Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mandatų dalybose aptikta spraga rinkimų rezultatus Kaune gali apversti aukštyn kojom

Į su Don Kichoto kova su vėjo malūnais kai kurių prilyginamą mūšį stojęs E.Dzežulskis-Duonys pasiryžęs kovoti iki galo.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Į su Don Kichoto kova su vėjo malūnais kai kurių prilyginamą mūšį stojęs E.Dzežulskis-Duonys pasiryžęs kovoti iki galo.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Rinkimuose į Kauno miesto tarybą už borto likę nepriklausomi kandidatai pakilo į kovą, kuri gali sujaukti postus baigiančių išsidalinti partijų planus. Viešai paskelbtus preliminarius rinkimų rezultatus apskundę penki kauniečiai įrodinėja, jog dalindama mandatus, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) pažeidė Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo nuostatas.

Nuo 2003 iki 2007 m. Kauno miesto taryboje dirbęs Eligijus Dzežulskis-Duonys, pasinaudojęs pasikeitusia rinkimų tvarka, šiuose rinkimuose dalyvavo kaip nepriklausomas kandidatas. Daugiau nei 1,3 tūkst. rinkėjų balsų gavęs kaunietis, VRK paskelbus preliminarius rinkimų rezultatus, savo pavardės tarp naujosios sudėties tarybos narių neišvydo. Vis tik išnagrinėjęs Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo nuostatas, Kauno technologijos universitete filosofijos dėstytoju dirbantis vyras nutarė šiuos rinkimų rezultatus apskųsti.

„Esu įsitikinęs, jog save išsikėlę kandidatai ir partijų sąrašai įstatymo požiūriu buvo traktuojami nelygiai. Pagal mano skaičiavimus, į tarybą turėtų patekti 5 nepriklausomi kandidatai. Tuo tarpu 5 partijos turėtų netekti po vieną mandatą“, - tvirtino E.Dzežulskis-Duonys.

Mandatus dalinosi vos su keliais šimtais balsų

Savivaldybių tarybų rinkimų įstatyme numatyta, jog tam tikrą slenkstį perkopusių kandidatų sąrašams atitekusią rinkėjų balsų sumą padalinus iš mandatų skaičiaus, gaunama mandatų skirstymo kvota. Anot E.Dzežulskio-Duonio, Kaune šis skaičius turi siekti 2126 balsų. Kiekvieno kandidatų sąrašo gautą balsų sumą padalinus iš minėtos kvotos, aštuonioms partijoms buvo išdalinti 33 mandatai.

Likusios 8 vietos taryboje pagal įstatymą yra dalinamos vadinamuoju liekanų metodu. VRK pagal šį metodą kiekvienai į tarybą patekusiai partijai bei nepriklausomus kandidatus suvienijusiai koalicijai „Vieningas Kaunas“ padalijo po vieną mandatą. Būtent čia, pasak E.Dzežulskio-Duonio, ir buvo nepaisyta įstatymo reikalavimų. Anot kauniečio, dalinant likusius mandatus, į juos pretenduoti turi ne tik kandidatų sąrašai, bet ir save iškėlę kandidatai.

„Kaune visi likutiniai mandatai buvo padalinti 4 proc. ribą peržengusiems partijų sąrašams bei 6 proc. ribą peržengusiai nepriklausomų kandidatų koalicijai. Tuo tarpu nepriklausomi kandidatai buvo ignoruojami. Kai kurie iš jų gavo virš tūkstančio balsų, tuo tarpu kai kurios partijos papildomus mandatus dalinosi turėdamos tik po šimtą ar kelis šimtus likusių balsų“, - aiškino savarankiškai rinkimuose dalyvavęs kandidatas.

Po mandatą prarastų net penkios partijos

E.Dzežulskio-Duonio teigimu, atliekamus mandatus dalinant pagal įstatymo reikalavimus, juos išsaugotų tik Lietuvos socialdemokratų partija, Liberalų ir centro sąjunga bei koalicija „Vieningas Kaunas“. Tuo tarpu konservatoriams, partijai „Jaunoji Lietuva“, „Tvarkai ir teisingumui“, Darbo partijai bei Liberalų sąjūdžiui VRK priskirtus mandatus, pasak pašnekovo, reikėtų atiduoti penkiems daugiausiai balsų surinkusiems nepriklausomiems kandidatams. Be E.Dzežulskio-Duonio  į šį sąrašą patektų virš tūkstančio balsų surinkę Donatas Pilinkus, Jonas Viesulas, Povilas Dievaitis ir Jonas Guzavičius.

E.Dzežulskiui-Duoniui rinkimų į Kauno tarybą rezultatus apskundus VRK, jo pavyzdžiu užvakar pasekė ir visi anksčiau išvardinti nepriklausomi kandidatai.

„Nors netikrinau, beveik neabejoju, jog tą pačią klaidą skaičiuodamos rinkimų rezultatus padarė ir kitų miestų bei rajonų komisijos. Toks įstatymo nepaisymas yra ne tik teisinis, tačiau ir politinis bei moralinis nusižengimas – tokiu būdu juk nepaisoma rinkėjų valios“, - tvirtino kandidatas.

Advokatai jau ruošia teisinę išvadą

VRK nariai nagrinėti penkių kauniečių skundus ketina šiandien. Posėdžio pradžia numatoma maždaug 17 val. Kadangi tvirtinti rinkimų rezultatus ketinama jau šį sekmadienį, skundus pateikę nepriklausomi kandidatai būgštauja, jog neigiamo VRK atsakymo atveju jie neturės galimybės jo apskųsti.

„Manyčiau, kad galimybės bus“, - skundų autorius ramino VRK pirmininko Zenono Vaigausko pavaduotojas Pavelas Kujalis. Anot jo, apskųsti VRK sprendimus galima per 48 val. po jų priėmimo.

Su į komandiruotę išvykusiu Z.Vaigausku redakcijai susisiekti nepavyko. Neoficialiais duomenimis, dar užvakar susipažinęs su skundų turiniu, VRK pirmininkas juos pavadino nepagrįstais.

Neatmesdami tikimybės, jog VRK atmes jų skundus, rinkimų rezultatus apskundę kandidatai iš anksto kreipėsi į teisininkus.

„Jei VRK atsakymas mūsų netenkins, jį skųsime teismui. Advokatai rengia teisinę išvadą, kuri gali tapti ieškinio pagrindu“, - patikino E.Dzežulskis-Duonys. Pasak jo, teismo būtų prašoma pritaikyti laikinąsias apsaugos priemones, kurios neleistų naujosios sudėties tarybai šaukti pirmo posėdžio.

„Įstatyme jokio slenksčio nepriklausomiems kandidatams dalyvauti atlikusių mandatų dalybose nėra. Tuo tarpu partijoms bei kandidatų sąrašams yra. Reiškia, nepriklausomi kandidatai į dalybas turi patekti“, - tokią pirminę išvadą susipažinę su gauta medžiaga bei įsigilinę į įstatymą, pateikė advokatų profesinės bendrijos „Nordia Baublys & Partners“ teisininkai.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą