Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2018 liepos 13d. 18:58

Populiarėjantis tamsusis turizmas: pažinkite Lietuvos istoriją kitaip

Dujokaukių ekspozicija
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Dujokaukių ekspozicija
Keliautojai, neabejingi išskirtiniems pojūčiams, vis dažniau renkasi tamsiojo turizmo sritį – lankymąsi tokiose vietose, kurios susijusios su mirtimi, tragedijomis ar nelaimėmis. Prie tamsiojo turizmo lankytinų objektų priskiriamos tokios vietos, kaip kalėjimai, kapinės, istorinių mūšių, masinių žudynių vietovės. Tamsiojo turizmo vietų galima aptikti ir mūsų šalyje.

Nors tamsusis turizmas dar ganėtinai nauja sritis, ši kryptis įgyja vis didesnį populiarumą tarp keliautojų. Valstybinio turizmo departamento (VTD) atstovė žiniasklaidai Gerda Butkuvienė patvirtina, kad susidomėjimas tamsiuoju turizmu, kaip ir kitomis nišinio turizmo šakomis, auga.

„Kaip rodo pasaulinės tendencijos, šiuolaikinis turistas vis labiau ieško išskirtinių patirčių, pojūčių, jį domina nestandartinės istorijos, neturistinės, nepopuliarios lokacijos“, – pasakoja specialistė.

Anot G.Butkuvienės, tamsieji turistai – tai labai smalsūs, aktyviai keliaujantys, mėgstantys skaityti ir kurti istorijas, besidomintys šalies istorija ir politinėmis peripetijomis žmonės.

Mato Miežonio / 15min nuotr./Turistai
Mato Miežonio / 15min nuotr./Turistai

Noras sužadinti emocijas

Tamsiajam turizmui priskirtinų objektų lankymas turistams neabejotinai suteikia netradicinių patirčių. Kaip teigia VTD atstovė, būtent to besirenkantieji tamsųjį turizmą ir siekia – sužadinti emocijas.

„Millenials“ (tūkstantmečio) turistų karta, gimę po 1980 metų, ieško kitokių patirčių, išskirtinių pojūčių, vengia įprastų turistinių vietovių, trokšta patirti tai, kuo galėtų pasidalinti socialiniuose tinkluose.

„Kelionė dažnai traktuojama kaip emocinė patirtis – nauja, teigiama, pozityvi. Tačiau „Millenials“ (tūkstantmečio) turistų karta, gimę po 1980 metų, ieško ir kitokių patirčių, išskirtinių pojūčių, vengia įprastų turistinių vietovių, trokšta patirti tai, kuo galėtų pasidalinti socialiniuose tinkluose. O tamsios istorijos sužadina stipresnes emocijas“, – patikino G.Butkuvienė.

Viešojoje erdvėje neretai užverda diskusijos dėl asmenukių ir nuotraukų darymosi vietose, paženklintose tragiškais įvykiais. Žmonės dažniausiai pasidalija į dvi priešingas barikadų puses – vieni, teigiantys, jog toks elgesys yra neadekvatus, ir kiti, įsitikinę, jog fotografavimosi tokiose vietose visai nereikia sureikšminti. G.Butkuvienė tokių fotografijos mėgėjų vis dėlto prašo laikytis rimties ir į tai žvelgti atsakingai.

Objektai – ir miške, ir virtualioje realybėje

G.Butkuvienė atskleidžia, kad tamsiojo turizmo objektais mūsų šalyje domisi tiek užsienio turistai, tiek ir patys lietuviai.

„Sulaukiame iš užsieniečių užklausų apie partizanus, bunkerius, žydų žūties vietas, tačiau ir patys lietuviai domisi ekskursijomis po kapines, fortus, kalėjimus, todėl kasmet atsiranda jiems adaptuotų naujų turistinių paslaugų“, – teigia specialistė.

Kaip pavyzdį ji pateikia naujai įrenginėjamą 3 kilometrų pažintinį taką palei partizanų bunkerį Daugėliškio miške. Apsilankius ten, galima pasinaudoti galimybe įlipti į patį bunkerį, o informaciniuose stenduose sužinoti partizanų žūties aplinkybes.

„Daugėliškio bunkeris išskirtinis, nes tai buvo visos Prisikėlimo apygardos štabo bunkeris, vienas iš kelių bunkerių, tyrinėtas archeologų ir atkurtas“, – patikino G.Butkuvienė.

Išskyrė ji ir Raseinių krašto istorijos muziejų, įkurtą buvusiuose Arešto namuose – NKVD-MVD kalėjime Nr. 9. Jame buvo kalinami politiniai kaliniai pirmosios ir antrosios sovietinės okupacijos metu. Dabar lankytojams šioje vietoje siūlomas virtualios realybės projektas, nukeliantis į realią kalėjimo kamerą tarp įkalintųjų bei leidžiantis išgirsti jų pokalbius.

Privalu gerinti infrastruktūrą

Valstybės turizmo departamento atstovė pripažįsta, kad konkrečiai tamsusis turizmas mūsų šalyje nėra stipriai komunikuojamas. Tačiau priduria, kad bendrame turizmo sklaidos kontekste informacijos keliautojams gausu tiek turizmo svetainėse, tiek socialinių tinklų paskyrose, tiek ir turizmo informacijos centruose.

Specialistė teigia, kad, norint didinti tamsiojo turizmo plėtros galimybes Lietuvoje, itin svarbu gerinti infrastruktūrą – priėjimą turistui, informacijos sklaidą, kurti istoriją, pasakoti ją, naudojant inovatyvias technologijas, kaip jau yra daroma minėtame Raseinių arešto namų virtualios realybės projekte.

Norintiems išmėginti šią turizmo šaką, pateikiame keletą vietų Lietuvoje, kurios priskirtinos tamsiojo turizmo objektams:

Kaunas. IX fortas. Devintasis fortas dar gali drąsiai būti vadinamas ir „mirties fortu“ – čia Antrojo pasaulinio karo metu nužudyta maždaug 50 tūkst. žmonių. Vėliau šį fortą buvo nuspręsta paversti Kauno sunkiųjų darbų kalėjimo skyriumi. Šioje masinių žudynių vietoje galiausiai buvo įkurtas memorialinis kompleksas, kuris šiandien atviras visiems norintiems iš arčiau susipažinti su forto istorijos etapais, pajusti šios vietos ir to laikotarpio dvasią. IX forto muziejus Kaune per metus sulaukia apie 50 tūkst. turistų.

Artūras Jendovickis. Kauno IX fortas
Artūras Jendovickis. Kauno IX fortas

Vilnius. Okupacijų ir laisvės kovų muziejus. Šis muziejus įkurtas buvusiuose KGB rūmuose. Čia galima pasivaikščioti buvusio KGB vidaus kalėjimo požemiuose, kuriuose eksponuojamos kameros yra nepakeistos – jos išliko tokios, kokios buvo rastos 1991 m., KGB nutraukus veiklą Lietuvoje, o tai leidžia dar labiau įsijausti į čia kalintų žmonių aplinką. Taip pat galima apsilankyti buvusioje mirties nuosprendžių vykdymo patalpoje, kurioje buvo nužudyta daugiau kaip tūkstantis žmonių. Šis muziejus yra vienas lankomiausių muziejų Vilniuje – čia sulaukiama apie 80 tūkst. turistų per metus.

Klaipėdos r., Kukuliškių km. „Memel nord“ baterija. Norintys iš arčiau susipažinti su Antrojo pasaulinio karo laikotarpiu, gali drąsiai rinktis šią gynybinę bateriją, įsikūrusią Klaipėdos rajone. Čia rasite nuolat naujais eksponatais pildomą ekspoziciją: galėsite pamatyti torpedų, sviedinių liekanas, minas, granatas ir kitas priemones, kadaise naudotas naikinti žmonėms.

A.Kripaitės nuotr./Šeštadienį Giruliuose atgijo buvusi „Memel Nord“ baterija
A.Kripaitės nuotr./Šeštadienį Giruliuose atgijo buvusi „Memel Nord“ baterija

Plungės r., Plokščių km. Plokštinės požeminė balistinių raketų bazė. Šiame Šaltojo karo muziejuje išvysite autentišką to laikotarpio įrangą, ginkluotę, kovines raketas. Lankytojams informacija pateikiama specialiuose maketuose ir vaizdo instaliacijose, kurios leidžia turistams pagilinti savo žinias apie slaptai vykdytą sovietų branduolinės ginkluotės organizavimą.

Wikipedia.org nuotr./Plokštinės raketų paleidimo bazė
Wikipedia.org nuotr./Plokštinės raketų paleidimo bazė

Kaunas. Atominis bunkeris. Šioje vietoje turite galimybę išvysti slaptą sekimo įrangą ir prietaisus, kuriuos naudojo KGB ir NKVD. Muziejaus ekspozicijoje rasite nuotolinio pasiklausymo įrangą, slaptus metalo detektorius, ryšio blokatorius, naktinio matymo prietaisus bei kt.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Dujokaukių ekspozicija
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Dujokaukių ekspozicija

Didžiuosiuose Lietuvos miestuose taip pat populiarėja ekskursijos, kurių metu kviečiama prisijungti prie norinčiųjų į miestą pažvelgti iš kitos pusės. Vilniuje galite dalyvauti ekskursijoje po Rasų kapines, lenkų fortifikacijos žiedą, aplankyti kitas pamirštas ir apleistas vietas. Laikinojoje sostinėje taip pat siūloma išbandyti ekskursijas po Kauno požemius, išgirsti legendas ar net apsilankyti viduramžių kankinimų kambaryje.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje