Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugpjūčio 2d. 16:32

Juodkrantės Gintaro įlankoje – unikali ekspozicija ant vandens

Gintaro įlanką Juodkrantėje iki rudens puoš nendrinės skulptūros
Kadras iš LRT laidos / Gintaro įlanką Juodkrantėje iki rudens puoš nendrinės skulptūros

Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija keliautojus į Nidą kviečia stabtelėti Juodkrantėje, Gintaro įlankoje ir pasigrožėti nendrinėmis skulptūromis.

Šiais metais nendrinių skulptūrų kūrybinėje stovykloje kūrė menininkai iš Lietuvos ir Latvijos. Šiame projekte dalyvavo patirties jau turintis menininkas iš Latvijos Zigmunds Vilnis, menininkas iš Birštono Martynas Gaubas, autorius iš Šilutės Andrius Sirtautas, autorius Kazys Venclovas kūręs pačiame pirmajame nendrinių skulptūrų simpoziume. Pirmąkart dalyvavo menininkė iš Vilniaus Viktorija Bitinaitė Stankevičienė.

Kiekvienas skulptūrų ekspozicijos meno kūrinys turi savo reikšmę ir prasmę, kuria dalinasi patys jų kūrėjai:

Autorius Andrius Sirtautas – „Mirusios kopos“

„Paradoksalu, į mirusias kopas žvelgiu kaip į gyvas. Po smėliu slepiasi kaimai ir senosios kapinaitės. Jos vėjo talžomos juda nuo vieno vandens prie kito. Skulptūros užpildymas yra ažūriškas ir vertikalus, simbolizuojantis kopų supustymo bangeles“, – sakė autorius.

J.Gedžiuvienės nuotr./A. Sirtauto „Mirusios kopos“
J.Gedžiuvienės nuotr./A. Sirtauto „Mirusios kopos“

Autorius Martynas Gaubas – „Neprarastas ryšys“

„Vykstant šių dienų urbanizacijai, industrializacijai bei socializacijai galima teigti, kad atstumas tarp žmogaus ir gamtos vis didėja. Tačiau neįsivaizduosime šiuolaikinio interjero be augalo ar naminio gyvūno. Sutinku, kad tai įgauna šiek tiek kitokias formas, bet tikiu, kad ir toliau žmogus sieks būti arčiau gamtos. Nes tik turėdamas santykį su gamta, žmogus gali būti laimingas, harmoningas ir mylintis“, – teigė jis.

J.Gedžiuvienės nuotr./M. Gaubo „Neprarastas ryšys“
J.Gedžiuvienės nuotr./M. Gaubo „Neprarastas ryšys“

Skulptūroje pavaizduota dekoratyvus žmogaus siluetas atvira širdim. Lyg kamienas jungiantis vandenį bei orą, žuvis bei paukščius sukurdamas ramybės, bei harmonijos pojūtį.

Autorius Kazys Venclovas – „Mėnesiena“

Skulptūra sukurta panaudojant konstrukcijos ažūriškumą bei plastinius elementus būdingus Kuršių nerijos krašto vėtrungėms, sukuriant stilizuotą iki ženkliškumo žuvies įvaizdį, kuri perteikia marių nuotaiką, ramią mėnesienos naktį.

J.Gedžiuvienės nuotr./K. Venclovo „Mėnesiena“
J.Gedžiuvienės nuotr./K. Venclovo „Mėnesiena“

Autorė Viktorija Bitinaitė Stankevičienė – „Krikštas“

Ši skulptūra skirta pagerbti, atkurti labai archajišką pamario krašto tradiciją – „krikštų“ statymą. Medinis antkapinis paminklas krikštas buvo statomas kojūgalyje, o jo kotas siekdavo kapo duobės dugną. Jo medieną ir formą lėmė mirusiojo lytis ir amžius. Atvykusi į Juodkrantę radau nuostabų paskutinei kuršei, kuršinininkei Annai Pietsch statytą krikštą. Apsidžiaugiau, kad jis sukurtas būtent mano pamėgtas varlės – rupūžės silueto su karūna – lelija arba tulpe vietoje galvos. Manoma, kad siela prieš iškeliaudama pasiilsi nutūpusi ant krikšto ir tada kyla aukštyn į dangų.

J.Gedžiuvienės nuotr./V. Bitinaitės Stankevičienės „Krikštas“
J.Gedžiuvienės nuotr./V. Bitinaitės Stankevičienės „Krikštas“

Autorius Zigmunds Vilnis (Latvija) – „Pilkasis garnys “

Pilkieji garniai būdami XVIII a. Juodkrantės gyvenvietės įprastos kasdienybės dalimi, palaipsniui pralaimėjo kovą Didiesiems kormoranams, užleisdami jiems savo lizdus ir pasitraukdami į pakraščius.

J.Gedžiuvienės nuotr./Z. Vilnio „Pilkasis garnys“
J.Gedžiuvienės nuotr./Z. Vilnio „Pilkasis garnys“

Visą vasarą, iki rug­sė­jo 22 d. Gintaro įlan­ką, Juodkrantėje puoš šios penkios Lie­tu­vos ir Lat­vi­jos me­ni­nin­kų su­kur­tos nendrinės skulp­tū­ros, ku­rios per rudens lygiadienį, Bal­tų vie­ny­bės die­ną, bus paaukotos. Su­de­gin­ant kūrinius pagerbiamos saulės palydos ir protėvių atminimas. Rudens lygiadienio šventės metu skulptūros virsta liepsnojančiais meno kūriniais.

Kasmet pavasarį Gintaro įlankoje, Juodkrantėje darbuojasi menininkų būrys. Gintaro įlankoje jie palieka po įspūdingą nendrinę skulptūrą, o iš jų suformuota unikali nendrinių skulptūrų ekspozicija ant vandens – džiugina praeivių akis.

Per daugiau nei dešimtį metų, šis nendrinių skulptūrų virsmas skulptūriniais laužais, jau įsitvirtino bei tapo tradicija ir vietos kultūros dalimi, reprezentuojančia menininkų bei vietinių gyventojų darnų santykį su juos supančia aplinka. Kasmet „gimstančios“ naujos nendrinės skulptūros Gintaro įlankoje, Juodkrantėje, bei kulminacinis renginys pritraukia vis daugiau svečių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje