Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 4d. 11:32

Nepažįstamoji Palestina: kai atradimai pranoksta bet kokius lūkesčius

Palestina – atradimų kupinas kraštas
H.Ghanem nuotr / Palestina – atradimų kupinas kraštas

„Nebijoti, važiuoti ir atrasti“, – ragina Palestiną jau spėję pažinti ES delegacijos darbuotojai šioje nesibaigiančių konfliktų apgaubtoje šalyje. Žinių apie šį nuostabų kraštą apstu, tačiau dažniausiai su neigiamu atspalviu. Retas žino, jog čia veikia puikūs restoranai, auga datulės, spaudžiamas tyras alyvuogių aliejus, o vaikščioti didžiųjų miestų gatvėmis anaiptol nebaisu.

Galimybę apsilankyti Palestinoje žurnalistams sudarė Europos Sąjungos delegacija Palestinoje, Jeruzalėje, atrinkusi šešių valstybių, tarp jų ir Lietuvos, žiniasklaidos atstovus vizitui į šią neįprastą šalį.

Anot Europos Sąjungos atstovų Palestinoje, kurie dėl suprantamų priežasčių, nenori būti minimi, Palestina – kraštas, pranokstantis lūkesčius.

Trykšta fontantai, klega restoranai

Pažintį su Palestina pradėjome Ramaloje, kurioje su priemiesčiais gyvena iki 60 tūkstančių palestiniečių, čia susitelkusios dauguma Palestinos valdžios institucijų ir ministerijų.

Daugelio įsivaizdavimu Palestina yra ta vieta, kur stūkso suniokoti namai, vyrauja purvas, vaikščioti gatvėmis nesaugu. Atvykus čia didžiųjų miestų centruose išvystami trykštantys fontanai, aptinkami gardžiausi restoranai ir pilnos gatvės žmonių.

Ar pakankamai žinome apie Palestiną?

Anot ES atstovų, žinių apie Palestiną, palestiniečius labai mažai, o tai labai įdomi visuomenė, įdomus kraštas ir žmonės, kurie buvo kanaaniečiai, bibliniai žydai. Jie yra biblinių žydų palikuonys, kurie aprašyti Evangelijoje. 1948 metais 10–20 procentų palestiniečių buvo krikščionys.

Palestiniečių kultūra, planuojama, jau netrukus plačiau galėtų būti pristatyta Vilniuje per arabų kultūros dienas, kurios vyks nuo lapkričio vidurio iki gruodžio antros pusės, kai bus minima pasaulinė arabų kultūros diena. Pernai Lietuvoje viešėjo dailininkas, palestinietis Ahmadas Dari, gyvenantis Paryžiuje, vedė arabiškos kaligrafijos mokymus, grojo oud, įdomiu instrumentu, panašiu į mandoliną, skaitė arabišką poeziją.

Daugelis iš tiesų įsivaizduoja, kad Palestina, tai ta vieta, kur gyvena tik beduinai, ganosi ožkos, kupranugariai, mažai civilizacijos, o atvykę randa gerokai daugiau.

„Daugelis iš tiesų įsivaizduoja, kad Palestina, tai ta vieta, kur gyvena tik beduinai, ganosi ožkos, kupranugariai, mažai civilizacijos, o atvykę randa gerokai daugiau. Jau Ramala nustebina, bet reikia turėti minty, kad tai nėra turtingiausias Palestinos miestas, daug verslo sutelkta Hebrone“, – sakė vienas atstovų.

Eksportas iš Lietuvos

Lietuva eksportuoja į Palestiną aukštos pridėtinės vertės inžinerinę įrangą, informacinių technologijų produkciją, taip pat alyvą, tepalus, chemijos pramonės produkciją. Daug eksporto keliauja netiesiogiai į Palestiną, o per Izraelį, mat šių dviejų šalių ekonomikos labai susijusios.

Prekybos centruose bei specializuotose parduotuvėse Jeruzalėje, Ramaloje, Hebrone, Nabluse galima aptikti lietuviško šokolado. Tiesa, žinių apie Lietuvą šiame krašte turima nedaug.

Koreliacijų tarp abiejų šalių galima aptikti žvelgiant į „pliką“ statistinį skaičių – minimalų atlygį, jis Palestinoje siekia apie 1 500 šekelių – apie 400 eurų.

Tiesa, anot Palestiną spėjusių pažinti ES atstovų, gana daug palestiniečių dirba Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Kuveite, Saudo Arabijoje, tad turi galimybę siųsti vaikus mokytis į užsienį.

Štai vien Švedijoje gyvena iki 0,5 mln., Vokietijoje – apie 400 tūkst. palestiniečių.

Daugelis Ramalos, kurioje viešėjome, gyventojų turi palestinietišką ir kurios nors šalies pasą. Didžiulės palestiniečių bendruomenės yra tiek JAV, tiek Lotynų Amerikoje. Čilėje, futbolo lygoje žaidžia klubas „Palestino“, dabartinio Santjago (Čilė) meras yra palestinietis.

Spalvinga tauta

ES atstovai palestiniečius vadina vakarietiškais, tačiau kartu gana konservatyviais žmonėmis. Gyventojai susitelkę dideliuose miestuose ir mažesniuose miesteliuose, išskirtinė šioje šalyje yra beduinų bendruomenė.

„Mūsų supratimu, beduinai gyvena skurde, primityviomis sąlygomis. Jų ūkių lygis nesiskiria nuo tų, kurie buvo Abraomo laikais. Jie nesiruošia to atsisakyti, su panieka žiūri į tuos, kurie prisirišę prie žemės lopinėlio rausimo.

Iš tiesų, kai kurie jų yra pakankamai turtingi, tie, kurie augina gyvulius netoli didelių miestų esančiuose beduinų gyvenvietėse, pavyzdžiui, aplink Ramalą, atveda šviežiai ožką ar veršiuką skerdimui ir čia pat turi grynųjų. Jų išlaidos minimalios. Jie turi vandentiekius, prie daugelio palapinių pakabintos palydovinės antenos“, – sakė Palestiną pažinęs atstovas.

Piligrimų kraštas

Izraelis ir Palestina – ypatingi kraštai tikintiesiems, iš čia kilusi visa tikėjimo istorija, sutelktos krikščionims svarbiausios vietos.

Palestinoje lankosi daug piligrimų iš Lietuvos. Daugiausia piligrimystės vietų yra būtent Palestinoje – Jėzus Kristus gimė Betliejuje, augo Nazarete, prie Tiberiados ežero jis mokė. Jeruzalėje jis buvo nukankintas ir prisikėlė. Dabartinis politinis skyrimas tarp Palestinos ir Izraelio piligrimams yra ne tiek svarbus.

Nesibaigianti mūrinė siena

Įvažiavus į Palestiną ir keliaujant joje bene didžiausią slogų įspūdį palieka mūrinė, devynių metrų aukščio siena. Jos ilgis – per 700 km, tai keturis kartus daugiau nei Berlyno siena.

Patys gyventojai dalijasi skaudžia patirtimi, jog gyvena tarsi penkių žvaigždučių kalėjime. Jungtinių Tautų (JT) aukščiausiasis teismas prieš daugelį metų priėmė sprendimą, jog siena neteisėta, bet ji tebestovi.

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Šimtus kilometrų besitęsianti siena tarp Palestinos ir Izraelio.
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Šimtus kilometrų besitęsianti siena tarp Palestinos ir Izraelio.

Anot ES atstovų, tam, kad būtų išgirsta ir kita pusė, svarbu priminti, jog siena buvo pradėta statyti vadinamosios antrosios intifados metu (intifada – palestiniečių pasipriešinimas Izraelio okupuotose arabų žemėse).

Tuo metu Hamas siuntė savižudžius sprogdintojus į Izraelio pusę, jie sprogdindavosi autobusuose, stotelėse. Siena – drastiška priemonė, bet pretekstas šiai sienai buvo, sako atstovai. Nuvykus prie Kalkiljos miestelio, jį galima išvysti iš visų pusių apjuostą siena.

Su „Hamas“ ES narės ir toliau nepalaiko ryšių.

Gardus arabiškas pasaulis

Palestinos restoranai dažniausiai nustebins porcijų dydžiu, o dar labiau – patiekalų skoniu.

Palestinietiška virtuvė – tai tradicinės arabiškos virtuvės vietinė raiška. Tai mėsa ir daržovėmis grįsta tradicija. Štai fuchara – moliniame puode troškintas mėsos ir daržovių bei prieskoniais gardintas patiekalas. Aplodismentų verti avienos ir jautienos patiekalai.

„Nuostabus patiekalas – ant ugnies patroškintas visas baklažanas. Ši pakepta tyrė įgyja dūmo prieskonį.

Jei kalbama apie duoną, tai, ką mes vadiname pita, palestiniečiai vadina irakietiška duona. Jie kepa pailgas bandeles – sezaminę duoną, kuri Jeruzalėje vadinama tiesiog Jeruzalės duona.

Ši duona jų kultūroje patepama alyvuogių aliejumi, pageidautina šviežiu, o jo jau yra, ir gardinama prieskoniu, vadinamu za‘atar – tai čiobrelio žolė su paskrudintų sezamų sėklomis, taip pat šiek tiek raudonėlio“, – itin paprastą patiekalą gyrė vienas diplomatų.

Dvelkdamas kokosų aromatu garuoja palestinietiškas desertas – pakepinta šviesi duonelė, riešutai ir pieniškas padažas.

H.Ghanem nuotr/Palestinietiškas desertas
H.Ghanem nuotr/Palestinietiškas desertas

Lauktuvės iš Palestinos

Datulės! Palestiniečiai datules įdaro įvairiausiais gražiausiais būdais. Pavyzdžiui, datulės, vietoj kauliuko slypintis migdolo riešutas ir visa tai pagardinta šokoladu.

Mėgstantys kardamoną iš šių kraštų turėtų būtinai parsivežti šviežiai sumaltos arabiškos kavos. Ji ruošiama indelyje, panašiai, kaip Lietuvoje turkiška kava. Arabišką kavą reikia užplikyti verdančiu vandeniu ir pakaitinti minutę, dvi. Skonį vietos gyventojai vadina neįtikėtinu.

Palestina – falafelių ir humuso kraštas. Paragauti šių patiekalų tiesiog būtina, o panorėjus parduotuvėje galima įsigyti ir lauktuvių parvežti šviežio humuso.

Rekomendacijos keliaujantiems į šį kraštą

„Tiesiog nebijoti, važiuoti ir atrasti. Yra neįtikėtinai daug žmonių, kalbančių angliškai, ir senų, ir jaunų, ir tolimose vietovėse. Aišku, reikia būti būti atsargiems, kaip ir bet kurioje kelionėje“, – pataria ES atstovai Palestinoje.

Komentarai: 3

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Žemės ūkio ministerijos darbuotojai šimtmetį atšventė su šokiais ir alkoholiu

Lapkričio TOP 13: knygų antplūdis artėjant šventėms.

Aktualu

Avarijoje prie Balėnų kaimo aštuonmetį mirtinai sužalojo Mažeikių tarybos narys Sigitas Kaktys

Vardai

„Atspėk, kas dėžėje“ premjera: tokių Monikų dar nematėte – iš baimės net drebėjo rankos

Erikos istorija

Aktualu

Avarijos remontuojamame Panevėžio aplinkkelyje tęsiasi: į žiedo vidurį įlėkė lenkas ir latvis

Aktualu

Suprasti akimirksniu: 15min atsako į svarbiausius klausimus apie prezidento rinkimus

Sportas

Tautų lyga: Kroatijos rinktinė išplėšė fantastišką pergalę prieš Ispaniją

Verslas

Lietuvio emigracija Suomijoje truko pusdienį: darbdavys mini „netipinę situaciją“

N-18 Aktualu

Lukiškių prižiūrėtojus fekalijomis apipylęs žudikas žagintojas pats tapo nukentėjusiuoju

Aktualu

Koks „Brexito“ likimas palankiausias Didžiosios Britanijos lietuviams?

Gazas

Kodėl žmonės XIX a. taip bijojo greičio: mitai apie iškritusias gimdas ir ištirpusius kūnus

24sek

K.Pangosas: apie svarbiausią Šaro pamoką, nustebinusius katalonus ir stiprų „Žalgirį“

Aktualu

Theresa May atmeta galimybę rengti antrą referendumą dėl „Brexit“

24sek

Antanas Guoga apie „Ryto“ skandalus: „Praeities šešėliai persekioja klubą“

Vardai

Iglė per gimtadienį scenoje sulaukusi 4 kilogramus sveriančio S.Prūsaičio siurprizo neteko žado

Vardai

Internete žaibiškai pasklidusi parodija Karolinos Meschino nė kiek neįžeidė: „Nauda abipusė“

Sportas

Anglijos rinktinė sutriuškino JAV ir atsisveikino su legendiniu Wayne'u Rooney

Gyvenimas

Gatvės fotografo V.Alesiaus patarimai mėgstantiems darytis asmenukes

15min eksperimentas Gazas

15min/Gazas patikrino: ką naktį mato vairuotojas, jei pėsčiasis eina su „tautine apranga“

Naujienos

Gyvenimas

Namų darbų kovos: ar sėdėti prie besimokančio vaiko?

Vardai

J.Lopez nuotrauka pasidalijusi trenerė R.Vilkienė: „Lietuvoje 45-erių moteris – jau nurašyta“

Gazas

Policija paaiškino, ar lapkritį galima važinėti motociklais ir mopedais

Vardai

Donatas Montvydas „Lietuvos balse“ atskleidė: „Anksčiau bijodavau dainuoti falcetu“

Aktualu

Egipto policija nukovė 19 džihadistų, įtariamų surengus ataką prieš krikščionis koptus

Neišsiųsti CV Kultūra

Raminta Naujanytė-Bjelle: apie Salvadorą Dali, socialinę kritiką muzikoje ir Ukmergę

Sportas

Karjerą baigęs D.Česnauskis nuo futbolo nenutols

Aktualu

Buitinis smurtas: Druskininkuose ir Panevėžyje išgertuvės virto pjautynėmis

Vardai

Kylie Jenner ir Travis Scottas nusipirko pirmus bendrus šeimos namus: paklojo 13,5 mln. dolerių

Verslas

Teismas: Klaipėdos vaikų ligoninės rekonstrukcijos konkursas lieka sustabdytas

Aktualu

Tony Blairas: britų parlamentas turi atmesti bet kokį „Brexit“ susitarimo variantą

24sek

„Žalgirį“ palikęs įžaidėjas pastebimai debiutavo Vokietijoje

Gyvenimas

35-erių mokslų daktaras M.Binkis ieško žmonos: „Galvoju, kad tikinčių ilgalaikiais santykiais dar yra“

Sportas

Šalies futbolą iš arti matantis R.Garastas – apie tris priežastis, kurios neleidžia prisivyti kitų

24sek

Dar vienas D.Sabonio rekordas ir dramoje parblokštas konferencijos favoritas

Aktualu

Pirmosios kompensacijos už elektros stulpus – kitą savaitę

Aktualu

Prie Graikijos Zakinto salos per septynias minutes užfiksuoti du požeminiai smūgiai

Aktualu

Ramiojo vandenyno salynas balsavo referendume dėl nepriklausomybės nuo Prancūzijos

Aktualu

Sicilijoje potvyniai pareikalavo 10 gyvybių

Vardai

Vasha su dukra persikraustė pas vyrą Ronaldą į Graikiją: „Pagaliau vėl šeima kartu“

Vardai

Ypatingos

07:22
06:20

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje