Dabar populiaru
Publikuota: 2020 birželio 3d. 10:53

Konsulas Čikagoje M.Bekešius – apie susidūrimą su plėšikautojais ir augantį lietuvių nerimą

M.Bekešiaus užfiksuota Čikaga savaitgalį
M.Bekešiaus užfiksuota Čikaga savaitgalį

JAV ir toliau neapleidžia protestai dėl perteklinės policijos naudojamos jėgos. Lietuvos generalinis konsulas Čikagoje Mantvydas Bekešius savaitgalį ir pats tapo tiek taikaus mitingo, tiek naktinio plėšikavimo mieste liudininku. „Negalėjai pagalvoti, kad viskas nutiks taip, kaip vėliau nutiko naktį“, – 15min sakė diplomatas, trejus metus gyvenantis didžiausią lietuvių bendruomenę turinčiame mieste. Pasak jo, nors neramumai Čikagos centre suvaldyti, chaosas ritasi į priemiesčius, kuriuose gyvena daug lietuvių.

Protestus JAV įžiebė afroamerikiečio George'o Floydo žūtis, kai šis po sulaikymo mirė. Užfiksuota, kad pareigūnas antrankiais surakinto ir ant žemės parversto vyro kaklą buvo prispaudęs keliu ir nereagavo į jo skundus, kad jis nebegali kvėpuoti. Minios žmonių išėjo į gatves, besipiktindamos pertekline policijos jėga, ypač prieš afroamerikiečius. Protestai iš pradžių kilo Mineapolyje, kurie iš taikių mitingų virto ir riaušėmis, išplito į kitus miestus.

Nuo 2017 m. generalinio konsulato Čikagoje vadovo pareigas einantis M.Bekešius 15min plačiau papasakojo apie tai, kokia dabar situacija didžiausiame Ilinojaus valstijos mieste.

Tapo mitingo ir naktinių plėšimų liudininku

Pats M.Bekešius šeštadienį neplanuotai tapo tiek taikaus mitingo, tiek nakties neramumų liudininku. Šeštadienio dieną jis kirto Mičigano aveniu, pagrindinę miesto gatvę, būtent tuo metu, kai ja ėjo mitinguotojai.

„Daugybė žmonių ėjo, visų rasių, labai taikiai, nešėsi plakatus, transparantus. Nesijautė jokios agresijos, negalėjai pagalvoti, kad viskas nutiks taip, kaip vėliau nutiko naktį, kai grįžau į miestą ir pakeliui namo buvau liudininkas kitų įvykių – kai yra viskas daužoma, deginama, plėšiamos parduotuvės“, – pasakojo generalinis konsulas.

Su 15min jis pasidalijo ir naktį nufilmuotais nusiaubto Čikagos centro vaizdais – juose matomos išdaužytos vitrinos, pareigūnų saugomos parduotuvės, langus užkalantys darbininkai.

Teisėsauga – tiek vietos, tiek FTB – dabar aiškinasi riaušių detales. Čikagos merės teigimu, siautėjo organizuotos grupės, jos veikė sistemingai.

„Padegdavo vienas vietas, sprogdindavo automobilius, kad atitrauktų dėmesį, o tuo metu plėšdavo kitoje vietoje esančias parduotuves ir prekybos centrus. Kad tai buvo daroma pusiau profesionaliai, tą savo spaudos konferencijoje ypač pabrėžė merė“, – apie šeštadienio neramumus pasakojo M.Bekešius.

Jis ir pats naktį vos nepakliuvo po, kaip įtaria, plėšikaujančių asmenų automobilio ratais. Priešais M.Bekešių, per raudoną šviesoforo signalą, dideliu griečiu pralėkė du įvairių prekių dėžių prikrauti automobiliai, kuriuose sėdėjo kaukėti žmonės. Veiksmas vyko apie 23–23.30 val.

Nepaisant to, Lietuvos diplomatas sakė, kad mieste dabar jaučiasi saugus. „Jau naktį iš šeštadienio į sekmadienį, apie vidurnaktį, policija ir kitos tarnybos visiškai atgavo miesto centro kontrolę, įvedė papildomus pajėgumus. Jau sekmadienio ankstyvą rytą viskas buvo pakankamai sutvarkyta“, – pasakojo M.Bekešius.

M.Bekešiaus nuotr./Čikaga
M.Bekešiaus nuotr./Čikaga

Jis pats matė, kaip miesto centrą ėmėsi tvarkyti savanoriai – šlavė, nešiojo šiukšles, rinko išdaužytų vitrinų šukes. Į miestą įvesta ir apie 300 Nacionalinės gvardijos karių. Taikūs protestai ir toliau vyksta, bet numatytu laiku ir numatytose vietose.

Nors miesto centro kontrolė iš riaušininkų atsiimta, plėšimai, siaubimas išplito į priemiesčius. Į juos taip pat įvedamos papildomos pareigūnų pajėgos. Įtempta situacija ir tuose rajonuose, kuriuose gyvena nemažai lietuvių.

Neramumai keliasi į lietuvių pamėgtus rajonus

M.Bekešius pripažino, kad šiuo metu sulaukia daug skambučių iš JAV gyvenančių lietuvių, bet ne tik dėl neramumų Čikagoje. JAV vis dar galiojant griežtoms karantino sąlygoms, konsulatas tik šią savaitę, po dviejų mėnesių pertraukos, atnaujina savo įprastines funkcijas, kurių viena svarbiausių – dokumentų pasikeitimas. Iškart nemažai lietuvių atvyko į Čikagą tą padaryti. „Lietuviai daug skambina ir klausia, ar dirbame, ar saugu važiuoti į miesto centrą“, – vardijo diplomatas.

M.Bekešiaus nuotr./Čikaga
M.Bekešiaus nuotr./Čikaga

„Žmonės iš tiesų nerimauja, dalijasi nuotraukomis, atsiunčia savo įspūdžius. Pavyzdžiui, buvo nusiaubtas Neipervilio rajonas, išdaužytos parduotuvės. Žmonės siuntė nuniokotų vitrinų nuotraukas“, – pasakojo M.Bekešius. Šiame priemiesčio rajone, kaip ir Lemonte, gyvena nemažai lietuvių.

Neipervilio rajonas garsėja savo ramybe, gražia gamta – čia telkšo tvenkiniai, vingiuoja upė, rajonas pamėgtas šeimų. „The Chicago Tribune“ net rašė, kad taikus, gražus rajonėlis virto nusiaubta išdaužytų langų vieta“, – vietos leidinį citavo pašnekovas.

Feisbuko puslapyje „Lietuvos gynybos blogeris“ antradienį pasidalyta nuotrauka, kurioje – ginkluotas Lemonte gyvenantis lietuvis. Tinklaraščio teigimu, „ponas Saulius (…) ekipavosi savo namų gynybai teisėtai turimais ginklais, kontaktuoja su kaimynais“.

Konsulatas neturi duomenų, kad per neramumus būtų nukentėję lietuviai ar jų verslas.

„Bet lietuvių verslas apskritai kenčia dėl esamų apribojimų. Visame mieste ne tik padaryti milžiniški nuostoliai dėl įvykusių kriminalinių veiksmų, bet ir dėl neramumų, padeginėjimų verslas negali atsidaryti. Buvo žmonių, kurie neteko darbo, negavo pajamų, – pasakojo M.Bekešius. – Visi jau laukė, kai galės vėl dirbti, verslas galės grįžti į senas vėžes po apribojimų dėl COVID-19, o dabar dėl neramumų teko tai atidėti.“

Miestas bando atsigauti, bet atsargiai

Po savaitgalio įvykių Čikagoje buvo neribotam laikui įvesta komendanto valanda – namų be būtinos priežasties negalima palikti nuo 21 iki 6 val. Apribotas ir patekimas į miesto centrą, kuris buvo nusiaubtas naktį iš šeštadienio į sekmadienį.

„Bet miestas po truputį atsigauna, – sakė generalinis konsulas. – Matau jau vis daugiau gatvėse vaikštančių žmonių.“

Trečiadienį ir prasideda dar vienas išėjimo iš karantino etapas – bus leista iš dalies atsidaryti restoranams, kavinėms, valdžios įstaigoms ir pan. Tačiau daugelis vis tiek liks užkaltais langais. „Pirmadienį anksti ryte ėjau į darbą per Mičigano aveniu ir mačiau, kad „Starbucks“ kavinė, kuri Čikagoje yra didžiausia pasaulyje, dar tik užsikalė visus langus.

M.Bekešiaus nuotr./Čikaga
M.Bekešiaus nuotr./Čikaga

Antradienį praėjau pro miestą, kiek mačiau – daug vitrinų yra užkaltos. Aišku, dalis dėl to, kad buvo išdaužytos ir nespėta sudėti stiklų, bet kitos užkaltos dėl to, kad būtų apsaugotos“, – apie dabartinę situaciją Čikagos centre pasakojo M.Bekešius.

Čikaga anksti ėmėsi veiksmų

Visgi Čikagoje neramumai, atrodo, nėra tokie nevaldomi kaip Niujorke, Vašingtone ar Mineapolyje (pastarojo gyventojas ir buvo G.Floydas). M.Bekešius svarstė, kad tam yra kelios priežastys. „Čikaga labai daugiatautis miestas, čia gyvena daug bendruomenių, ir jos pakankamai gerai sugyvena, – teigė jis. – Taip, yra socialinė atskirtis, yra neturtingi rajonai, kur yra nemažai skurdo, nepritekliaus, bet tokių rajonų yra visame pasaulyje.“

M.Bekešius teigė per trejus savo gyvenimo Čikagoje metus nepajutęs itin didelės rasinės įtampos. „Pažiūrėkime – Čikagos merė yra afroamerikietė, išrinkta prokurorė – taip pat, naujasis policijos šefas – irgi“, – atkreipė dėmesį jis.

Diplomatas 15min pabrėžė, kad Ilinojaus teisėsauga jau ėmėsi pozityvių veiksmų iškart po G.Floydo mirties, dar net Čikagoje neprasidėjus mitingams. „Jau praėjusią savaitę, kai prasidėjo protestai Mineapolyje, naujasis Čikagos policijos viršininkas paskelbė, kad dar kartą policijos pareigūnams bus vykdomi apmokymai dėl sulaikymo procedūrų ir pan.“, – sakė M.Bekešius.

Konsulatui Čikagoje priskiriama ir Minesotos valstija su Mineapoliu, kuriame ir prasidėjo protestai, tačiau M.Bekešius sakė kol kas nebendravęs su ten gyvenančiais lietuviais – šioje valstijoje nėra didelės aktyviai veikiančios lietuvių bendruomenės.

Didžiausia lietuvių bendruomenė JAV (ir tikriausiai pasaulyje) yra Čikagoje. Tikslių duomenų nėra, tačiau, M.Bekešiaus skaičiavimais, čia galėtų gyventi apie 50 tūkst. Lietuvos piliečių arba tų, kurie galėtų įgyti Lietuvos pilietybę. Įskaičiuojant ir trimis bangomis į Ilinojų besikėlusių lietuvių palikuonis, anot jo, būtų galima kalbėti ir apie pusę milijono lietuvių kilmės žmonių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

20:37
00:58
00:23

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje