Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 4d. 11:32

Nepažįstamoji Palestina: kai atradimai pranoksta bet kokius lūkesčius

Palestina – atradimų kupinas kraštas
H.Ghanem nuotr / Palestina – atradimų kupinas kraštas

„Nebijoti, važiuoti ir atrasti“, – ragina Palestiną jau spėję pažinti ES delegacijos darbuotojai šioje nesibaigiančių konfliktų apgaubtoje šalyje. Žinių apie šį nuostabų kraštą apstu, tačiau dažniausiai su neigiamu atspalviu. Retas žino, jog čia veikia puikūs restoranai, auga datulės, spaudžiamas tyras alyvuogių aliejus, o vaikščioti didžiųjų miestų gatvėmis anaiptol nebaisu.

Galimybę apsilankyti Palestinoje žurnalistams sudarė Europos Sąjungos delegacija Palestinoje, Jeruzalėje, atrinkusi šešių valstybių, tarp jų ir Lietuvos, žiniasklaidos atstovus vizitui į šią neįprastą šalį.

Anot Europos Sąjungos atstovų Palestinoje, kurie dėl suprantamų priežasčių, nenori būti minimi, Palestina – kraštas, pranokstantis lūkesčius.

Trykšta fontantai, klega restoranai

Pažintį su Palestina pradėjome Ramaloje, kurioje su priemiesčiais gyvena iki 60 tūkstančių palestiniečių, čia susitelkusios dauguma Palestinos valdžios institucijų ir ministerijų.

Daugelio įsivaizdavimu Palestina yra ta vieta, kur stūkso suniokoti namai, vyrauja purvas, vaikščioti gatvėmis nesaugu. Atvykus čia didžiųjų miestų centruose išvystami trykštantys fontanai, aptinkami gardžiausi restoranai ir pilnos gatvės žmonių.

Ar pakankamai žinome apie Palestiną?

Anot ES atstovų, žinių apie Palestiną, palestiniečius labai mažai, o tai labai įdomi visuomenė, įdomus kraštas ir žmonės, kurie buvo kanaaniečiai, bibliniai žydai. Jie yra biblinių žydų palikuonys, kurie aprašyti Evangelijoje. 1948 metais 10–20 procentų palestiniečių buvo krikščionys.

Palestiniečių kultūra, planuojama, jau netrukus plačiau galėtų būti pristatyta Vilniuje per arabų kultūros dienas, kurios vyks nuo lapkričio vidurio iki gruodžio antros pusės, kai bus minima pasaulinė arabų kultūros diena. Pernai Lietuvoje viešėjo dailininkas, palestinietis Ahmadas Dari, gyvenantis Paryžiuje, vedė arabiškos kaligrafijos mokymus, grojo oud, įdomiu instrumentu, panašiu į mandoliną, skaitė arabišką poeziją.

Daugelis iš tiesų įsivaizduoja, kad Palestina, tai ta vieta, kur gyvena tik beduinai, ganosi ožkos, kupranugariai, mažai civilizacijos, o atvykę randa gerokai daugiau.

„Daugelis iš tiesų įsivaizduoja, kad Palestina, tai ta vieta, kur gyvena tik beduinai, ganosi ožkos, kupranugariai, mažai civilizacijos, o atvykę randa gerokai daugiau. Jau Ramala nustebina, bet reikia turėti minty, kad tai nėra turtingiausias Palestinos miestas, daug verslo sutelkta Hebrone“, – sakė vienas atstovų.

Eksportas iš Lietuvos

Lietuva eksportuoja į Palestiną aukštos pridėtinės vertės inžinerinę įrangą, informacinių technologijų produkciją, taip pat alyvą, tepalus, chemijos pramonės produkciją. Daug eksporto keliauja netiesiogiai į Palestiną, o per Izraelį, mat šių dviejų šalių ekonomikos labai susijusios.

Prekybos centruose bei specializuotose parduotuvėse Jeruzalėje, Ramaloje, Hebrone, Nabluse galima aptikti lietuviško šokolado. Tiesa, žinių apie Lietuvą šiame krašte turima nedaug.

Koreliacijų tarp abiejų šalių galima aptikti žvelgiant į „pliką“ statistinį skaičių – minimalų atlygį, jis Palestinoje siekia apie 1 500 šekelių – apie 400 eurų.

Tiesa, anot Palestiną spėjusių pažinti ES atstovų, gana daug palestiniečių dirba Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Kuveite, Saudo Arabijoje, tad turi galimybę siųsti vaikus mokytis į užsienį.

Štai vien Švedijoje gyvena iki 0,5 mln., Vokietijoje – apie 400 tūkst. palestiniečių.

Daugelis Ramalos, kurioje viešėjome, gyventojų turi palestinietišką ir kurios nors šalies pasą. Didžiulės palestiniečių bendruomenės yra tiek JAV, tiek Lotynų Amerikoje. Čilėje, futbolo lygoje žaidžia klubas „Palestino“, dabartinio Santjago (Čilė) meras yra palestinietis.

Spalvinga tauta

ES atstovai palestiniečius vadina vakarietiškais, tačiau kartu gana konservatyviais žmonėmis. Gyventojai susitelkę dideliuose miestuose ir mažesniuose miesteliuose, išskirtinė šioje šalyje yra beduinų bendruomenė.

„Mūsų supratimu, beduinai gyvena skurde, primityviomis sąlygomis. Jų ūkių lygis nesiskiria nuo tų, kurie buvo Abraomo laikais. Jie nesiruošia to atsisakyti, su panieka žiūri į tuos, kurie prisirišę prie žemės lopinėlio rausimo.

Iš tiesų, kai kurie jų yra pakankamai turtingi, tie, kurie augina gyvulius netoli didelių miestų esančiuose beduinų gyvenvietėse, pavyzdžiui, aplink Ramalą, atveda šviežiai ožką ar veršiuką skerdimui ir čia pat turi grynųjų. Jų išlaidos minimalios. Jie turi vandentiekius, prie daugelio palapinių pakabintos palydovinės antenos“, – sakė Palestiną pažinęs atstovas.

Piligrimų kraštas

Izraelis ir Palestina – ypatingi kraštai tikintiesiems, iš čia kilusi visa tikėjimo istorija, sutelktos krikščionims svarbiausios vietos.

Palestinoje lankosi daug piligrimų iš Lietuvos. Daugiausia piligrimystės vietų yra būtent Palestinoje – Jėzus Kristus gimė Betliejuje, augo Nazarete, prie Tiberiados ežero jis mokė. Jeruzalėje jis buvo nukankintas ir prisikėlė. Dabartinis politinis skyrimas tarp Palestinos ir Izraelio piligrimams yra ne tiek svarbus.

Nesibaigianti mūrinė siena

Įvažiavus į Palestiną ir keliaujant joje bene didžiausią slogų įspūdį palieka mūrinė, devynių metrų aukščio siena. Jos ilgis – per 700 km, tai keturis kartus daugiau nei Berlyno siena.

Patys gyventojai dalijasi skaudžia patirtimi, jog gyvena tarsi penkių žvaigždučių kalėjime. Jungtinių Tautų (JT) aukščiausiasis teismas prieš daugelį metų priėmė sprendimą, jog siena neteisėta, bet ji tebestovi.

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Šimtus kilometrų besitęsianti siena tarp Palestinos ir Izraelio.
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Šimtus kilometrų besitęsianti siena tarp Palestinos ir Izraelio.

Anot ES atstovų, tam, kad būtų išgirsta ir kita pusė, svarbu priminti, jog siena buvo pradėta statyti vadinamosios antrosios intifados metu (intifada – palestiniečių pasipriešinimas Izraelio okupuotose arabų žemėse).

Tuo metu Hamas siuntė savižudžius sprogdintojus į Izraelio pusę, jie sprogdindavosi autobusuose, stotelėse. Siena – drastiška priemonė, bet pretekstas šiai sienai buvo, sako atstovai. Nuvykus prie Kalkiljos miestelio, jį galima išvysti iš visų pusių apjuostą siena.

Su „Hamas“ ES narės ir toliau nepalaiko ryšių.

Gardus arabiškas pasaulis

Palestinos restoranai dažniausiai nustebins porcijų dydžiu, o dar labiau – patiekalų skoniu.

Palestinietiška virtuvė – tai tradicinės arabiškos virtuvės vietinė raiška. Tai mėsa ir daržovėmis grįsta tradicija. Štai fuchara – moliniame puode troškintas mėsos ir daržovių bei prieskoniais gardintas patiekalas. Aplodismentų verti avienos ir jautienos patiekalai.

„Nuostabus patiekalas – ant ugnies patroškintas visas baklažanas. Ši pakepta tyrė įgyja dūmo prieskonį.

Jei kalbama apie duoną, tai, ką mes vadiname pita, palestiniečiai vadina irakietiška duona. Jie kepa pailgas bandeles – sezaminę duoną, kuri Jeruzalėje vadinama tiesiog Jeruzalės duona.

Ši duona jų kultūroje patepama alyvuogių aliejumi, pageidautina šviežiu, o jo jau yra, ir gardinama prieskoniu, vadinamu za‘atar – tai čiobrelio žolė su paskrudintų sezamų sėklomis, taip pat šiek tiek raudonėlio“, – itin paprastą patiekalą gyrė vienas diplomatų.

Dvelkdamas kokosų aromatu garuoja palestinietiškas desertas – pakepinta šviesi duonelė, riešutai ir pieniškas padažas.

H.Ghanem nuotr/Palestinietiškas desertas
H.Ghanem nuotr/Palestinietiškas desertas

Lauktuvės iš Palestinos

Datulės! Palestiniečiai datules įdaro įvairiausiais gražiausiais būdais. Pavyzdžiui, datulės, vietoj kauliuko slypintis migdolo riešutas ir visa tai pagardinta šokoladu.

Mėgstantys kardamoną iš šių kraštų turėtų būtinai parsivežti šviežiai sumaltos arabiškos kavos. Ji ruošiama indelyje, panašiai, kaip Lietuvoje turkiška kava. Arabišką kavą reikia užplikyti verdančiu vandeniu ir pakaitinti minutę, dvi. Skonį vietos gyventojai vadina neįtikėtinu.

Palestina – falafelių ir humuso kraštas. Paragauti šių patiekalų tiesiog būtina, o panorėjus parduotuvėje galima įsigyti ir lauktuvių parvežti šviežio humuso.

Rekomendacijos keliaujantiems į šį kraštą

„Tiesiog nebijoti, važiuoti ir atrasti. Yra neįtikėtinai daug žmonių, kalbančių angliškai, ir senų, ir jaunų, ir tolimose vietovėse. Aišku, reikia būti būti atsargiems, kaip ir bet kurioje kelionėje“, – pataria ES atstovai Palestinoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

„Čia – estai, čia – rusai“: rinkimų kampanijos plakatas sukėlė skandalą Taline

24sek

N.Wolterso žmonai linkėjimus siuntęs Šaras džiaugėsi pozityviais „Žalgirio“ postūmiais

15min iš Gdansko Aktualu

Gdanskas atiduoda paskutinę pagarbą nužudytam merui – karstą lydėjo tūkstančiai

Vardai

„Žmonės 2019“ apdovanojimai: vyriškos ašaros, naujoko sėkmė ir įkvepiančios kalbos

Aktualu

Prezidento rinkimai artėja – R.Žemaitaitis įvardijo naujas galimas pavardes

24sek

Juoda serija nutraukta įspūdingai – Kauno „Žalgiris“ parbloškė „Panathinaikos“

Vardai

Dūzgės neįprastoje aplinkoje: Operos ir baleto teatre įžymybės šventė kartu su metų geriausiais

Kultūra

Įvertino M.Ivaškevičiaus partizanus: vaizduoti ne kaip idealizuoti herojai, o kaip sudėtingos asmenybės

Vardai

Karolina Meschino ir Remis nustebino išskirtiniu stiliumi: aprangą derino prie reperio plaukų spalvos

15min iš Dakaro Gazas

Gera žinia: Balys Bardauskas po operacijos šypsosi ir drąsina kitus

Įspūdingiausi 2019 metų Dakaro ralio kadrai

24sek

Akinantį šou sukūręs Aaronas White'as: „Dėl to mes žaidžiame krepšinį“

Vardai

Operos ir baleto teatre – iškilmingi apdovanojimai: ant raudono kilimo sublizgo ryškiausios žvaigždės

Atsisveikinimas su Sauliumi Karosu

15min iš Berlyno Verslas

„Karas“ baigtas: nuo kitos savaitės lenkai vėl įsileis lietuviškas kiaules

Pasaulis kišenėje

„Wizz Air“ pakėlė bagažo kainas – norint pasiimti lagaminą teks mokėti daugiau

24sek

Sensacija Eurolygoje – „Budučnost“ nukovė Madrido „Real“ žvaigždes

Aktualu

Panevėžio rajone prie įklimpusio „Opel“ aptiktas vyras atsisakė tikrintis blaivumą

Verslas

Karalius nukarūnuotas: JAV rinką drebinusio namo kaina sumažinta beveik perpus

Aktualu

Vilniuje nufilmuotas „holivudinis“ epizodas: į veidą nukreiptas ginklas – baisiau už raudoną šviesoforą

15min iš Berlyno Verslas

Berlyno „Žaliojoje savaitėje“ liejasi alkoholis: mažiau už lietuvius turi tik lenkai ir rusai

Aktualu

Devynmetės įvaikinimo drama: buvęs garsus teisėjas nesupranta kolegos motyvų

Aktualu

Dūžta viltys išeiti į laisvę: amnestija bus pritaikyta tik nedaugeliui

15min iš Dakaro Gazas

Dakaro dienoraštis Nr.10. Kodėl Dakaro čempionas sveikinasi lietuviškai?

24sek

Milano „Olimpia“ krizė – po dramatiško finišo krito Vitorijoje

Naujienos

Gyvenimas

Namų darbų kovos: ar sėdėti prie besimokančio vaiko?

Vardai

J.Lopez nuotrauka pasidalijusi trenerė R.Vilkienė: „Lietuvoje 45-erių moteris – jau nurašyta“

Gazas

Policija paaiškino, ar lapkritį galima važinėti motociklais ir mopedais

Vardai

Donatas Montvydas „Lietuvos balse“ atskleidė: „Anksčiau bijodavau dainuoti falcetu“

Aktualu

Egipto policija nukovė 19 džihadistų, įtariamų surengus ataką prieš krikščionis koptus

Neišsiųsti CV Kultūra

Raminta Naujanytė-Bjelle: apie Salvadorą Dali, socialinę kritiką muzikoje ir Ukmergę

Sportas

Karjerą baigęs D.Česnauskis nuo futbolo nenutols

Aktualu

Buitinis smurtas: Druskininkuose ir Panevėžyje išgertuvės virto pjautynėmis

Vardai

Kylie Jenner ir Travis Scottas nusipirko pirmus bendrus šeimos namus: paklojo 13,5 mln. dolerių

Verslas

Teismas: Klaipėdos vaikų ligoninės rekonstrukcijos konkursas lieka sustabdytas

Aktualu

Tony Blairas: britų parlamentas turi atmesti bet kokį „Brexit“ susitarimo variantą

24sek

„Žalgirį“ palikęs įžaidėjas pastebimai debiutavo Vokietijoje

Gyvenimas

35-erių mokslų daktaras M.Binkis ieško žmonos: „Galvoju, kad tikinčių ilgalaikiais santykiais dar yra“

Sportas

Šalies futbolą iš arti matantis R.Garastas – apie tris priežastis, kurios neleidžia prisivyti kitų

24sek

Dar vienas D.Sabonio rekordas ir dramoje parblokštas konferencijos favoritas

Aktualu

Pirmosios kompensacijos už elektros stulpus – kitą savaitę

Aktualu

Prie Graikijos Zakinto salos per septynias minutes užfiksuoti du požeminiai smūgiai

Aktualu

Ramiojo vandenyno salynas balsavo referendume dėl nepriklausomybės nuo Prancūzijos

Aktualu

Sicilijoje potvyniai pareikalavo 10 gyvybių

Vardai

Vasha su dukra persikraustė pas vyrą Ronaldą į Graikiją: „Pagaliau vėl šeima kartu“

Aktualu

Orai.lt: aukštas atmosferos slėgis – sausų orų garantas

Aktualu

Gangsterių išpuolis Čelkių kaime – atvažiavo su „Golf“ ir įrėmė į galvą pistoletą

Aktualu

Kinijoje sunkvežimiui įsirėžus į 31 automobilį žuvo 15 žmonių

Aktualu

Lenkai renka daugiau kaip 640 miestų ir miestelių merus

Aktualu

Bahreine už šnipinėjimą Katarui iki gyvos galvos įkalintas opozicijos lyderis

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:21
20:23
01:49

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje