Dabar populiaru
Publikuota: 2018 sausio 26d. 15:48

Marijampolė pasikeis – Niujorko menininkas turi išskirtinį planą cukraus sostinei

Paroda Adventur 2018
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Ray Bartkus

Jeigu jums Marijampolė iškart asocijuojasi su cukriniais runkeliais ir cukraus fabriku, nusiteikite pakeisti savo požiūrį. Niujorke gyvenantis menininkas Ray Bartkus čia nori įgyvendinti išskirtinį projektą, kuris į šį miestą trauks ir turistų srautus iš užsienio. Suvalkijos miestą jis nori paversti šiuolaikinio meno meka.

„Kur važiuotumėte, jeigu kelionės kaina būtų panaši, – į Majamį ar į Marijampolę?“ – „Adventur“ parodoje klausė Niujorke gyvenantis menininkas Ray Bartkus. Absoliuti dauguma parodos lankytojų nubalsavo už JAV miestą.

„Matote, su kokia masių inercija susiduria šio renginio organizatoriai, kviesdami keliauti kitaip. Dauguma žmonių vis tiek renkasi tipines standartines vietas. Tačiau tai nereiškia, kad nišinis turizmas neturi perspektyvos“, – kalbėjo R.Bartkus.

„Man yra nuostabu, kad Lietuva, dar neišgyvenanti masinio turizmo antplūdžio, jau galvoja, kaip pritraukti specializuotus turistus, kurie yra žymiai sveikiau vietinei socialinei, ekonominei ir kultūrinei aplinkai“, – gyrė Lietuvos strategiją jis.

Kaip surasti autentiką

„Gyvendamas Niujorke patiriu visas negatyvias masinio turizmo pasekmes ir suprantu, kad turistams pateikiamas simuliakras vietoj autentiškos niujorkietiškos paslapties“, – sakė jis.

Pats retai keliaujantis su grupėmis ir nedažnai vaikštantis turistų numintais takais R.Bartkus pasidalijo keliais patarimais, kaip net ir populiariose vietose atrasti autentikos:

  • Būtinai užsukite į vietos turgų, užsisakykite maisto net ir nežinodami vietos kalbos.
  • Jeigu lankotės masinio turizmo vietoje, apžiūrėkite ją saulei tekant.
  • Būdami Niujorke žinokite, kad aveniu driekiasi iš šiaurės į pietus, o gatvės – iš rytų į vakarus. Eikite valgyti į gatves, nes aveniu esantys restoranai sutraukia didelius srautus, jiems nereikia daug stengtis.
  • Jeigu esate Azijoje, eikite valgyti ten, kur matote mažai baltaodžių klientų. Jeigu turistų yra daug – tikėtina, kad tas restoranas bus prastas.
Asmeninio archyvo/LRT.lt nuotr./Ray Bartkus
Asmeninio archyvo/LRT.lt nuotr./Ray Bartkus

R.Bartkus lietuviams siūlė orientuotis į itin aukštos kokybės nišines paslaugas, susijusias su istorija, pirtimis, paukščiais, netgi grybais. „Bet tiek tos paslaugos, tiek aptarnavimas turi būti aukščiausios kokybės – nišiniai keliautojai žinai, kas tai yra kokybė, ir pasiruošę už tai mokėti“, – aiškino jis.

Būtent šiuo keliu jis pasiryžęs vesti Marijampolę ir kaip pavyzdį jai stato Bikoną Niujorke, kuris iš provincialaus miestelio virto šiuolaikinio meno meka.

Į Marijampolę – per Jamaiką

Kaip su Marijampole jokių ryšių iki šiol neturėjęs menininkas dabar tapo žymiausiu šio miesto ambasadoriumi? „Per Jamaiką, Kijevą, Vieną ir Niujorką“, –juokauja jis.

Kartą Jamaikoje R.Bartkus šventė gimimo dieną, sulaukė daug draugų, tarp jų buvo ir nemažai iš Lietuvos. „Vienas jų buvo signataras Algirdas Kumža, kuris pakvietė kitais metais visus susirinkti į Marijampolę“, – apie jau ne vienerius metus rengiamo „Malonny“ festivalio užuomazgas pasakojo jis.

Viktorijos Juškauskaitės/LRT.lt nuotr./Tapyba ant sienų. Marijampolė
Viktorijos Juškauskaitės/LRT.lt nuotr./Tapyba ant sienų. Marijampolė

O su A.Kumža R.Bartkus susipažino dar anksčiau – Kijeve, kai menininkas ten rengė parodą, o A.Kumža buvo Lietuvos ambasadoriumi Ukrainoje.

„Dar ne viskas. Į Kijevą patekau todėl, kad rengiau parodą Vienoje. O Viena mane pakvietė, nes paskaitė apie mano parodą Niujorke“, – ilgą kelią Marijampolės link paaiškino R.Bartkus.

Marijampolė taps traukos centru

Kultūrinės R.Bartkaus ir bendraminčių diskusijos privedė prie meno simpoziumo „Malonny“ surengimo, kuriuo norėta parodyti profesionalų iš didelių miestų patirtis mažame miestelyje.

Prieš penkerius metus viename sakinyje buvo ištarti Marijampolės, Niujorko ir Londono pavadinimai – surengtas pirmasis „Malonny“ renginys. „Net man tada tai atrodė akiplėšiška, o dabar niekas net nemirkteli. Šioje salėje žengsiu dar vieną žingsnį – Marijampolėje įkursime regioninį šiuolaikinio meno muziejų, kuris taps traukos centru Lietuvoje, Lenkijoje ir Baltarusijoje“, – pažadėjo R.Bartkus.

Viktorijos Juškauskaitės/LRT.lt nuotr./Tapyba ant sienų. Marijampolė
Viktorijos Juškauskaitės/LRT.lt nuotr./Tapyba ant sienų. Marijampolė

Pavyzdys Marijampolei – už šimto kilometrų nuo Niujorko esantis Bikono miestelis, kuris atsigavo meno centro dėka. Labai palankiomis sąlygomis ten buvo leista įkurti muziejų, kuriam reikėjo didelių erdvių – jos didesniame mieste kainuotų pasakiškus pinigus.

Modernaus meno muziejus atgaivino vos keliolika tūkstančių gyventojų turinčio miestelio ekonomiką. R.Bartkus sako, kad Marijampolė jau turi idealią tam vietą – Cukraus fabriką.

Jis ragina, kad bent dalį jo patalpų būtų galima skirti reguliariai rengiamoms meno parodoms. „Atneštų didesnę ekonominę naudą nei cukrus“, – ir juokavo, ir rimtai sakė menininkas, kuris jau yra išbandęs fabriko erdves savo parodoms.

Eglės Digrytės nuotr./Ray Bartkaus darbas
Eglės Digrytės nuotr./Ray Bartkaus darbas

Jeigu meno centras atrodo sunkiai įtikima idėja, prisiminkite, kad prieš 10 metų vargiai būtų kas patikėjęs, jog Marijampolė taps bene įdomiausio Lietuvos kultūrinio renginio vieta.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje