TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Antrieji kandidatų į prezidentus debatai – be pagrindinės žaidėjos

Antrieji kandidatų į prezidentus debatai
15min.lt nuotr. / Antrieji kandidatų į prezidentus debatai
Šaltinis: 15min
0
A A

Ketvirtadienį į visuomeninio transliuotojo LRT studiją vėl susirinko kandidatai į Lietuvos prezidentus. Tiesa, šį kartą juose nedalyvavo dabartinė šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ji vieši Prahoje, todėl apie socialinę politiką, sveikatą ir švietimą kalbėtis susirinko vien vyrai.

Išgirdęs pirmąjį debatų debatų klausimą apie abortų draudimą, kandidatas į preizdentus, Vilniaus meras Artūras Zuokas sutriko. Trumpai tarstelėjęs, kad jokiu būdu tam nepritaria, A.Zuokas net nenorėjo tęsti temos. Tik atsitokėjęs jis pridūrė, kad abortas yra moters apsisprendimo reikalas, o valstybė apskritai turėtų mažiau kištis į šeimų reikalus.

Jam pritarė socialdemokratų kandidatas į prezidentus europarlamentaras Zigmantas Balčytis pridūręs, kad uždraudus abortus, šeimos patrauks jų daryti į nelegalias klinikas arba į užsienį.Su tokiomis mintimis sutiko ir „darbietis“ Artūras Paulauskas.

Tuo tarpu lenkų rinkimų akcijos kandidatas į prezidentus Valdemaras Tomaševskis buvo kategoriškas abortų draudimo šalininkas. Anot jo, net aborto sąvokos turėtų būti vengiama, o sakoma tiesiai: negimusių kūdikių žudymas.

15min.lt nuotr./Bronis Ropė
15min.lt nuotr./Bronis Ropė

Pats moters organizmas būna pasiruošęs ciklui ir paskui labai stipriai pakenkiama jam, – sakė B.Ropė.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Bronis Ropė taip pat pasisakė už abortų draudimą. Jis debatuose pasistengė pademonstruoti ir savo žinias apie moters organizmą.

„Pats moters organizmas būna pasiruošęs ciklui ir paskui labai stipriai pakenkiama jam“, – aiškino, kodėl abortai nėra gerai, B.Ropė.

Aiškios nuomonės dėl abortų draudimo neturėjo Seimo narys, kandidatas į prezidentus Naglis Puteikis. Jis tvirtino, kad šis klausimas apskritai nėra svarbus, nes Lietuva Europos kontekste ypatingu abortų skaičiumi neišsiskiria.

15min.lt nuotr./Artūras Paulauskas
15min.lt nuotr./Artūras Paulauskas

Neatsisako, o moka už autobusus

Vėliau N.Puteikis atsakydamas į jam skirtą klausimą apie didžiulę socialinę atskirtį Lietuvoje, ėmė kartoti jau pirmojoje debatų laidoje savo išsakytas mintis apie tai, kad Lietuvoje reikia naikinti Konstitucinį Teismą, mat šis priima tokius sprendimus, kurie didina socialinę atskirtį.

A.Zuokas pritarė, kad Konstitucinio Teismo sprendimas nebuvo pats geriausias, tačiau pabrėžė, kad socialinę atskirtį pirmiausia Seimas neraštingai tas algas sumažino. „Čia ne Konstitucinio Teismo, o Seimo ir Seimo darbo kokybės problema“, – sakė jis.

Z.Balčytis taip pat tvirtino, kad Konstitucinio Teismo sprendimas nebuvo geras. Kartu jis pareiškė, kad padidintos dalies atsisakęs besigiriantis N.Puteikis iš tiesų tas pajamas gauna, nes atsisakyti algos neįmanoma.

Čia ne Konstitucinio Teismo, o Seimo ir Seimo darbo kokybės problema, – sakė A.Zuokas.

N.Puteikis pripažino, kad tai tiesa. Jis aiškino kol kas padidintos algos dalį skiriantis tam, kad išsimokėtų už autobusų nuomą, tačiau tai padaręs jis žadėjo vėliau tą padidintą algos dalį (1,5 tūkst.litų) tikrai kas mėnesį grąžinsiantis į biudžetą. Jis prašė partijų kandidatų į prezidentus paraginti savo partijų narius, kad padarytų tą patį.

V.Tomaševskis gyrėsi, kad jo partijos nariai vieninteliai iš valdančiųjų balsavo prieš šį įstatymą ir kas mėnesį po 5 proc. nesigirdami skiria labdarai. B.Ropė tvirtino, kad šis atvejis pats geriausias pavyzdys, kad politikai prieš rinkimus daro viena, o paskui daro kita. A.Paulauskas tikino, kad jo galva tokių dalykų nebūtų, jei politikų algos būtų susietos su vidutiniu šalies atlyginimo dydžiu.

15min.lt nuotr./Zigmantas Balčytis
15min.lt nuotr./Zigmantas Balčytis

Siūlo importuoti baltarusiškus vaistus

Paklaustas, kaip išnaikintų vokelius sveikatos sektoriuje, A.Paulauskas sakė, kad jis pasisako už tai, kad valstybinėms medicinos įstaigoms būtų panaikintos kvotos ir būtų įvestas privatus sveikatos draudimas. A.Zuokas tikino, kad pastaruoju metu du kartus išaugo išlaidos sveikatai, tačiau sveikatos priežiūra dukart nepagerėjo. Pasak jo, itin svarbu investuoti į prevenciją.

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatas į prezidentus Bronis Ropė pareiškė, kad pastaruoju metu apie pertvarkas sveikatos sistemoje tik kalbama, o nieko nedaroma.

Z.Balčytis stojo ginti savo partijos deleguoto sveikatos apsaugos ministro Vytenio Andriukaičio. Anot jo, kryptis pasirinkta tinkamai, tik dar ne viskas padaryta.

Valdemaras Tomaševskis pažymėjo, kad sveikatos sektoriuje labai svarbu užkirsti kelią  monopolininkams, kurie pagal susitarimus kelia vaistų kainas. Taip pat jis pasiūlė vaistų kainas mažinti importuojant baltarusiškus vaistus.

N.Puteikis savo ruožtu pažymėjo, kad sveikatos sektorius nėra tas, kur problemos Lietuvoje didžiausios.

15min.lt nuotr./Artūras Zuokas
15min.lt nuotr./Artūras Zuokas

Homoseksualų santuokoms – visų „ne“

Paklausti, ar sutiktų leisti homoseksualų santuokas, o gal net jiems leistų įsivaikinti vaikus, visi kandidatai tvirtino, kad tam nepritartų. A.Paulauskas, N.Puteikis ir A.Zuokas nurodė, kad pritartų civilinės partnerystės įteisinimui.

Tuo tarpu V.Tomaševskis sakė, kad ši problema yra dirbtinai sukurta. „Niekas nepersekioja tų žmonių, kaip jie buvo persekiojami Stalino ar Hitlerio laikais, tačiau nereikia eksponuoti savo seksualinių potraukių“, – sakė jis. Anot jo, čia kalbama tik apie seksą, o leidimas įsivaikinti homoseksualams jam skamba kaip iškrypimas.

N.Puteikis pažymėjo, kad homoseksualai galėtų įteisinti partnerystę, kad galėtų sužinoti apie tai, kad vienas jų atsidūrė areštinėje. Kartu jis piktinosi, kad į gėjų eitynes atėjo tiek pat policininkų saugoti, kiek ir atėjo tramdyti signatarų protesto akcijų.

15min.lt nuotr./Naglis Puteikis
15min.lt nuotr./Naglis Puteikis

Citavo Šventąjį Raštą

Kalbėdami apie pensininkus kandidatai daug naujovių nepažėrė. V.Tomaševskis ir A.Zuokas nurodė, kad Sodros deficitas galėtų būti sumažintas surenkant daugiau pinigų panaikinus korupciją ir sumažinus šešėlinę ekonomiką.

Be to, V.Tomaševskis pažymėjo, kad socialdemokratų programa socialinėje srityje yra labai gera, tačiau jie nesugeba jos įgyvendinti, nes yra ateistai. Lenkų rinkimų akcijos kandidatas į prezidentus ketvirtadienį kelissyk citavo Šventąjį Raštą.

Z.Balčytis patikino, kad pensijas tikrai jau atėjo laikas didinti, tačiau į repliką apie tai padaryti neva trukdantį ateizmą atsakė tik šypsena.

N.Puteikis patikino, kad Lietuvoje pirmiausia reikia panaikinti nomenklatūrai skiriamas didžiules pensijas. Be to, jis tvirtino, kad Lietuvoje skursta ne tik pensininkai, bet ir dirbantys žmonės.

Pasak jo, didžiausias paradoksas yra tas, kad pašalpas Lietuvoje, lyg Lotynų Amerikoje, gauna net tie žmonės, kurie turi darbus.

Svarstydamas, kaip atpratinti žmones nuo gyvenimo iš pašalpų, Vilniaus meras tikino, kad visų pašalpų mokėjimą reikia perduoti vienai institucijai, o B.Ropė ir A.Paulauskas kaip tik džiaugėsi, kad dabar čia daugiau galių turi savivaldybės.

B.Ropė tikino, kad piktnaudžiavimo būtų dar mažiau, jei gyventojų pajamų mokesčio surinkimą taip pat kontroliuotų savivaldybės.

Paaiškino, ką rodyti

Laidos  pabaigoje N.Puteikis pažėrė pamokų LRT, kaip rengti tokius debatus, kad jie nebūtų tokie nuobodūs. Pasak jo, reikia suteikti progą paklausti tiems piliečiams, kurie susirenka į studiją. Be to, jis išvardijo, ką apskritai turėtų rodyti LRT. 

Atsakydamas į kritiką laidos vedėjas Edmundas Jakilaitis pasiūlė N.Puteikiui netapus prezidentu padirbėti televizijos prodiuseru ir priminė, kad LRT Seimo sprendimu yra skiriama vos 30 proc. jai reikalingo finansavimo.

15min.lt nuotr./Valdemaras Tomaševskis
15min.lt nuotr./Valdemaras Tomaševskis 

 

 
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau