Dabar populiaru
Publikuota: 2020 gegužės 29d. 14:03

Lankytojams atveriamas neeilinis objektas – Šaltojo karo laikų slėptuvė

Šaltojo karo laikų slėptuvė
„Gatvės gyvos“ nuotr. / Šaltojo karo laikų slėptuvė

Ekskursijų organizatoriai Vilniuje „Gatvės gyvos“ istorijos mylėtojams atveria neeilinį objektą – Šaltojo karo laikų slėptuvę, rašoma pranešime spaudai.

Visuomenėje dažniau vadinami tiesiog bunkeriais, tokie pastatai sovietmečiu buvo statomi siekiant apsaugoti gyventojus atominio, bakteriologinio, cheminio ar kitokio masinio naikinimo ginklo panaudojimo atveju. Požeminiai statiniai buvo maksimaliai izoliuojami nuo išorinio pasaulio, juose kauptas maistas, vaistai, apsaugos priemonės, įvairi cheminė, radiacinė žvalgybos technika ir net laisvalaikio praleidimo priemonės – tam, kad slėptuvėje užsibuvus ilgėliau nepakriktų psichika.

Griuvus SSRS, daugelis Vilniaus bunkerių transformavosi į naktinius klubus, sporto sales, boulingus arba tiesiog tuščias sandėliavimo patalpas, o jų įranga dažnai nukeliaudavo į metalo laužą. Laimei, mūsų dienas pasiekė itin autentiška slėptuvė, kuri priklausė prieš keletą metų bankrutavusiam Naujamiesčio pramonės mohikanui. Keičiantis teritorijos savininkams ir ją konvertuojant į loftų bei biurų kompleksą, VšĮ „Gatvės gyvos“ priėmė ryžtingą sprendimą – šią slėptuvę išsaugoti kaip originalų praėjusios epochos eksponatą mūsų ir ateities kartoms.

Po derybų su loftų vystytojais, 2019 m. „Gatvės gyvos“ nuosavomis lėšomis išpirko buvusią slėptuvę ir ėmė dėti didžiules pastangas prikelti ją naujam gyvenimui. „Buvo momentų, kai apimdavo tiesiog neviltis ir klausdavome savęs, kokią gi bėdą mes čia nusipirkome? Kovojome su visa naikinančia drėgme, daiktai auginosi pelėsio sluoksnius, nepavykdavo suremontuoti to, kas, atrodė, eis kaip per sviestą, – pasakojo „Gatvės gyvos“ atstovas ir gidas Albertas Kazlauskas. - Vis dėlto mažais žingsneliais priėjome iki momento, kai turime kuo didžiuotis. Slėptuvėje išliko visa pirminė 70-ųjų išvaizda, o tuo pačiu ji yra pasiruošusi priimti smalsius lankytojus.“

Alberto kolega, daugelį Vilniaus požemių išnaršęs Pavelas Puzyna pabrėžia: „Mūsų objektas yra unikalus tuo, kad šiuo metu – tai vienintelė Vilniuje autentiška civilinės gynybos slėptuvė, kuri yra prieinama visuomenei. Laikui bėgant tokių vietų mažėja, tad mūsų siekis išsaugoti Šaltojo karo paveldą įgauna vis didesnę reikšmę.“

Apsilankyti šiame Naujamiesčio požemyje „Gatvės gyvos“ kviečia jau nuo gegužės 29 d. Dėl karantino laikotarpiu taikomų apribojimų įmonės kolektyvas sumanė pasiūlyti ypatingą programą – prabangų apsilankymą su audiogidu. Kodėl prabangų? Todėl, kad lankytojams bus suteikta galimybė tyrinėti objektą itin privačiai – pirkdami bilietą į ekskursiją dalyviai rezervuos 1,5 val. laiką, kurio metu slėptuvėje nebus daugiau jokių pašalinių asmenų – tik tam laikui bilietą įsigijęs asmuo ar asmenų grupė. Taigi, kiekvienas lankytojas gaus maksimalią pojūčių dozę – viską atidarys, įjungs ir išklausys pats, kiekvienam eksponatui be įtampos skirs tiek laiko, kiek norisi pačiam.

Epidemiologinei situacijai pagerėjus bus organizuojamos ir viešos ekskursijos su gyvu gidu. Vis dėlto tie, kurie jau dabar turi subūrę nuosavą kolektyvą ir nori privačios ekskursijos – jei sutariama dėl tam tikrų saugumo aspektų, tai yra pilnai įmanoma.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

02:40
06:21
02:48:11

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje