Dabar populiaru
Publikuota: 2018 liepos 13d. 18:58

Populiarėjantis tamsusis turizmas: pažinkite Lietuvos istoriją kitaip

Dujokaukių ekspozicija
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Dujokaukių ekspozicija

Keliautojai, neabejingi išskirtiniems pojūčiams, vis dažniau renkasi tamsiojo turizmo sritį – lankymąsi tokiose vietose, kurios susijusios su mirtimi, tragedijomis ar nelaimėmis. Prie tamsiojo turizmo lankytinų objektų priskiriamos tokios vietos, kaip kalėjimai, kapinės, istorinių mūšių, masinių žudynių vietovės. Tamsiojo turizmo vietų galima aptikti ir mūsų šalyje.

Nors tamsusis turizmas dar ganėtinai nauja sritis, ši kryptis įgyja vis didesnį populiarumą tarp keliautojų. Valstybinio turizmo departamento (VTD) atstovė žiniasklaidai Gerda Butkuvienė patvirtina, kad susidomėjimas tamsiuoju turizmu, kaip ir kitomis nišinio turizmo šakomis, auga.

„Kaip rodo pasaulinės tendencijos, šiuolaikinis turistas vis labiau ieško išskirtinių patirčių, pojūčių, jį domina nestandartinės istorijos, neturistinės, nepopuliarios lokacijos“, – pasakoja specialistė.

Anot G.Butkuvienės, tamsieji turistai – tai labai smalsūs, aktyviai keliaujantys, mėgstantys skaityti ir kurti istorijas, besidomintys šalies istorija ir politinėmis peripetijomis žmonės.

Mato Miežonio / 15min nuotr./Turistai
Mato Miežonio / 15min nuotr./Turistai

Noras sužadinti emocijas

Tamsiajam turizmui priskirtinų objektų lankymas turistams neabejotinai suteikia netradicinių patirčių. Kaip teigia VTD atstovė, būtent to besirenkantieji tamsųjį turizmą ir siekia – sužadinti emocijas.

„Millenials“ (tūkstantmečio) turistų karta, gimę po 1980 metų, ieško kitokių patirčių, išskirtinių pojūčių, vengia įprastų turistinių vietovių, trokšta patirti tai, kuo galėtų pasidalinti socialiniuose tinkluose.

„Kelionė dažnai traktuojama kaip emocinė patirtis – nauja, teigiama, pozityvi. Tačiau „Millenials“ (tūkstantmečio) turistų karta, gimę po 1980 metų, ieško ir kitokių patirčių, išskirtinių pojūčių, vengia įprastų turistinių vietovių, trokšta patirti tai, kuo galėtų pasidalinti socialiniuose tinkluose. O tamsios istorijos sužadina stipresnes emocijas“, – patikino G.Butkuvienė.

Viešojoje erdvėje neretai užverda diskusijos dėl asmenukių ir nuotraukų darymosi vietose, paženklintose tragiškais įvykiais. Žmonės dažniausiai pasidalija į dvi priešingas barikadų puses – vieni, teigiantys, jog toks elgesys yra neadekvatus, ir kiti, įsitikinę, jog fotografavimosi tokiose vietose visai nereikia sureikšminti. G.Butkuvienė tokių fotografijos mėgėjų vis dėlto prašo laikytis rimties ir į tai žvelgti atsakingai.

Objektai – ir miške, ir virtualioje realybėje

G.Butkuvienė atskleidžia, kad tamsiojo turizmo objektais mūsų šalyje domisi tiek užsienio turistai, tiek ir patys lietuviai.

„Sulaukiame iš užsieniečių užklausų apie partizanus, bunkerius, žydų žūties vietas, tačiau ir patys lietuviai domisi ekskursijomis po kapines, fortus, kalėjimus, todėl kasmet atsiranda jiems adaptuotų naujų turistinių paslaugų“, – teigia specialistė.

Kaip pavyzdį ji pateikia naujai įrenginėjamą 3 kilometrų pažintinį taką palei partizanų bunkerį Daugėliškio miške. Apsilankius ten, galima pasinaudoti galimybe įlipti į patį bunkerį, o informaciniuose stenduose sužinoti partizanų žūties aplinkybes.

„Daugėliškio bunkeris išskirtinis, nes tai buvo visos Prisikėlimo apygardos štabo bunkeris, vienas iš kelių bunkerių, tyrinėtas archeologų ir atkurtas“, – patikino G.Butkuvienė.

Išskyrė ji ir Raseinių krašto istorijos muziejų, įkurtą buvusiuose Arešto namuose – NKVD-MVD kalėjime Nr. 9. Jame buvo kalinami politiniai kaliniai pirmosios ir antrosios sovietinės okupacijos metu. Dabar lankytojams šioje vietoje siūlomas virtualios realybės projektas, nukeliantis į realią kalėjimo kamerą tarp įkalintųjų bei leidžiantis išgirsti jų pokalbius.

Privalu gerinti infrastruktūrą

Valstybės turizmo departamento atstovė pripažįsta, kad konkrečiai tamsusis turizmas mūsų šalyje nėra stipriai komunikuojamas. Tačiau priduria, kad bendrame turizmo sklaidos kontekste informacijos keliautojams gausu tiek turizmo svetainėse, tiek socialinių tinklų paskyrose, tiek ir turizmo informacijos centruose.

Specialistė teigia, kad, norint didinti tamsiojo turizmo plėtros galimybes Lietuvoje, itin svarbu gerinti infrastruktūrą – priėjimą turistui, informacijos sklaidą, kurti istoriją, pasakoti ją, naudojant inovatyvias technologijas, kaip jau yra daroma minėtame Raseinių arešto namų virtualios realybės projekte.

Norintiems išmėginti šią turizmo šaką, pateikiame keletą vietų Lietuvoje, kurios priskirtinos tamsiojo turizmo objektams:

Kaunas. IX fortas. Devintasis fortas dar gali drąsiai būti vadinamas ir „mirties fortu“ – čia Antrojo pasaulinio karo metu nužudyta maždaug 50 tūkst. žmonių. Vėliau šį fortą buvo nuspręsta paversti Kauno sunkiųjų darbų kalėjimo skyriumi. Šioje masinių žudynių vietoje galiausiai buvo įkurtas memorialinis kompleksas, kuris šiandien atviras visiems norintiems iš arčiau susipažinti su forto istorijos etapais, pajusti šios vietos ir to laikotarpio dvasią. IX forto muziejus Kaune per metus sulaukia apie 50 tūkst. turistų.

Artūras Jendovickis. Kauno IX fortas
Artūras Jendovickis. Kauno IX fortas

Vilnius. Okupacijų ir laisvės kovų muziejus. Šis muziejus įkurtas buvusiuose KGB rūmuose. Čia galima pasivaikščioti buvusio KGB vidaus kalėjimo požemiuose, kuriuose eksponuojamos kameros yra nepakeistos – jos išliko tokios, kokios buvo rastos 1991 m., KGB nutraukus veiklą Lietuvoje, o tai leidžia dar labiau įsijausti į čia kalintų žmonių aplinką. Taip pat galima apsilankyti buvusioje mirties nuosprendžių vykdymo patalpoje, kurioje buvo nužudyta daugiau kaip tūkstantis žmonių. Šis muziejus yra vienas lankomiausių muziejų Vilniuje – čia sulaukiama apie 80 tūkst. turistų per metus.

Klaipėdos r., Kukuliškių km. „Memel nord“ baterija. Norintys iš arčiau susipažinti su Antrojo pasaulinio karo laikotarpiu, gali drąsiai rinktis šią gynybinę bateriją, įsikūrusią Klaipėdos rajone. Čia rasite nuolat naujais eksponatais pildomą ekspoziciją: galėsite pamatyti torpedų, sviedinių liekanas, minas, granatas ir kitas priemones, kadaise naudotas naikinti žmonėms.

A.Kripaitės nuotr./Šeštadienį Giruliuose atgijo buvusi „Memel Nord“ baterija
A.Kripaitės nuotr./Šeštadienį Giruliuose atgijo buvusi „Memel Nord“ baterija

Plungės r., Plokščių km. Plokštinės požeminė balistinių raketų bazė. Šiame Šaltojo karo muziejuje išvysite autentišką to laikotarpio įrangą, ginkluotę, kovines raketas. Lankytojams informacija pateikiama specialiuose maketuose ir vaizdo instaliacijose, kurios leidžia turistams pagilinti savo žinias apie slaptai vykdytą sovietų branduolinės ginkluotės organizavimą.

Wikipedia.org nuotr./Plokštinės raketų paleidimo bazė
Wikipedia.org nuotr./Plokštinės raketų paleidimo bazė

Kaunas. Atominis bunkeris. Šioje vietoje turite galimybę išvysti slaptą sekimo įrangą ir prietaisus, kuriuos naudojo KGB ir NKVD. Muziejaus ekspozicijoje rasite nuotolinio pasiklausymo įrangą, slaptus metalo detektorius, ryšio blokatorius, naktinio matymo prietaisus bei kt.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Dujokaukių ekspozicija
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Dujokaukių ekspozicija

Didžiuosiuose Lietuvos miestuose taip pat populiarėja ekskursijos, kurių metu kviečiama prisijungti prie norinčiųjų į miestą pažvelgti iš kitos pusės. Vilniuje galite dalyvauti ekskursijoje po Rasų kapines, lenkų fortifikacijos žiedą, aplankyti kitas pamirštas ir apleistas vietas. Laikinojoje sostinėje taip pat siūloma išbandyti ekskursijas po Kauno požemius, išgirsti legendas ar net apsilankyti viduramžių kankinimų kambaryje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Nutekėjęs ŽŪM dokumentas atskleidžia: vaučeriai ne mažins kainas, o didins ir taps galvos skausmu

24sek

FIBA lango intriga: kokių eksperimentų išvysime Lietuvos rinktinėje?

Kultūra

Andrius Jakučiūnas: Alma paranoja

Auksarankio kieme – upelis. Smagu, bet nelabai: Višakio Rūda

Aktualu

S.Skvernelis apie mokytojų atlyginimus: turėti daug laisvo laiko ir gauti 1000 eurų galimybės nėra

Pasaulis kišenėje

Viešbučiai turi slaptus kambarius, į kuriuos gali patekti tik išrinktieji

Aktualu

Izraelio ir Gazos Ruožo pajėgų smūgiai grasina sužlugdyti taikos pastangas

„Ginčas“: Lietuvos rinktinės sąrašo dilema – paskutinis šansas D.Motiejūnui?

Aktualu

Kalėjimų sistemoje bręsta naujas skandalas

24sek

Vakaras, kokių J.Valančiūnui reta: „Raptors“ pritrūko lietuvio jėgos po krepšiu

Aktualu

Kaip imigracija keičia Didžiąją Britaniją

Gyvenimas

Oranžinis trio: mandarinai, apelsinai, persimonai – kodėl juos verta įtraukti į meniu?

Gazas

Nauji „BMW Motorrad“ modeliai: greitesni, lengvesni ir dar galingesni

Aktualu

„Le Monde“: Baltijos šalių prezidentus traumavo susitikimas su D.Trumpu

Vardai

„Naktinės Personos“ sustabdė veiklą ir atsisveikina su gerbėjais

Vardai

Paskutinis „Mis Bumbum“ užpakaliukų konkursas baigėsi skandalingai: varžovė užsipuolė nugalėtoją

Vardai

Advokato A.Bandžiaus naujos sužadėtinės gyvenime irgi netrūko dramų: su dukra teko bėgti iš Švedijos

Interviu 24sek

Dominuojantis Mantas Kalnietis – apie Tony Parkerio žinutę ir ypatingą talentą

Aktualu

Orai.lt: atkeliaus smarkesni lietūs

Gazas

Vilniaus gatvėse daugės paspirtukų: pėstieji turės problemų?

Naujienos

Aktualu

Maskvoje įrengtas nužudytos žurnalistės A.Politkovskajos atminimo sodas

Vardai

Eglė Jakštytė pristato sceninio vardo Eley įvaizdį: alyviniai plaukai ir modernesnė muzika

Sportas

„Atlanto“ ateitis – vis dar po nežinios skraiste

Gazas

Susirūpino lengvatiniais leidimais

Aktualu

Klaipėdos vaikų poliklinikos kaina padvigubėjo

Gazas

Lenktynininkai B.Vanagas ir E.Valeiša po „Rally Estonia“ testinio ruožo pasidalijo emocijomis

Aktualu

Didžiosios Britanijos policija rado buteliuką su nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“

Gyvenimas

Norvegijos psichiatras F.Skarderudas: reikia susitaikyti, kad gyvenimas yra sunkus

Pasaulis kišenėje

Singapūras – Azijos Šveicarija

Aktualu

Skandalinga „savanorystė“: Surviliškio bažnyčią be apsaugos priemonių perdažo mažamečiai

Aktualu

Pakistane sprogdinimo per rinkimų kampanijos renginį aukų padaugėjo iki 128

Aktualu

Prieš JAV ir Rusijos viršūnių susitikimą Maskva sako laikanti D.Trumpą „partneriu“

Aktualu

Hamburge prie sporto klubo nušautas afganas

Aktualu

JAV apkaltino 12 Rusijos žvalgybininkų kišimusi į Amerikos rinkimus

Gyvenimas

Sporto psichologė: kai kuriems futbolininkams FIFA 2018 pritrūko gerai treniruotos galvos

Maistas

Tiks ir kaip užkandis, ir prie kepsnių: gaivios kopūstų salotos su žemės riešutais

Vardai

Naujas Pamelos Anderson žiedas kursto spėliones: susižadėjo su 18 metų jaunesniu futbolininku?

Aktualu

Išrinktas naujasis KTU rektorius

Aktualu

Maskva iškvietė Graikijos ambasadorių dėl „antirusiškų“ veiksmų

Aktualu

A.Veryga skelbia, kad vaistai nekainuos, o pacientai jaučiasi pasmerkti gydytis, bet ne sveikti

Vardai

Ypatingos

09:17
05:49

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Mamos prieš meningokoką

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje