Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 12d. 08:07

Apleistas atrakcionų parkas Elektrėnuose – vieta, kurioje sustojo laikas

Elektrėnų atrakcionų parkas
Džiuginto Telinskio nuotr, / Elektrėnų atrakcionų parkas

Elektrėnuose, vos keli kilometrai nuo Vilniaus-Kauno magistralės, yra vieta, kur galima pasijusti kaip Černobylyje. Tai apleistas sovietinis atrakcionų parkas – paskutinis toks dar neišmontuotas Lietuvoje. Elektrėnų savivaldybė planuoja greitu metu atsikratyti vis dar čia stūksančių atrakcionų-vaiduoklių ir pritaikyti teritoriją gyventojų poreikiams, tačiau kol kas atrakcionai vis dar stovi, leisdami prisiliesti prie ne tokios ir tolimos praeities.

Apleistą atrakcionų parką pasiekiame nusukę vos kelis kilometrus nuo Vilniaus-Kauno magistralės. Teritoriją supa tvora, o sena ir apsitrynusi lentelė ant jos netgi informuoja, kad kažkur parke slepiasi piktas šuo. Tačiau tvora – itin žema, o iš paaukštinimo šalia, leidžiančio ją perlipti išvis be jokių pastangų, galima suprasti, kad žmonės čia lankosi dažnai.

Ugniaus Antanavičiaus nuotr./Elektrėnų atrakcionų parkas
Ugniaus Antanavičiaus nuotr./Elektrėnų atrakcionų parkas

Teritorijos viduje apima keistas jausmas. Keliolika sovietinių atrakcionų – sūpynės, amerikietiški kalneliai, karuselė, autodromas ir taip toliau – tyliai ir ramiai stovi, pamiršti visų, išskyrus vietinius paauglius, kurių čia penktadienio vakare gana gausu ir kuriems apleistas parkas, matyti, yra mėgstama laisvalaikio leidimo vieta.

Kai kurie atrakcionai, ypač žinant aplinkybes, atrodo išsilaikę puikiai – atrodo, tereikia įjungti ir jie važiuos. Kiti – aplūžę, apardyti, kartais net sunku suprasti, kam jie buvo skirti.

Džiuginto Telinskio nuotr,/Elektrėnų atrakcionų parkas
Džiuginto Telinskio nuotr,/Elektrėnų atrakcionų parkas

Jausmas kaip vėlyvojo sovietmečio muziejuje po atviru dangumi – nors nėra paaiškinamųjų stendų, gidų ir kitų muziejams būdingų atributų, patys atrakcionai ir juos aptarnaujantys betoniniai statiniai, užsikonservavę laike, alsuoja sovietmečio dvasia. Jos nesugadina net grafičiai, kurių ant statinių gausu.

Ugniaus Antanavičiaus nuotr./Grafitis Elektrėnų atrakcionų parke
Ugniaus Antanavičiaus nuotr./Grafitis Elektrėnų atrakcionų parke

Sovietiniai atrakcionai mano atmintyje yra išlikę tik kaip gilios vaikystės prisiminimas. Bet čia pavyksta atsišviežinti atmintį ir prisiminti, kaip jie atrodė, ne iš nuotraukų.

Nors teritorija apleista ir nesaugoma, jos elementai išlikę neblogai – pavyzdžiui, autodrome vis dar galima rasti aplūžusių, padangomis apjuostų mašinų. Daugelis apžvalgos rato kabinų irgi vis dar kybo, nors jos dabar tikriausiai neatitiktų jokių saugumo reikalavimų.

Džiuginto Telinskio nuotr,/Elektrėnų atrakcionų parkas
Džiuginto Telinskio nuotr,/Elektrėnų atrakcionų parkas

Užsukus į buvusį administracijos pastatą, išdidžiai pažymėtą rusišku užrašu „Kaca“, galima rasti aplūžusių baldų, besimėtančių 2010 ir 2011 m. „Žmonių“ žurnalų bei „Maximos“ katalogų, rodančių, kad vieta tvarkyta nebuvo jau kurį laiką.

Taip pat – senų žaidimo automatų liekanas. Jos – dar rusiškos ir niekuo neprimena žėrinčių įvairiomis spalvomis dabartinių žaidimo automatų, kurių gausu Palangos Basanavičiaus gatvėje ir panašiose vietose.

Ugniaus Antanavičiaus nuotr./Žaidimo aparatas Elektrėnų atrakcionų parke
Ugniaus Antanavičiaus nuotr./Žaidimo aparatas Elektrėnų atrakcionų parke

Čia vis dar guli ir senos naudojimosi parku taisyklės. Iš jų paaiškėja, kad pas atrakcioną aptarnaujantį darbuotoją būtinai palikti visus nukristi galinčius daiktus, o į raketą vaikai iki 7 metų gali sėsti tik su suaugusiais. Be to, atrakcionuose rūkyti draudžiama, nors už jų ribų, panašu, draudimas negalioja.

Ugniaus Antanavičiaus nuotr./Naudojimosi Elektrėnų atrakcionų parku taisyklės
Ugniaus Antanavičiaus nuotr./Naudojimosi Elektrėnų atrakcionų parku taisyklės

Iš tolo nugirdę girgždėjimą pasisukame į tą pusę ir išvystame švytuojančias bei aukštai pakylančias sūpynes – pora vaikinų jomis, vienu iš nedaugelio dar veikiančių atrakcionų, kuriam nereikia elektros, naudojasi pagal paskirtį..

Nors mums surūdijusios ir braškančios sūpynės pasitikėjimo toli gražu nekelia, akivaizdu, kad vietiniam jaunimui jos atrodo pakankamai saugios.

Ugniaus Antanavičiaus nuotr./Sūpynės Elektrėnų atrakcionų parke
Ugniaus Antanavičiaus nuotr./Sūpynės Elektrėnų atrakcionų parke

Užsukę į vieną didžiausių buvusio parko pastatų, randame pačią didžiausią – penkių maždaug šešiolikos metų amžiaus jaunuolių – kompaniją, kurie susėdę klausosi muzikos ir apie kažką šnekučiuojasi. Mus jie nulydi smalsiais žvilgsniais, tačiau taip pat pernelyg nesusidomi.

Tačiau tik išėjus paaiškėja, kad mes jiems visgi rūpėjome. Vienas paauglių – matyt, pats drąsiausias – pasiveja mus ir kreipiasi aktualiu jam ir draugams klausimu – „Gal turite parūkyt?“

Nuliūdiname jaunuolį, pranešę, kad nerūkome. Jam apsisukus eiti atgal, dar trumpai paklausinėju apie parką, bet daug šnekėti vaikinas nenusiteikęs.

Prasitaria, kad parką uždarė prieš keletą metų, kad jis su draugais čia lankosi dažnai, kad pašaliniai čia užsuka retai.

Parko puošmena – amerikietiški kalneliai, stebinantys savo aukščiu. Juos puošia angliškas užrašas „Jet Star“, matyti, čia atsiradęs jau Nepriklausomybės laikais, siekiant amerikietiškiems kalneliams suteikti dar daugiau amerikietiškumo.

Džiuginto Telinskio nuotr,/Elektrėnų atrakcionų parkas
Džiuginto Telinskio nuotr,/Elektrėnų atrakcionų parkas

Vis dėlto, nors parkas daugiau negu du dešimtmečius veikė ir nepriklausomybės epochoje, rusiškų užrašų čia daugiau negu amerikietiškų.

Ant kalnelių mašinų matyti žvaigždės. Žvaigždės, raketos ir panašūs elementai – apskritai dažni atrakcionų dizaino, kiek jo dar išliko, elementai. Akivaizdu, kad kadaise, vos pastatytas, parkas siekė įkvėpti vaikus nuo vaikystės sekti Jurijaus Gagarino pėdomis.

Džiuginto Telinskio nuotr,/Elektrėnų atrakcionų parkas
Džiuginto Telinskio nuotr,/Elektrėnų atrakcionų parkas

Atrakcionus griaus

Elektrėnų atrakcionų parkas „Vaikų pasaulis“, kaip 15min informavo Elektrėnų savivaldybės administracija, buvo atidarytas 1986 m., o 2013 m. buvo uždarytas, nes neatitiko techninių reikalavimų.

Savivaldybė teigia, kad iki 2020 m. savivaldybės, valstybės biudžeto ir ES lėšomis iki 2020 m. planuoja įgyvendinti projektą, kurio metu buvęs atrakcionų parkas bus konvertuotas į „viešą rekreacinę teritoriją“.

„Įgyvendinant projektą planuojama demontuoti buvusio atrakcionų parko įrenginius, nenaudojamus pastatus pritaikyti investicijoms ir verslo plėtrai, sutvarkytoje teritorijoje įrengti miesto estradą, inžinerinius tinklus, sutvarkyti kraštovaizdį ir želdynus, suremontuoti esamus privažiavimus, įrengti automobilių stovėjimo aikšteles, prieplauką su pontoniniu tiltu, mažosios architektūros elementus, apšvietimą“, – rašoma 15min atsiųstuose savivaldybės atsakymuose.

Savivaldybės atstovų teigimu, iki šių metų rugsėjo mėnesio pradžios bus gautas statybą leidžiantis dokumentas ir inicijuojamas viešasis pirkimas rangos darbams atlikti pagal parengtą techninį projektą. Gavusi statybą leidžiantį dokumentą savivaldybė planuoja ir viešą projekto pristatymą visuomenei.

Paraišką gauti ES finansavimą Elektrėnų savivaldybės administracija pateiks spalio 1 d. Savivaldybės administracijos teigimu, tikimasi iki 2018 m. pabaigos atrinkti rangovą ir per 24 mėn. įgyvendinti projektą.

Tad jau 2020 m. pabaigoje, jei šie lūkesčiai išsipildys, iš nuotraukose matomų statinių liks tik prisiminimai. Tačiau kol kas buvęs atrakcionų parkas, nors ir apleistas, anaiptol nėra pamirštas. Vietos paauglius jis traukia savo nuošalumu ir galimybe leisti laiką toli nuo suaugusiųjų, o šiaip smalsuolius – unikaliai užsikonservavusia nesena Lietuvos praeitimi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Krašto apsaugos ministerija pasakė, ką pirks kitąmet, verslas giria už skaidrumą

Gazas

Sniegas ir didelis automobilių srautas sustingdė eismą sostinėje

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: S.Skvernelio triumfas, kam A.Juozaičiui reikia vaikų ir mįslė – ar V.Putinas matė R.Paksą

Buvau geras Gyvenimas

Jaudinanti Kauno hospiso savanorių dovana mirštantiems ligoniams: aplankė Kalėdų eglę

Aktualu

Justinas Mickus: Europos Sąjungos gynybos politika ir Lietuvos strateginė mąstysena

Sportas

„Skrieja kamuolys“: Čempionų lygos burtai, puiki „Liverpool“ savaitė ir Karalius Lionelis

Vardai

Jazzu kalėdinis hitas – kritikų taikiklyje: kompozitoriai palygino atlikėjos ir Edo Sheerano dainas

Aktualu

Išsekusios mergaitės iš Gvatemalos mirtis JAV sukėlė pasipiktinimo bangą

24sek

Paulius Motiejūnas – apie „Žalgirio“ 10 metų tikslą ir Šaro ateitį Kaune

Kultūra

D.Grybauskaitė greitai priims sprendimą dėl M.Kvietkausko paskyrimo kultūros ministru

Aktualu

A.Navickas: atlygis už nedirbtas dienas mokytojams galėtų būti išmokėtas per kelerius metus

Kultūra

Vytautas Raškauskas: Kokias knygeles vaikams dovanoti per Kalėdas?

Sportas

R.Meilutytei vaikų linkėjęs A.Juozaitis: sidabras 25 metrų baseine? Ne kažin kas

24sek

Už sukeltas muštynes – griežta bausmė Artūrui Gudaičiui

Gazas

Michaelis Schumacheris sveiksta: pakilo iš lovos

Vardai

Argentiniečiai pasmerkė 16-metės aktorės išprievartavimu kaltinamą serialų dievaitį: apsupo jo namus

Aktualu

Kaune – plataus masto sulaikymo operacija: į pagalbą pasitelkti „Aro“ pareigūnai

Aktualu

Lenkijos diplomatijos vadovas: „Prancūzija – Europos ligonis“

Gazas

Naktį daug kur snigs, bus slidu, įspėja kelininkai

Aktualu

Kultūros ministerija – prieš R.Karbauskio pataisą dėl LRT valdymo

Naujienos

Mokslas.IT

Europos Sąjunga ruošiasi dar vienai kovai su „Apple“

Maistas

„KitchenJulie“ receptas: kokoso, riešutų sviesto ir šokolado batonėliai

Sportas

Du smūgiai, du įvarčiai po ilgos sausros: „Everton“ neprašovė su pirkiniu?

Vardai

I.Elba pakurstė kalbas, kad vaidins legendinį agentą 007 Džeimsą Bondą

Mokslas.IT

NASA paleido pirmąjį Saulę paliesiantį zondą

24sek

„Esame karo vaikai“: pristatytas įkvepiantis filmas apie Balkanų krepšinį

Aktualu

Įvykis, sukrėsiantis pasaulį: kokį planą Jungtinė Karalystė turi pasiruošusi dienai, kai karalienė mirs?

Sportas

Europos čempionato maratone krito 24 metų senumo rekordas, lietuvis – 20-as

Aktualu

Kaune prieš moterį smurtavo policininkas

Aktualu

Šalčininkuose sustabdytas BMW, prie kurio vairo – girtas pasienietis

Aktualu

Teismas: Registrų centras turės nemokamai suteikti informaciją savivaldybei

Laisvalaikis

Nepaisant protestų, Lenkijoje karūnuotas Europos „Misteris gėjus“

Gyvenimas

Drabužių dizainerės namus puošia pačios tapyti paveikslai ir įspūdinga antpirščių kolekcija

Sportas

Prieš atsakomąjį mačą Marijampolėje atsistatydino „Spartaks“ treneris

Vardai

Džiazo virtuozo Petro Vyšniausko dukros Marijos ir Ignacio vestuvės: Vilniuje – argentinietiška fiesta

Verslas

Galimybėmis dirbti nuotoliniu būdu naudojasi tik sostinė

15min iš Berlyno Sportas

L.Jasiūnaitė pasipuošė Europos čempionato bronza: „Pradedu suvokti, kas įvyko“

Aktualu

Lietuvą alinantis karštis pratybose neišgąsdino Lietuvos karo akademijos pirmakursių

Aktualu

Klaipėdoje vienas socialinių būstų namas baigiamas statyti, kitas planuojamas

Maistas

Varškės ir daržovių draugystė: 14 receptų savaitgalio pietums ar vakarienei

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje