Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 28d. 16:06

Kova dėl mero kėdės Panevėžyje: posto siekia ir politikos vilkai, ir visiškai naujokai

Panevėžio miesto šventė
Vytauto Valentinavičiaus nuotr. / Panevėžio herbas

Šiemet rengiami savivaldybių tarybų bei merų rinkimai Panevėžyje žada būti kaip niekada įdomūs. Į Aukštaitijos sostinės mero postą nusitaikė net 11 kandidatų, tad veikiausiai be antrojo turo nugalėtojas nepaaiškės. Už Panevėžį daugiau kandidatų į merus turi tik Klaipėda ir Vilnius.

Pretendentų į Panevėžio merus sąraše galima rasti įvairių pavardžių – nuo gerai miestui žinomų ir anksčiau jį valdžiusių politikų iki naujokų ar net buvusių bendražygių, dabar atsidūrusių skirtingose barikadų pusėse. Kandidatų į merus sąrašą Panevėžyje sutiko paanalizuoti žurnalistas Rolandas Meiliūnas.

Miesto politinio gyvenimo ritmą jaučiantis ir jo peripetijas puikiai išmanantis visuomenininkas apžvelgė kiekvieno iš kandidatų galimybes susikauti antrame ture bei stoti prie miesto vairo.

„Įdomūs šie rinkimai Panevėžyje. Galima juos vadinti „planetų paradu“. Penketukas kandidatų yra taip vienodai išsirikiavęs, kad nuspėti, kuris iš tų penkių iššaus, yra labai sunku. Keli kandidatai yra pakankamai vienodo kalibro žmonės“, – rinkimų karštinę apibūdino R.Meiliūnas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rolandas Meiliūnas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rolandas Meiliūnas

Indiana Grigienė – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai

Indiana Grigienė – su politika anksčiau nieko bendro neturėjusi kandidatė. Pasak R.Meiliūno, vienu atveju tai gali būti jos stiprybė, kitu – silpnoji pusė. Tačiau ji į rinkimus eina su Panevėžyje rinkėjų pakankamai mylima partija, todėl yra tikimybė I.Grigienę išvysti antrame rinkimų ture.

„Debatai parodė, kad Indianai noro užtenka, taip pat ji turi ir vienos didžiausių politinių bendruomenių palaikymą. Tai yra jos stiprybė. Kaip ten bebūtų, Tėvynės sąjunga Panevėžyje turi savo rinkėją. Galų gale, partijai pavyko po ilgo laiko susivienyti, atmesti visus pūlinius ir trukdžius, kurie bent jau paskutinius du rinkimų sezonus neleido užimti aukštesnių vietų. Šiandien ji yra tvirta. Galbūt tai į Panevėžį grįžusios Rasos Juknevičienės nuopelnai.

Asmeninio archyvo / „Facebook“ nuotr. /Indiana Grigienė
Asmeninio archyvo / „Facebook“ nuotr. /Indiana Grigienė

Na, bet jeigu lygintume I.Grigienę su kitais kandidatais, tai Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų stiprybė niekaip neįsilieja į asmens, kurį jie siūlo į merus, stiprybę. Reikia pripažinti, kad šitoje politinėje kovoje I.Grigienė tikrai nėra lyderė. Ko trūksta? Tikriausiai stinga labai aiškios komunikacijos, kokia gi ta jos vizija. Ji pateikia labai daug gražių, jausmingų dalykų. Į rinkėją apeliuoja per nuoširdumą, moteriškumą. Visa tai yra gerai, bet yra žmonių, kurie mėgsta skaičiuoti, mėgsta konkretumą. Būtent to pasigendu. Pasigendu ryžtingumo ir nemanau, kad ji bus tarp laimėtojų, nors į antrąjį turą patekti tikrai gali, bet tik todėl, kad eina su šia partija, turinčia didelį palaikymą“, – sakė R.Meiliūnas.

Tomo Markelevičiaus nuotr./Rinkimų diena
Tomo Markelevičiaus nuotr./Rinkimų diena

Valdemaras Jakštas – Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis

Valdemaras Jakštas Panevėžio meru buvo išrinktas 2000 metais. R.Meiliūnas akcentuoja, kad tai vienas iš nedaugelio Panevėžio merų, kuriam neteko turėti reikalų su teisėsauga. Anot pašnekovo, nors šis kandidatas Panevėžio žmonėms yra žinomas, tačiau jį galima vadinti praeities politiku.

Nuotr. iš „Facebook“/Valdemaras Jakštas
Nuotr. iš „Facebook“/Valdemaras Jakštas

„Kaip bebūtų, bet V.Jakštas yra vakar dienos politikas. Aš kažkada bandžiau skaičiuoti, kiek merų anksčiau vienokiu ar kitokiu būdu yra susidūrę su teisėsauga. Taigi, Valdemaras Jakštas yra vienas iš tų kelių, kuriems neteko. Tačiau Panevėžys liberalams tai ne Vilnius ir ne Klaipėda – pinigų jie čia neturi. Žiūrint į reklamos sklaidą, tiesą pasakius, jokio lankstinuko aš iki šiol taip ir nemačiau. Galbūt jie eina per butus, namus, bet man neteko sutikti ir pamatyti jų pastangų kovojant dėl rinkėjo balso.

O per debatus pasakoti, kai prieš 15 metų tau vadovaujant Panevėžyje vaikščiojo norvegai ir tu juos įkalbėjai čia kurti verslus, jau yra praeitis. O ką toliau? Vizijos kaip ir nematau. Bet čia ne vieno Valdemaro Jakšto problema, o visų kandidatų. Rinkimų programos yra visiškai neįdomios, neišskirtinės ir panašios. Gana blankiai atrodo visų kandidatų deklaruojamos programos“, – pasakojo R.Meiliūnas.

Sandra Jakštienė – Darbo partija

Darbo partija Panevėžyje į merus delegavo Sandrą Jakštienę. Kandidatė į šį postą nuo 2015-ųjų metų dirba miesto savivaldybėje Administracijos direktoriaus pavaduotoja, tačiau R.Meiliūnas jos šansus tapti mere vertina labai skeptiškai.

Nuotr. iš darbopartija.lt/Sandra Jakštienė
Nuotr. iš darbopartija.lt/Sandra Jakštienė

„Apie ją pasakyti neturiu daug ką. Akivaizdu, kad tai politikoje visiškai atsitiktinis žmogus. Praėjusiais metais Darbo partijos nariu ji tapo tiktai gavusi postą. Pastaruoju metu užklupo ir liga, tai debatuose ji nedalyvavo. Tačiau tai nėra rimtas žaidėjas. Jeigu yra akivaizdūs rinkimų lyderiai, vidurys ir autsaideriai, tai Sandrą Jakštienę priskirčiau visiškai prie autsaiderių. Nemanau, kad jos šansai net pasiekti vidurį yra realūs“, – teigė pašnekovas.

Kęstutis Lukoševičius – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga

Kęstutis Lukoševičius miesto politiniame gyvenime – ne naujokas. Dvi kadencijas iš eilės jis buvo išrinktas į miesto tarybą kaip ne partinis kandidatas ir abu kartus dirbo valdančiojoje daugumoje.

Nuotr. iš lvzs.lt/Kęstutis Lukoševičius
Nuotr. iš lvzs.lt/Kęstutis Lukoševičius

„Tikriausiai mieste nedaugelis pasakys, kas jis toks yra. Antras dalykas – neaišku, kokios jo pažiūros, nes partiniu anksčiau jis taip ir netapo. Suprantu, kad valstiečiai išvaikė du ar tris skyrius, neturėjo Panevėžyje žmonių, o po Gretos (Kildišienės, – red. past.) – tuo labiau. Reikėjo staigiai suformuoti skyrių, kad galėtum dalyvauti rinkimuose ir kovoti dėl dotacijos. Kęstutis – inteligentiškas, protingas žmogus, geras dėstytojas ir tiek. Jis ne politikas. Akivaizdžiai. Man įdomu, su kuo jis eis į koaliciją, nes kaip suprantu, į koaliciją jis gali eiti su bet kuo. Nežiūrint į nuotraukas su Karbauskiu ir Skverneliu, tikrai nepriskirčiau jo prie lyderių. Kiti nariai jų sąraše išvis nėra žinomi ir politikais nebuvę žmonės. Nors balsų jiems gali duoti valstiečių populiarumas Lietuvoje“, – kandidato galimybes įvertino R.Meiliūnas.

VšĮ „Gatvės gyvos“ nuotr./Nevėžio Senvagės panorama
VšĮ „Gatvės gyvos“ nuotr./Nevėžio Senvagės panorama

Petras Narkevičius – Lietuvos socialdemokratų darbo partija

Petras Narkevičius – politikoje jau ne naujokas. Politikas dvi kadencijas dirbo miesto taryboje, tapo mero pavaduotoju, o 2012-aisiais metais tapo Lietuvos Respublikos Seimo nariu.

Tomo Markelevičiaus nuotr./Petras Narkevičius
Tomo Markelevičiaus nuotr./Petras Narkevičius

„Petras Narkevičius – buvęs ilgametis Darbo partijos narys, tačiau jo situacija man panaši į Valdemaro Jakšto. Tai irgi vakar diena, o su šita dabartine partija netgi sakyčiau, kad užvakar diena. Jie taip ir nesugebėjo normaliai susiburti. Vasarą buvo pora skandalų. Vieni atėjo, kiti išėjo, vieni bandė išmesti vienus, Petras Narkevičius – kitus. Peštynės su Kristina Petukauskiene, su kitais, tikrai nepridėjo simpatijų ir akivaizdu, kad jam bus sunku. Tai nėra ta politinė jėga, kuri būtų aukščiau vidurio. Netgi manau, kad prie autsaiderių“, – sakė R.Meiliūnas.

Raimondas Pankevičius – Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partija

Rolandas Meiliūnas apie šią partiją ir jos kandidatą į merus atsiliepė išties kontroversiškai. Pasak pašnekovo, šios partijos kandidatui į merus Raimondui Pankevičiui nėra jokių šansų patekti į antrąjį turą.

Nuotr. iš jp.lt/Raimondas Pankevičius
Nuotr. iš jp.lt/Raimondas Pankevičius

„Ką galima pasakyti apie žmogų, kuriam staigiai prireikė pabūti kitos partijos nariu? Nepatiko vieta, ar kažkas. „Susimušė“ su Tėvynės sąjunga, įkūrė ar atkūrė organizaciją, pavadinimu akivaizdžiai sutampančia su Tėvynės sąjunga ir bando nusemti tą rinkėjų dalį. Tačiau vienas dalykas – jie akivaizdžiai meluoja ir mane tas tikrai siutina.

Ir dar tas paskutinis skandalas, kai jų sąraše esanti mergina internete demonstruoja tatuiruote papuoštą intymią vietą, po pasirodžiusio straipsnio bando gąsdinti policija, o paskui tiesiai šviesiai parašo, kaip tas sąrašas buvo formuojamas. Taigi, moralieji krikščioniškosios demokratijos partijos ir tremtiniais besidangstantys veikėjai į sąrašą priima bet ką dėl skaičiaus. Tai kam meluoti? Tas melas nukreiptas į vyresnio amžiaus žmones, į tremtinius. Tai ne tai, kad yra nemoralu, tai įžūlus rinkėjų apgaudinėjimas, bet manau, kad net ir tai jiems neleis surinkti daugiau kaip vieną procentą balsų“, – kalbėjo pašnekovas.

Tomo Markelevičiaus nuotr./Panevėžio miesto savivaldybė
Tomo Markelevičiaus nuotr./Panevėžio miesto savivaldybė

Rimantas Petukauskas – partija „Tvarka ir teisingumas“

Keletą praėjusių rinkimų partija „Tvarka ir teisingumas“ Panevėžyje negalėjo skųstis savo rezultatais. Laimėtos keturios vietos miesto taryboje, o jų partijai priklausanti Kristina Nakutytė savivaldybės administracijos direktore buvo net 6 metus. Tačiau praeityje būta ir skandalų, kai iš savivaldybės STT pareigūnai išsivedė tuometinį vicemerą ir administracijos direktorių.

Tomo Markelevičiaus nuotr./Rimantas Petukauskas
Tomo Markelevičiaus nuotr./Rimantas Petukauskas

„Dabar ta partija išsivaliusi. Nelabai daug iš senųjų narių ten ir liko. Atėjo Rimantas Petukauskas, buvęs Panevėžio autobusų parko direktorius, buvęs socdemas. Jis kandidatuoja į merus. Debatuose atrodo gana solidžiai. Tai pakankamai konkretus, aiškus, vadybinės patirties turintis žmogus. Tačiau yra viena problema. Tokios plačios miestui ar regionui vizijos nėra. Yra keleto gesinamų problemų analizė. Direktoriumi jam turbūt labiau sektųsi būti nei meru, bet manau, kad į penketuką galėtų patekti, jeigu ši partija toliau dirbs šia linkme.

Gal mero posto ir neturės, bet porą vietų taryboje turėtų gauti. Žiūrint į reklaminius dalykus matosi, kad pinigais jiems tikrai nesninga. Juolab kad ir šios partijos byla yra nagrinėjama Panevėžyje ir tai duoda tam tikrą šleifą“, – apibūdino R.Meiliūnas.

Sauliaus Zauros nuotr./Panevėžys
Sauliaus Zauros nuotr./Panevėžys

Rytis Mykolas Račkauskas – Visuomeninis rinkimų komitetas „Atsinaujinančiam Panevėžiui“

Į merus vėl kandidatuojantis Rytis Mykolas Račkauskas šiuo metu turi reikalų su teisėsauga ir yra nušalintas nuo mero pareigų. Tiesa, jo kaltė prekiavus poveikiu ir piktnaudžiavus tarnyba dar nėra įrodyta. Pasak Rolando Meiliūno, net ir teisėsaugos mestas šešėlis gali nesukliudyti Ryčiui Mykolui Račkauskui patekti į antrą turą.

„Jie yra tam tikroje privilegijuotoje pozicijoje, nes per ketverius metus buvo išleista krūva savivaldybės pinigų įvairių projektų viešinimui. Nuo lapkričio mėnesio savivaldybės viešųjų ryšių skyrius arba tie, kuriems yra sumokėta už projektų viešinimą, staiga užpila viešąją erdvę kuo tiktai nori – plakatais, kad jie dirba. Tai yra ne jie, tai yra savivaldybė, bet kaip tyčia šriftai, stilistika sutampa su šito judėjimo dalykais. Pasipila straipsniai, kuriuose rašoma kaip ir apie projektus, bet paskaičius daugiau negu du sakinius paaiškėja, kad rašoma apie tai, ką jie darys dar kažkada ateityje. Tai yra tam tikra psichologija, žmonių apgaudinėjimas ir naudojimasis savivaldybės resursais savo margo sąrašo viešinimo reikmėms.

Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Rytis Mykolas Račkauskas
Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Rytis Mykolas Račkauskas

Tai nėra gražu, o kitas dalykas – pažiūrėkime, kaip suformuotas pats sąrašas. Giminės, draugai, pažįstami, artimieji, nuobiros nuo įvairiausių partijų. Nežiūrint į teisėsaugos priekaištus, tai bus tikrai rimtas kandidatas į antrą turą. Daug kas mano, kad jis su Povilu Urbšiu kausis dėl mero vietos. Aš visgi esu linkęs galvoti apie trejetuko galą, nes tikiu panevėžiečiais, tikiu, kad sveikas protas nugalės. Žmogus, kuris kiša nagus į svetimą kišenę, tikiuosi, gaus bent jau šią kadenciją pailsėti, kol teisėsauga pabaigs savo darbą. Pasitikėjimas teisėsauga tikrai turi būti, nes kitaip būtų neaišku, kokioje valstybėje mes gyvename. Aišku, galėtum muštis į krūtinę ir sakyti, kad esi nekaltas, bet Lietuvoje kaltę nustato teismai. Manau, kad panevėžiečiams užteks proto tuos ketverius metus Ryčiui Mykolui Račkauskui įteikti geltoną kortelę ir leisti pasėdėti“, – akcentavo R.Meiliūnas.

Gema Umbrasienė – Lietuvos žaliųjų partija

Gema Umbrasienė – tikra politikos vilkė Panevėžyje. Ji tapo pirmąja Panevėžio miesto mere, trejus metus dirbo tuometine Panevėžio apskrities viršininke, vėliau užėmė vicemerės kėdę, o nuo 2002-ųjų metų yra renkama į savivaldybės tarybą. Pasak Rolando Meiliūno, tai viena iš stipriausių kandidačių į mero postą šiuose rinkimuose.

Nuotr. iš asm. archyvo/Gema Umbrasienė
Nuotr. iš asm. archyvo/Gema Umbrasienė

„Gema Umbrasienė, kaip ir Valdemaras Jakštas, yra vieninteliai du buvę miesto merai, kurie neturėjo vienokių ar kitokių reikalų su teisėsauga, įtarimų ar kitokių priekaištų iš jų pusės. Tikrai žinoma politikė, pirmoji Panevėžio merė. Ji labai stipri šiuose rinkimuose ir yra tame „planetų parade“, tame penketuke stipriausių kandidatų. Šansai patekti į antrąjį turą jai yra labai realūs. Jeigu taip atsitiktų, o taip atsitikti gali, antrame ture ji gali tapti miesto mere. Tai yra tas pilkasis arkliukas, kuris gali gražiai iššauti“, – kandidatės šansus įvardijo R.Meiliūnas.

VšĮ „Gatvės gyvos“ nuotr./Šimtmečio akcentai
VšĮ „Gatvės gyvos“ nuotr./Šimtmečio akcentai

Povilas Urbšys – Visuomeninis rinkimų komitetas „Kurkime jaukų miestą KARTU“

Povilas Urbšys – buvęs dabartinio, tačiau nušalinto mero Ryčio Mykolo Račkausko bendražygis. Šiu dviejų asmenų interesai išsiskyrė ir buvę partneriai pasuko savo keliais. Pasak Rolando Meiliūno, gali būti, kad per pusę skilo ir rinkėjų simpatijos, tačiau abiejų varžovų šansai patekti į antrąjį turą yra realūs.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Povilas Urbšys
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Povilas Urbšys

„Pats sąrašas gana silpnas, bet Povilas Urbšys turi savo gerbėjų ratą. Tas gerbėjų ratas kiek nutirpo, pasidalijo per pusę su Ryčiu Mykolu Račkausku. Juos siejo tie patys žmonės, draugai, ta pati bazė. Kitas dalykas – televizijos įtaka Povilo Urbšio populiarumui. Pastovus skandalas, zyzimas Povilui Urbšiui prideda šarmo. Demagogijos meną jis įvaldęs gana gerai. Kas bebūtų, jis apsisuka, pakeičia plokštelę ir puola savo priešininką, ar bando pasinaudoti priešininko kalba, silpnybe. Matyt, ir tarnybų įtaka tą sudėliojo.

Kiek jis gali būti stiprus kaip kandidatas? Taip, jis gali būti tas žmogus, su kuriuo visi tikisi susikauti antrame ture. Gali taip būti. Simpatikų jis turi nemažai, nors lygiai tiek pat ir priešininkų. Jis viena iš kontroversiškiausių asmenybių šiame sąraše. Bus įdomus galutinis rezultatas. Ar pasitvirtins taisyklė, kur du mušasi, trečias laimi? Jeigu tie du, kurie mušasi, būtų Povilas Urbšys ir Rytis Mykolas Račkauskas, tai dėl to, kuris laimi, liktų du kandidatai – Gema Umbrasienė su Ramūnu Vyžintu“, – svarstė pašnekovas.

Ramūnas Vyžintas – Lietuvos socialdemokratų partija

Į rinkimų aikštelę sugrįžta atsinaujinę socialdemokratai, kurie kovoti dėl mero posto pastatė Ramūną Vyžintą. Šis kandidatas nėra politikos naujokas, tad Rolandas Meiliūnas jo ir partijos sąrašo šansus vertina gana palankiai.

Nuotr. iš jp.lt/Ramūnas Vyžintas
Nuotr. iš jp.lt/Ramūnas Vyžintas

„Ramūnas Vyžintas debatuose demonstruoja išmanymą. Ne paslaptis, kad jis buvo ir apskrities viršininkas, ir administracijos direktoriaus pavaduotojas. Matosi, kad žmogus nepririštas prie kėdės ir gali atsakyti už savo veiksmus. Gana įtikinamai dėsto savo mintis. Socdemai demonstruoja, kad po kelių ne visai sėkmingų rinkimų partija atsigauna. Atsiranda senais, stipriais kadrais, Kazimieru Armonavičiumi, Romualdu Grilausku, besiremianti jėga. Mintis, kad jie galėtų patekti į antrą turą, yra labai reali ir nebūtų keista išvysti juos tame geriausiųjų penketuke“, – kalbėjo R.Meiliūnas.

Panevėžio rajone – penki kandidatai, bet kovos galima tikėtis tik tarp dviejų

Panevėžio rajone rinkimų karštinė kiek labiau prognozuojama, mat čia į mero postą kandidatuoja penki asmenys. Vienas iš jų – dabartinis Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nario iš šio posto joks oponentas nesugeba patraukti jau 15 metų. Šiuose rinkimuose Povilui Žaguniui pirštinę meta dar keturi kandidatai – mero pavaduotojas, socdemas Antanas Pocius, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio ir dabartinės rajono savivaldybės tarybos narė Daiva Juodelienė, Panevėžio rajono Darbo partijos skyriaus pirmininkas Alfonsas Morkvėnas ir dabartinis tarybos narys, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovas Kazimieras Algirdas Budrys.

„Povilas Žagunis išlieka vienu iš populiariausių merų. Net nežiūrint į visokius kaltinimus su melioracija ir panašiai. Į jį su pavydu žiūri ir panevėžiečiai, ir ne tik panevėžiečiai, kurie sako, kad ir mums tokio mero reikėtų.

Antras kandidatas būtų Antanas Pocius. Socialdemokratai yra tikrai stiprūs Panevėžio rajone. Jie ir nuo seno buvo stiprūs. Juos galima vadinti pačia stipriausia politine organizacija, turinčia daugumoje rajono miestelių savo žmones, turi gražaus, aktyvaus jaunimo. Kiek galimybių turi tapti meru Antanas Pocius? Tiek, kiek jam tą leis Povilas Žagunis. Kalbant apie kitus, tai liberalais ar konservatoriais ten net nekvepia, nelabai kam pavyks pasipriešinti“, – kandidatų į Panevėžio rajono savivaldybės mero postą galimybes apžvelgė R.Meiliūnas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Panevėžio rajono savivaldybė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Panevėžio rajono savivaldybė

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/