Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 19d. 15:14

Turkija įvedė mokestį turistams, kuris nustebino net viešbučių savininkus

Alanija
123rf.com nuotr. / Turkija

Turkijos valdžia praėjusią savaitę pritarė įstatymo projektui, pagal kurį turistams įvedamas mokestis už nakvynę šalyje, vadinamasis „pagalvės mokestis“. Nors toks mokestis nėra naujiena pasaulyje, yra reikšmingų skirtumų, dėl kurių šis mokestis sukėlė nemenkas diskusijas šalyje.

Lapkričio 14 d. Turkijos parlamentas po pirmojo svarstymo pritarė pasiūlytam projektui, rašo atorus.ru. Visi viešbučiai, pensionai, sanatorijos, svečių namai, apartamentai, boutique viešbučiai nuo kitų metų turės mokėti 2 proc. mokestį nuo apgyvendinimo kainos. Vaikai nebus išimtis – ir už juos reikės mokėti naująjį mokestį, jokių nuolaidų nebus.

Įstatyme numatyta, kad šalies prezidentas gali padvigubinti arba perpus sumažinti mokesčio tarifą, taip pat jį koreguoti pagal sezonus arba nakvynės paslaugas suteikiančios vietos tipą.

Mokesčio priėmimas buvo netikėtas Turkijos viešbutininkams. Išplatintame pranešime spaudai Turkijos viešbučių asociacijos jį vadina nelogišku ir prieštaraujančiu tarptautinei praktikai.

Europos šalyse panašus mokestis skaičiuojamas tik nuo apgyvendinimo viešbutyje paslaugos kainos. Tuo tarpu Turkijoje į apmokestinamąją bazę patenka ir pačios nakvynės kaina, ir kitos viešbutyje teikiamos paslaugos – maitinimas, gėrimai, pramogos, baseinas, SPA. Anot viešbutininkų, niekur kitur pasaulyje šis mokestis nėra suręstas taip.

Antra, ką pastebi jie, Europoje surinkti mokesčiai iš turistų dažniausiai atitenka savivaldybėms, kurios surinktas lėšas gali tiesiai skirti vietos infrastruktūros gerinimui. Tuo tarpu Turkijoje surinkti pinigai keliaus į valstybės biudžetą. Viešbučių valdytojai atkreipia dėmesį, kad įstatyme nėra paaiškinta, kam Turkijos valdžia galės naudoti lėšas iš mokesčio turistams.

Piktinamasi ir tuo, kad Europoje šis mokestis dažniausiai priklauso nuo vietovės ir sezoniškumo, tačiau Turkijoje kol kas to nėra numatyta. Paprastai „pagalvės mokestis“ ne sezono metu sumažinamas perpus arba mažiau turi mokėti rečiau keliautojų lankomi regionai.

Viešbutininkai nepatenkinti nuostata, kad visi miestai ir provincijos bus lygūs – nenumatoma ir nuolaidų ne sezono metu. Pavyzdžiui, nebus skirtumo, ar turistai ilsisi vasarą brangesnėje Antalijoje, ar žiemą kiek pigesnėje Alanijoje.

Viešbučių atstovai neslepia pykčio, kad mokestis įvedamas taip greitai, tad kitąmet jiems jį teks mokėti iš savo kišenės, nes dėl kainų 2020-ųjų sezonui jau yra sutarta, ir jų pakeisti nebegalima. Įstatyme taip pat nenumatyta galimybės turistams sumokėti šį mokestį atvykus. Viešbučiai mokestį turi įskaičiuoti į bendrą sumą, o ne pateikti atskirai.

Nepatenkinti viešbučių atstovai Turkijos Turizmo ir kultūros ministerijai parašė atvirą laišką, prašydami atidėti naują mokestį iki 2021 m. Tuomet būtų įspėti ir kelionių operatoriai, ir keliautojai.

Jie taip pat tikisi, kad prezidentas pasinaudos galimybe ir sumažins mokestį perpus – iki 1 proc.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje