Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 kovo 9d. 08:01

Vilniaus rajone – žavinga cerkvė, kuri prieš 150 metų pastatyta vos per 5 mėnesius

Geisiškių Šv. kankinio Jurgio Nugalėtojo cerkvė
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Geisiškių Šv. kankinio Jurgio Nugalėtojo cerkvė
Klajojant po Vilniaus rajoną verta stabtelti Geisiškėse – kaime Dūkštų seniūnijoje. Čia prie kapinaičių, tarp medžių įsispraudusi stovi jauki Šv. kankinio Jurgio Nugalėtojo cerkvė.

Geisiškėse akmeninė cerkvė pastatyta 1865 metais vos per 5 mėnesius.

Kelis tūkstančius plytų paaukojo kunigaikštis Cezaris Giedraitis. Nors jis buvo katalikas, stačiatikių maldos namams ir kapinėms paaukojo savo žemės sklypo dalį.

Geisiškės – seniūnaitijos centras, kuriame gyvena 286 gyventojai (2013 m.). Dauguma gyventojų – ukrainiečiai, įsikėlė į šią vietovę 1907–1910 metais iš Kamenec-Biskupskoje (dab. Bresto sritis, Baltarusija).

Iš pradžių buvo planuota, kad cerkvė priklausys šv. Mikalojaus parapijai Vilniuje, tačiau galiausiai ji dėl didesnio nei tikėtasi tikinčiųjų skaičiaus tapo nepriklausoma parapija.

1903 m. šiose vietose apsigyveno iš Voluinės perkelti žmonės (jų žemės buvo paverstos karine zona), ir stačiatikių skaičius Geisiškėse dar labiau išaugo.

Cekrvė nenukentėjo nei per Pirmąjį, nei per Antrąjį pasaulinius karus. 1946 m. sovietai ją užregistravo kaip veikiančią stačiatikių cerkvę, bet nacionalizavo parapijai priklausantį namą su butais kunigams ir du hektarus žemės. Aštuntajame ir devintajame dešimtmečiuose pamaldos čia vyko nereguliariai, cerkvė buvo prastai prižiūrima.

Tik paskutiniajame praėjusios amžiaus dešimtmetyje maldos namai buvo renovuoti, uždėtas naujas kupolas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Grožio programa 360°

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Tausokime maistą kartu

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje