Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 11d. 13:43

Ekskursijas vaikams vedanti gidė: „Legendų nusipelnė ir miegamieji rajonai“

„Gatvės gyvos vaikams“
„Gatvės gyvos vaikams“

Mistinis požemiuose besislapstantis baziliskas, paveiksle vis išlendanti trirankio karalaičio Kazimiero ranka, kantriai per upę vaikelį ir viso pasaulio sunkumus nešantis Kristoforas... Vilnius apipintas legendomis, rašoma pranešime spaudai. Kodėl verta prisiminti šiuos mistinius pasakojimus, kaip tai gali padėti vaikams pažinti miestą? „Gatvės gyvos vaikams“ gidė Ieva Bartaševičiūtė įžvelgia legendose edukacinę prasmę ir sako, kad Vilniuje jų net negana...

– Ieva, kokia Vilniaus legenda Tave labiausiai žavi?

– Mano mėgstamiausia Vilniaus legenda yra pirmoji kurią sužinojau, kai buvau maža mergaitė. Tai legenda apie Gedimino sapną. Joje rasime ir mistikos, ir net kruopelės siaubo, tačiau viskas baigiasi laimingai – juk nepaisant visko, Vilnius tapo nuostabiu miestu ir garsina Lietuvą visame pasaulyje.

– Legenda, o gal tiesa: kiek legendos susijusios su tikrais įvykiais ar asmenybėmis?

– Manau, kad pačios įdomiausios legendos visada būna susijusios su tikrais įvykiais ir asmenybėmis, tuo jos ir skiriasi nuo pasakų. Juk pasakos dažnai prasideda „gyveno trečias brolis Jonas“, o legendose išgirsime „Tūkstantis aštuoni šimtai keturiasdešimt penktųjų metų vasarą Vilniaus gyventojai buvo sukrėsti tokio keisto įvykio.“ Iškart suklūstame ir bandome nuspėti, kiek pasakojime yra tiesos, o kiek per amžius prikurtų pagražinimų.

– Kaip legendos gali padėti vaikams (ir ne tik!) pažinti savo miestą?

- Pirmiausiai, legendos sudomina ir patraukia dėmesį, tačiau pirmajam įspūdžiui nuslūgus, jos skatina vaikus susimąstyti, ir paklausti - „Hm, o kaip ten buvo iš tikrųjų?“. Kas iš tikro buvo tas Kazimieras? Kodėl buvo pastatytas raudonas bokštas, kurio požemiuose gyveno baziliskas? Jei išgirdę legendą turėsite daugiau klausimų nei prieš ją išgirstant – liksiu labai patenkinta. Jau turiu sąrašą artimiausių bibliotekų, kur galite rasti atsakymus.

„Gatvės gyvos vaikams“
„Gatvės gyvos vaikams“

– Jei pati turėtum sukurti legendą, apie ką ji būtų?

– Manau, legendų nusipelnė mūsų taip dažnai pamirštami „miegamieji“ rajonai. Juk juose daugelis, o ypač vaikai, praleidžia nemažai laiko. Tačiau dažniausiai manoma, kad jie yra nuobodūs, pilki ir pasenę. Legendos praskaidrintų jų kasdienybę, sušildytų pilkas sienas ir nušviestų dulkėtus šaligatvius. Juk kur kas smagiau gyventi kieme, kuriame kartą per metus galime išvysti paslaptingo lobio švytėjimą, kurį pačiupti gali tik drąsūs ir sumanūs gyventojai.

– Tikėkimės kažkada ir „miegamuosiuose“ rajonuose apsigyvens legendos! O kol tai įvyks – kvieti vaikus su mistiškais miesto pasakojimais susipažinti senamiestyje. Kokie smagūs elementai ar kiti netikėtumai laukia Tavo ekskursijos dalyvių?

– Legendų ne tik klausysime, bet bandysime jas atkurti, o gal net ir perkurti. Juk kiekvienas esame pasakotojas, bet tik pasakotojas tai žino. Jei per mažai užuominų – galiu pažadėti parodyti vieną slaptą Vilniaus gatvelę, kuriai trūksta legendos...

„Gatvės gyvos vaikams“
„Gatvės gyvos vaikams“

Ekskursiją „Legenda, o gal tiesa?” Ieva ves „Gatvės gyvos vaikams“ pavasario dienos stovyklos „Senosios Lietuvos paslaptys“ metu. Registracija vyksta! O tiems, kurie neprisijungs prie stovyklautojų gretų – ekskursauti visada galima su savo šeimos, klasiokų ar draugų ratu! Platesnė informacija www.gatvesgyvos.lt/vaikams

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Ekspertai pataria
Skanumėlis

Video

01:55
01:44
01:16

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje