srovė, tad prasmukti tikrai buvo neįmanoma.

Didžiausią siaubą kelia mintys apie padarinius, kuriuos gali sukelti kiekviena raketos galvutė savo galingumu penkis kartus pranokusi amerikiečių atomines bombas numestas ant Hirosimos ir Nagasakio. Termobranduolinės raketos galėjo nuskrieti iki dviejų tūkstančių kilometrų. Priklausomai nuo nuolatos besikeičiančios tuometinės politinės situacijos jos buvo nutaikytos į Didžiąją Britaniją, Vakarų Vokietiją, Norvegiją, Ispaniją, Turkiją, Čekiją. Tačiau nei viena raketa taip ir nebuvo paleista.

1978 m. amerikiečių žvalgybai susekus šią bazę iš palydovų, ji nebeteko prasmės, tad buvo nuginkluota, kariškiai bei technika išvežti. Joje šeimininkavo metalą pjaustantys ir supirktuvėms priduodantys piliečiai, kurie ištuštino viską ką pajėgė. Šiuo metu bazėje įkurtas Militarizmo muziejus, kurį ir jūs galite aplankyti susipažindami su šia šaltojo karo tvirtove iš arčiau.

Daugiau informacijos apie šį lankytiną objektą galima rasti Lietuvos turizmo kataloge adresu www.turizmokatalogas.lt.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Temos: 1 Plateliai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

37:44
01:01
18:31

15min metų knygų rinkimai

Ar žinai?

Esports namai

URBAN˙/

Sveikata

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje