Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2018 balandžio 23d. 21:10

Nykstantis paveldas. Apleistas sugriuvo dvaro turtus saugojęs Jokūbavos lobynas

Jokūbavos dvaro lobynas - kalvė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Jokūbavos dvaro lobynas - kalvė
Anykščių rajono užkampyje kadaise įsikūręs Jokūbavos dvaro lobynas saugomas valstybės. Tačiau tik oficialiai. Popieriai valdininkų stalčiuose per stogą bėgančio lietaus ir griūvančių sienų nesulaiko. Per pastaruosius dešimtmečius lobynas ir buvusi kalvė sugriuvo tiek, kad tapo pavojinga žmonių gyvybei. Iš paveldo žemėlapio išnyko dar vienas paminklas.

Anykščių krašto užkampis

Turistiniame žemėlapyje pažymėtą kalvę–lobyną ruošiausi aplankyti seniai. Tačiau niekaip nesisekė pro jį prasukti. Šalia Šventosios upės esantis pastatas nutolęs nuo pagrindinių kelių arterijų.

Į viduryje laukų esančią buvusio dvaro sodybą netyčia neužklysi. Aplink nėra jokio didesnio miestelio ar gyvenvietės. Atvirkščiai – norint surasti šią vietą reikia mokėti naudotis žemėlapiu. Net kelio nelabai yra ko pasiklausti.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Jokūbavos dvaro lobynas – kalvė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Jokūbavos dvaro lobynas – kalvė

Pačią Jokūbavą sunku būtų apibūdinti kaip kaimą ar net viensėdį. Šis pavadinimas saugo kelis negyvenamus ir apleistus pastatus. Dalis jų priklausė dvaro sodybai, o dalis pastatyti sovietiniais laikais. Dabar čia nesutiksi nė gyvos dvasios.

Dvaro lobynas be sienos ir stogo

Valstybės saugomas Jokūbavos dvaro lobynas šviečia iš tolo. Tiksliau, šviečiasi jo kiauros sienos. O dar tiksliau – vienos sienos nėra visiškai, o kitoje žiojėja milžiniška anga.

Kadaise tai būta dviejų aukšto akmens mūro ir plytų statinio. Kadaise. Dabar net stogo belikę tik likučiai. O ir jie visiškai nesaugo nuo nieko.

Likusios dvaro sienos ir stogo sijos su asbestinės dangos lapų likučiais pavojingai pakrypę ir, rodos, laikosi, kaip mūsuose sakoma „ant garbės žodžio“.

Prisipažinsiu – užeiti į vidų buvo nejauku. Dėl saugumo. Kultūros paveldo statinys grasinasi bet kada griūti ir išleisti paskutinį kvapą.

Kultūros paveldo centro paveldosaugos bibliotekos nuotr. /Jokūbavos dvaro lobynas – kalvė
Kultūros paveldo centro paveldosaugos bibliotekos nuotr. /Jokūbavos dvaro lobynas – kalvė

Dvarininkai saugojo, valdininkai – sunaikino

Senoji Jokūbavos gyventoja E.Sadkevičienė pasakojo, kad tuometinis dvaro savininkas Česlovas Brazauskas ir visi ankstesni savininkai šį pastatą naudojo vertingiems daiktams sudėti.

Pasak paveldosaugininkų, pastato vieta dvare, tūris, medžiaga ir apdaila leidžia manyti, kad tai išties buvo dvaro lobynas.

Po Antrojo pasaulinio karo šio įdomaus pastato paskirtis pasikeitė. 1945 m. čia buvo įrengta kalvė. Iki kurių metų ji veikė – nežinoma.

Šiuo metu, 15min žiniomis, valstybės saugomas pastatas yra bešeimininkis turtas, ir niekas už jo priežiūrą neatsako.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

41:01
28:04
00:35

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Naujas testas
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje