TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Vokietijos pasididžiavimas – UNESCO saugomas Vatų jūros nacionalinis parkas

Vatų jūros nacionalinis parkas – Vokietijos pasididžiavimas
A.Jašinskienės/15min.lt nuotr. / Vatų jūros nacionalinis parkas – Vokietijos pasididžiavimas
Šaltinis: 15min
0
A A

Milijonai vokiečių savo atostogas leidžia prie Vatų jūros – Šiaurės jūros dalies, turtingos augmenija ir gyvūnija. Į UNESCO sąrašą įtrauktame Vatų jūros nacionaliniame parke galima pamatyti, kaip kas šešias valandas atidengiama krantinė, atveriamas kelias iki artimiausios salos ir kaip potvynis vėl grąžina vandenis.

Vatų jūra – per jūros potvynius apsemiami pajūrio žemumų ruožai, besidriekiantys 450 kilometrų nuo Nyderlandų, per Vokietiją iki Danijos. Jūra nuo kranto tęsiasi iki Fryzų salyno.

Vanduo pakyla iki 3 metrų

2009-aisiais Vatų jūra buvo įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Šią Šiaurės jūros zoną vokiečiai vadina Wattenmeer, į lietuvių kalbą pavadinimas verčiamas – Vatų jūra, kartais šis vandens telkinys vadinamas tiesiog Vadeno jūra.

Šią jūrą suformavo Elbės upė, sunešusi kelionėje iš aukštupio surinktą „turtą“.

A.Jašinskienės/15min.lt nuotr./Vatų jūros nacionalinis parkas – Vokietijos pasididžiavimas
A.Jašinskienės/15min.lt nuotr./Vatų jūra

Poilsiautojai jau įpratę prie Vatų jūros charakterio – čia ritmą lemia Mėnulio trauka. Kas šešias valandas vanduo atsitraukia ir atveria kelią į artimiausią salą. Takas pažymėtas mediniais bokšteliais, kad nepasiklystumei.

Poilsiautojai raginami keliaudami neprarasti budrumo – prasidėjus potvyniui vanduo ima kilti ne palengva, matoma banga, kaip dauguma įsivaizduoja, o gana sparčiai tarsi kapiliarai išsišakojusiais vandens kanalėliais. Vandens lygis potvyniui užėjus pakyla net iki 3 metrų.

Poilsiautojai jau įpratę prie Vatų jūros charakterio – čia ritmą lemia Mėnulio trauka. Kas šešias valandas vanduo atsitraukia ir atveria kelią į artimiausią salą.

Kaip 15min pasakojo Vatų nacionalinio parko lankytojų centro darbuotoja Daniela Schone, potvynio įkalintus žmones tenka gelbėti laiveliais. Prie bokštelių yra įrengtos signalinės raketos. Jei iš tiesų prarandamas budrumas – galima iššauti.

Tačiau pasirodo, kad nurodymų nepaisantiems pramogautojams, pradėjusiems šauktis pagalbos už išgelbėjimą gali tekti ir susimokėti. Todėl vestis vaikų specialiu taku nepatartina.

Susigrąžino stumbrus

Prasidėjus atoslūgiui vanduo atidengia daugybę moliuskų ir smulkių jūros gyvūnėlių. Prie maisto tuoj pat sulekia būriai paukščių.

Šioje jūroje galima pamatyti pilkųjų ruonių bei jūros kiaulėmis vadinamų delfinų.

Vatų jūros parkas – svarbi užuovėja migruojantiems paukščiams. Kasmet čia peri ir žiemoja apie 12 milijonų.

A.Jašinskienės/15min.lt nuotr./Vatų jūros nacionalinis parkas – Vokietijos pasididžiavimas
A.Jašinskienės/15min.lt nuotr./Vatų jūros nacionalinis parkas – Vokietijos pasididžiavimas

Prie Vatų jūros Vokietijoje yra daug pelkių, turtingų augmenija ir gyvūnija. Čia vėl ganosi kažkada Vokietijoje gyvenę ir išnykę stumbrai. Parke galima sutikti laukinių arklių kaimenę, vilkų, lapių, įvairiausių paukščių.

„Vokietijoje yra tik trys nacionaliniai parkai. Todėl jie labai saugomi“, – pabrėžė D.Schone.

Keliauti galima ir keltais

Prie Vatų jūros Vokietijos dalyje yra įrengtas beveik 1200 km besidriekiantis dviračių takas.

Turistai iš Lietuvos Vatų jūros nacionalinį parką gali pasiekti skrisdami iki Hamburgo ir paskui persėsdami į visuomeninį transportą arba keltais. Iš Klaipėdos keltai keleivius ir jų automobilius kelia iki Kylio. Nuo Kylio – už poros valandų kelio automobiliu – teks persikelti per Elbę ir pasiekti Kukshaveno uostą. Vos už kelių kilometrų nuo senovinio žvejų miesto atsivers turtingoji Vatų jūra.

Nuo Kukshaveno centro iki krantinės – vos 6 kilometrai. Atvykėlius čia žavi vokiška tvarka – dailios gatvės, namai ir niekur neskubantys poilsiautojai.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje